NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Spelen gevaarlijk! Plourier heeft DE schoenen Ingewandsparasieten Heel Kamperland op de film No. 3214 Zaterdag 17 september 1966 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerké, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen "VAN 2 TOT 5 IN HOGE FLATS" op de zesde tot tiende verdieping Onvoldoende spelmogelijkheid Een rapport uit Engeland getiteld: „Two to five in high flats", behandelt de speelmo- gelijkheden voor kinderen van twee tot vijf jaar in de hoogbouw. De rapporteurs zijn blijkbaar geschrokken van hun eigen pun tigheid; om dat weer goed te maken gaven ze hun studie een in hun oog begrijpelijker ondertiteling mee: „An inquiry into play provision for children aged two to five years living in high flats". Het probleem is urgent geworden, vooral in de miljoenenstad Londen, waar steeds meer woonblokken ver rijzen van tien verdiepingen en hoger. Men veronderstelt wel eens, dat gezinnen met kleuters niet vaak in hoge fiats wonen. De werkelijkheid is anders! Is men bereid met deze realiteit rekening te houden, dan behoort er voor te worden gezorgd, dat peu ters en kleuters in of bij de flats een prettige en veilige mogelijkheid om te spelen vinden, wat zowel voor henzelf als voor hun dikwijls overbelaste moeders een levensnoodzaak is. Dat wordt, ook in officiële kringen, zeer goed beseft, maar tot het stellen van daden is men nog niet dikwijls gekomen. De in het bedoelde rapport neergelegde gevolgtrekkingen zijn gebaseerd op een tweetal tezelfdertijd uitgevoerde onderzoe kingen. De hoofdschotel werd daarbij ge vormd door de navraag, die een aantal maat schappelijk werksters, zogenaamde „healt visitors", deden bij tweehonderd gezinnen met jonge kinderen in hoge flats, ten einde de opvattingen der ouders te leren kennen. Aangevuld werden hun bevindingen door het onderzoek van een groep afgestudeer den der Londense school voor economische en politieke wetenschappen; dit onderzoek had een meer uitgebreide strekking, maar er werd hierin extra aandacht besteed aan de speelgelegenheid en de veiligheid voor kinderen onder vijf jaar. Geen seconde uit het oog Velen van de ondervraagden zeiden, dat het spel van de peuters en kleuters in de moderne flatwoningen zeer belemmerd wordt. Vooral zij die hoger dan de vijfde verdieping wonen hadden hierover klachten, de jonge kinderen kunnen en mogen immers niet alleen naar beneden gaan om buiten te spelen. Ook de gevaarlijkheid was een be langrijke grief: balkons, galerij, ramen, lif ten, trappen. Sommige ondervraagden zei den, dat zij door al die onveiligheid hun kroost nog geen seconde uit het oog durfden te verliezen. Een ongunstige invloed van die spelbe- lemmering is volgens de moeders duidelijk bij de kleintjes vast te stellen. Ze worden geremd bij hun uitingen en ze hebben het niet naar hun zin. Als ze eens mee mogen naar buiten zijn ze, na de langdurige onder drukking van hun activiteit, bijzonder wild en baldadig, in huis hangen ze voortdurend hinderlijk om de moeder heen. De balkons worden, naar uit navraag bleek zelden door de kinderen als speelplaats gebruikt, bij zeer hoge flats in nog mindere mate dan op de lagere verdiepingen. Het bezwaar is niet alleen, dat de veilig heid dan onafgebroken toezicht vereist we gens het gevaar dat de kleuters op de rand klimmen en naar beneden vallen iets wat geen theorie is maar helaas vaak genoeg gebeurt maar ook dat jonge kinderen ge neigd zijn speelgoed en andere voorwerpen naar buiten te gooien. Ook de gemeenschap pelijke balkons (galerijen) worden niet erg geschikt geacht als speelgelegenheid; de kin deren