Renniesj W. Verburg HONDA [Co Radio-amateurs Samenwerkende Nederlandse tapijtenfabrikanten gaan GARANTIE VERLENEN Opbrengst Kon. Wilhelminafonds PREDIKBEURTEN woonhuis met schuur De Moor Van der Heijde De Wild %iet wordt weer vroeger donker en duó worden de avonden langer0 Boekhandel Markusse welkome helpers van de wetenschap De geluidsband zorgt voor de erkening steeds gebruikt als bewijs voor een geslaagde radioverbinding met de satelliet. Vanaf de snellopende geluidsband worden de resul taten van de satelliet-peilgevers met behulp van aanvullende apparatuur (oscillograaf, toongenerators enz.) uitgewerkt. De geluidsband helpt de amateur-radio stations verder, om de voor de hoorbaar- heidsproeven van de satellieten noodzake lijke akoestische informaties uit te zenden. Deze kunnen urenlang via een heel normale geluidsband over de zender lopen, zonder de „stations-operator", de radioamateur aan zijn apparaten in andere werkzaamheden te belemmeren. Zulke op de geluidsband geregistreerde „signalen in en uit het heelal" worden graag en vaak bij voordrachten voor een ge ïnteresseerd publiek gebruikt. Deze akoes tische voorbeelden uit de zendpraktijk ma ken het ook voor leken gemakkelijker om de samenhang tussen de zich snel verder ontwikkelende wetenschap en techniek te begrijpen. Een groep radioamateurs heeft zich hele maal aan de kosmos gewijd. Er werden re gelmatig pogingen gedaan om radiocontact te krijgen met onze natuurlijke satelliet, de maan, maar ook met meteoren. In beide gevallen hangt het totstandko men van zulke verbindingen af van de tè- rugkaatsing. Met de maan als natuurlijke ierlector zijn er al veel amateur-radiover bindingen tot stand gekomen, die natuur lijk als bewijs op geluidsband werden vast gelegd. Een Internationale erkenning van dergelijke successen vindt steeds eerst na afluisteren van deze band plaats. Zo staat het ook met de verbindingen met meteoorregens. Bij het binnenkomen van de meteoren in de atmosfeer beginnen zij door de wrijving ten gevolge van hun zeer hoge snelheid te gloeien. Iedereen heeft dit ver schijnsel wel eens gezien als het vallen van Met „goede dag hoe is het", met groe ten door de ether van vriend tot vriend, van continent tot continent, is de amateur- radio nog niet aan het eind van de moge lijkheden. Integendeel, hier begint het pas. Al sinds lange tijd zijn de zendamateurs in vele landen ter wereld welkome helpers bij het oplossen van wetenschappelijke proble men. Aan het begin van het „Internatio naal Geophysisch jaar" op 1 juli 1957 werd de amateurradio heel officieel en bewust erbij betrokken om op de uiteenlopendste gebieden waarnemingen te doen en deze op te tekenen. De succesvolle resultaten, die meer dan eens bijdroegen tot nieuwe weten schappelijke inzichten, waren een opwek king tot verdergaand onderzoek. Wat men ghoord en genoteerd had bleek echter niet nauwkeurig genoeg te zijn om tot correcte uitwerking te komen. Daarom schakelden de zendamateurs al zeer snel de geluidsband in, die er tegenwoordig bij iedere volledig amateurradio-station eenvoudig bijhoort. Vele van de waar te nemen akoestische verschijnselen vinden hun oorsprong in ge beurtenissen op de zon, in de kosmos in hel algemeen, in het aardmagnetisme en in de atmosfeer. Daarbij is 'het zeer belangrijk de waarnemingen, die op verschillende plaatsen op aarde worden gedaan, in een juist tijdsverband te brengen. Het is duide lijk, dat daarbij de tijdopgaven, die alleen op het klokkijken berusten, vaak te onnauw keurig zijn. Op één van de sporen van de geluidsband wordt tegenwoordig steeds syn chroon het tijdsein van een van de ononder broken werkende tijdseinzenders (WWV, MSF