NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caballero Raadsvergadering Wissenkerke Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Raiffeisenorganisatie f 5 miljard gepasseerd BURGERLIJKE STAND No. 3213 Zaterdag^lO september 1966 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen In de voltallige gemeenteraadsvergadering van j.l. dinsdag werden alle leden beëdigd. Aan de groene tafel zaten voor het eerst de heren A. P. Koole (P.v.d.A.), A. van der Maas (S.G.P.) en J. A. W. Wisse (C.H) De notulen en enige ingekomen stukken gingen onder de hamer van voorzitter Wisse zonder op- of aanmerkingen door. Bij de wethoudersbenoeming verkreeg hel lid G. P. Leendertse 10 stemmen tegen J. H. Zuijdweg 1 stem. liet lid R. J. Scheele ver kreeg 8 stemmen tegen J. H. Zuijdweg 2 en I. Stokman 1 stem. De leden en plaatsvervangende leden van de woonruimteccmmissie werden bij accla matie herbenoemd. Leden zijn de heren C. J. Noordhoek, C. A. J. van Plee, V. 'tPIart, B. Karstanje en W. A. Versluis. Plaatsver vangende leden zijn de heren M. de Mol, J. G. Marcusse, L. J. Versluys, S. Breure en mej. zuster P. Spangier. Enige bezoldigings- en jaarwedderegelin- gen, alsmede een paar bezoldigingsverorde ningen werden herzien en gewijzigd. De gemeenschappelijke regeling van de sohoolartsendienst op Walcheren, Noord- en anders dan andere CONSTANTE KWALITElT-25 STUKS f 1.50 Zuid-Beveland (west) werd in verband met de opheffing van enige gemeenten herzien, enkel en alleen voor wat betreft de namen der opgeheven gemeenten. De vergoeding aan de per 1 augustus j.l. opgeheven Geref. school te Kamperland werd voor de periode 1 januari tot en met 31 juli 1966 vastgesteld op f 4703.13. Aan voorschot was reeds f 3666.betaald. Aan de Chr. Nat. School te Kamperland, begonnen op 1 augustus j.l. werd een voor schot op de vergoeding toegekend van f 5450.—. De kampeerverordening, welke dateert van 1959, werd door een geheel nieuwe ver ordening vervangen, waaruit o.m. bleek, dat men om een camping te beginnen, daarvoor een vergunning van b. en \v. nodig heeft. Het lid Zuijdweg kreeg op zijn desbetreffen de vraag ten antwoord, dat families tot in de derde graad 3 maal 24 uur op iemands eigendom mogen kamperen, voor niet-fami- lieleden is een kampeer-paspoort vereist. Aan de heer J. van Arkel, Beatrixstraat 26, werd een perceel grond ter grootte van 85,25 ma verhuurd voor 20 cent per m2. De opzeggingstermijn is gesteld op 1 jaar. Z.h.s. werd besloten tot het in erfpacht nemen van een perceel grond, gelegen langs het havenkanaal te Kamperland, ten behoeve van de stichting van een clubgebouw of ho recabedrijf bij de nieuwe jachthaven. De groottte van het perceel bedraagt ongeveer 56 are, de canon 10 cent per m2 en de loop tijd 75 jaar. Deze erfpacht mag aan de ex ploitant van het op dit terrein te stichten bedrijf worden vervreemd. Op de vraag van het lid Filius of er voor dat terrein al gega digden zijn, antwoordde de voorzitter beves tigend. Er zijn 2, eigenlijk 3 serieuze gega digden. Op de vraag van het lid Zuijdweg naar beschikbare drankvergunningen ant woordde de voorzitter dat er momenteel 6 vergunningen in gebruik zijn, terwijl er 13 hadden mogen zijn. Bij de binnenkort in werking komende Horecawet worden er zware lokaliteitseisen gesteld, maar geen ma ximum aantallen. B. en w. werd gemachtigd de woning Dorpsweg 46 te Wissenkerke, met de daar achter liggende 2 percelen grond, notarieel in het openbaar te verkopen. 