kunnen vandaar gemakkelijk weglopen en ook is er kans op, dat ze medebewoners overlast aandoen. Lege speelterreinen Helemaal „beneden" spelen, in een ge meenschappelijke tuin of op straat, wordt over het algemeen zelfs aan de vier- of vijf jarigen nog niet vaak toegestaan (aan de jongeren nog veel minder), ook al weer het minst bij hoogwonenden. Begrijpelijk, want ook een kleuter van vier tot vijf heeft nog veel toezicht en bescherming nodig en die kunnen de mensen moelijk verschaffen van hun hooggelegen flat uit. Slechts een klein percentage van de betreffende kleintjes be zoekt een kleuterschool, kleuterklasje of een speciaal speelterrein. De meesten verblijven dus meestentijds gedurende het grootste deel van de dag in of vlakbij het flatgebouw zonder behoorlijke speelgelegenheid (uitgaan om mee bood schappen te doen of bezoeken te brengen aan familie of kennissen bleek gemiddeld één a twee uur per etmaal in beslag te ne men). Rondom en naast sommige van de Lon dense woonflatblokken bleken speelterrei nen, hetzij grasvelden, hetzij stukken asfalt, aanwezig te zijn. Zelden kon men die ge schikt achten voor kleuters, op z'n best wa ren ze enigszins bruikbaar voor wat oudere kinderen. Nergens bestond er een speelge legenheid met het door alle ouders vrijwel noodzakelijk geachte toezicht. Evenmin was er een gradatie gemaakt voor verschillende leeftijdsgroepen. Bovendien werden deze terreinen door de enquêteurs dikwijls saai en fantasieloos be vonden, terwijl voldoende afwisseling bie dend speeltuig ontbrak. Ook werd nogal eens een gevaarlijke toestand gesignaleerd doordat de kinderen maar al te gemakkelijk op de grote weg konden komen. Alles bijeen genomen moest de gevolgtrekking van de onderzoekers zijn, dat meer dan de helft van de moeders ontevreden was over de speel- mogelijkheden van hun twee- tot vijfjarigen. Afsluiten! Uitdrukkelijk moet worden vermeld, dat de huurders der moderne flats overigens heel blij waren met hun woningen, wegens het comfort en de keurige inrichting. Zij zijn inderdaad zeer bevoorrecht boven de talloze andere gezinnen die net als in de Nederlandse steden tot nu toe nog er barmelijk slecht en bekrompen gehuisvest zijn! Eventuele verbeteringen in de speel- mogelijkheden die juist voor peuters en kleuters van een allesoverheersend belang zijn in verband met hun lichamelijke en geestelijke gezondheid dienen natuurlijk evenzeer te worden verschaft aan die kin deren die nog in ouderwetse gammele huis jes, benauwde etages, bedompte krotten of slechte en dure huurkamers wonen! De samenstellers van het rapport verlan gen, dat bij nieuwbouw voortaan ineens wordt gezorgd voor het aanleggen van spe ciale kleuterspeelgelegenheden: behoorlijk afgesloten terreinen ook een omheinde daktuin kan wellicht dienst doen! en, voor slecht weer, ook een overdekte ruimte. De kinderen moeten daar wat de speelmogelijk- heden betreft volop variatie vinden. De be doeling is dan ook nog, dat er regelmatig toezicht wordt gehouden door een daarvoor geschikte kracht, zodat de ouders hen met een gerust hart in zulke speelgelegenheden kunnen achterlaten. Als voorbeeld van goede speelvoorzieningen in moderne dichtbe bouwde steden noemt men Zweden, vooral Stockholm. Uit het voorafgaande zou de lezer nu kunnen afleiden, dat flatbouw en zeker de hoge flatbouw medisch bekeken niet veel goedkeuring verdient. Dat is dan het ge volg van de omstandigheid, dat ditmaal uit sluitend aandacht werd geschonken aan de gezinnen met kleuters. Voor oudere kinderen en volwassenen kan de hoge flatbouw even wel zeer aangenaam en ook gezond zijn. Daarvoor zijn voldoende aanwijzingen te vinden