Raadsvergadering Kortgene ^vakantie? Gemeente Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- ën Advertentieblad d.d. 2 juli 1966 no. 3202 CHRISTELIJKE ULO WISSENKERKE O o I Foto MARKUSSE - Wissenkerke f snelle motorboten Na zijn openingswoord maakte voorzitter Bom de voltallige raad bekend, dat de heer P. J. Evers, burgemeester van Kattendijke, benoemd was tot burgemeester van Kort gene en dat de installatie a.s. zaterdag zal plaats vinden. De notulen werden onveranderd vastge steld, een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Per 1 juni 1966 werd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Colijns- plaat benoemd mej. P. Nagelkerke te Goes. Aan de hand van de door de Minister van Binnenlandse Zaken verstrekte richtlijnen werd de bezoldigingsverordening gewijzigd. In de begroting gewone dienst 1965 en de kapitaaldiens t 1965 werden enige wijzi gingen vastgesteld, waarbij het lid Welle- man informeerde naar de reden van een ho gere Groene Kruis subsidie aan Colijnsplaat dan aan Kortgene of Kats. De voorzitter antwoordde hierop, dat de exploitatiekos ten te Kortgene lager konden zijn door de verhuur van een gedeelte van het wijkge- bouw, te Colijnsplaat waren de uitgaven hoger o.a. door de duurdere badmeester. De gemeenterekening over 1963 werd voor de gewone dienst voorlopig vastge steld op een ontvang van f 1.562.649.21, een uitgaaf van f 1.535.847.33 en een batig slot van f 26.801.88. De kapitaaldienst 1963 gaf de volgende cijfers te zien: ontvangsten f 4.183.916.82, uitgaven f 4.308.906.45 en een nadelig saldo van f 124.987.63. De re kening 1963 van het vismijnbedrijf was in ontvang en uitgaaf f 1.673.535.51, met een winstsaldo van f 7.119.04. Het lid Kramer, een der leden van de commissie bat nazien van die rekening, merkte op dat uit de rekeningen van de sportvelden bleek, dat Kats zijn doellatten e.d. zelf moet betalen, terwijl voor de an dere dorpen dit door de gemeente wordt gedaan. Enige maanden geleden reeds heeft hij wethouder Breure hierop attent gemaakt. Deze zaak zal nader bekeken worden, be loofde de voorzitter. Besloten werd het beroep bij de Kroon, inzake beslissing van Ged. Staten tot ge deeltelijke goedkeuring van het uitbreidings plan voor Colijnsplaat, in te trekken. B. en w. zijn tot dit besluit gekomen na een be spreking met molenaar Bak en met degenen die de gemeentelijke uitbreidingsplannen beoordelen. De heer Bak kon over zijn be zwaren heenstappen, wanneer in een ge deelte van het nieuwe uitbreidingsplan niet hoger gebouwd werd dan 3,5 meter en hij voor het treffen van de nodige voorzienin gen f 2000.mocht ontvangen. Na een ge degen uiteenzetting door de voorzitter over de nieuwe plannen, ontvingen b. en w. een compliment van het lid Markusse. Het lid Van der Weele vond het een prettige oplos sing, maar twijfelde er aan dat molenaar Bak voor de volle honderd procent tot deze handeling gerechtigd is. Aan de vereniging „Het Groene Kruis" te Kats werd een geldlening van f 4000.ver strekt tegen een rente van 6V4 °/n per jaar, af te lossen in 15 jaar. De vereniging heeft dit bedrag nodig voor de aankoop van on geveer 160 m2 grond voor de bouw van een klein medisch centrum. Aan de speeltuinvereniging te Colijnsplaat werd een renteloze geldlening verstrekt van f 800.af te lossen in 5 jaar, voor het plaatsen van enige speelwerktuigen. Een uitvoerige discussie was nodig om met 6 tegen 5 stemmen in principe te be sluiten tot verkoop van een woningwetwo ning aan een huurder van zo een woning. Het lid Welleman verklaarde, namens de P.v.d.A.-fractie, tegenstander van verkoop te zijn, terwijl de leden Van der Weele en Contant zeiden warme voorstanders van ver koop te zijn. De woningen gaan op den duur te zwaar wegen voor de gemeente en zullen bij verkoop veel beter onderhouden worden, wat het aanzien van de gemeente zal verhogen. De tegenstanders zagen bij verkoop juist een verarming van de gemeen te en mindere mogelijkheid tot woningtoe wijzing aan huurders. Enerzijds werd be weerd dat er nog nooit zoveel woningen in de gemeente te zien zijn geweest met het bordje: te koop, anderzijds beweerde men dat de fantastische koopprijzen tot het ver leden behoorden. Aan de heer M. J. van Hee te Kortgene werd een perceel grond, gelegen naast het politiebureau, groot 18 x 30 meter, tegen f 24.per m2 verkocht onder toepassing