EEN JEUGDIG KOSTUUM Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 25 juni 1966 no. 3202 mag niet het „verkleinde pak van vader" zijn... Remt gebrek aan deskundig personeel automatisering?? Openbare ulo Kortgene 84 UUR OP DE FIETS 2 'aSPRO'5 -è*ib?óentuïee% fit! Wat hangt in de kledingkast van een jonge man Tieners en twens zijn bereid om een be langrijk deel van het geld dat zij ter beschik king hebben te besteden aan kleding. Ook de jongeman. Uit Engelse èn Ameri kaanse bronnen blijkt dat hij er niet tegen op ziet om de helft of meer van zijn in komen, aan kleding te besteden. Datzelfde geldt voor de Nederlandse jeugd. De Algemene Kunstzijde Unie (AKU) bracht kortgeleden in Amsterdam een vijftal kledingexperts en een twaalftal jonge man nen (middelbare scholieren, studenten en werkende jongens) 'bijeen, om te praten over kleding in jeugdige stijl. Bij die groep waren er die voor Va tot 2/3 van hun salaris, kledingstukken kopen. En hoewel niet ieder zoveel geld uitgeeft, was men het er over eens dat het uiterlijk (in kleding) bij de jeugd van vandaag een grote rol speelt. Terlenka Young Daarbij heeft men behoefte aan een „eigen gezicht". Er bestaat een duidelijk verlangen naar „anders". Het kostuum mag niet lijken op „het verkleinde pak van va der", het moet iets „leuks", iets jongs heb ben. Daarbij denkt de koper van nu aan bij voorbeeld wat langere, meer getailleerde jasjes, aan vesten met grappige revers, aan opgestikte zakken, aan kapnaden op de broeken, aan „anders" geplaatste knopen, aan wisselpantalons, aan omkeerbare vesten. De AKU meent dat Terlenka de ve zel -juist voor de jongeren ideaal is. iBij een nonchalante jeugd passen de prak tische eigenschappen. En mede doordat nieuwe technieken, nieuwe mengingen dus nieuwe stoffen met moderne dessins mogelijk maken, kwam er een samenwerking tot stand tussen wevers, konfektionairs en de AKU. Gestimuleerd ook door mode-adviseur Gerard Dijkstra brengt men een serie kle ding voor de jongemannen tussen 15 en 25 jaar, die wèg van het „verkleinde pak van vader", maar wèg ook van nozem en „kikker"-kledinggewoonten, kan voldoen aan de mode-behoeften (en dus de vraag) van de jeugd zelf. Inspirerend werken de Amerikaanse „col lege" of „university" stijl, het „merk" van de Amerikaanse jongeman die vooruit wil. Verfrissend daarnaast is de invloed van bij voorbeeld progressieve Italiaanse ontwer pers. Ideale kledingkast Voor de deelnemers aan het gesprek, dat wij in de aanhef van dit artikel noemden, bleek het mogelijk om een „ideale kleding kast" voor jonge mensen uit verschillende groepen samen te stellen. Hoewel wensen dn detail wel eens ver- sohillen, werd men het eens over die kle dingonderdelen die iedereen moet bezitten. Over het onderwerp als het „nette pak" bijvoorbeeld, ontstond wel wat discussie (het „zondagse" pak is bij velen nog berucht), maar 'tenslotte was men het er over eens, dat het door niemand gemist kan worden. De ene groep zal het wèl op zondagen dragen, andere groepen juist niet. De laat- sten kleden zich in vrije tijd in „vrije-tijd- stijl", maar hebben het nette pak voor an dere gelegenheden gereserveerd. Men kwam na uitvoerige overwegin gen tot de volgende gewenste samenstel ling van een kledingkast voor jongeren: 0 een pak voor het werk, voor dagelijks gebruik; een gekleed kostuum; e één of twee gemakkelijk wasbare, plooi- houdende pantalons; truien, sweaters, pullovers (in totaal vijf) om bij de pantalons te dragen; voor datzelfde doel: drie of vier sportieve hemden; drie witte overhemden; 6 een sportief jak, een regenjas (of kape) en een winterjas; 6 sokken, ondergóed enz.; 0 dassen niet te veel. Niet: zo-maar-kostuums Tijdens de diskussies werd een pak ge toond dat het nu zeer goed doet (zie foto). En nog een andere manlijke „kombinatie- set" zagen de deelnemers. Twe kostuums Voorbeeld van een Terlenka Young kostuum. Wanneer de drager zijn jasje uitlaat heeft hij een bijna Spaans uiterlijk. Pantalon en vest kunnen heel goed samen gedragen worden, ook al omdat het laatste een rugpand heeft van dezelfde stof als die, waaruit 'het kostuum vervaardigd is. Het pak word „double you" genoemd. Kolbert, pantalon en vest kunnen naar keuze uit uni-stoffen, geruit of gestreept, gekom- bineerd worden. Ontwerper: A. J. de Levita en Co. N.V., Amsterdam. Het instellen door de programmeur van de computer aan de hand van een nieuw ontworpen schema van de systeem-analist. één licht, één donker, in gelijke