NOORD-BEVELANDS UWS- EN ADVERTENTIEBLAD NIE caballero w Plonvier heeft DE schoenen Lübke bouwde in 1944 concentratiekamp! krijgen Rennies Depressie NIET ONAFWENDBAAR Geen reuma No. 3215 Zaterdag 24 september 1966 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per hall jaar Franco per post 15.00 per hall jaar Advertenties 10 cent per mm Voor louten in advertenties, per teleloon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen WAS BONDSPRESIDENT BIJ GESTAPO Wie is eigenlijk dr. Heinrich Lübke? Dat is een vraag die in het Duitsland van van daag zeer veel inwoners van dat land zich zelf en anderen stellen. Reeds geruime tijd circuleren in de bondsrepubliek geruchten over het Westduitse staatshoofd, geruchten die de autoriteiten hebben genoopt naar de juistheid een nader onderzoek in te stellen. Het resultaat is nu uitvoerig vastgelegd in processen-verbaal en voorzien van bewijs stukken en documentatie gerapporteerd aan de procureur-generaal bij het opperste ge rechtshof in Karlsruhe. Een onomstotelijk bewezen feit is, dat de huidige bondspresident in de tweede we reldoorlog een rol heeft gespeeld ten be hoeve van de oorlogvoering van dat land. De Oostduitse machthebbers, de zetbazen van Moskou, beschikken over voor dr. Hein rich Lübke belastend materiaal, afkomstig uit de archieven van het voormalig Nazi- Duitsland en uit die van de eveneens ter ziele zijnde Gestapo. Hiervan wordt door gewiekste propaganda-strategen uit de D.D.R., een handig gebruik gemaakt. Het anders dan andere I WV 1 CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS f t.50 wordt op een gewiekste manier middels de Oostduitse pers, radio en televisie aan de Westduitsers vóorgesohoteld, nadat van te voren een goed gespeelde roddel-campagne (waartegen immers weinig of niets te doen is) de anti-Lübke-hetze werd voorbereid. Het opperste gerechtshof in Karlsruhe zal zich thans bezig houden met zijn persoon en zijn werk voor 1945. Bij Gestapo Heinrich Lübke, doctor honoris causa, is afkomstig uit het Sauerland en 62 jaar oud. Hij is gehuwd en maakte van 1931 -1933 deel uit van de (rooms-katholieke) Centrum partij van de latere Duitse rijkskanselier Heinrich Brüning en had als zodanig zitting in de Pruisische Landdag. In 1945 werd Lübke lid van de C.D.U., de eveneens rooms-katholieke partij van dr. Konrad Ade nauer. In 1947 -1952 was Lübke minister van landbouw in de deelstaat Rijnland- Westfalen; van 1953 - 1957 eveneens minis ter van landbouw doch toen in de West duitse bondsregering, om in 1959 als op volger van wijlen professor dr. Theodor Heuss te worden gekozen tot bonds president. Ten nadele van de Westduitse bondspre sident werden na de capitulatie van nazi- Duitsland in mei 1945 in een villa te Stettin waarin tijdens het Hitler-regiem een bu reau van de Gestapo was gevestigd, beschei den, akten en processen-verbaal gevonden, waarin de naam van het huidig Westduitse staatshoofd in een wel zeer belastende zin werd aangetroffen. In die gegevens wordt o.m. van het navolgende gewag gemaak: „Dat dr. Heinrich Lübke sinds 1940 tot aan het einde van de nazi-heerschappij, als een „vertrouwensman der Geheime Staatspolitie (Gestapo)" te boek stond. Dat hij plaatsver vangend leider der „Baugruppe Schlemp", welke organisatie direct ondergeschikt was aan de minister voor de oorlogsindustrie Speer, werkzaam was bij de bouw van een bijzonder strafkamp (lees: concentratiekamp) der Gestapo in Peenemiinde. Daarvoor op 27 juni 1934, verzocht de procureur-generaal bij het „Landgericht" in Berlijn, Turmstrasse 91, aan de afdeling Landbouw, domeinen en jacht van het ministerie van de deelstaat Mecklenburg in Schwering om toezending van akten, verband houdende met een straf vervolging tegen zekere Heinrich Lübke, des tijds directeur van een landbouwkundige in stelling „Boerenland" in Mecklenburg, daar di". Lübke er van verdacht werd van'de vér koop van goederen inventaris dier or ganisatie een bedrag van 5.000 Duitse Mar- In de afgelopen jaren hebben wij meer dan eens kunnen waarnemen dat de snelle berichtgeving op politiek en maatschapelijk gebied soms spanningen versterkt, die onge