enz. opgenomen. Ook de aardsatellieten worden door de zendamateurs voor hun radioverkeer ge bruikt. Dit satelliet-programma voor radio amateurs, het z.g. „OSCAR-programma" omvat daarnaast een bijzonder meetpro gramma. Hierbij wordt de geluidsband een ster. De zich hierbij ontwikkelende grote hitte leidt tot een geioniseerde, d.wz. een elektrisch geladen laag, waarop radio golven worden teruggekaatst. Hiervan wordt door de radioamateurs gebruik gemaakt. Omdat deze laag weer heel snel is opgelost, kunnen echter telkens, wanneer een meteoor de dampkring binnenkomt, slechts een ge ring aantal telegrafische radiotekens weer kaatst en door de grondstations opgevangen worden. Naar de tijdsduur noemt men ze „pings" of „burtst", van een fractie van, een seconde tot maximaal ongeveer zes tot acht seconden. Zo kan het tot stand komen van een radioverbinding uren en dagen duren. Een beetje geduld hoort er dus wel bij. De ontvangen tekens worden steeds weer opnieuw als een legkaart in elkaar gepast. Pas na een volledig ontvangen tekst kan het begrepen- en sluitteken „R" worden gege ven. Zonder gebruik van de geluidsband zou dit soort radioverkeer nauwelijks mo gelijk zijn. Natuurlijk gelden ook hier de geluidsopnamen als bewijs voor het verkrij gen van de internationale erkenning. Daarmee zijn de mogelijkheden voor het gebruik van de geluidsband bij de amateur- radio echter nog lang niet uitgeput. Vele radio-amateurs gebruiken de geluidsband als oproepsleutel. Zij laten steeds een eindeloze •band aflopen met de CQ-roep dat is de roep aan allen en het stations-oproep- teken, om vooral op minder drukke ama teur-golfbanden te worden opgemerkt. Ook worden vele testuitzendingen via de geluids band afgewikkeld. Morsetekens, die van een geluidsband afgespeeld worden, kan men iedere dag volgen. Zij helpen de beginne ling bij het leren van het morsealfabet. BASF Garantie-label maakt beroep op advies mogelijk Sinds enkele jaren werkt een tiental Ne derlandse tapijtenfabrikanten samen in de Stichting Centraal Tapijtenbureau. Aanvan kelijk beperkte deze samenwerking zich tot het voeren van collectieve reclame en voor al uit de vakpers, maar ook uit kringen van detaillisten en consumenten werd de wens geuit, dat deze samenwerking tevens zou resulteren in voorlichting aan detailhandel en publiek, nu de laatste jaren allerlei tech nische ontwikkelingen op het tapijtgebied zich zo snel voltrekken, dat de detaillist het nauwelijks kan bijbenen, laat staan de con sument. De Stichting Centraal Tapijtbureau achtte deze wens volkomen reëel, doch tot voor kort was het nog niet mogelijk aan dit ver langen te voldoen. Binnenskamers zat men echter niet stil en er werd uitvoerig nage gaan, waarmee men vooral de consument het beste kon dienen. Dit heeft geleid tot een tweetal aktivi- teiten van de Stichting, welke op 1 sep tember tijdens een persconferentie aan de vooravond van de Inter-Decorbeurs te Utrecht werden gepresenteerd. Voorlichtingsboekje De Stichting Tapijtenbureau gaat via ae erkende vakhandel op grote schaal een boekje „Tapijt Informatie" verspreiden, dat werd samengesteld door de bekende bin nenhuis-architect en radiospreker Ep Si mons. In dit boekje wordt de consument op beknopte wijze geïnformeerd inzake aller lei fabrikatie-technieken en tapijtsoorten, er wordt in verteld over de verschillende ve zelsoorten, welke voor de tapijt-fabricage gebruikt worden, het leggen van tapijt, het voorkomen van vroegtijdige slijtage; er wor den onderhoudstips gegeven, etc. De vele tchnische ontwikkelingen voltrok ken zich op de Nederlandse markt sneller dan in de omringende landen, aldus de heer K. Veen, voorzitter van de Stichting Cen traal