F. FLIPSE SCHOOL EN STAND ijzersterk PREDIKBEURTEN inwoning Noord-Bevelandse bankpionierster nam afscheid Voor al uw schoolbenodigdheden naar 'boekhandel ^Wlarkuóóe RIBBEL ZOOL Schoenhandel J. M. VAN DER WOUW meisje voor de winkel W. A. DINGEMANSE SIRENE? Woonhuis Schoolkeuze is vaak onverstandig... Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 338 en dokter Janssen, tel. (01108) 319 WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland SEPTEMBER hoogwater 3 Zaterdag 4 Zondag 5 Maandag ^.26 6 Dinsdag 18$ 7 Woensdag ^.36 8 Donderdag 7.27 19.49 9 Vrijdag ?8.29 voor zondag 4 september 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer A. P. Cornet en 2.30 uur ds. L. Lingen. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur de heer Mali- paard. Ned. Herv. Kerk'Geersdijk 10 uur de lieer-Kraak en 2.30 uur de heer A. P. Cornet. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. J. Visbeek. Ned. Ilerv. Kerk Kort gene 10 en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. R. P. IJtsma. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Van Rheenen en 2.30 uur ds. Krabbe. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Koolstra. Geref. Kerk Colijnsplaat Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. A. J. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Zaterdag 3 sept. 7 uur n.m. student N. W. Schroder. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdag 6 sept. 7.15 uur n.m. ds. Hage. R.K. Kerk Kamperland Camping „De Molenhoek" 10 uur H. Mis. Goes H. Missen: 7.30, 9.00, 10.30 en 12.00 uur. Algemene kennisgeving Heden nam de Here nog onverwacht van ons weg in het zie kenhuis „Bergzicht" te Goes, onze gelief de en zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader Marcus Izaak Reinhoudt, (echtgenoot van Bla- zina Levina Israël), in de ouderdom van bijna 81 jaar. Kamperland: B. L. Reinhoudt - Israël J. P. Reinhoudt L. C. Reinhoudt - Dieleman J. Reinhoudt A. T. Reinhoudt - Flipse I. Reinhoudt A. Reinhoudt - van Netten C. J. Bakker C. E. Bakker - Kempe en kleinkinderen Kamperland, 30 augustus 1966 Noordstraat 36. De begrafenis heeft plaats gehad op vrij dag 2 september j.l. des namiddags om 2 uur te Kamperland Algemene kennisgeving Heden werd van ons weggenomen, onze geliefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader jacobus Welleman, (echtgenoot van L. de Bruine), in de ouderdom van bijna 80 jaar. Kortgene: L. Wellenjan - de Bruine A. Welleman P. Welleman - Janse C. Welleman W. P. Welleman - de Moor G. Welleman S. Welleman - Rooze E. Welleman - Breas 's Gravenhage: J. Welleman Klein- en achter kleinkinderen Kortgene, 27 augustus 1966 Ooststraat 34 De teraardebestel ling heeft plaats ge had op woensdag 31 augustus j.l. Algemene kennisgeving Heden werd onver wacht van mij weg genomen in het zie kenhuis „Bergzicht", mijn geliefde en zorgzame man, onze zwager en oom Boudewijn Schipper, (echtgenoot van Geertruida de Moor) in de ouderdom van 87 jaar. G. Schipper - de Moor en familie Kamperland, 29 augustus 1966 A. van Heestraat 1 De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 1 september des namiddags om 2 uur te Kamperland, vanaf het gebouw „Renata". Voor de vele blijken van medeleven, ontvangen na het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Henclrika Amperse (geboren De Regt), zeg ik u, mede namens allen, hartelijk dank. P. Paauwe-Amperse. Kortgene, sept. 1966. Hoofdstraat 18. NETTE HEER (a.o.w.) zoekt bij alleenstaande vrouw of echtpaar. Brieven onder no 66-333 aan bureau van dit blad. Een bekende figuur uit het Noord-Bevelandse zakenleven trok zich woensdagmiddag, tijdens een genoegelijke receptie, na een actieve 45-jarige periode bij het Bankwezen, uit het openbare leven terug. Mejuffrouw J. F. M. Wolse bij haar vele Noord- Bevelandse cliënten beter bekend als Jo Wolse stond deze middag in hotel „De Stadswijnkelder" in de schijnwerpers van de Noord-Bevelandse belangstelling, toen zeer velen met een welgemeende handdruk afscheid van haar kwamen nemen. Wij merkten onder deze aanwezigen vogels van diverse plui mage op: zakenmensen, landbouwers, particulieren, kleine spaar ders, alsmede collega's van andere banken. Voor mej. Wiolse was een overboeking van f 20.000.even belangrijk als een inleg van f 20.van een jeugdig spaarder. Zij bezat de gave van een welgemeend persoonlijk