stijl met drie tot vier draagmogelijkheden: van een „dagelijkse" combinatie tot een meer ge kleed geheel, door het onderling verwisselen van de onderdelen van de kostuums. Voor Terlenka Young is het niet genoeg om te weten dat de jeugd prijs stelt op twee kostuums. Bij deze eerste, gebundelde en sterke poging in Nederland om kleding voor jongeren een eigen inzicht te geven, is méér nodig dan de toepassing in zó-maar-kos- tuums van moderne gedessineerde Terlenka stoffen. De kombinatie van die stoffen met ver antwoorde ontwerpen: dat is het doel. Ook al zal men in ons land wellicht niet zo ver gaan als in Amerika, waar met een bevol king clie voor meer dan de helft bestaat uit mensen beneden de 25 jaar bij het ont werpen van kleding nauwelijks meer reke ning wordt gehouden met anderen dan juist de jeugd. Bijna dagelijks vraagt het bedrijfsleven in advertenties om programmeurs. In tal van bedrijven is de automatisering in uitvoering of komt in de nabije toe komst aan de orde. Nog niet veel jaren geleden dacht men, dat het gebruik van computers zich zou beperken tot de werkelijk grote ondernemingen. De feiten hebben die zienswijze achterhaald. Ook in de middelgrote bedrijven doet de automatisering haar intrede. Dit behoeft niet te betekenen, dat het bedrijf zelf een computer aanschaft. Het aantal mogelijkheden om werk uit te besteden bij organisaties en 'bureaus, die op dil gebied zijn gespecialiseerd, neemt toe. Door de snelle technische ontwikkeling in de computerindustrie zullen de be zwaren die aan het uitbesteden van werk zijn verbonden steeds beter kunnen worden overwonnen. Programmeur: fascinerende functie met gro te toekomst Om enig begrip te krijgen van de functies en taken van de mensen die direct betrok ken zijn bij de administratieve automatise ring in een bedrijf, diene het volgende over- zioht. De projectleider heeft de leiding bij de automatisering in een bedrijf. Hij coördi neert het werk van de anderen en is be trokken bij de keuze van de computer, waarvoor een zeer uitgebreide kennis van de administratieve automatisering .en de mogelijkheden is vereist. De systeemontwer per stelt in grote lijnen vast welk systeem voor een bepaald object nodig is en geeft de wijze van verwerking aan. Dit alles wordt door de systeem-analist nader uitgewerkt in meer gedetailleerde schema's. Adminis- tratief-organisatorische kennis is hierbij zeer belangrijk. Vaak zijn de funkties systeem-ontwerper en systeem-analist gecombineerd. Ook de combinatie systeemanalist en programmeur komt vrij veel voor. Eerst een schema De programmeur vindt de basis van zijn werk in de schema's en rapporten van de systeem-analist. Hij dient deze schema's nog verder uit te werken en uit de detail-oplos sing kan hij de machine-instructies afleiden. Belangrijk is, dat hij zijn opzet voorziet van een toelichting. De operateur bedient de computer en houdt het „logboek" bij, voor zover de machine dat .niet doet. Bij oude computers zijn nog Codeurs, die de machine-instructie omzetten in een code (in getalvorm) voor de computer. Tegen woordig zijn in de computers vertaalinrich- tingen ingebouwd, waardoor het coderen eenvoudiger is en als afzonderlijke taak komt te vervallen. Dit wordt overgenomen door de programmeur. Logisch denken Eén van de eisen voor een programmeur is, dat hij abstract en logisch kan denken. Het uitwerken van de detailschema's vergt analytisch overdenken en stap voor stap uit werken, waarvoor een grote accuratesse no dig is. De fouten van de programmeurs ko men het duidelijkst lot uitdrukking. Vóór de werkelijke uitvoering wordt een programma op de mogelijke fouten getest, maar dit tes ten is al een probleem op zichzelf. Een klei ne fout die blijft zitten kan het resultaat van een uitvoerig en kostbaar administratief pro ject waardeloos maken. Vindingrijkheid is ook een factor van be tekenis. Niet alles wordt door de machine technisch bepaald. Een „slimme" program meur kan veel bijdragen tot het optimaal programmeren. In vele administraties wordt een zelfde bewerking op grote eenheden toegepast en door deze grote aantallen kan een goed opgezet programma machinetijd en dus geld besparen. Ulo als basis In de praktijk is gebleken, dat iemand met een opleiding ulo-niveau in principe een re delijke basis heeft om de stap naar deze nieuwe functies te wagen, aannemende, dat hij aan de genoemde specifieke eisen vol doet. Dit kan door een psychologisch onder zoek vrij goed worden vastgesteld. Een voortgezette wiskundige opleiding is in het algemeen van waarde, niet zozeer om de wiskundige kennis, maar wel om de bevor dering van het analytisch en logisch denken. Voor het programmeren van wetenschappe lijk werk vormt ulo-B een betere basis. Ons huidige onderwijssysteem biedt in fei te nog geen goed gerichte voorbereiding van de nieuwe functies in de automatisering. Misschien brengt de toekomst een verbete ring van de gerichte opleiding aan de scho len voor middelbaar economisch en admini stratief onderwijs (m.e.a.o.