wenst zijn. Wij hebben dat ervaren met de berichtgeving rond het koninklijk huis. Op het terrein van de sociaal-economische ont wikkelingen mogen wij voor een snelle be richtgeving echter bijzonder dankbaar zijn. Op dit terrein is hard hollen even funest als stilstaan. Een evenwichtige maar voortdu rende ontwikkeling met een langzame stij ging van werkgelegenheid, produktie en ver bruik is verre te verkiezen boven de „won deren", die meestal de fantasie als uitgangs punt hebben. Een reeks van verschijnselen, berichten en cijfers hebben aan het overmatig optimisme in ons economisch leven een halt toegeroe pen. Wij mogen daar dankbaar voor zijn, want het plaatst ons met beide benen op de grond. Als wij daar staan en rond kij ken dan zien wij dat verscheidene midden bedrijven hun poorten sluiten. Dan staat het vast dat een groot aantal kleine zaken staat te wankelen. Tenslotte weten wij dat men bezig is in een aantal grote bedrijven het arbeidstekort om te zetten in een arbeidsoverschot. Met deze ontwikkeling komen ook die krachten vrij, die in bepaalde bedrijven in reserve werden gehouden om met zekerheid over een aantal mensen te kunnen beschikken. Reeds duiden persberichten op een verho ging van het arbeidstempo in bepaalde bran ches. Naar evenwicht De arbeidsmarkt marcheert in snel tempo naar een evenwicht tussen vraag en aanbod in het algemeen, waarbij op een aantal deel markten nog lang een tekort aan aanbod zal blijven bestaan. Zo is de situatie op de ar beidsmarkt. De betalingsbalans vertoont nog geen te kort. In het tweede kwartaal van dit jaar was dit minder dan in het eerste kwartaal. Een daling van 250 miljoen op het tekort is de moeite waard, al wordt de verbetering dan ook hoofdzakelijk veroorzaakt door het kapitaal- en dienstverkeer. Voor ons land is dat niets bijzonders. De handelsbalans al leen heeft ons nog nooit welvaart gebracht. Er zijn nogal wat effecten verkocht aan het buitenland. Een teken van vertrouwen in onze economische toekomst. Op onze kapitaalmarkt is het nog misère. De rente is hoger dan ooit. De emissielust is slechts latent aanwezig, hetgeen overigens op zichzelf geen ongezond verschijnsel is. Achterop De schaarste aan middelen om in versneld tempo onze industrie te moderniseren is een ernstige aanwijzing dat wij bezig zijn onze achterstand in welvaartsgroei in vergelijking met buurlanden te vergroten. Er kan niet ge noeg de nadruk op worden gelegd dat Ne derland temidden van de E.E.G. een van de slechtste cijfers laat zien in welvaartsgroei. Men kan dit niet verklaren door te wijzen op het grote aantal bejaarden en kinderen dat wij te verzorgen hebben. j Het betekent in feite dat aan onze handel en industrie in de laatste jaren onvoldoende ken, voor privé-doeleinden te hebben aan gewend". Concentratiekampbouwer Over de bondspresident werd voorts be kend dat hij belast was met de bouw van veertig fabriekshallen bestemd voor de pro duktie van Hitiers geheime wapen, beter be kend als de „V-I" bij Peenemünde en dat hij bij deze werkzaamheden een rijkelijk ge bruik maakte van concentratiekampgevan genen. In 1944, aldus de bescheiden, werd Lübke belast met de leiding van de bouw van een zogenaamd buitenkamp „Leau" genaamd, dat een onderdeel vormde van het berucht geworden concentratiekamp Buchenwalde, terwijl hij in het voorjaar van dat zelfde jaar op last van minister Speer („Befehl ist Be- fehl") zich ondermeer bezighield met de on dergrondse bouw van fabrieks- en produktie- hallen, bestemd voor de vervaardiging van gevechtsvliegtuigen en ander oorlogsmate riaal, daar deze produktie bovengronds on mogelijk was geworden door de onophoude lijke bombardementen der geallieerde lucht vloten. Het is thans de taak van het Opperste Hof in Karlsruhe, de tegen het staatshoofd inge brachte beschuldigingen, nog verzwaard door het aanwezige bewijs- en ander docu mentatiemateriaal uit de nazitijd aan een ge degen juridisch onderzoek te onderwerpen. (Nadruk verboden.) armslag is gelaten om zich te ontplooien. Die ruimte zal er nu moeten komen. Wïj kunnen dit harde feit niet verdoezelen door de consumptie maar op te voeren. Dan ver