NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caballero Plonvier heeft DE schoenen DELFTSE ANTIEKBEURS Oogstoomissen A'. "j>>W Wapenschouw van Neerlands kunsthandel DOOR GEBREK AAN VITAMINE A Door Nederlandse chemici svnthetisch bereid DE GROOTSTE HUIZEN RIJDENDE TALENSCHOOL 3 No. 3206 Zaterdag 23 juli 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per hall jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Drie weken waren de ogen van collectio neurs en andere minnaars van oude kunst en antiek gericht op Delft, waar op 22 juni met het traditionele groots vertoon dames in cocktail en heren in smoking de aoht- tiende Oude Kunst- en Antiekbeurs is ge opend door de burgemeester van Delft, mr. J. M. Ravesloot. Vele autoriteiten en ver scheidene leden van het corps diplomatique anders dan andere CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS fl.l waren aanwezig op dit openingsfestijn in het historische Prinsenhof, waar ruim dertig van de meest vooraanstaande handelaren in oude kunst en antiek tot 13 juli hun waar devolle bezit hebben geëxposeerd en daar mee alle zalen van de voormalige woonstee van de Vader des Vaderlands hebben omge toverd tot een soort sprookjespaleis, waarin men de schitterendste sieraden ein juwelen, de prachtigste stukken antiek zilver, schil derijen, beelden, aardewerk, porselein en al niet meer kon bewonderen. Even traditioneel als dit openingsfeest, besloten met een vermaard geworden kaas buffet in de Prinsenkelder, het restaurant onder het Prinsenhof), is de conferentie voor binnen- en buitenlandse persvertegenwoor digers, die op de openingsdag is gehouden. Deze conferentie, tevens bedoeld als voor bezichtiging, begon om elf uur, toen een op merkelijk groot aantal journalisten werd be groet door de voorzitter van de Oude Kunst en Antiekbeurs de heer Hans M. Cramer uit Den Haag. Hij vestigde er de aandacht op, dat herhaald kan worden wat de laatste ja ren steeds moest worden opgemerkt: het antiek is duur en schaars geworden, maar weer zijn de deelnemers aan de beurs er in geslaagd belangrijke stukken te verwerven op hun speurtochten in binnen- en buiten land. Crescendo Bij de rondgang over de beurs kon men ott met eigen ogen waarnemen. Wie, zoals wij, de ontwikkeling van de beurs van de aanvang af heeft meegemaakt, kan getuigen, dat er tot nog toe nimmer een inzinking is geweest, dat het, integendeel, steeds cres cendo is gegaan en nog gaat. Het lijkt wel of de handelaren er een eer in stellen elk jaar nog beter voor de dag te komen als het vorige. In de ongeveer twintig zalen van het Frinsenhof troffen wij o.m. aan de bekende firma's Nijstad (Den Haag-Lochem) en Ber nard Stodel (Amsterdam), die antieke kunst en gebruiksvoorwerpen van allerlei aard brengen: meubelen, zilver, aardewerk, por selein en schilderijen. Wat het laatste be treft vraagt de firma Nijstad in het bijzon der de aandacht voor een schilderij voor stellende Karei de Grote. Het is een werk van een onbekende meester uit het begin van de zestiende eeuw en is te zien als een ge ïdealiseerd portret om de vorst te eren. Bij Stodel viel ons op een fraai antiek glas met ingeslagen voorstellingen van de eerste brandspuit van Jan van der Heijden en het wapen van Amsterdam. Het dateert uit de achttiende eeuw. Specialisten Het merendeel van de deelnemers aan de beurs is echter gespecialiseerd, zij het de ene in meerdere mate dan de andere. Sterk ge specialiseerd zijn b.v. de Amsterdamse fir ma's Aalderink (Aziatische kunst), H. Brokke (klokken) en J. Schulman (archelogie). Deze schitterende Chinese vaas trok veel belangstelling op de Antiek beurs in het historische Prinsenhof. Onder de specialisten rekenen we natuur- lijk-ook hen, die uitsluitend of in hoofdzaak schilderijen brengen. De belangrijkste van hen is P. de Boer n.v. Amsterdam, doch vooral de laatste jaren is ook G. Cramer, Den Haag een flink woordje gaan mee spreken. De Boer exposeert, naast enige op merkelijk goede landschappen van Jan van Goyen en Jacob Ruisdael, een fraai Rem- brandtiek schilderij van Gerbrand van den Eeokhout, een leerling van Rembrandt, voorstellende Gideon en de Engel. Bij Cra mer zagen wij werken van Govert Flinck, een andere leerling van de Amsterdamse meester, Gerard Terborch en Gabriël Metsu. Het laatste, meisje bij tafel, is een bijzonder gaaf