U.S.A: DE I r i l DEEDED DDE\ GROTERE bouwvrijheid nodig Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 3 september 1966 no. 3212 DRUKKER cAmerika aló vakantieland... Misschien denkt een pientere lezer: dat opschrift deugt niet. Dat moet niet zijn USA (Amerika) maar USSR (Sowjet-Unie. Inderdaad, ook daar 'hebben soms de muren oren, want dat is nog steeds een politiestaat. Maar ook in Amerika, dat zich zo graag de bakermat van de vrijheid noemt, ds men van zijn vrijheid, van zijn „privacy" niet zeker. Er was een dame, zo vertelt het Ameri kaanse weekblad Time, verbonden aan de belastingrecherche. Deze dame had een mi nuscule microfoon verborgen in haar beha. Verdachte belastingontduikers wist zij zo zeer te betoveren, dat zij aan haar boezem (in letterlijke en figuurlijke zin) al hun ge heimen prijsgaven. Later bemerkten ze dan, dat ze er „gekleurd" op stonden. •Wanneer men lot zulke kunstgrepen zijn toevlucht moet nemen om wat achterstallige belastingcenten binnen te krijgen, gaat dat wel ver. Het wordt misschien minder erg wanneer men bedenkt, dat de beruchte gang ster Al Capone, moordenaar en misdadiger en gros, tenslotte alleen achter de tralies te krijgen was wegens..belastingontduiking. „Privacy". Er dreigt dn Amerika (en daar niet alléén, getuige de bezorgdheid van onze eigen re gering op dit punt) een groot gevaar voor de „privacy" van de mens. Dat is een Ame rikaans woord, dat niet zo gemakkelijk in het Nederlands te vertalen is, maar dat be tekent „het recht op een persoonlijk leven, waarmee niemand anders zich heelt te be moeien". Dat recht komt in de metropool-steden, waar miljoenen op elkaar hokken, toch al bedenkelijk in het gedrang, maar dit gevaar neemt toe door de geweldige vorderingen van de electronische industrie, die kans ziet de meest ingenieuze toestellen te vervaardi gen, vaak in nauwelijks zichtbaar formaat, om de medemens op allerlei manieren te be- spionneren. Het aftappen van een telefoonleiding is al helemaal kinderwerk en daarvan is door di verse officiële opsporingsdiensten regelmatig gebruik gemaakt. Ook hierin echter schuilt een gevaar. Waar ligt de grens? Vooral in een land waar de politiek een broodwinning is en een bepaalde vonn van chantage in het politieke bedrijf geen zeldzaamheid. Vragenlijstje. Het zijn echter niet alleen deze officiële in stellingen, die zich met spionnage-praktijken bezig houden. Ook de industriële spionnage neemt grote vormen aan. Voorts is de mis daad goed .georganiseerd en derhalve ook prima geoutilleerd. Vooral onder de invloed van Freud, wiens sterk op de sexualiteit geïnspireerde psycho logie in Amerika haar miljoenen verslagen •heeft, probeert men van de mens niet slechts te weten te komen wat hij voor de buiten wereld wil prijsgeven, maar vooral wat hij daarvoor verbergt. Op die manier wordt de „privacy" op een gans openlijke manier be dreigd, doordat men sollicitanten, vooral bij openbare diensten, de meest onbeschaamde vragen durft stellen over hun droomleven, hun sexuele neigingen enz. Wie eenmaal zo'n formulier heeft ingevuld, heeft zioh vol komen uitgeleverd aan....ja, aan wie? Want welke zekerheid heeft men, dat deze gegevens geheim blijven? En wie heeft niet een of andere afwijking, die te zijnen on gunste kan worden uitgelegd? Leve de vrijheid! Het gevaar is niet denkbeeldig, dat, niet in een dictatuurstaat, maar in naam der demo cratie, het beeld werkelijkheid wordt, dat George Orwell in zijn roman „1984" heeft gesohetst, namelijk dat de mens niet méér is dan een kaart in het kaartsysteem (maar dan een kaart, die een minutieus beeld geeft van al zijn doen en laten, zijn hebbelijkhe den en afwijkingen en slippertjes), in handen van een bureaucratie, die daarmee kan doen en laten wat ze wil. Welke jongeman, die lagere school of ulo heeft doorlopen, heeft inte- 2 resse in het grafische vak. In onze drukkerij bestaat de mogelijkheid te worden opgeleid tot Verder kun je ook wat leren in andere onderdelen der typografie. Het loon is goed en de reiskosten voor de studie worden vergoed. Wacht niet tot het te laat is en kom eens praten en kijken bij: DRUKKERIJ MARKUSSE Voorstraat 7, Wissenkerke. In Amerika is dit gevaar zeer groot door dat daar de „privacy" ook al door de publi citeit is bedreigd en voor de nieuwsorganen vrijwel niets heilig is. Ook deze bedreiging van de vrijheid geschiedt .in naam van de (pers) vrijheid. Toen eens een rechter een bijzonder kwalijke zedenzaak met gesloten deuren wilde behandelen, maakte heel de pers tumult. De vrijheid was in gevaar! Met de huidige technische apparatuur is het hek helemaal van de dam. Er zijn zelfs zaken, waar men geheime microfoons heeft aangebracht om te horen wat het personeel met elkaar bespreekt, waar de telefoonge sprekken van employé's, maar ook van di recteuren, op de band worden opgenomen. Senaat wordt wakker. De moderne apparatuur stelt in staat om bijvoorbeeld 'in een restaurant woord voor woord een gesprek te volgen, dat aan een tafel twintig meter verderop wordt gevoerd. Men kan door muren heenluisteren, men kan in volkomen duisternis onopgemerkt foto graferen. Daartegenover bloeit weer een nieuwe in dustrie op, die garandeert, dat ze bepaalde vertrekken volkomen beveiligen kan tegen iedere vorm van spionnage. En een drietal Senaatcommissies is, ieder •op een ander terrein, bezig te onderzoeken in hoeverre aan deze afluister en afkijkma- nie, die natuurlijk in het bijzonder appelleert aan mensen met misdadige of ziekelijke nei gingen, paal en perk kan worden gesteld. Toen Madame Roland tijdens de Franse Revolutie naar het schavot werd geleid, riep zij uit: „O vrijheid, welke misdaden begaat men in uw naam!" Haar woorden zijn nog altijd actueel. Ook in het land, aan welks ingangpoort het Vrijheidsbeeld wenkt. (Nadruk verboden). (Van onze economische medewerker.) Langs vele wegen, waar de karavaan van ons economisch verkeer langs trekt, begint zich een gewijzigd beeld af te tekenen. Tot voor kort was overal sprake van een over spanning, die zich manifesteerde in de wij ze waarop zich het koop- en verkooppro ces voltrok, maar ook in de gevraagde prij zen. Op zijn minst gezegd schijnt de welvaarts- zon niet meer zo fel als voorheen. De meeste ondernemers voelen die zon niet meer ste ken en dat is al heel belangrijk om hen tot een redelijke basis van onderhandelen te bewegen. Voor zover meikbaar is dit de eerste winst van de ingetreden ontspanning, die zich in het belang van Europa's econo mie wel moet voortplanten. Het is duidelijk dat alle terreinen van het economisch leven door de gewijzigde om standigheden worden getroffen. De woning markt kan daarbij helaas niet worden uit gezonderd, want ook daar zijn investeringen, besparingen en beschikbare arbeidskrachten ten nauwste bij betrokken. Temporisering De hoge rente doet de economische acti viteiten krimpen. Zij tast ook de bouw wereld aan langs verschillende wegen. De overheid moet bezuinigen en ziet zich dus gedwongen een aantal opdrachten tot bouw van kantoren, scholen en bedrijfsgebouwen ten behoeve van de openbare sector op te schorten. Het zelfde geldt voor de provin cies, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen. Nu zou de vrijgekomen bouwactiviteit zich geheel op de particuliere sector kun nen werpen. Helaas waait ook daar een nog al gure investeringswind. Men begrijpt in het bedrijfsleven drommels goed dat ver mindering van de overheidsinvesteringen handel en industrie zullen treffen. Daar door wordt het enthousiasme voor bedrijfs- bouw al getemperd. De aarzeling wordt versterkt door de pa rallel lopende pessimistische prognose van de buurlanden. Een derde rem op de bouw- geestdrift' wordt aangedrukt door de hoge rente, die de rentelasten op een bouw bij na het dubbele doet zijn van enkele jaren geleden. Dus nog maar even uitstel gebo den met die plannen tot nieuwbouw! En alweer komt er bouwcapaciteit vrij voor de woningbouw. Maar ook daar houdt het recessieduiveltje geen halt. Uitstel Zowel in de vrije bouw als in de gesub sidieerde woningbouw is de klad gekomen. Als men een woning bouwt van 50.000 moet men al gauw rekenen met 300. per maand alleen aan rentekosten. En hier komen nog enkele lasten bij! Daarom be gint het woord uitstel vcelvuldiger te vallen, temeer omdat men ook in particuliere kring de ongunstige economische bui ziet hangen. Er begint gereserveerdheid te komen om zich aan hoge lasten te binden, die ook in mogelijke ongunstige tijden nog een rol zul len spelen. En de woningwetwoningen? Die worden afgebouwd voor zover de plannen in ver gevorderd stadium zijn. Maar er kunnen niet alleen woningwetwoningen worden ge bouwd. Veel van die woningen konden im mers alleen voor een lage prijs worden ge