-scholen). De ad ministratie van morgen heeft een totaal an der „gezicht" en de bestaande opleidingen op boekhoudkundig gebied zijn te sterk ge bonden aan „gisteren". De bedrijfsecono mische grondslagen waarop de administratie berust zijn weliswaar niet veranderd, maar de verschijningsvorm wel. Eenzijdigheid Tot voor kort werd iemand die program meur wilde worden opgeleid door de im porteurs en fabrikanten van de computer Een bedrijf dat een computer aanschaft zal daarvoor een aantal medewerkers moeten laten opleiden, hetgeen nog een onderdeel vormt van de service van de leveranciers. De bezwaren hiervan zijn, dat de kosten van de computer hoger worden, omdat de opleiding bij de prijs wordt ingecalculeerd. Voorts wordt de opleiding tot het noodza kelijke gecomprimeerd en éénzijdig op het merk en type dat wordt geleverd. Dit bindt een bedrijf aan een bepaalde leverancier. Bijna elk merk heeft een eigen machinetaal, zodat overschakeling op een ander merk extra kosten voor een bedrijf met zich mee brengt. Voor de programmeur geldt het bezwaar, dat zijn sterk gerichte opleiding hem aan een bepaald merk bindt en een eventuele verandering van werkkring bezwaarlijk is. Fundamentele opleiding Dit heeft de behoefte opgeworpen voor een meer fundamentele basisopleiding, die met specialistische kennis kan worden aan gevuld. Dit geldt des te sterker naarmate men een (hoger) technische functie bekleedt in een zich snel ontwikkelende bedrijfstak. Enkele jaren geleden h^ft de Stichting Studentencentrum voor 'Administratieve Automatisering te Amsterdam de eerste stap in deze richting gezet doof een cursus te vervaardigen, die gebaseerd e op een denk beeldige computer S.E.R.A. (Stichting Een voudige Reken Automaat). Deze computer vertoont de kenmerken van de huidige types en laat de mogelijkheid tot uitbreiding of wijziging van bepaalde onderdelen open. Na deze cursus kan een programmeur zich in een bedrijf vlugger specialiseren op een bepaalde computer en later gemakkelijker overschakelen op een ander type. Sinds januari 1966 bestaat naast deze mondelinge cursus ook een schriftelijke. Dit is mogelijk geworden door een samenwer king tussen de Stichting en het Koninklijk Technicum P.B.N.A. te Arnhem (Velper- buitensingel 6). Belangstellenden voor deze opleiding verwijzen wij naar dit adres. Overweeg de kans Jongelui die in de komende maanden met een hbs of ulo-diploma de school verlaten kunnen ernstig overwegen om één van de genoemde cursussen te volgen in plaats van de conventionele boekhoudkundige oplei ding. Het beroep van programmeur is niet alleen een vak dat je jong moet leren, maar bovenal liggen er op dit gebied enorme mo gelijkheden, die nu nog nauwelijks zijn te overzien. Op grond van gegevens uit het rapport „Ontwikkeling Computermarkt" van de Stichting Studiecentrum voor Administra tieve Automatisering voor de E.E.G.-com missie heeft men in 1970 behoefte aan 6 a 8000 programmeurs in ons land. In ons land waren in 1961 120 computers geïnstalleerd of in bestelling, in 1963 reeds 217 en in 1965 bleek dit aantal opgelopen tot 390. Men verwaoht omstreeks 1970 1000 a 1200 com puters in gebruik te hebben. (Gegevens uit het Financiële Dagblad van 17 december 1965.) (Nadruk verboden.) Evenals verleden jaar slaagden alle candi- daten voor de te Goes gehouden ulo examens. Dit waren uit Kortgene: B. Abrahamse (B-diploma), A. Blok, H. Janssen (B-diploma), R. van Sluys, H. de Waal en uit Colijnsplaat: R. Luyk en D. de Wilde. Bovendien slaagden alle 6 candidaten, die voor aantekening scheikunde examen deden. Een 38.-jarige Portugese stuwadoor, Eva- risto Neto, heeft onlangs in de stierenvech tersarena Campo Sequeno in Lissabon 84 uur achtereen gefietst. Een medisch onder zoek direct daarna heeft uitgewezen dat Evaristo zijn krachttoer goed heeft door staan. Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't:

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3