contact. Een grote verdienste van haar is ongetwijfeld het grote vertrouwen dat zij bezat, en door dat vertrouwen zijn vele mensen er toe gekomen hun geld aan een bankinstelling toe te vertrouwen. De oude kous werd vervangen door een spaarbankboekje en de mensen leerden inzien, dat ze ook aan hun geld konden ver dienen. Voor enkele generaties beursbezoekers is mej. Wolse een goede bekende, al zullen weinigen zich meer kunnen herinne ren, dat zij destijds op een motorfiets door Noord-Beveland reed, alles ten dienste van haar klanten. Van de Nationale Bankvereniging kwam zij via de Rotter- damsche Bank bij de Amro-Bank terecht, van welke bank uit zij nu van een welverdiend pensioen gaat genieten. De heer H. G. Jung, directeur van het kantoor Goes, roemde in zijn toespraak de vele kwaliteiten van mej. Wolse. „Moed, beleid en trouw" zijn woorden die voorkomen bij de Militaire Willemsorde, toch zijn deze woorden eveneens van toepassing op mej. Wolse, aldus de heer Jung, omdat zij zich als 'bank- pionier in een tijd, dat de emancipatie van de vrouw nog in de kinderschoenen stond, waagde op de Noord-Bevelandse beur zen, een typische mannengemeenschap. In den beginne met wat argwaan bekeken, kwamen dra de eerste klanten en deze eersten werden spoedig gevolgd door talrijke anderen. Het beleid van mej. Wolse schetste de heer Jung door er op te wijzen, dat zij met taai doorzettingsvermogen een eigen vesti ging heeft gecreëerd, en de trouw spreekt uit de afgelopen 45 jaar voor zichzelf. Haar verdiensten werden namens het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel ge honoreerd door een getuigschrift met erepenning, uit welk ge tuigschrift de hulde uit de kring van het bedrijfsleven blijkt. De heer M. W. van Arenthals bood namens vele cliënten een geschenk onder couvert aan. Mej. Wolse sprak tenslotte een dankwoord. Rest ons nog op te merken, dat zeer vele bloemstukken het podium sierden en dat de vele aanwezigen zich het Amro-Bank- borreltje met bitterbal goed lieten smaken. Als U kinderen hebt van het type die één paar schoenen in de 2 weken verslijten, moet U 2e eens een Schoenen geven. Lange Vorststraat 71 Goes Voor zo spoedig mogelijk gevraagd LEVENSMIDDELENBEDRIJF, Colijnsplaat. U kent toch ook NEVEDA Neveda Sirene - 100% sportwolmet 101 toepassings mogelijkheden. Prachtige kleurenj u breit „zuinig" uit. Bewonder deze fantastische Neveda- specialiteit in onze zaak. WISSENKERKE TE KOOP MET SCHUUR EN ERF staande: Oosthavendijk 7, Kamperland. Te bezichtigen na af spraak. L. L. KOOLE, Molenweg 11A, Kamperland. Tel. (01107) 2 41. STATUSASPIRATIES KWEKEN ZITTENBLIJVERS „De maatschappij is gevangen in de greep van het onderwijs. Er ontstaat een nieuwe hiërarchie, die vooral niet milder is dan de oude standenstaat. Dat leidt voor vele jongeren tot een te hoog gegrepen schoolkeuze, wat op zijn beurt een hoog percentage zittenblijvers tot gevolg heeft". Het was de Groningse econoom prof. Pen, die deze verzuchting kortgeleden slaakte en zijn woorden bevatten veel waars. Vooral bij voortgezet onderwijs zien we dat vele ouders zich ten aanzien van de schoolkeuze van hun kind laten leiden door allerlei statusoverwegingen, waarmee zij hun eigen sociaal prestige proberen te vergroten maar de toekomst van hun kroost soms grotelijks schade berokkenen. Ie kunt je kind nu wel naar een gymnasium sturen, omdat dit def tig staat, maar als dit kind er intellectueel of karakterologisch niet voor geschikt is, is zo'n keuze onverstandig. Gymnasium vindt men deftig De standverschillen van vroeger, voor namelijk op afkomst en geboorte, hébben veel aan betekenis en geladenheid verloren. Maar dit afzwakken van de standsverschil len heeft in onze samenleving een tegen beweging in het leven geroepen, die ge richt is op het aanbrengen van nieuwe maat schappelijke verschillen, de z.g. statusver- schillen. Kennelijk bestaat er behoefte om aan gelijkschakeling te ontkomen. Daar toe grijpt men naar een informele rangor dening die zich hoofdzakelijk demonstreert in het bezit van consumptiegoederen (auto's, woninginrichting, luxe artikelen etc). Deze statussymbolen nemen voortdurend toe in onze welvaartsstaat, waar de voortschrijden de gelijkschakeling drang naaT onderscheid juist stimuleert. Deze statusmotieven spelen niet alleen een rol bij keuze van materiële goederen. Als het om het