bouwd omdat het daarbij optredend tekort op andere toegestane bouw werd verhaald? Als echter de ene helft wegvalt, is de an dere helft niet meer interessant of misschien zelfs niet lonend. En zo komen er bouw vakarbeiders vrij. Subsidie? Het zou zeer te betreuren zijn als er bouwvakarbeiders zonder werk zouden ko men voordat het bestaande woningtekort is ingehaald. Toch blijkt dat onvermijdelijk. In de eerste plaats is in bepaalde streken van ons land, zoals Friesland en Groningen, de woningnood schijnbaar grotendeels ver dwenen. Ook delen van Zeeland, Noord-Bra- band en Limburg schijnen daartoe te beho ren. De aldaar wonende bouwvakarbeiders kunnen niet zonder hoge kosten elders wor den ingezet. Vervolgens heeft de arbeidsschaarste zeer nadelig gewerkt op de produktiviteit in het bouwbedrijf. En niet allen daar, een zekere reserve schijnt noorzakelijk om iedereen tot voldoende produktiviteit te bewegen. Zo zal een zekere ruimte op de markt van bouw vakarbeiders via hogere produktiviteit van het werkende deel uiteindelijk ten goede ko men aan de kostprijs en de kwaliteit van de woningen. Als de berichten juist zijn zullen er maat regelen worden genomen om de bouw met hoge rentekosten via subsidies te bevorde ren. Het is onbegrijpelijk dat dit soort be richten zo vroegtijdig uitlekt. Als ze onjuist zijn is het suggereren ervan onverantwoor delijk. Als ze juist zijn is de publikatie on verstandig. Want als de troonrede financiële steun aan de woningbouw brengt dan wordt de gehele handel in nieuwbouw daarmee vanaf heden tot de derde dinsdag van sep tember getroffen. Niemand neemt immers meer een beslissing vóór die datum! Meer vrijheid Intussen zullen er zéker maatregelen moe ten komen die de woningbouw nieuwe im pulsen geeft. Die maatregelen kunnen voor de regering kosteloos zijn voor zover ze grotere vrijheid inhouden. Laat men een reeks bouwrestricties over boord werpen, hetzij voor het gehele land, hetzij voor een deel daarvan. Het gaat nu niet meer om vrije, gesub sidieerde of woningwetbouw. Als er men sen zijn die bouwen willen en er is mate riaal en geld voor, waarom hen dan beper kingen op te leggen? Elke steen die wordt gelegd, in welke sector dan ook, levert een bijdrage tot vermindering van onze achterstand in nieuwbouw. Elke bouwvak ker met de handen in zijn zakken betekent niet meer in te halen achterstand. Moeten daarvoor dienstige maatregelen wachten tot na prinsjesdag? -■ De cijfers vertellen ons dat in de maand juni 3000 woningen minder in aanbouw zijn genomen dan vorig jaar in dezelfde maand. Met dit te constateren is het sein op on veilig gezet. Vooruitzien! Moeten er dan eerst enkele maanden ver strijken voordat er wordt ingegrepen in de bestrijding van wat nog steeds staats vijand no. 1 mag worden genoemd? Wij hebben toch een regering om vooruit te zien. Of gaan die nieuwe impulsen komen bij de intrede van het vorstverlet? Jarenlang heeft de overheid miljoen na miljoen in de woningbouw gestoken. Het is zeker dat zij haar finaciële vaart ern stig moet matigen. Laten wij de beschik bare geldmiddelen van de gemeenschap dan zö doelmatig mogelijk gebruiken. Dat be tekent een sterke matiging van de op zijn minst duurdere sector van de wo ningwetbouw en spreiding van die beschik bare middelen over een zo groot mogelijk aantal liefhebbers die zelf bereid zijn het grootste deel van de hoge nieuwbouwlasten te dragen. Bij de bestaande hoogte van die lasten zal men bepaald niet voor zijn plezier bouwen maar omdat de belangen van het gezin dit vragen. Dit legt de verantwoordelijk heid voor de bouw terug in de handen van de particulier, die haar hoort te dragen. De regering heeft nu de kans. Laat zij die grijpen. (Nadruk verboden.) Drs. Mierlo. Jaarlijks wordt het aantal buitenlandse toeristen dat naar de Verenigde Staten toe gaat groter. Dit is ook niet te verwonderen, want Amerika is nu eenmaal het land waar van de meeste mensen dromen het nog eens te zien. En al is het voor de gemiddelde Europeaan een tamelijk duur land, men kent' er ook de grootste tegenstellingen. Aan de ene kant van de straat treft men het meest exclusieve restaurant aan en aan de overkant b.v. een store waar men voor een paar dub beltjes kan eten. Men kan een pilsje drinken in een oud kroegje op Broadway waar men dezelfde moppen tappende ruwe „heren" tegen komt als in Assen of in Asten, en