in een rapport van de Nederlandse commissie „Hoogbouw-Laagbouw" dat en kele jaren geleden is verschenen. (Nadruk verboden.) dr. Alfreda Briedé Een opmerkelijk initiatief van de Nederlandse Blindenbond. In het kader van zijn landelijke filmactie laat de Nederlandse Blindenbond in Kam perland een filmopname opnemen. De te vervaardigen film wordt iets bij zonders omdat deze niet, zoals bij een docu mentaire alleen het karakteristieke van de plaats zal tonen, doch omdat het oog van de camera speciaal op de inwoners gericht zal worden. Dit wordt bereikt doordat donderdag, de 22ste september een filmopnamewagen door de plaats zal rijden om de mensen bij hun huis, op de boerderij, op straat en bij hun werk te filmen. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld van het verenigingsleven zal geven en wel door het houden van een optocht. De opstelling hiervan vindt plaats om 18 uur bij Renata terwijl op de dag van opname eveneens geluidsopnamen worden gemaakt. In het komende winterhalfjaar zal de film vertoond worden. Men kan dan zijn familie, bekenden, kinderen enzichzelf eens op het witte doek aanschouwen, hetgeen onge twijfeld zijn bekoring heeft. O— De Ned. Blindenbond tracht met zijn actie te bereiken, belangstelling en sympathie voor zijn werk te wekken door hiervoor bij bij de voorstelling even de aandacht te vra gen. Eén van de doelstellingen van de Ned. Blindenbond, waarbij blinden van alle ge zindten zijn aangesloten, is dat blinden eco nomisch onafhankelijk worden. De kosten hieraan verbonden, alsmede aan de vele ta ken die de bond nog meer heeft, worden uit de inkomsten, zoals elke vereniging van niet-blinden die ook heeft, bestreden. Een beroep op de liefdadigheid door geld inzamelingen te organiseren wordt door de Ned. Blindenbond van de hand gewezen, Maden het meest verbreid Het allermeest komen wel de v maden (oxyuris vermicularis) voor, hoofdzakelijk bij kinderen. Soms veroorzaken zij in het ge heel geen last, maar er zijn toch wel heel wat kleuters en schoolkinderen, bij wie de dokter geneigd is de kleine, witte wormpjes, die zich in grote of kleine hoeveelheden in de ontlasting kunnen vertonen, aansprakelijk te stellen voor het „er slecht uitzien", het gebrek aan eetlust, de neiging tot braken, de onrust en de slapeloosheid. Voor een deel zijn dergelijke ziektever schijnselen wel toe te schrijven aan de le vensgewoonten van deze darmparasieten. Ze leven in de dikke darm, waar ze aan de wand vastgehecht zitten. In de nacht echter begeven de oxyuriswijfjes zich naar buiten, om hun eieren, een duizendtal per worm, te deponeren op de huid rondom de anaal opening, waarna ze sterven. Het rondkruipen van deze wormen brengt jeuk teweeg, daardoor ontstaat onrust en slapeloosheid. Door krabben krijgt menig kind de wormeieren aan de handen en als de vingers dan weer eens in de mond gaan, besmet het zich weer opnieuw! Korthouden van de nagels en dikwijls stevig handen wassen behoren daarom tot de allereerst te nemen maatregelen om een madeninfectie de baas te worden. Zalf Het is echter ook mogelijk dat de infectie met maden maar steeds blijft voortduren, omdat de larven, die zich rondom de anaal opening ontwikkelen, zich via de endeldarm naar hogerop gelegen gedeelten van het spijsverteringskanaal begeven. Daarom wordt door de behandelend arts bij oxyuris vermicularis wel eens een speciale zalf voor geschreven, die op de huid, rondom de anaalopening, moet worden aangebracht en die tot doel heeft de larven te doden. Ten derde kan de besmetting ook nog plaats hebben, doordat een kind of een volwassene in aanraking komt met kleren of andere voorwerpen waarop zich