schilderijtje, dat slechts gedurende een week op de beurs was te zien. Daarna ging het naar Leiden, waar het een plaats krijgt op de Metsu-tentoonstelling, die in het museum De Lakenhal aldaar wordt ge houden Schittering De firma Premsela en Hamburger Amster dam zorgt weer voor één en al schittering met haar uitgelezen colleotie zilver en an tieke juwelen, o.a. een adembenemend mooi renaissance collier met hanger. Zilverwerk van bijzondere schoonheid en kwaliteit vindt men ook bij de firma's Joseph M. Morpurgo, Amsterdam en E. Aardewerk en Zn. Den Haag. Kostbare meubelen, waaronder kasten uit verschillende tijden, treft men aan bij de firma A. C. Beeling en Zoon, Leeuwarden en C. J. J. Weegenaar, Den Haag. Delfts aardewerk en Chinees porcelein vooral bij A. Aronson, Amsterdam, zijn stadgenoot Bernard Stodel, E. van Dam, Rotterdam en bij de al eerder genoemde firma Nijstad. Tenslotte kan men beelden uit vroeger eeuwen aantreffen bij de firma's J. Dirven, Eindhoven, J. J. Th. M. Bless, Lent-Nijme- gen en F. J. Peters, Tilburg Het is maar een greep die we hier en daar deden. Zij toont echter wel aan, menen wij, dat er veel moois in het Delftse Prin senhof was te ziente kopen, voor wie een goed gevulde beurs heeft. Miniaturen Als bijzondere attractie voor de bezoekers was er in de trappenhal van het museum een kleine, maar zeer kostbare tentoonstelling in gericht. Zij omvatte twintig van de mooiste miniaturen (kleine, geschilderde portretjes) uit het Kon. Huisarchief en uit rijksbezit. Een waar meesterwerkje is een miniatuur van Hans Holbein de Jonge; de waarde er van wordt minstens een ton geschat. De gehele opbregst van de welverzorgde catalogus van deze kleine expositie komt ten goede aan het Prins Bernhardfonds. (Nadruk verboden.) J. H. Oosterloo Vitamines zijn zoals bekend voor de gezondheid onmisbaar; een tekort aan vitamines heeft het ontstaan van ziekten tot gevolg. Zulke ziekten heten avitaminosen; ze zijn karakteristiek voor elk vitamine. Zo komt scorbuut („scheurbuik") door gebrek aan vitamine C en rachitis („engelse ziekte") bij te kort aan vitamine D, enzovoort. Wanneer mensen (of dieren) te weinig vitamine A krijgen ontstaat er eveneens karakteristieke ziekteverschijnselen. Allereerst moeten in dit verband bepaalde oogstoornissen worden genoemd. De ontdekkingsreiziger David Livingstone be richtte omstreeks 1850 over het massaal heersen van de oogziekte xeroftalmie bij de volkeren van Afrika. Later bleek ook dat in Azië, o.a. in India, bijzonder veel xerof talmie voor kwam en dat deze stoornis verantwoordelijk was voor een groot percentage der aldaar talrijke gevallen van blindheid. In Europa is xeroftalmie in het eerste kwart van onze eeuw nog wel voorgekomen, tegenwoordig is deze stoornis hier zeer zeldzaam. Vermijdbare stoornis Dit laatste houdt verband met de ont dekking van het vitamine A-gebrek als oor zaak van deze oogkwaal die op uitdro ging en degeneratie van het hoornvlies en het oogbindvlies berust en daarmee werd de xeroftalmie een vermijdbare stoornis. In minder ernstige vorm geeft éen tekort aan vitamine A aanleiding tot een andere aandoening van het oog: de betrokkene krijgt last van zogenaamde nachtblindheid, dat wil zeggen dat hij er moeite mee heeft goed te zien bij schemerlicht en in het don ker. Het vermogen om duidelijk te zien hangt af van de aanwezigheid van een bepaalde rode kleurstof in de staafjescellen van het netvlies (het z.g. staafjesrood) en voor het maken van die kleurstof schijnt vitamine A onontbeerlijk te zijn. De „nachtblindheid" brengt ook mee dat het adapteren (aanpas sen) van het gezichtsvermogen, bij een over gang van het verblijf in gewoon daglicht naar een donker vertrek, abnormaal lang duurt. Nachtblindheid is een stoornis die reeds aan de beroemde Griekse geneesheer Hippo crates (vier eeuwen voor onze jaartelling) bekend was. Hij schreef als geneesmiddel runderlever voor en hij had daarmee uit stekende resultaten. Zoals wij tegenwoordig weten, kan in de léver van mensen en die ren een reservevoorraad vitamine A zijn op geslagen! Li elite graden van nachtblindheid zijn stellig niet zeldzaam. In normale voeding Omstreeks 1925 toen de ontwikkeling van de vitaminologie, d.i. de leer der vita mines, in volle gang was gekomen werd door verschillende onderzoekers ook de aan dacht gevestigd op de invloed