NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Chinese affaire y Plouvier heeft DE schoenen Toekomstbeeld van Nederland Yuist! Yoghurt als toetje Steden zijn geen steden meer Boek rond spionage in Den Haag Oplossing kruiswoordpuzzel no. 3 No. 3220 Zaterdag 29 oktober 1966 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Den Haag (NNP) Zonder bijzondere maatregelen zou Nederland in het jaar 2000 het beeld tonen van een verschrikkelijke chaos. Terwijl sommige delen van het land redelijk bewoonbaar zijn zouden in andere streken de mensen elkaar letterlijk voor de voet lopen doordat zij tussen de opeenho ping van huizen, kantoren en fabrieken de weg niet meer weten. Armoede in het ene gebied zou staan tegenover welvaart in het andere. Nederland heeft een probleem, zo als maar weinige andere landen dat kennen: een sterke bevolkingsgroei in een toch al overbevolkt klein land, dat bovendien in het hart ligt van een van 's werelds belangrijk ste industriële centra. De maatregelen zullen er komen. De rege ring heeft deze onlangs uiteengezet in de „Tweede Nota over de Ruimtelijke Orde ning in Nederland". Zij zullen voor grote veranderingen zorgen. Een sterkere ontwik keling van het noordelijke deel van ons land; een belangrijke wijziging in het gezicht van het zuidelijke part. In dit zuidelijke deel zullen rond 2000 ruim veertien miljoen men sen moeten wonen. De meest voor de hand liggende oplossing lijkt hen onder te bren gen in mammoetsteden, die voor het aller grootste deel bestaan uit weinig ruimte in beslag nemende torenflats. Voor wat betreft het gebruik van de grond is dit ongetwijfeld de meest economische oplossing, maar voor wat betreft de mensen tevens de meest on gelukkige. Want wie zou zich thuis kunnen voelen -in een onafzienbare zee van staal en beton? De regering wil langzamerhand breken met 'het begrip stad. De steden zijn geen steden meer. Zij hebben haar oorspronkelijke functie verloren. In de middeleeuwen ont stonden de steden nadat talrijke boeren en handswerkslieden zich in de buurt van een kasteel vestigden. Zij kregen behoefte aan een eigen verdediging en bouwden gezamen lijk een muur rond hun woningen. De onder linge saamhorigheid was groot en ook al steeg in de loop der jaren en eeuwen het inwonertal, de hechte samenwerking bleef bestaan. De noodzaak van wederzijdse hulp en ver dediging is in onze tijd vervallen. Alle be langrijke taken worden niet meer door een stad maar door de staat verricht. Is het zo vreemd, dat de regering dan wil breken met het begrip stad? Overigens behoeven de ge meentebesturen niet bang te zijn. Gemeen ten blijven altijd bestaan. Maar nu al komt het vele malen voor, dat een gemeente be staat uit verscheidene kemen, die op zekere afstand van elkaar 'liggen. De vraag is hoe de sterk groeiende bevol king moet worden ondergebracht. Een ver gaande concentratie in een vrij klein aantal grote steden is door de regering afgewezen, evenals een spreiding over een groot aantal kleine kernen. De regering geeft volgens de nota over de ruimtelijke ordening de voor keur aan een tussenvorm: het stadsgewest. Er is al een moeilijk woord voor gevonden ook, volgens een goed Hollands gebruik: „gebundelde deconcentratie". De regering wil binnen de stedelijke gebieden voor zo veel mogelijk afwisseling zorgen. Het uit gangspunt daarbij is, dat welzijn vrijheid vraagt, dus keuze-mogelijkheden. Het stads gewest moet een veelheid aan woonvormen bieden. De nota voorspelt, dat in de stede lijke gebieden in de toekomst vijftig tot ze ventig percent van alle huizen eengezins woningen zullen zijn. In de laatste jaren zijn in alle steden niet meer dan 35 tot 40 percent eengezinshuizen gebouwd. Om uit te leggen wat een stadsgewest is, kan men nog het beste de nota zelf aanhalen: „Het begrip stadsgewest wordt gebruikt voor de meer uiteengelegde stadsvorm. Anders dan vroeger zijn „steden" geen min of meeer vrij in de ruimte gelegen, markante concen traties meer in een landelijk gebied. Bij haar groei hebben zij aanvankelijk randgemeen ten in het stadsliahaam