die op dezelfde manier het schuim van hun lippen vegen. Maar ook kan men gebruik maken van het dure hypermoderne zelfbedieningsrestaurant op de Fifth Avenue. Geïmporteerd buitenland Het is nu zo'n veertig jaar geleden dat de Duitser Fritz Müller naar Amerika kwam om er er een stukje Heimat te voorschijn te toveren. De flinke stukken leverworst en de grote pullen bier sloegen in. Twee broers uit Oostenrijk en een Russische dame spelen er met echte Weense Gemütlichkeit hun liederen van Wenen, Donau en Rijn. Het ligt zo dicht bij het Witte Huis, dat men zich kan voorstellen dat president John son als hij zit na te denken over zijn pro blemen in Vietnam, zijn raam sluit om niet te horen hoe zijn studenten meebrullen als in een echt Weens „Lokal". Het is niet het enige stukje buitenland in Amerika. In de stad Phiadelphia vindt men een straatje dat als nationaal monument staat aangemerkt. Hier staat het huisje waar eens de Amerikaanse vlag werd ontworpen en zowel straatje als huisje lijkt op alle straatjes en huisjes in vrijwel ieder Neder lands dorpje of stadje. In de Indepence Hall hangt nog steeds de Liberty Bell, die Amerika's vrijheid heeft ingeluid. In een stalletje ernaast, hoe kan het anders, worden keurig nagemaakte exem plaren van de onafhankelijkheidsverklaring verkocht. Een Amerikaan springt nu een maal net eender op de dollars als een bok op de haver. Chinezenwijk Als men door New York rijdt, loopt men de kans ineens midden in een hele Chinese stad verzeild te raken. De Chinezen zijn er zo mogelijk nog Chinezer dan Chinees. Zelfs de telefooncellen die over de hele wereld er het zelfde uitzien, hebben daar de vorm van pagodes. Misschien vindt iemand dit een beetje te erg, maar het valt toch niet te ontkennen dat voor een toerist een tochtje door de Chinezenwijk een belevenis is. Steeds vollediger Dat de reis naar het grote Amerika met zijn vele schakeringen van armoe en rijk dom. gewoonten en bezienswaardigheden voor steeds meer mensen te realiseren is, is voor een groot deel te danken aan de K.L.M. Voor nog geen vijftienhonderd gulden kan men tegenwoordig eenn Ité-reis „veertien dagen U.S.A." boeken. Voor de meeste men sen is dit geen onmogelijkheid meer, al be staat dan nog wel het probleem van het zakgeld. De Nederlander is een beetje aan de zui nige kant en de wisselkoers van de dollar ligt niet bepaald gunstig, want de dollar is een munt die over de hele wereld nog altijd erg in trek is. Bij de K.L.M. nu is echter een boekje te krijgen waarin wordt bewezen dat men voor 5 per dag een plezirige vakantie kan door- j brengen in dat zelfde dure Amerika. Uitmuntende service j Ook de Amerikanen zelf doen hun best zoveel mogelijk toeristen te trekken. Een ty- pisch Amerikaanse organisatie, waar iedere buitenlander die Amerika bezoekt mee te maken krijgt, is de American Express. De ze verzorgt de reischèques, reisschema's en rondleidingen en bepaalt het tempo van de reis. Wie als Nederlander aan zo'n reis deel neemt, ontmoet zijn medereizigers pas in het Newyorkse Barbizon hotel. Het is meest al een gezelschap van uiteenlopende natio naliteiten. Bij aankomst in het hotel wordt de taxi betaald door de daar wachtende gids en binnen vindt men tussen een overvloed van fruit een kaartje met „Welkom in Ame rika". De Amerikaanse manier van vakantie hou den is bekend: in weinig tijd zoveel moge lijk zien, wat natuurlijk niet mogelijk is als men niet een gids heeft die het land op z'n duimpje kent. Zo iemand is Jean Adra uit Tunis. Reizen is zijn hobby en hij heeft er zijn artsen praktijk voor opgegeven. Hij is kortgeleden aan zijn achtendertigste reis rond de wereld begonnen. Zo ook de 36-jarige Zwitser Wal ter Odermatt, een van de assistenten van Adra. Hij kent het land van San Fransisco tot Long Island en weet de mensen die zich aan hem toevertrouwen bij de mooiste en interessantste plekjes te brengen. Hij laat hen het bed zien waarop Washington heeft geslapen, de grootste steden van Canada en het fascinerende Quebec. En dankzij Jean Adra, Walter Odermatt en hun collega's zal de bonte trip door het land van de onbe grensde mogelijkheden een onvergetelijk avontuur worden. (Nadruk verboden.) In Canada fascineert het wegencomplex, waarlangs men b.v. Quebec komt binnenrijden. NET ZO DUUR ALS MEN HET MAKEN WIL

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3