28 Maart j.l. besloot de raad medewerking te verlenen aan het bestaan der vereniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs te Kamper land voor de bouw van 2 noodlokalen. Uit de nu toegezonden begroting en bestek is gebleken dat niet alleen 2 noodlokalen zullen worden gebouwd, maar tevens de bestaande school zal worden verbouwd en de centrale verwarmingsinstallatie zal worden veran derd.. Bovendien is een post opgenomen voor tuinaanleg. De totale kosten zijn nu geraamd op 139.757.09. Het lid Koole was verheugd met de fusie, maar kon zich voor lopig nog niet verenigen met de z.i. hoge architect-, detailtekeningen- en opzichters- kosten. De voorzitter lichtte toe dat archi- tectkosten overal de zelfde zijn, vastgesteld door hun bond, terwijl de opzichterskosten altijd apart berekend worden. Een en ander wordt bezien door de bouwkundig opzich ter in Den Haag. Het lid Zuydweg vroeg naar de mogelijkheid van de bouw van defi nitieve iokalen waarop hij ten antwoord kreeg, dat dit alles aanmerkelijk meer tijd zou vergen. De noodlokalen hebben een ge schatte levensduur van 15 20 jaar. Hierna werd de gevraagde medewerking z.h.s. ver leend. Vóór de rondvraag beantwoordde de voor zitter de in de vorige vergadering in de rondvraag gestelde vragen en deelde mee dat de ratiobouw van 20 woningen in de ge meente Wissenkerke doorgang zal hebben. Getracht wordt om voor de bouw van 20 bejaardenwoningen ook ratiobouw te mogen toepassen en,vergunning te verkrijgen voor de bouw van een 20 tal premiewoningen. De huur van de laatste woningen zal f 35.bedragen. Bij de rondvraag vroeg het lid Sandee verwijdering van de putten in de Veerweg te Kamperland vóór de aanvang van de bietencampagne. Het lid Koole ver zocht in den vervolge de raadsvergade ringen in de avonduren te houden, wees verder op de toenemende verzonken trot toirgedeelten in de Veerweg, een defecte stankafsluiter en het verbeteren van de toe gang tot het haventerrein door de bestaan de coupure. Tot slot attendeerde Koole nog op enige obstakels op het dak van het coöp. pakhuis die z.i. gevaar opleveren voor voorbijgangers. Het lid Stokman informeer de naar plannen voor een instructiezwem bad (plannen zijn er maar financiën niet) terwijl het lid Van der Maas attendeerde op het stopzetten van de werkzaamheden aan een woning in de Westkruisstraat. De voorzitter beantwoordde de vragen stellers voor zover dit in zijn vermogen lag, voor de rest: het heeft onze aandacht. Na opening van de vergadering door bur gemeester Evers werd overgegaan tot be ëdiging van de voltallige raad, waarin als nieuwe leden aanwezig waren de heren F. A. Klaassen (chu) en P. van der Maas (vvd). 9 leden legden in handen van de voorzitter de zuiverings- en ambtseed af, 2 leden, mevrouw Janssen en de heer Wel- lemans deden hun belofte. Bij de wethoudersbenoeming verkreeg het lid Bom 7 stemmen, het lid Breure 1 stem, terwijl er 3 blanco stemmen waren uitge bracht. Het lid Markusse verkreeg de kleinst mogelijke meerderheid, n.l. 6 stemmen, mevrouw Janssen 2, het lid Klaassen 2 en het lid Breure 1 stem. De voorzitter feliciteerde de nieuwe wet houders en van de heer Breure nam hij af scheid als wethouder met o.m. de woorden, dat deze naar eer en geweten en met ple zier zijn taak heeft vervuld. Wethouder Bom gaf een 20-jarig over zicht van zijn wethoudersschap,, waarvan de laatste 8 jaar in samenwerking met de heer Breure. Principieel waren ze het, vol gens hem, dikwijls niet eens. Ze hebben el kaar al die tijd niet gespaard en toch po sitieve resultaten bereikt. Bom noemde Breure een goede en ijverige wethouder, die, naar de salariëring gerekend, een klein uur loontje heeft verdiend. Het was een wet houder met grote werkkracht en een goed inzicht. Het