opgenomen; zo ont stonden de agglomeraties. Nu gaat de ont wikkeling weer verder en ontstaat het stads gewest als een gespreid samenstel van een of meer grote centra (steden of agglomera ties) met omringende kleinere kernen, die door hun vele onderlinge relaties één func tioneel geheel vormen. Deze ontwikkeling is overal in de hoog ontwikkelde landen aan de gang: de „metropolitan areas" en „city regions" zijn in wezen allen uitdrukking van hetzelfde verschijnsel". Wie de kaart van Nederland in het jaar 2000 ziet (geen fantasie: de kaart be staat nu al en zal ongetwijfeld voor wat betreft de grote lijnen niet afwijken van de werkelijkheid tegen die tijd), bemerkt, dat Nederland zal worden verdeeld in vier gro te stedelijke zones, die voor het grootste deel zullen bestaan uit stadsgewesten. Deze zones zijn: 1. De Noordvleugel: Alkmaar, IJmond, Haarlem, Amsterdam, Zaanstreek, Gooi, Utrecht, Amersfoort, Utrechtse Heuvel rug, Veluwezoom, Arnhem, Nijmegen. 2. De Zuidvleugel: Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen, Rotter dam, Dordrecht. 3. De Brabantse stedenrij, met een voort zetting naar Zeeland (Goes, Middelburg, Vlissingen). 4. Zuid- en Midden-Limburg, dat zal aan sluiten op de grote stedelijke gebieden van België en Duitsland. Deze vier grote stedelijke zones zullen bestaan uit verscheidene bevolkingsconcen traties: Twee van één miljoen inwoners: Amster dam en Rotterdam. Vijf van Va tot 1 miljoen: Den Haag, U- trecht, Eindhoven, Arnhem, Twenthe. Elf van V4 tot Va miljoen: Groningen, Zwolle, Haarlem, Gooi, Amersfoort, Dor drecht, Breda, Tilburg, Den Bosch, Nijmegen, Heerlen-Kerkrade. Verder zullen concentraties ontstaan, die variëren van tienduizend tot honderd en twintig duizend inwoners. Rond al deze kernen, groot of klein, ko men recreatiegelegenheden, die, al naar de grootte van de concentratie, worden onder scheiden in stadspark, stadsgewestpark en parkgebieden van nationale of regionale be tekenis. Het ontwerp van Nederland, zoals dat er in de toekomst uit zal zien is nu gemaakt. Het zal echter nog heel wat hoofd brekens kosten om het ook uit te voeren. (Nadruk verboden) (NNP) De verwikkelingen rond de Chi nese diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag zijn wereldnieuws geweest. Velen weten nog wel het Wild-Westachtige begin: Hoe in juli van dit jaar een vooraanstaande Chinese lastechnicus zwaar gewond werd aangetroffen voor een van de door de com- munistisch-Chinese diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag gehuurde huizen. Hoe de ingenieur naar het Haagse Rode Kruis ziekenhuis werd overgebracht en daar uit nog diezelfde (zaterdag)middag werd ontvoerd door Chinese diplomaten. De las technicus overleed een dag later in het ge bouw van de Chinese legatie aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag, recht tegenover de witte ambtswoning van minister-presi dent mr. Cals. De dood van de Chinese technicus Hsu Tsue Tsai is officieel nooit opgelost. Wel hebben vele geruchten over hem de ronde gedaan. Niet in het minst aangewakkerd door het soms raadselachtige gedrag van de officiële Chinese vertegenwoordigers. Hsu Tsue Tsai nam met acht landgenoten deel aan een internationaal lascongres, dat werd gehouden in de zalen van de Technisohe Hogeschool in Delft. Zijn acht collega's ver blijven nog steeds op de Chinese legatie in Den Haag, hoewel hun verblijfvergunningen reeds lang zijn verlopen. De Nederlandse regering verlangt, dat zij een verklaring af- Lekker: een schaaltje yoghurt met wat vruchtensap (sinaasappelsap bijv.). leggen over hetgeen zij weten van wat hun overleden collega is overkomen. De Chinese legatie weigert echter al maandenlang zo'n verhoor. Dat draagt er vanzelfsprekend niet toè bij om de indruk te wekken, dat alles wel zuivere koffie (of Chinese thee) is. Over deze mysterieuze affaire is nu van de hand van drie Haagse journalisten een boek verschenen, waarin volgens de verslag gevers de waarheid wordt onthuld. Het is een keihard relaas van internationale politiek en spionage, dat niet heeft