Bent u al lid? Hongaarse opstand Zie de etalage Boekhandel Marknsse Cronyk van Zeeland Gedenkboek Men Meulenhoffs kunstpockets Kunstschatten aller tqden PREDIKBEURTEN Sportieve flair Sanderse DE NIEUWE SI WA WASAUTOMAAT WISSE DE WILD DE MOOR l D. HEMDE Bejaardenmiddagen Kamperland beginnen a.s. woensdag 19 okt. Zanussi wasautomaat Installatiebedrijf WISSE Alle foto benodigdheden mooi gelogen bonwterrein Bij een ramp, groot of klein, denkt men direct aan het Rode Kruis. En terecht. Want ■het Rode Kruis heeft duizenden vrijwilligers die allen bevoegd zijn tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Vijfduizend van hen zijn speciaal geoefend in het verlenen van 'hulp Dij verpleging van zieken en ge wonden. Ook in oorlogstijd is het Korps paraat. De basis van dit Korps werd gelegd aan het einde van de Tweede Wereldoor log, toen alleen nog Zuid-Nederland was bevrijd. In ons land bevinden zioh op strategische punten dertien kringmagazijnen waarvan de iphoud voldoende is voor de inrichting van een noodhospitaal, verder het Centraal Ma gazijn in Den Haag met tweeduizend bed den met toebehoren, verpleegbehoeften etc., vijftien dependences van de Kringmagazij nen met een inventaris van een noodzieken huis voor vijftig tot honderd patiënten en tenslotte nog 91 rampendepots, die elk 94 bedden met toebehoren, verpleegbehoeften, brancards bevatten. Het is duidelijk dat dit veel geld kost. Maar het Rode Kruis is geheel afhankelijk van u. Het aantal leden is de vaste basis van het Nederlandsche Roode Kruis. Vol gend jaar zal men het honderdjarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis herden ken en men hoopt dan tevens het aantal van één miljoen leden te bereiken. Daar is uw steun voor nodig. Het Rode Kruis doet zo veel, boottochten voor chronische zieken, vakantieweken voor invaliden in het Du- nanthuis te Zeist, de bloedtransfusiedienst, noemt u maar op, veertien grote en ruim veertig kleinere taken, zodat iedereen wel eens met het Rode Kruis rechtstreeks of zij delings te maken heeft gehad, ook u. Het is trouwens uw Rode Kruis. Mag het Rode Kruis dan ook op uw lidmaatschap rekenen? TIEN JAAR GELEDEN BEGON DE.... Westen leefde hartstochtelijk mee met vrijheidsstrijders 23 OKTOBER 1956, des namiddags om drie uur, trok een stoet van duizen den studenten door de straten van Boedapest. Arbeiders, soldaten en officie ren sloten zich aan. De stoet trok door naar het standbeeld van de Poolse gene raal Bern, die een heldenrol heeft gespeeld in de vrijheidsoorlog van 1848-1849. Daar werd een resolutie voorgelézen, waarin onder meer een onafhankelijke en nationale politiek werd bepleit op grondslag van het socialisme. Op de avond van deze woelige dag veranderde de Hongaarse beweging van karakter en sloeg om in een gewapende opstand. Enkele dagen later trokken de Russische troepen via de Oekraïne en Roemenië Hongarije 'binnen en werd de opstand na verbitterde gevechten op bloedige wijze neergeslagen. Partij in verwarring. DE HONGAARSE opstand behoort tot de meest dramatische gebeurtenissen, die de ge schiedenis van het naoorlogse Europa kent. De gehele westelijke wereld leefde harts tochtelijk mee met de Hongaarse vrijheids strijders, die tenslotte moesten buigen voor de Russische overmacht. Tien jaar geleden begon onze aardbol op versohillende plaatsen roodgloeiend aan te lopen. Terwijl de Britse en Franse troepen Egypte's Nasser vergeefs tot de orde tracht ten te roepen, zochten in Hongarije de lang opgekropte gevoelens een uitweg. Reeds lang had het reeds min of meer on dergronds gerommeld in deze Oosteuropese satellietstaat. In april 1955 was premier Nagy beschuldigd van „rechtse afwijkingen" en werd hij afgezet. Vooral onder de intellec tuelen ontstond toen grote ontevredenheid, die meermalen openlijk werd geuit. Uit balans. Na Chroesjtsjow's sensationele rede in fe bruari 1956, waarin een felle aanval op Sta lin werd gedaan, raakten de communistische partijbonzen in verwarring. Op allerlei libe ralisatieplannen in de satellietstaten reageer den zij beurtelings toegevend en afwijzend. Deze onevenwichtige houding zaaide ver warring en hoopte de rancune tegen Moskou steeds meer op, zowel in Polen als Hongarije. De liberaliisatiebeweging in Polen onder leiding van Goumoelka werkte als kata lysator op de ontwikkeling in Hongarije. De 23ste oktober kwam het tot een uit barsting. Bij deze kritieke omslag heeft on getwijfeld ook het feit een rol gespeeld, dat er een conspiratieve organisatie