Tapijtbureau, en sommige ontwikke lingen kwamen zelfs vrij onverwacht. Toch is de Nederlandse tapijtindustrie er in ge slaagd zich zeer snel aan te passen door gro te investeringen en intensieve research. Ook de nieuwste technische vindingen worden in de Nederlandse tapijtindustrie toegepast en men beschikt over de modernste pro- duktie-apparatuur. De technische evolutie voltrekt zich in de tapijtindustrie echter zo snel, dat er in tegenstelling tot vroeger soms te weinig tijd was om de nieuwe produkten op grote schaal en langdurig in de praktijk te testen. Het Tapijt Garantie Label moet echter alle twijfel en onzekerheid wegnemen, zo wel bij de detaillist als consument, omdat gelabeld tapijt volledig gegarandeerd wordt, mits het op de juiste wijze is toegepast. Het ligt voor de hand, dat bijvoorbeeld een slaapkamertapijt in een intensief gebruikte woonkamer geen voorbeeld is van een juiste Brandend maagzuur? helpen direkt! 'y toepassing. Daarom heeft de vakman-tapijt verkoper een niet onbelangrijke taak bij de toepassing van de garantie. Hij dient zijn klanten namelijk goed voor te lichten in zake de toepassing van tapijt. Het boekje „Tapijt Informatie" wil hem daarbij hel pen. Vanzelfsprekend zijn hiermede de plan nen van het Centraal Tapijtbureau ter voor lichting van het publiek niet uitgeput. In de toekomst hoopt men op nog andere wijzen de consument voor te lichten en te advi seren. Opbrengst van de collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding in de gemeente Wissen- kerke. Dorp Wissenkerke 247.89 Dorp Kamperland 520.16 Dorp Geersdijk 130.04 Totaal 898.09 Voor dit mooie resultaat worden allen, die hieraan hebben bijgedragen, hartelijk dank gezegd, in het bijzonder de medewerksters die voor het ophalen van de collectezakjes hebben willen zorgdragen. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter Janssen, tel. (01108) 319 en dokter Van Arkel, telefoon (01107) 318. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland SEPTEMBER 17 Zaterdag 18 Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag hoogwater 3.57 16.26 4.36 16.50 5.16 17.31 5.54 18.17 6.44 19.17 7.48 20.30 9.09 21.54 voor zondag 18 september 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer H. van Elven en 2.30 uur ds. E. J. N. Kro nenburg. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur ds. O. Boonstra. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur de Heer H. van Elven. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes (voorbe reiding H. Avondmaal) en 2.30 uur ds. Baars. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. R. P. IJts- ma. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. M. van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van den Berg. Geref. Kerk Colijnsplaat 10.30 en 2.30 uur ds. Krubbé. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. A. J. Rad der. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur feesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. TE KOOP begin november te aan vaarden. Colijnsplaatseweg 9, COLIJNSPLAAT De heer en mevrouw Klein Wassink - van Duim geven kennis van de ge boorte van hun zoon Ronald Peter Colijnsplaat, 14 sept. 1966 Tijdelijk adres: „Bergzicht", Goes. Algemene kennisgeving Hiermede vervullen wij de droeve plicht u kennis te geven, dat zacht en kalm is overleden, onze ge liefde en zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder Willemina van der Heijde (weduwe van Jan Kramer), in de ouderdom van ruim 82 jaar. Geersdijk: D. T. Imanse - Kramer A. Imanse Goes: P. W. Kramer M. Kramer - Bouterse Geersdijk: W. P. Kramer J. J. Kramer - Provoost Klein- en achterklein kinderen Geersdijk, 11 september 