blinden wij ons zelf. Wij zijn al bezig met dit zelfbedrog maar wij worden, naar het zich laat aanzien, nog tijdig op de feiten ge drukt. De inflatie duurt voort. Incidentele af zetmogelijkheden hebben hier en daar prijs verlaging gebracht, die echter worden over schaduwd door voortgaande prijsverhogin- Sen in andere sectoren, met name in die van e eerste levensbehoeften. Engels schrikbeeld Aan de waardedaling van ons geldmiddel is nog geen einde gekomen en dit is een van de grootste problemen voor de naaste toe komst. Wij zullen de inflatiekoorts moeten aanpakken, willen wij niet in een depressie belanden die ons harder -treft dan anderen. In dit opzicht kunnen wij ons spiegelen aan het harde voorbeeld van de Engelse pre mier Wilson. Met de opgesomde wetenschap over en kele kernpunten van ons economisoh leven gaan wij een nieuw parlementair jaar in. Wij vragen ons af of wij meer of minder directe of indirecte belastingen moeten be talen. Zal de overheidshouding meer of min der op de particuliere huishouding gaan leu nen? Werkt deze overheid zelf wel doel matig? Moeten wij de produktie of het ver bruik belasten met de kosten van de collec tieve voorzieningen zoals het wegennet, het onderwijs en de volkswoningbouw? Bij de oplossing van deze vragen moet eerst worden bezien of al deze collectieve activiteiten wel een taak van de overheid zijn en of er niet een deel moet worden terug verwezen naar het particulier initiatief. Wij moeten er voor waken op dit terrein niet door tradities te worden gebonden. De kern vraag van ons toekomstig beleid moet zijn op welke wijze elke deelhebber aan de Ne derlandse gemeenschap tot de grootste ac tiviteit kan worden aangespoord om dit volk duurzaam een hoog levenspeil te doen be houden. Tegen de achtergrond van dit vraagstuk moeten wij ook een overheidsbe groting beschouwen. Kruispunt Er is sprake van onrust in ons economisch leven. Ontslagen vallen, winstmarges krim pen en grootse toekomstplannen staan te wankelen. Echter mag een dalende wel vaartsgroei ons niet verlammen. Noch mo gen ongunstige miljoenennota's ons in ver warring brengen. Onze economie heeft nog een hechte ge zonde basis. Een reeks van industrieën be schikt over een uitstekende uitrusting. Ons te kleine overbevolkte land ligt in het hart van Europa juist op het punt waar de be langrijkste handelswegen te land, ter zee en in de lucht elkaar kruisen. Wij kunnen ons vakmanschap op velerlei terrein nog ver beteren. Met durf om wijzigingen uit te voe ren zullen wij in de wedren der volken een goede plaats weten te behouden. Als wij maar niet vergeten dat de welvaartsglans in de eerste plaats wordt veroorzaakt door het Preventie heeft verschillende facetten Reuma is eigenlijk een verzamelbegrip: het betreft hier tamelijk verschillende ziek tebeelden met nogal uiteenlopende ver schijnselen. De patiënten in kwestie kunnen bijvoorbeeld lijdende zijn aan acuut reuma, aan reumatoïde artritis, aan artrosis, aan ïeuma van de weke delen of aan jicht. Wlie zich in dit onderwerp verdiept raakt er al spoedig van doordrongen dat bijzonder veel mensen door de een of andere vorm van reuma worden getroffen-.hoofd- èn hand arbeiders, kinderen ën bejaarden, stads bewoners èn dorpelingen. Men komt wel schattingen tegen van één reumapatiënt op elke vier Nederlanders. Een ieder kent daarom in zijn omgeving wel een of meer reumalijders, de kans is zelfs betrekkelijk groot dat wijzelf nog eens reumatische verschijnselen zullen krijgen zo we daar in vroeger jaren al geen last van gehad mochten hebben. Dat ziet er dus niet zo erg opwekkend uit, maar gelukkig be staan er naast de ernstige vormen van reu ma ook andere soorten van deze ziekte die nogal onschuldig zijn. Gevaar Een verraderlijke ziekte is vooral het acute reuma (Eng. „rheumatic fever") wegens de kans op daaruit overblijvende hartafwij kingen. Ook de reumatoïde artritis chro nisch gewichtsreuma) wordt terecht ge vreesd, namelijk vanwege de invaliditeit die door dit lijden kan worden veroorzaakt. Verreweg de meeste gevallen van reuma berusten echter op artrose en op reuma van de weke delen (spieren en bindweefsel). Dat