van de gebruikelijke bedingen die beogen speculatie tegen te gaan. Bedoelde grond was in optie bij de Z.L.M., die echter van haar reohten heeft afgezien. Het lid Van der Weele attendeerde op de mogelijkheid van bouw of aankoop van een ambtswoning voor de nieuwe burgemeester en merkte op, dat de stand en omgeving mede bepalend is voor de waarde van een woning. Ook b. en w. hadden hierover hun gedachten reeds laten gaan, waarover voorzitter Bom een nadere uiteenzetting gaf. Voor de prijs van f 25.per jaar en met een opzegtermijn van één jaar werd aan de heer J. de Looff te Kortgene een stukje grond naast zijn woning in de Ooststraat verhuurd. Aan de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (W) werd een aan vullende bijdrage van 10 cent per inwoner verleend ter verrekening van de tekorten over de jaren 1960 tot en met 1966. Z.h.s. werd besloten in te schrijven op f 3000.aandelen van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten, waarvan 10 °/o moet wor den gestort. Voor vernieuwing van het meubilair van de openbare lagere school te Colijnsplaat werd een crediet geopend van f 6002. Aan de heer P. de Buck te Kortgene werd een tegemoetkoming van f 2500.verleend voor zijn medewerking inzake de verbreding van de Kaaistraat. Hij is bereid de gevels van de door hem te doen verbouwen perce len in eikaars verlengde te doen verlopen, waardoor de Kaaistraat op dat punt meer dan een meter verbreed kan worden. Voor het bouwen van een uitneembaar en in drieën verdeeld kleedhokje bij het zwembadje te Colijnsplaat, werd f 700. gevoteerd. Op de vraag van Van der Weele, waarom de voorgenomen verbetering van de toegangsweg naar dat badje zo lang op zich laat wachten, antwoordde de .voorzitter dat men lang gezocht heeft naar een aanvaard bare oplossing. Men meent die nu gevonden te hebben, waarin ook een goede dijkover- gang is opgenomen. Op de klacht van het lid Contant over de aanwezige stenen, kreeg hij de toezegging dat deze zo spoedig mo gelijk verwijderd zullen worden. Mogelijk toezicht bij de kleedhokjes (een vraag van het lid Markusse) zal nader bekeken worden Na een uitvoerige uiteenzetting door de voorzitter werd besloten om van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen Rhoon, Pendreoht en Cortgene in pacht te nemen ongeveer 3 ha schorgrond, gelegen ten westen van het zwembad te Kortgene. De canon zal maximaal 5 cent per m2 per jaar bedragen. Men zal op deze grond een kampeerterrein creëren, waar van de exploitatie in handen van de ge meente en het Ambacht zal komen te liggen. Het zwembad zonder campingterrein zou te zwaar op de gemeente drukken. Voor het gehele terrein, ongeveer 10 ha, is nu de tijd te kort, daarom start men met 3 ha om daar na trapsgewijze te kunnen uitbreiden. Het geheel is werkelijk een bijzonder aantrekke lijke gelegenheid, waardoor best het schouw tje van de gemeente zal kunnen roken. Om aan de daarvoor gestelde eisen te voldoen zal op dat terrein een toiletgebouwtje ge bouwd moeten worden, waarvoor de raad f 20.000.beschikbaar stelde. B. en w. zou den gaame nog dit jaar willen starten, daar om worden Ged. Staten telefonisch op de hoogte gebracht om daarna met zeer veel spoed met het bouwen te kunnen beginnen. Voor de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie werd een crediet van f 300.000.geopend. Volgens aan b. en w. bekende gegevens zal hierin tot een bedrag van f 203.000.worden bijgedragen (rijks subsidie f 143.000.f 20.000.reservering in het uitbreidingsplan Kortgene en een toe te rekenen bedrag aan de exploitant Contracta van het kampeerhuizenterrein). De resterende f 97.000.hoopt men te kun nen dekken uit de rioolbelasting. De werk zaamheden zullen onderhands worden opge dragen, waarvoor enige aannemers zullen worden gevraagd om in te schrijven. De raad kon zich, na ampele bespreking, accoord verklaren met de circulaire van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, betreffende de grotere vrij heid op het gebied van de contigentering, lossere vormen van huurprijsbeheersing en huurbescherming en geleidelijke intrekking van de Woonruimtewet 1947. In een uitvoe rig betoog stelde het lid Welleman dat een en ander niet zo eenvoudig is. Spreker som de enige bezwaren op, maar kon zich in het algemeen toch achter de circulaire wan de Minister stellen. Wat de stopzetting van de ratio-bouw