1966 De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 14 sept. j.l., des namiddags om 2 uur te Wissen kerke vanaf „Dren- thehuis" te Geersdijk Huis van eigenaar TE KOOP GEVRAAGD. Brieven onder no. 11-7 bureau van dit blad. Heden overleed na een kortstondige ziekte, in Ziekenhuis „Bergzicht" te Goes, onze geliefde moe der, behuwd- en grootmoeder Jannetje Maria Rottier, (Weduwe van A. Breure), in de ouderdom van ruim 84 jaar. Colijnsplaat: P. Breure. C. Breure - Sinke. Jenny. Rudy. Marianne. Den Haag: J. Breure. D. Breure - Stikkers. Den Haag: A. C. de Regt - Breure. A. S. de Regt. Peter. André en Verloofde. Kortgene, 12 september 1966. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 15 september te Colijnsplaat, om 2 uur vanaf het Pen siontehuis Kortgene. Aan allen die van hun be langstelling hebben blijk gegeven, bij het overlijden van onze geliefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Jacobus Welleman, zeggen wij hartelijk dank. Inzonderheid aan dokter Janssen en zuster Luteijn voor de hulp hem bewe zen tijdens zijn ziekte. Namens de familie, L. Welleman-de Bruine. Kortgene, sept. 1966. Ooststraat 34. Heden overleed, zacht en kalm, tot onze diepe droefheid in de ouderdom van 90 jaar en 5 maan den, onze lieve moe der, groot- en over grootmoeder Willemina Lena Vroonland, (Wed. van L. Koets). Wissenkerke: L. P. Koets. S. Koets-Filius. C. W. Goulooze - Koets. A. Goulooze. E. J. Koets. J. S. Koets- de Smit. Kamperland: J. M. Wirtz-Koets. W. C. Wirtz. Klein- en achter kleinkinderen. Wissenkerke, 15 september 1966. De begrafenis zal plaats hebben op maandag 19 septem ber te Wissenkerke, des namiddags om 2 uur vanaf het ver enigingsgebouw. In plaats van kaarten. Wim Kalle waard en Riet Versteeg geven u kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op 28 september. Kerkelijke bevestiging om 14.45 in de Geref. Kerk te Bunnik. Colijnsplaat, Voorstraat 18 Bunnik, Kerkpad 1 Mede namens onze ouders zeggen wij hartelijk dank voor de belangstelling bij ons huwelijk ontvangen. T. J. Stoel. M. W. Stoel - de Bruine. Oost-Souburg, sept. 1966. Salonwagen Krommewegesingel. Draion lingerie is prettig èn praktisch om te dragen. Zo heerlijk luchtig en behaag lijk-warm! Een grote sorte ring vindt U bij: GANZEPOORTSTRAAT, GOES. De boutique waar u slaagt Landelijke jager zoekt jachtterrein Ook waterwild jacht komt in aanmerking. Postbus 132, Roosendaal N.B. Wij ontvingen deze week diverse KLEUTERJACKS DAMES-, HEREN EN KINDER- SPORTTRUIEN Vraagt zichtzending. Sport - Camping - Textiel Kortgene, Telefoon (01108) 4 18 Creme MARCHAL en MARCHAL Rimpel Cor rector bij: Drogisterij KREDIET, Kortgene. beproef de "SPIERKRACHT" van de nieuwe bromfiets HONDA C320 "S" f1078 vraag ons gratis proefrit UW HONDA V DEALER: Wissenkerke Geersdijk - Colijnsplaat Kats Voor het jaar 1967 wor den weer vele en zeer verschillende KALENDERS gereed gemaakt. Wenst u een kalender voor 1967? Bestel deze dan nu bij: Wed. Joh. Verburg, Veerweg 144, Kamperland. K Laat uw kinderen goede schoenen dragen met de juiste pasvorm. Daarom ,,NIMCO", NETTE HEER (AOW) zoekt INWONING bij alleenstaande vrouw of echtpaar. Inlichtingen te bevragen: Julianastraat 9, Kortgene. Breng gezelligheid en sfeer in uw woning. Een lamp hier en een stoel daar. En rond de tafel spelende kinderen. De een tekent, de ander schrijft. Weer een ander is met een puzzel bezig, b.v. een van Billie Turf of Sjors, die voor kinderen heel erg leuk zijn. En oök lezen is een aangenaam en nuttig tijdverdrijf. Kom voor het gezellig maken van de lange avonden maar eens kijken bij: Daar vindt u altijd meer dan u denkt.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 2