kiezen van school of studie gaat, laten veel ouders, bewust of onbewust, zich leiden door allerei statusaspiraties. Iedere onderwijzer of -docent wordt hier mee geregeld geconfronteerd en het be tekent een groot probleem voor ons onder wijs, Vele kinderen kunnen niet meekomen op de school, waar de ouders hem met alle geweld op willen hebben. Waarom? Allerlei statusmotieven kunnen de ouders verleiden hun kind op een bepaalde school te doen. Soms wil men niet onderdoen voor familie en kennissen, die hun kind een hoog genoteerde opleiding laten volgen. Soms meent men het zonder meer aan zijn stand verplicht te zijn het kind een bepaalde op leiding te laten volgen, ongeacht of het wel of niet voor die opleiding geschikt is. De weerstand van sommige ouders tegen vor men van buitengewoon onderwijs gaat dik wijls ook op statusoverwegingen terug. In sommige gezinnen ervaart men het bijvoor beeld als een ramp, dat het kind naar een b.l.o.-school moet. Gevolg van dit alles is dat veel kinderen belanden op scholen, waar zij qua hun mo gelijkheden en geaardheid niet thuishoren. Dat betekent dat er veel talent en geld wordt verspild tengevolge van verkeerde mensen op verkeerde plaatsen. Om nog maar niet te spreken over alle narigheid, die dit voor het persoonlijk leven van de betrok ken personen meebrengt. Hoewel door de differentiatiemogelijk heden, die de -Mammoetwet ons onderwijs gaat bieden, er straks meer mogelijkheden voor de jongeren zullen zijn, moet men hier van niet een te hoge verwachting hebben. Als een kind het meest gelukkig en op zijn plaats zou zijn op een h.a.v.o.-school dan vinden sommige ouders dat niet „hoog" ge noeg en komt het kind toch terecht op het atheneum of gymnasium, waar het wellicht de eindstreep niet zal halen. Vergroeide voetjes Voor de keuze van het gymnasium spelen de statusgevoelens van de ouders vaak sterk mee. Op deze „status-school" zitten heel wat leerlingen, die dankzij het „standsbesef" van hun ouders manmoedig de klasieke talen in hun hoofd moeten stampen. De onderwijs psycholoog drs. Dresen schrijft in het pe dagogisch tijdschrift „DUX", dat er ouders zijn die hun kind niet van het gymnasium halen „al moet het 8 of 9 jaar duren. In sommige families ziet men laagdun- kend neer op de h.b.s.-opleiding, ofschoon die praktisch gelijkwaardige studie- en toe- kostmogelijkheden opent. In deze gevallen stelt men het aanzien van de opleiding vaak boven het welzijn van het kind. In sommige families hebben alle kinderen een bepaalde vorm van voortgezet onder wijs gevolgd. Ieder kind moet dan ook be slist naar die school, ook al wijzen zijn mo gelijkheden in geheel andere richting. Hiermee kan men zijn kinderen soms veel schade berokkenen. Bij scholieren, die een voor hen ongeschikte opleiding kost wat kost moeten volgen, komen psychische scheefgroei en karaktermoeilijkheden zeer veel voor. Drs. Dresen formuleert het zó: Zoals Chinese ouders vergroeide voetjes voor de status van hun dochters over hadden, zo kunnen geestelijke vergroeiingen nog mooi schijnen ook door het deftig aureool, dat hen omgeeft". Men tali tei tskwestie Het is duidelijk dat de statusaspiraties van de ouders vooral van betekenis zijn voor de keuze van het onderwijs. Doch ten aan zien van het hoger onderwijs mag men deze invloed niet onderschatten. Opvallend is ook, dat bijvoorbeeld het technisch onder wijs veel lager in de maatschappelijke rang orde is geplaatst, uitgezonderd de inge nieursopleiding aan de technische hogescho len. Zo worden niet alleen de leerlingen van l.t.s. en u.t.s., maar ook die van de h.t.s. vrijwel uitsluitend gerecruteerd uit de lagere milieus. In de intellectuele milieus blijft men de voorkeur geven aan andere vormen van onderwijs. Wil men ons onderwijs werkelijk hervor men, dan hangt dat niet alleen af van de onderwijzers, maar van een mentaliteitsver andering van allen, die met de school heb ben te maken. Zolang ons denken over on derwijs zo snobistisch gekleurd blijft, zal ei niet veel veranderen. Ook de Mammoetwet kan in zijn opzet alleen dan slagen, wan neer de ouders zich bij de schoolkeuze voor hun kind niet laten leiden door statusmo tieven, maar in de allereerste plaats zich afvragen, welk onderwijs voor hun kind het meest geschikt is. (Nadruk verboden.) mr. M. van Oudwijok

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 4