betreft, de voorzitter zei hierover, dat een commissie, samengesteld uit burge meesters van Zuid- en Noord-Beveland naar de betreffende Minister zullen gaan om deze over de ernstige bezwaren tegen die stopzet ting in te lichten. Bij de rondvraag verkreeg het lid Wolse de aandacht voor een verbetering van de Kerkgang. Op de vraag van de heer Welleman naar de trage gang van zaken bij het afhandelen van aanvragen voor rijbewijzen verklaarde de voorzitter, dat de oorzaak daarvan niet op de secretarie te vinden is, maar in Den Haag. Het lid Van der Weele informeerde naar het verbieden van het gebruik van het sport veld voor diverse spelen. De voorzitter zal dit laten nagaan, maar kon wel mededelen dat, als daarbij goede leiding aanwezig is, geen verbod zal worden gegeven. Van der Weele drong aan om de commissie van Volksgezondheid te wijzen op een stukje sloot bij De Val, dat een zodanige stank verspreidt, dat omwonenden de ramen moe ten sluiten. Hij vroeg ook de aandacht voor het torenuurwerk en naar de verhuur van het haventerrein te Kats. De voorzitter ant woordde hem naar genoegen. Het lid Ver burg wees op de hoognodige verbetering van het trottoir in de Hoofdstraat, vanaf het gemeentehuis. De voorzitter wilde dit lie ver aan de nieuwe raad overlaten. Ook het lid Wolse had trottoir-bezwaren, waarop de voorzitter antwoordde, dat men een begro ting zal laten opmaken om aan de hand daar van te kunnen zien wat er per jaar verbeterd kan worden. Het lid Kramer suggereerde het in onbruik zijnde wachthuisje aan de Katse Veerhaven te verplaatsen naar de sluis Ook wilde hij de Kleuterschool laten verhui zen naar een heel jaar leeg staand lokaal van de openbare lagere school. De voorzitter noemde dit mooie objecten voor na 1 juli a.s. Tot slot vroeg Kramer niet enkel de aan dacht maar ook de verbetering van' de mod derpoel voor de woning van Van Arenthals. Hierna verkreeg wethouder Breure het woord. Als tolk van de gemeente wees hij er op dat dit de laatste vergadering is onder voorzitterschap van wethouder Bom, die 20 jaar lang raadslid is geweest, maar ook 20 jaar wethouder, waarvan IV2 jaar waarne mend burgemeester. Van meet af aan heeft hij aller vertrouwen gewonnen door zijn o- penhartige mededelingen en visie op de gang van zaken. Steeds had hij een vooruit ziende blik en niets heeft hij achter de elle bogen gehouden. Namens allen dankte spre ker de heer Bom voor diens leiding, waarin hem niets is ontgaan, mede zijn noteringen in het zakboekje. Om vergeten zoveel moge lijk tegen te gaan overhandigde spreker hem een mooie vulpenhouder, daarbij de hoop uitsprekend, dat deze vulpen in het belang van de gemeente nog dikwijls gebruikt mag worden. Mevrouw Janssen sprak woorden van dankbaarheid en waardering, dankte de le den voor het in haar gestelde vertrouwen en zal steeds met genoegen op haar wet houderschap terugzien. Secretaris Goossen, sprekend namens het administratief personeel, roemde de samen werking en zeide grote bewondering te héb ben voor de bijzonder goede en sympathieke wijze van werken, hoewel hij toch bepaald niet kon zeggen dat Bom een gemakkelijke baas was. Van der Weele meende dat er door de vele loftuigingen van anderen reeds veel gras voor zijn voeten was weggemaaid. Ook hij sprak hartelijke dankwoorden aan het adres van de heer Bom. Het lid Welleman zeide, dat de P.v.d.A.- fractie de heer Bom zeer erkentelijk is voor het vele dat hij voor de gemeente heeft ge daan. Hij heeft aller bewondering, mede ook voor het afwerken van de achterstand. Voorzitter Bom zeide na deze toespraken niet te weten wat hij zeggen moest (Hoe Met ingang van 1 juli 1966 zal het varen met snelle moterboten op het Veerse Meer zijn gereglementeerd. Ter uitvoering van de Verordening snelle motorboten Zeeland, vastgesteld door de provinciale staten van Zeeland in hun ver gadering van 20 april 1965 hebben gedepu teerde staten van Zeeland op voorstel van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Het Veerse Meer het volgende bepaald: a. de Verordening snelle motorboten Zee land treedt in werking op 1 juli 1966; b. met ingang van 1 juli 1966 is het ver boden op het Veerse Meer met een snel- is het mogelijk Red.). Toch is hij bijzonder gevoelig voor al het gesprokene en roemde de teamgeest die er steeds naar alle zijden is geweest. De anderhalf jaar als waarne