wormeieren bevinden. Behalve het nauwgezet handhaven van de hygiëne is gewoonlijk ook het innemen van een wormmiddel nodig. Dat komt echter niet op de eerste plaats, al wordt dat dik wijls gedacht. Het is niet gewenst met zul- omdat dit lijnrecht tegen zijn principe in druist. Uit het feit dat de bond sinds 1961 door heel Nederland in kleine plaatsen, dorpen en buurtsohappen films van het leven van alledag laat opnemen, blijkt dat de actie een groot succes is. Dat men om zijn propagandistische doel einden te bereiken een dienende weg heeft ingeslagen door met het laten vervaardigen van films, de plaatsen een dienst van histo rische betekenis te bewijzen op een manier waaraan de bevolking veel genoegen beleeft, valt alleen maar toe te juichen. Men moet al van elk voorstellingsvermo gen gespeend zijn om niet te beseffen, welk een waardevol document de film in latere jaren zal zijn. Het ligt in de lijn der verwachting dat de Ned. Blinden bond ook daarom van alle plaatselijke verenigingen en elke rechtgeaar de inwoner medewerking voor het slagen van de film zal ondervinden. (C) ke wormmiddelen op eigen houtje te expe rimenteren: een wormkuur behoort door een arts te worden geleid. Spoelwormen De spoelworm (ascaris lumbricoides) is evenals de made bij kinderen lang niet zeldzaam. Deze parasiet kan nog heel wat ernstiger schade aanrichten dan de kleine wormpje. De ascuris heeft vaak en lengte van enkele decimeters en het is alleen reeds door deze grootte dat er moeilijkheden ont staan. Zo kan er een galafvoerbuis verstopt raken, alsmede andere kanalen die met het spijsverteringsstelsel in verband staan. Soms komt er een heel bosje van deze parasieten tegelijk in de een of andere smalle holte te recht. De larve van de spoelworm is zeer zwerflustig. Ze kan door de wand van de dunne darm heendringen, nadat ze zich daar uit een eitje heeft ontwikkeld, en dan in de bloedbaan terecht komen. Na een week kan ze de longen bereiken: komen daar veel van die larven terecht, dan kunnen er ontstekings haarden in de longen ontstaan. In de longen kunnen ze weer uit de bloedbaan treden om vervolgens via de ademhalingswegen en de slokdarm in de maag te komen en vandaar uit dan de dun ne darm op nieuw te bereiken. 200.000 eitjes Het duurt een paar maanden voordat een larve is uitgegroeid tot een volwassen worm. De tweehonderdduizend eieren, die één volwassen wijfje kan leggen, komen pas na nog weer enige maanden met de ontlasting naar buiten. In tuingrond die met mense lijke faecaliën wordt bemest, kunnen zulke eieren geruime tijd intact blijven. Het lijkt niet overbodig, dat er van deze dingen eens in wat bredere kring kennis wordt genomen. Hoe vaak immers wordt er op zulke besmette grond groente geteeld: het rauw consumeren daarvan kan infectie met ascaris tot gevolg hebben. Uit bovenstaande zal ook duidelijk zijn waarom ten aanzien van spoelwormen zeer zeker geldt, dat het voor de gezondheid noodzakelijk is ze te verdrijven zodra hun aanwezigheid is gesignaleerd. Ook dit is een zaak van uitsluitend medische behan deling. Lintwormen In de vorige eeuw, toen er nog geen vleeskeuring was, kwamen veel vaker zieke lijke afwijkingen door lintwormen (taenia saginata) bij de mens voor dan heden ten dage. Gevaarlijk was toen vooral de infec tie met de zogenaamde gewapende lintworm (taenia solium s. armata) een dier dat een krans van haakjes aan de kop heeft. Larven van deze worm kunnen zetelen in de her senen of in de ogen en zoiets betekent na tuurlijk een hoogst ernstige verwikkeling. Tegenwoordig hebben we in ons land heel wat minder met lintwormen te maken. Bo vendien is het thans de