lid Breure zeide het volgende: Nu het dan zo ver is, dat de nieuwe wet houders zijn gekozen en het blijkt dat ik door enige leden te licht ben bevonden, an derzijds door de stemming voor de gemeen teraad het enigszins in de lijn lag dat er ver andering zou komen bij de wetnoudersver- kiezingen, wil ik graag nog enkele woorden spreken over de afgelopen periode van 8 jaar. die ik wethouder mocht zijn van uw gemeente Kortgene. Dit laatste wil ik benadrukken, omdat men zo dikwijls een dorpskern verwart met de gehele gemeente. Dat ik fouten zal hebben gemaakt, wil ik niet ontkennen, maar hier geldt ook dat „wie niet werkt, ook geen fouten maakt". Overigens heb ik getracht het beste voor de gemeente te zoeken. Dat dit voor een uiterst rechts raadslid moeilijk is, kan ieder be grijpen, hoewel ik er naar heb gestreefd om iedereen, die met maatschappelijke pro blemen zat, zoveel mogelijk ter wille te zijn. De verstandhouding met de Raad was al tijd goed, zij het met de nodige kritiek, maar dat mag naar ik meen. De omgang in b. en w. was zeer prettig, misschien wel dank zij er principieel een zekere evenwicht Vvas, wat niet wil zeggen dat we het overal over eens waren en in soms emotionele ge sprekken de meningen ver uit elkaar lagen. Dit heeft nochtans in die 8 jaar niet bete kend dat er enige wrok of vijandschap was. Integendeel, de vriendschap is gegrond, en voor u, mijnheer de voorzitter, waarmee ik de laatste 2 maanden mocht samenwerken, heb ik waardering, omdat u probeert zo vlug mogelijk zich in de problemen van on ze gemeente in te werken, waarbij u o.a. nog al eens een beroep deed op de wethouders. Ik hoop dat u zo mag verder gaan en dat u voor alle lagen van de bevolking begrip zult kunnen opbrengen. Wethouder Bom en secretaris Goossen, zijnde het andere deel van de vorige b. en w., de vriendschap 'hier boven gesproken, geldt jullie. In die 8 jaren in b. en w. heb ik ontzettend veel van jullie geleerd op gemeentelijk terrein en de ach ting voor elkanders principe is er door ge stegen, het is dan ook mede daardoor dat ik achting heb voor het ambt van wethouder, temeer omdat men dan in de gemeentelijke keuken terecht komt, en, hoewel de raad besluit, alles wordt toch al voorgekookt in b. en w. Gezien in dit licht is de verant woordelijkheid van een lid van b. en w. te genover God en de mensen zeer groot. In dit verband wens ik de nieuwe wethouder toe dat hij deze verantwoordelijkheid niet te licht opneemt en dat ook het nieuwe college goed zal kunnen samenwerken voor het welzijn van de gehele gemeente Kortgene. Tot slot dank ik alle ambtenaren ter secre tarie alsmede de bode voor de welwillende houding tegenover mij in b. en w., daar zij dikwijls met hun concrete inlichtingen mijn taak vergemakkelijkt hebben. Ook de buiten dienst, zoals Centrale Dienst en Vismijn- bedrijf, mijn hartelijke dank. Rest mij nog te zeggen dat ik nu z.g.n. aan de andere kant van de tafel zit en hoop nog wat te kun nen en mogen spreken tot welzijn der ge meente, zij het misschien met kritriek, maar dan in de goede zin des woords. Wethouder Markusse dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en opperde zijn be reidheid tot leren. De nestor van de vergadering, het lid Van der Weele, wenste de nieuwe wethouders geluk met hun benoeming en hoopte op een prettige samenwerking. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld en een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Hierna deelde de voorzitter mede dat „Contracta" telefonisch heeft bericht geen bezwaren meer te hebben tegen de zomer- woningenbouw te Kortgene. Voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester is het verhoogde deel van het bungalowplan aan het Veerse Meer gedacht. Een gezamen lijke stortplaats voor liet huisvuil van Kort gene en Wissenkerke in de Vlietepolder is mislukt, bedoelde plaats kreeg inmiddels een andere bestemming. De ratiobouw van 20 woningen zal vermoedelijk a.s. zomer op gang komen. Het crediet voor een betonnen overgang van de zeedijk (eind Groeneweg) is voorlopig opgeschort. Bedoeld dijkgedeel- te is particulier terrein en inmiddels overge gaan aan sportvissers. De gemeenschappelijke regeling dnzake het geneeskundig schooltoezicht op Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland (west) werd gewijzigd, waarna z.h.s. besloten werd ac- coord te gaan met het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de jaarwedderege- ling voor de ambtenaren van de burgerlijke stand. De jaarlijkse huurprijs van de gerages aan de Bernhardstraat werd per 1 januari 1966 vastgesteld op f 240.met een opzegter mijn van zes maanden. Het raadsbesluit van 24 mei j.l. tot ver koop van grond in het uitbreidingsplan te Colijnsplaat aan de heren F. W. de Koning te Goes en W. Winandy te Aken werd inge trokken omdat beide heren niet meer voor nemens zijn tot aankoop van die grond. Het lid Van der Weele noemde het te gemakke lijk gaan, eerst kopen, dan afzeggen, hij wil de in den vervolge bij dergelijke gelegenhe den een waarborgsom laten storten. De voorzitter noemde het een onelegante ma nier van zakendoen door genoemde heren, terwijl wethouder Bom er zijn spijt over uit sprak dat hij indertijd een koopsom niet kon en mocht in ontvangst nemen, een der ko pers wilde n.l. contant betalen. Aan de heer A. Snoep te Colijnsplaat werd een subsidie van f 2000.toegezegd in de kosten van resturatie van zijn koren molen „Nooit Gedacht". De kosten van res tauratie zijn begroot op f 10.000.waarvan het rijk 40 en de provincie 20 voor hun rekening nemen. Besloten werd om de kosten voor het op halen van huisvuil te brengen op f 17.50 (voordien f 12.50) voor de eerste en tweede emmer en voor de derde en volgende em mer op f 15.(voordien f 10.Op de aanmerking van het lid Welleman over deze flinke verhoging antwoordde de voorzitter dat deze bedragen in deze tijd voor niemand een bezwaar kunnen zijn. Z.h.s. werd hierna besloten een crediet van f 2400.te openen voor het dempen van een sloot nabij „De Valle" te Colijns plaat en zulks onderhands op te dragen aan de firma Remeeus Zn. te Kats. Het deed het lid Van der Weele genoegen dat deze stinksloot zal worden opgeruimd. Volgens hem zijn de afvoerleidingen van de 32 daar- aangrenzende woningen practisch verstopt. Als goedkoopste oplossing gaf hij de raad deze leidingen regelmatig door de brand weer te laten doorspuiiten. De suggestie van het lid Van der Maas om ook de in de na bijheid liggende sloot, 15 m lengte, te dem pen, werd in dank aangenomen. Een nieuwe kampeerverordening werd na enige bespreking vastgesteld. Tot slot werd een wijziging in de gewone en kapitaaldienst 1966 vastgesteld. Bij de rondvraag informeerde het lid Kra mer naar door hem in september 1965 reeds aangewezen straatverlichting. Volgens wet houder Bom is de toezegging reeds verkre gen, het waohten is nu op de P.Z.E.M. Op Kramers opmerking over de slechte toestand van de weg in de Jonkvrouw Annapolder kreeg deze ten antwoord, dat reeds 2 maan den geleden opdracht tot verbetering was gegeven. Het lid Welleman informeerde naar de oorzaak van het weghalen van de verkeersborden (éénzijdig parkeren) op de Spuidijk te Kortgene. Volgens Ged. Staten lag deze weg niet binnen de