in het Hon gaarse leger was gevormd, die een militaire opstand voorbereidde. Deze organisatie be schikte over wapens en zij entte op de avond van de 23ste oktober haar strevingen op de spontane beweging in de straten van Boeda pest. Contra-revolutionairen Russische tanks reden een dag later in Boedapest. Met stenen en benzinéblikken werden ze 'bekogeld. Hongaarse militairen openden van strategische posities uit het vuur met mitrailleurs en anti-tankgeschut. Op 25 oktober arriveerden de Russische partijleiders Mikojan en Soeslow in de Hon gaarse hoofdstad. Janos Kader werd be noemd tot partijsecretaris en hij noemde voor de radio de opstandelingen contra-revolutio nairen. Nagy beloofe echter dat hij zou on derhandelen over het terugtrekken van de Russische troepen. De strijd werd verbitter der. Ondanks hevige artillerie-bombarde menten kregen de Russen geen vat op de opstand, die zich over heel Hongarije uit breidde. Hun tanks werden met molotov cocktails opgeblazen, Hongaarse politie- en legereenheden liepen over met al hun wa pens. De veiligheidspolitie dook verschrikt onder. In Györ werd een tegenregering gevormd, die over een radio-station beschikte. Zij stel de Nagy een ultimatum; onmiddellijke te rugtrekking der Russische troepen en vrije verkiezingen. Nagy zwichtte. Hij bood de opstandelingen een wapenstilstand aan. Kadar. Militair bezien leek de opstand te zijn geslaagd. Politiek bleef de situatie verward. Op 31 oktober kondigde Nagy aan dat Hon garije een neutrale staat zou worden. Hij deed een beroep op de Verenigde Naties voor besoheming. Janós Kéddr en drie andere communisten vonden dat Nagy te ver ging en traden uit de regering. Zij betitelden Nagy als „contra revolutionair". In de vroege ochtend van 4 november ondernamen de Russen een grootscheepse aanval op het vrije Hongarije en sloten Boedapest in een tangbeweging in. Opnieuw ontbrandden verbitterde gevech ten die meer dan twee weken duurden. Dag en nacht riep radio Boedapest om hulp Het bewind van Nagy viel onder de mas sale Russische aanval uiteen. Hijzelf vlucht te naar de Joegoslavische ambassade, terwijl de bevrijde kardinaal Mindszenty een onder komen vond bij de Amerikaanse legatie. De noodkreten in de ether verstomden. Op 4 november vormde K&dar een tegen regering in Szolnok. Deze regering steunde het Russische opperbevel. Chaotisch In de tweede week van november legden de opstandelingen hun eisen aan Kadar voor. Zij eisten andermaal terugtrekking van de Russische troepen. Kadar beloofde onder handelingen te zullen beginnen. Op 17 no vember hervatten de meeste arbeiders het werk, maar in vele delen van het land bleef de onrust nóg voortduren. Talloze Hongaren (bijna 200.000) namen de wijk naar Oosten rijk, tot de grens weer hermetisch werd ge sloten. Begin december liepen de emoties weer hoog op. Op 4 december demonstreerden duizenden vrouwen in Boedapest ter gedach tenis van de tijdens de opstand omgekomen verzetsstrijders. De regering verbood de re volutionaire comité's van studenten en mi litairen. Leden van de centrale arbeiders raad werden gearresteerd. Uit protest hier tegen riep deze raad op 11 december een algemene staking van 48uur uit, waama Kddar de staat van beleg afkondigde. Standrecht Speciale rechtbanken werden ingesteld om standrechterlijke vonnissen te vellen en uit te voeren wegens misdrijven als gewapende actie en wegens plundering. De economie van het land bleek in een volslagen chao tische toestand geraakt. Het Rode Kruis trachtte met grote voedselzendingen de erg ste nood te lenigen. Aan het eind van 1956 maakte de regering een aantal maatregelen bekend die ten doel hadden de bevolking te winnen en de eco nomie op gang te helpen. Het optreden van de Russen in Hongarije wekte in het westen een golf van veront waardiging. De Ver. Naties konden weinig uitrichten, want hrier betrof het werke lijk „een interne aangelegenheid". In ons land koelde het publiek zijn woede op de gebouwen van communistische organisaties. De politie zag in vele gevallen toe. Er werd halfstok gevlagd. En de commu nisten werden verwijderd uit de belangrijk ste commissie's (o.a. buitenlandse zaken en defensie) van de Eerste en Tweede Kamer. Daarin keerden zij deze week na tien jaar terug. (Nadruk verboden). van WISSENKERKE U vindt daarin o.a. EN NOG VEEL MEER Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland OKTOBER hoogwater 15 Zaterdag 2.53 15.10 16 Zondag 3.30 15.47 4.07 16.26 4.49 17.08 5.31 17.56 6.20 18.56 7.24 18.08 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag voor zondag 16 oktober 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned, Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban (viering H. Avondmaal) en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban (Voortzetting en Nabetrach ting). Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. J. van Woerden. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. J. Vdsbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. L. H. W. Theunis- sen en 2.30 uur ds. R. P. IJtsma. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Brederveld van Souburg. (Bediening H. Avondmaal). Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Van Rheenen en 2.30 uur ds. Hoekstra. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Hoekstra en 5.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. A. J. Rad der. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6.uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. De heer M. W. van Arent- hals te Kats stelt zich voor een receptie te houden in „Delta-Marina" te Kort gene op donderdag 20 oktober a.s. van 16.30 18.00 uur, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. Marinus Pieter de Kam en Johanna Wattel geven u, mede namens wederzijdse ouders, ken nis van hun voorgenomen huwelijk. De voltrekking daarvan zal plaats vinden op D.V. vrijdag 28 oktober 1966, om 15 uur in het gemeen tehuis te Wissenkerke. Kerkelijke bevestiging om 15.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke, door de weleerwaarde heer ds. B. C. de Gelder. Receptie van 18.00 tot 19.00 uur in „Renata" te Kamperland. Toekomstig adres: Veer- weg 57, Kamperland. Kamperland, Veerweg 61, Wissenkerke, Dorpsdijk 110, 13 oktober 1966. Voor de vele blijken van deelneming, 'ons be toond bij het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder Willemina Lena Koets - Vroonland, zeggen wij hartelijk dank. Namens de familie, L. P. Koets. Wissenkerke, okt. 1966. 't Naaimachinehuis Sinds 1922 Waar u ook kijkt of loopt, het blijft toch een zaak van vertrouwen als u koopt. DE KRAMER Lange Vorststraat 6, Goes Telefoon 7330 TE KOOP: perceel grond groot 9 are, 49 centiare. J. KARREMAN Heerjanszpolder 4, Kamperland. Voorgevormde beha van nylonsatijn In de moderne boothalslijn. Bovenkant cups overtrokken met Franse ny lonkant in modieus dessin. Cups A, B en C 9«95. Ook In zwart. Soepele gaine met ideale pasvorm. Steunt heerlijk. Kruipt niet op! 19.90 Ook in zwart. 't Naaimachinehuis Sinds 1922 Een naaimachine van Zweeds staal heet Husq- varna, is daarom één der beste en niet zwaar. DE KRAMER Lange Vorststraat 6, Goes Telefoon 7330 Gezellig, even kijken bij Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 0° Steunzolen naar maat ook op doktersadvies. Al le voetcorrectors in voor raad. Voetlcundige advie zen worden gratis ver strekt. Martin Wijdemans medisch gedipl. voetkun- dige Schoenreparatiebedr. v.h. van Unen, L. Vorst straat 18, GOES. Segeerstraat 64, Middelburg Met levertraan uw weer stand verhoogd. In capsules, druppels, puur en met vruchten- smaak. Drogisterij KREDIET Hoofdstraat, Kortgene 't Naaimachinehuis Zeer voordelige zig-zag machines, gebruikte ma chines, elektrische, koopje en met jaren garantie. DE KRAMER Lange Vorststraat 6, Goes Telefoon 7330 Verkrijgbaar bij: Kortgene Kats Wissenkerke Geersdijk Golijnsplaat Nu ook voor 2 kg en 5 kg droog wasgoed. PRIJS 1045. AANTREKKELIJKE INRUILVOORWAARDEN. De Bejaardenmiddagen in „Renata" en worden verder gehouden op 16 november, 14 december, 18 januari, 15 februari en 15 maart. Alle bejaarden worden bij deze uitgenodigd en zijn hartelijk welkom. Het comité. voor 4 kg droog wasgoed vanaf 899.- NU 699.— voor 5 kg droog wasgoed van 959.- NU VOOR 759.— en nog zilverzegels gratis. Uit voorraad leverbaar. Telefoon 01108-221, KORTGENE vindt u bij Foto Markusse Wissenkerke Te koop: 450 m2, prijs 7.000. Gelegen West-Kerkstraat 30 te Colijnsplaat. Te bevragen: Langeville 60 te Yerseke. Een mooi spreekwoord zegt: Goedkoop is duur koop. Daarom altijd bij de vakman gekocht. Beter les, garantie en in uw ei gen omgeving. DE KRAMER Lange Vorststraat 6, Goes Telefoon 7330 Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand, geen voor uitbetaling. Altijd reoht van koop. Vandaag besteld, mor gen bij u thuis. Geen service kosten. Bel op (ook 's avonds) Middelburg: 01180-3973. Goes: 01100-5397. Breskens: 01172- 619.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 4