ongewapende lint worm (taenia saginta) die bij de mens wordt aangetroffen, een dier dat heel wat minder gevaar oplevert dan zijn gewapende soort genoot. Gebruik van rundvlees kan ondanks onze zeer nauwgezette vleeskeuring toch nog wel eens aanleiding geven tot infectie met taenia saginata. Eventuele larven, die zich in de weefsels van runderen bevinden, kunnen zo weinig talrijk zijn, dat ze bij het onderzoek aan de aandacht van de keur meester ontsnappen. De lintworm, die een lengte van vier tot acht meter kan hebben, voedt zich ten koste van de gastheer. Degeen die zulk een dier met zich mee omdraagt moet ook voedsel voor de lintworm tot zich nemen. Een grote eetlust evenwel geeft, ongeacht de voor de hand liggende opmerking „zeker een lint worm", nog geen houvast voor de diagnose. Werkelijk objectieve verschijnselen zijn het voorkomen van eieren of geleidingen van de worm in de ontlasting. Misselijkheid, buikpijn, bloedarmoede, nerveuze stoornissen kunnen eveneens symp tomen van een besmetting met één of meer lintwormen zijn. Ook een procentueel ver hoogd aantal van een bepaald soort cellen, de eosinofiele witte bloedlichaampjes, kan bij aanwezigheid van een lintworm worden waargenomen. Zwervend Stellig zijn er ook gevallen, waarbij de worm zijn gastheer in het geheel geen last bezorgt. Toch moet de litworm, ook wan neer die slechts toevallig wordt aangetrof fen, zo snel mogelijk uit het lichaam worden verwijderd. Losgeraakte geleidingen van de ongewa pende lintworm kunnen namelijk op eigen kracht gaan zwerven. Dergelijke stukjes worm zijn wel eens aangetroffen in de ap pendix, het aanhangsel van de blinde darm. In zeldzame gevallen kan de worm als zoda nig ook door de wand van het darmkanaal heendringen en naar verschillende buikor ganen gaan. Ook de taenia saginata moet dus als een zeer ongewenste gast worden beschouwd, omdat men nooit zeker weet wat er nog eens zal gaan gebeuren. Het is beslist niet overdreven om grote voorzichtigheid te betrachten bij het nut tigen van rauw vlees. Ook al komen de rauwe slachtprodukten uit een bijzonder frisse slagerij, men doet er verstandig aan ze niet rauw te consumeren. Tartaar-gevaar! In dit verband moet daarom nog eens apart worden gewaarschuwd tegen het zo populaire „broodje tartaar". Bij een onder zoek dat nog niet zo lang geleden in ons land werd verricht bleken er toch jaarlijks nog wel 4000 mensen bij hun dokter te ko men om van een lintworm te worden afge holpen. Opvallend was het, dat de dragers van deze darmparasieten veelvuldig werden aangetroffen onder slagers en huisgenoten van slagers! Een lintwormkuur moet men nooit op eigen gelegenheid beginnen, dat is een be zigheid die al bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. Het afdrijven van een lintworm dient onder leiding van een arts te geschie den; er dienen daarbij door de patiënt ver schillende voorschriften precies in acht te worden genomen. Pas als niet alleen de geleidingen van de worm tevoorschijn gekomen zijn, maar ook de kop van het dier verwijderd is, kan de kuur als geslaagd worden beschouwd. Is dit niet het geval, dan dient na enkele weken herhaling van de behandeling plaats te vin den. (Nadruk verboden.) dr. Alfreda Briedé GOOFJE GOOCHEM Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES in Nederland Drieërlei soorten wormen komen, in Nederland vrij dikwijls bij de mens voor. Dat zijn de maden, de spoelwormen en de lintwormen. Niet dat er in ons land geen andere darmparasieten kunnen worden aange troffen; hun relatieve zeldzaamheid maakt een afzonderlijke bespreking echter overbodig.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1