zijn aandoeningen die soms wel grote last kunnen veroorzaken en die tijdelijk verlies van arbeidsvermogen mee kunnen brengen, maar die slechts zelden tot gevolg hebben dat werkkracht en levensvreugde er blijvend door worden aangetast. In de familie De reumabestrijding gaat eindelijk de be langstelling van de gehele bevolking trek ken. Op zichzelf genomen is dit natuurlijk een tot verheugenis stemmend verschijnsel, maar deze vermeerderde belangstelling kan ook gemakkelijk nodeloze bezorgdheid tot ge volg hebben. Onschuldige spierpijn en een beetje krakende gewrichten zijn dingen waarvan iedereen wel eens hinder heeft en die stellig geen schrikbeelden behoeven op te roepen. zakenleven. Dat moet ruim baan krijgen om zich te ontplooien. Overigens is er geen reden tot het kweken van een ondergangsstemming. Er komen de- pressieversohijnselen boven drijven in de bruisende stroom van handel en industrie. Wij kennen de gevaren er van en wij zijn ook niet meer onmachtig er iets aan te doen. Laten wij in eendracht de maatregelen ne men om de vertragende krachten te locali- seren en uit te bannen. (Nadruk verboden.) Drs. Mierlo. Bestaan er ook mogelijkheden om reuma te voorkomen? Of anders gezegd: als we van een bepaald mens, hetzij man, vrouw of kind zouden weten dat hij of zij een bijzondere aanleg om reuma te krijgen bezat, zouden we er dan misschien iets aan kunnen doen cm liet uitbreken te verhinderen? Als regel weten we hier echter niet veel van, soms kunnen we het wel vermoeden. Familie-aanleg Zulk een duidelijk gefundeerd vermoeden zullen we hebben ten aanzien van het jon gere broertje of zusje van een kind dat aan „reumatic fever" heeft geleden. Deze ziekte tast namelijk dikwijls kinderen uit één ge zin aan. Dit mag ten dele berusten op ge lijkheid van omstandigheden (b.v. ondeug delijke behuizing, armoede of verwaarlozing) maar daarnaast is een speciale familie-aanleg onmiskenbaar aanwezig. Zulke jongere broertjes of zusjes, vooral als die op de zes- tot tienjarige leeftijd zijn, Brandend maagzuur? helpen direkt! zal men daarom nauwgezet moeten obser veren, opdat de ziekte, in het anders dikwijls onopgemerkte begin, dadelijk kan worden aangepakt. Iets dergelijks is het geval ten aanzien van jongemannen (en jonge meisjes), die een lij der aan de ziekte van Bechteren tot vader hebben. Dat is een ziekte die verwant is aan reu matoïde artritis („chronische gewrichts reuma"); het is een aandoening van de wer velkolom die kan veroorzaken dat de rug in voortschrijdende mate verstijft. Wordt de diagnose vroegtijdig gesteld, dan kan er, met behulp van fysische therapie, zeer veel worden gedaan om de verstijving tegen te gaan. Vandaar dat het altijd gewenst is dat jonge mensen die voortdurend over pijn in de lenden klagen, een specialistisch onder zoek ondergaan (vooral wanneer de ziekte van Bechteren in de naaste familie voor komt). Dr. Alfreda Briedé. GOOFJE GOOCHEM Daden tegen misdaden Europa wordt langzamerhand overspoeld door gangsters zoals wij die alleen maar kenden uit Amerikaanse misdaadfilms. Buitenlanders plegen brutale bank roven, smokkelaars opereren met pantserauto's, er worden steeds meer moorden gepleegd, wandelaars worden gechanteerd of mishandeld en om de politie nog meer werk te bezorgen lokken lastige jongelui allerei relletjes uit. De politie kan de straatterreur, maar ook de toenemende diefstallen, aan randingen, overvallen en oplichtingen niet baas. De douane kan de zwaar ge pantserde smokkelwagens niet tegen houden. Rijkspolitie en marechaussee moeten hulp bieden aan onderbezette politiecorpsen. Het ziet er naar uit, dat binnen- kort ook legereenheden moeten worden ingeschakeld. y Het is jammer dit te moeten zeggen, maar als onze vrije democratie leidt tot een chaotisch broeinest van de misdaad waar wij van alle kanten worden bedreigd, zullen wij er tijdelijk een beter bewaakte veste van moeten maken waar afpersers, chanteurs, dieven, aanranders, bankrovers, oplichters en andere X gangsters weinig of liever geen kans meer krijgen. Y (Van onze economische medewerker.) Gaiizepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1