nagelaten de no dige opschudding in Den Haag te brengen. Niet in het minst omdat het boek diverse Haagse overheidsinstanties er van beticht bewust een deel van de waarheid te hebben gehuld in een waas van tegenstrijdige en onvolledige mededelingen. Volgens het boek wilde de Chinese inge nieur overlopen naar de Verenigde Staten. Hij vervulde daarbij ook nog een rol in een gewaagde Amerikaanse intrige, opgezet door de Amerikaanse inlichtingendienst, de C.I.A. om in het bezit te komen van een, door een Poolse geleerde uitgevonden, nieuw soort zenuwgas. Het verhaal lijkt meer op de goed opgezette plot van een James Bond boek, dan op de realiteit. Maar hoe vaak overtreft niet de werkelijkheid de fantasie? De journalisten willen de bronnen van hun verhaal niet onthullen. Zij beroepen zich op het uitdrukkelijk verlangen van hun zegslieden de anonimiteit ten koste van alles te bewaren. Men kan daardoor sceptisch staan tegenover het boek, aan de andere kant klopt het verhaal zodanig met de con troleerbare gegevens, dat men toch ook aar zelt het boek zonder meer naar het rijk van de fictie te verwijzen. Het boek (een „paperback" van de Perio diekenpers N.V.) is in nog meer opzichten opvallend. Het is in Nederland niet gebrui kelijk, dat boeken worden gepubliceerd over actuele zaken (afgezien van wetenschappe lijke of kritische verhandelingen). Met name in de Verenigde Staten is het echter een ge heel nieuwe vorm van literatuur een krui sing tussen literatuur en journalistiek ge worden. Zo actueel als het boek „De Chine se affaire" zal men zelfs iin Amerika niet snel zijn: de affaire is nog niet eens voorbij, de lastechnici bevinden zich nog altijd op de legatie in Den Haag. Als deze vorm van journalistiek ook in Nederland in trek komt, dan zal dat ongetwijfeld een grote verande ring betekenen voor ons taalgebied. (Nadruk verboden) Kruiswoordpuzzel no. 4 Horizontaal: 1. mechanische mens 6. langzame 11. steen 12. bosje haar 14. werktuig 16. buitenstaander 18. muziekinstrument 19. aanlegplaats v. schepen 21. met teer insmeren 23. beteuterd 24. wapen 25. keur 26. geweldig groot mens 27. gast 28. heilige 30. aanzien 33. staafje 36. ruim 39. verdedigingsorganisatie 40. fr. onbep. vnw. 41. bevestiging 42. deel v. e. uurwerk 43. rode 'kleurstof 46. stemming 49. water in Utrecht 52. rondhout 54. het zij zo 55. zangnoot 20. verlaagde toon 57. soort onderwijs 22. familielid 58. nobele 24. deel v. e. Sumatra 60. broeiplaats 29. roofdier 62. tros 31. voegwoord 64, handelsterm 32. hatelijke opmerking 65. ind. dorp 33. eng. jongensnaam 66. gebogen 34. electr. geladen deeltje 67. nieuwe wereldtaal 35. gesloten 69. bijb. naam 36. soort 70. inhoudsmaat 37. groet 71. 'jongen 38. voorzetsel 72. peilstift 44. honingbij 45. zangnoot 47. lekkernij Verticaal: 48. soort stof 2. berggeel 49. deel v. h. been 3. drinkgerei 50. menigte 4. ons inziens 51. soort loon 5. worp 53. meisjesnaam 7. jongensnaam 54. meisjesnaam 8. toeschouwer 56. bijb. naam 9. klap 57. onbep. vnw. 10. immer 59. land in Europa 12. pl. in Z.-Holland 61. levenslucht 13. metaal 63. vereniging 15. interest 68. onder anderen 17. gemalen eikenschors 70. meisjesnaam HORIZONTAAL: 1. om; 3. notie; 8. ui; 10. Lea; 12. gelegen; 14. hut; 15. inhalig; 16. motor; 17. eel; 19. K.M.A.; 21. lik; 23. Est; 25. t.n.o.; 26. t.ajv.; 28. nog; 29. tijd; 31. ai; 32. remedie; 34. rede; 35. appel; 37. Ria; 38. meren; 39. room; 40. Astarte; 42. l.k.; 43. tol; 44. mat; 45. les; 46. bijt; 47. gil; 48. sen; 50. vak; 52. kap; 55. .tiran; 57. parasol; 60. toe; 61. stappen; 63. nijd; 65. op; 66. staan; 67. na. VERTICAAL: 1. o.l.; 2. Mei; 3. Nel; 4. ohe; 5. tegel; 6. i.g.; 7. Eem; 8. uur; 9. it; 11. animo; 12. gas; 13. non; 14. holster; 18. liniaal; 19. knipoog; 20. kam; 22. koe; 24. tijdelijk; 25. taart; 26. tel; 27. verstek; 30. denkt; 32. rem; 33. dit; 34. ree; 36. politie; 38. m.t.s.; 40. aas; 41. rei; 46. baron; 49. nappa; 51. kas; 53. papa; 54. dan; 55. top; 56. N.T.S.; 58. ren; 59. lijn; 60. To; 62. at; 64. da. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1