bebouwde kom. De Raiffeisenorganisatie in Nederland heeft een belangrijke mijlpaal bereikt: het totaal spaartegoed van de ruim 2 miljoen spaarders is de 5 miljard gulden gepasseerd. Deze belangrijke gebeurtenis in de spaar bankwereld hier te lande beschouwt men in de Raiffeisenorganisatie niet alleen als een blijk van vertrouwen, maar tevens als een mijlpaal waaraan een meer algemene bete kenis kan worden toegekend. Sparen is in de hedendaagse samenleving een absolute voorwaarde voor het behoud van welvaart en economische groei. Het wordt verheugend geacht, dat de spaarzin van de Nederlandse bevolking bij de geste gen welvaart en de verbetering van de soci ale voorzieningen in stand is gebleven. Dit verschaft de mogelijkheid tot verdere ver betering van het leef- en werkklimaat in ons land. Uit het verloop van de miljarden-mijlpa len bij de Raiffeisenorganisatie valt af te lei den, dat het sparen in ons land een grote vlucht heeft genomen. Het tegoed van 1 miljard werd in 1950 bereikt, ruim een halve eeuw na de oprich ting van de organisatie. Het bedrag van 2 miljard werd bij de aanvang van 1959 be reikt. Drie jaar later overschreed het inleg gerstegoed de 3 miljard. Medio 1964 werd de 4 miljard gepasseerd en thans twee jaar- later, de 5 miljard. Het aantal vestigingen van de Raiffeisen- banken bedraagt 1300. Zowel in de steden als op het platteland mogen de Raiffeisen- banken zich in het vertrouwen van de spaar ders verheugen. Zo droegen steden en plat teland in gelijke mate bij tot het spaarover schot van f 68.4 miljoen in juli. Gezien de mate waarin door de spaarders van de overige bankdiensten gebruik wordt gemaakt, heeft het feit dat bij de Raiffeisen- banken alle voorkomende bankzaken kun nen worden verricht tot deze sterke ontwik keling bijgedragen. WISSENKERKE Geboren: 2 aug. Neeltje Wilhelmina, d.v. P. J. Geldof en J. N. Bliek. 15 aug. Aart Cor- nelis, z..v. I. J. Iiendrikse en L. L. Markusse 16 aug. Tannetje Dina, d.v. W. C. Versluijs en P. J. Kastelein. 17 aug. Maria Cathalina Barendina, d.v. I. Bolle en L. de Waal. 21 aug. Marinus Willy, z.v. M. C. Verburg en M. Verburg. 24 aug. Henri Martin, z.v. D. van de Vreugde en A. de Bruin. Ondertrouwd: 1 aug. Cornelis Pieter Jo hannes Wiskerke, 20 jr. te Kortgene en Lijn tje Maria van Langeraad, 18 jr. 3 aug. Jiir- gen Wilhelm Walter Banditt, 31 jr. te Bad Godesberg, Duitsland en Hendrika Leuntje van Lieren, 25 jaar. Getrouwd: Tonis Jakob Stoel, 24 jr. en M. W. de Bruine, 20 jr. 12 aug. Adriaan Rie- mens, 24 jr. en Anthonetta Janna Oreel, 22 jr. te Wolfaartsdijk. 26 aug. Cornelis Pieter Johannes Wiskerke, 20 jr. te Kortgene en Lijntje Maria van Langeraad, 18 jr. Overleden: 7 aug. Lena Maria Heijboer, 81 jr. KORTGENE Geboren: 12 aug. Anthonie Iman z.v. L. de Waal en A. C. Heijstek. 12 aug. Pieternella Maria d.v. J. Nijsse en J. C. Murre. 16 aug. Maria Anne d.v. C. J. de Krijger en D. Kor- teknie. 19 aug. Marinus Pieter z.v. P. M. de Lange en P. Boot. 26 aug. Pieter Jan z.v. I. de Visser en M. Wisse. Ondertrouwd: 8 aug. David J. Hage 25 jr. en Janneke P. de Pree 20 jr. 11 aug. Abra ham Geelhoed 24 jr. en Maria C. Aarnoudse 22 jr. te Wissenkerke. Getrouwd: 12 aug. Pieter J. Westdorp 20 jr. te Goes en Hendrika P. van Zundert 16 jaar. Overleden: S aug. Hendrika de Regt 87 jr. w.v. Cornelis Amperse. 20 aug. Jan van Grist w.v. C. Huige, eerder w.v. M. van den Berge. 23 aug, Geertruida M. Hage 68 jr. e.v. M. L. Moerman. 25 aug. Willemina J. Kievit 74 jr. e.v. J. Janse. 27 aug. Jacobus Welleman 79 jr. e.v. L. de Bruine. GOOFJE GOOCHEM Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1