mend burgemeester zijn voor hem even e- nerverend als emotioneel geweest. Volgens spreker waren het bijzonder leerrijke maan den geweest en dankte hij allen, zowel in als buiten de raad, voor hun medewerking, waardoor gezamenlijk tot goede resultaten kon worden gekomen. Dit alles zal voor hem steeds een prettige herinnering blijven. Spreker bracht dank aan de heren Goos sen en Meesen, die hij zijn eigenlijke leer meesters noemde en dankte voor het fraaie cadeau. Hij eindigde zijn toespraak met het aanbieden van een fraaie ruiker aan me vrouw Janssen, de scheidende wethouder. op het Veerse Meer le motorboot te varen met een grotere snelheid dan 9 km per uur tussen zons ondergang en acht uur des ochtends; c. met ingang van 1 juli 1966 is het verbo den op het Veerse Meer met een snelle motorboot te varen met een grotere snel heid dan 16 km per uur tussen acht uur des ochtends en zonsondergang. Op het onder c vermelde verbod zullen de volgende uitzonderingen bestaan: 1. Wedstrijd-waterskiën: Na verkregen toestemming van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Het Veerse Meer (correspondentieadres: provinciale griffie van Zeeland, Abdij 6, Middelburg) zal wedstrijd waterskiën mogen plaats vinden in de twee volgen de delen van het Veerse meer, te weten: 1.1 het meest westelijke deel van het Veerse Meer, zoals aangegeven op onderstaande kaart, mits op een af stand van 300 meter van de Veer- segatdam en van 150 meter van de andere oevers en vaste werken wordt gevaren; en 1.2 het uiterst oostelijke deel van het Veerse Meer, zoals is aangegeven op onderstaande kaart, mits op een afstand van 50 meter van de oever- lijn en vaste werken wordt gevaren. 2. tourvaren, al dan niet een skiër slepend: Sneller dan 16 km per uur, al dan niet een skiër slepend, mag worden gevaren in het middelste deel van het Veerse Meer, behalve ten oosten van het eiland de Haringvreter, zoals is aangegeven op onderstaande kaart, mits men op een af stand van 50 meter uit alle oeverlijnen en vaste werken blijft. Opgemerkt zij dat in het seizoen 1966 voor het Veerse Meer nog geen registratie plicht van snelle motorboten zal gelden en evenmin een verzekering van de bestuur ders van snelle motorboten tegen wettelijke aansprakelijkheid zal worden geëist. Het inwerkingtreden van de Verordening snelle moterboten Zeeland per 1 juli 1966 betekent bovendien dat het op alle openbare wateren in Zeeland verboden is met een snelle motorboot zodanig te varen of de waterskisport zodanig te beoefenen, dat de veiligheid van het verkeer te water in ge vaar wordt gebracht of een andere vorm van recreatie op of aan het water wordt gehinderd, alsmede een verbod om met een snelle motorboot onnodige geluidshinder te veroorzaken. Op het Mulo-examen te Goes slaagden de volgende kandidaten: Diploma Mulo-B P. den Boer te Wissen- kerke. Diploma Mulo-A met Middenstand: Piet Bouterse, Riet Kouwer, Lena Meijaard te Kamperland, Ineke Minnaard te Wissen kerke, Joke Moerland te Colijnsplaat, Adri de Putter te Kamperland, Els van de Sande te Wissenkerke en Kees Verburg te Colijns plaat. Diploma-A met wiskunde: Sjaan Klap, Wim de Bruin, Ko Bustraan, Joop Flik- weert, Wim Geelhoed en Jaap Reijnhoudt te Kamperland, Jozien de Fouw, Greet Kar man, Jaap van Gilst, Krijn van der Maas en Rie Tazelaar te Colijnsplaat, Jan Kramer fe Geersdijk, Ko de Looff en Wim Meulen- berg te Wissenkerke. Er slaagden 23 van de 27 kandidaten. Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: 2 'ASPRO'5 •èfi(faïtu/eek jftf/ 1966. 4 ofd ,n? 679/336 Installatie burgemeester ter gelegenheid van de installatie van de heer P. J. Evers als burgemeester van Kortgene op 2 juli a.s. J2.40 uur Aankomst van de burgemeester met gevolg aan het eind van de Hoofdstraat bij de mo len te Kortgene; J3.00 uur Buitengewone raadsvergadering in de raads zaal; 15.30 17.30 uur Receptie in „De Stadswijnkelder" te Kortge ne; 18.35 uur Aankomst aan de grens van het dorp Kats aan de Noordlangeweg; 18.45 19.45 uur Receptie in „De Vriendschap" te Kats 19.50 uur Aankomst aan de grens van het dorp Co lijnsplaat; 20.00 22.00 uur Receptie in het dorpshuis „De Brug" te Co lijnsplaat. I *t* Smalfilms (zwart-wit en kleur) Super 8 cassettes (van Kodak en Agfa) Kleurendia's (van Ferrania, Agfa en Kodak) i' Reglementering

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3