van vitamine A-gebrek op de toestand der slijmvliezen, dat zijn de vochtige, gladde weefsels, waar mee o.m. de luchtwegen, het maagdarmka naal en de urineafvoerkanalen bekleed zijn. Bij vitamine A-tekort kunnen deze weef sels droog, hoornachtig en schilferend wor den; zij vervullen hun normale functie dan niet meer en er treden gemakkelijk infecties op. Ook bij dit vitamine gaat het weer om een stof die we niet kunnen missen, al zijn er maar heel kleine hoeveelheden van nodig. Vitamine A kan zowel profylactisch voorbehoedend) als therapeutisch gene zend) worden toegepast. In verschillende ge wone voedingsmiddelen, zoals boter, gevi tamineerde margarine, lever, melk, eidooier en enige vissoorten, is vitamine A aanwezig. Bovendien is in diverse groenten z.g. caro- tine aanwezig, een stof die na opneming in het menselijk lichaam voor een gedeelte wordt omgezet in vitamine A. Extra behoefte Gezonde volwassenen krijgen, wanneer zij een gevarieerede voeding gebruiken, vol doende van dit vitamine: de bovengenoem de bestanddelen zijn dan immers voldoende in het dagelijks menu vertegenwoordigd. Sommige groepen van personen hebben echter een extra aanvoer van vitamine A van node om gezond te blijven. Dit zijn allereerst aanstaande moeders en moeders die hun baby zelf voeden. Maar ook zuigelingen en jonge kleuters hebben behoefte aan méér vitamine A dan het nor male voedsel hun kan verschaffen. Voor de ze groepen is dus het gebruik van een of ander vitamine A-preparaat zeer gewenst. Nu is reeds sedert eeuwen bekend, dat le vertraan niet alleen een geneesmiddel en ook een profylacticum tegen rachitis is, maar dat het ook helpt om bepaalde oogstoor nissen, zoals xeroftalmie, te voorkomen. Zo als wij thans weten, berust dit ervaringsfeit of aanwezigheid van zowel het „anti- rachitische" vitamine D als van het „anti- xeroftalmische" vitamine A in de levertraan. Van die tweeledige werking van dit na- tuurprodukt wordt ook in de moderne tijd dankbaar gebruik gemaakt, hetzij doordat men levertraan als zodanig geeft, hetzij doordat men de meer geconcentreerde vorm van „levertraandruppeltjes" kiest. Sedert 1947 kan vitamine A, dank zij het speurwerk van twee scheikundigen geheel synthetisch worden bereid! Nieuwe ontwikkelingen Van deze synthetische vitamine A vervaar digt men bij de farmaceutische industrie di verse preparaten, waarbij al dan niet combi naties met vitamine D of andere stoffen worden gemaakt. Vitamine A-preparaten hebben sedert enige jaren nog enkele nieu we toepassingen in de geneeskunde gekre gen, die we niet onbesproken mogen laten. Eén daarvan betreft het gebied van oor heelkunde: verschillende vormen van doof heid die door beschadiging van het inwen dige gehoororgaan worden veroorzaakt kun nen door vitamine A soms gunstig worden beïnvloed. Vanzelfsprekend blijft het aan de behandelend geneesheer voorbehouden om over de wenselijkheid van vitamine A- therapie bij gehoorafwijkingen te oordelen. Een andere tamelijk nieuwe toepassing van vitamine A in grote hoeveelheden ligt op het terrein van de huidziekten. Voor al bij de zo veelvuldig voorkomende acné (jeugdpuistjes) in het gezicht worden hier van dikwijls goede resultaten gezien. Na tuurlijk vereist ook de vitamine A-behan deling bij huidaandoeningen nauwgezet medische leiding en controle: er mag geen sprake van zijn dat een patiënt op eigen gelegenheid hiermee gaat experimenteren. (Nadruk verboden.) dr. Alfreda Briedé. Wist u, dat Nederland de grootste wonin gen bezit van West-Europa? Het percentage huizen met meer dan vier kamers (excl. keuken) bedraagt in Finland 10%, in Zweden 15%, in Italië 19%, in Frankrijk 20%, in Noorwegen 25%, in Wesf- Duitsland 28%, in België 30%, in Denemar ken 38%, in Engeland 52% en in ons land 66% van het totale huizenbezit. In mei is een rijdend taleninstituut zijn toernee door Europa begonnen. In een blau we autobus, omgebouwd in een klasselokaal bergruimten, toiletten en wachtkamer kun nen een leraar en 26 leerlingen een plaats vinden. Zes cursisten kunnen tegelijk een beurt krijgen, dank zij een ingenieuze instal latie met microfoons en geluidsbanden. Het lesrooster van de bus is al voor vele maan den volgeboekt, omdat overal in Europa grote belangstelling voor dit onderwijs be staat. GOOFJE GOOCHEM 1 r Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1