NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Je kunt het 't kind niet aandoen JUBILEUMJAAR OPREIS No. 3202 Zaterdag 25 juni 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 1 0 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Woensdag 29 juni a.s. hoopt prins Bernhard Leopold Frederik Everliard Julius Coert Karei Godfried Pieter von Lippe Biesterfeld, prins der Nederlanden, zijn 55ste verjaardag te .gedenken. Maar als wij eens verder terugrekenen, is 1966 ook om andere redenen een bijzonder jaar voor de vader van onze vier prinsessen. Het is dit jaar immers ook 30 jaar geleden dat een jonge prins Bernhard in ons land kwam en door koningin Wilhelmina per radio aan den volke werd voor gesteld als de verloofde van haar dochter. En na de bekende slem van prinses Juliana kwamen toen onverwachts de eerste zinnen van de prins in onberispelijk Nederlands met slechts dat lichte accent dat ons nog steeds onmiddellijk zijn stem doet herkennen. Verder is het juist 25 jaar geleden, dat de prins zijn vliegbrevet behaalde (met de waardering „buitengewoon" en de aantekening wel te mogen oppassen voor een teveel aan zelfvertrouwen.En eveneens is het 25 jaar terug dat z.k.h. zijn eerste transatlantische vlucht maakt, nl. als tweede piloot in een Liberator die uit Amerika naar Engeland moest worden overgevlogen. Het werd een moei lijke vlucht, want een motor Taakte onklaar. Een minder bekend jubileum is dat van zijn eredoctoraat in de rechten, juist 20 jaar geleden verkregen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en tenslotte is het 30 jaar geleden dat de prins als ritmeester werd ingedeeld bij de Koninklijke Landmacht en als luitenant ter zee bij onze Kon. Marine. In de moeilijke oorlogs jaren zou hij hiervan resp. luitenant-generaal en vice-admiraal worden. Tevens benoemde koningin Wilhelmina hem nog tot opperbevelhebber van de Binnen landse Strijdkraohten en tot luit.-generaal van het K.N.I.L. Een respectabele staat van dienst en alleszins waard om te worden gevierd, al zal onze prins zelf er weinig drukte van maken (Nadruk verboden.) Probleem van deze tijd waar nog veel aan gedaan moet worden Zij is zestien jaar. Heeft een baby van drie maanden. De vader van Robert is eenenveertig jaar, gehuwd en vader van vier kinderen waarvan de oudste ook al twee kinderen heeft. Zij wil zelf voor Robert zorgen. Met de vader wil zij niets meer te doen hebben. Toen ze hem vertelde dat zij van hem in ver wachting was, verbrak hij het telefoongesprek zonder verder iets te zeggen. Ze weet dat ze er alleen voor staat „Wij ijveren voor een ernstiger zedelijk leven voor beide geslachten: het zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid van de vader en de moeder voor hun kind en de gelijkstelling van dat kind aan de kinderen die uit een legaal hu welijk worden geboren. Wij ijveren ook voor gelijke rechten van de ouders op het kind en trachten daarbij de ongehuwde moeder te beschermen en bijstand te geven. In het bij zonder hen, die in een noodsituatie verkeren wegens het ontberen van onderdak en onderhoudsinkomen. Dit alles in het kader van onze Vereniging voor Onder linge Vrouwenbescherming te Rotterdam. Dat dit nodig is blijkt wel uit het feit dat menig meisje, zodra zij zwanger is en geen kans heeft op een huwelijk, van haar kamer wordt gezet of door haar familie wordt afgewezen". Dit gaat allen aan Het tehuis voor ongehuwde moeders is een onopvallend herenhuis tussen de heren huizen van de straat. In iedere grote stad gelijk, passend in de organisatie van de F.I.O.M. (de Nederlandse Federatie van in stellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind), Nw. Schoolstr. 28 te Den Haag. In het tehuis blijkt pas het doel van het pand: in het wit geklede kinderverzorgsters en huilende kinderen op de achtergrond, twee zaaltjes met langs de muren de kinder bedjes opgesteld, en een vergrote box in het midden van het vertrek. Twintig kinderen totaal, bruin en blank, en bien inwonende ongehuwde moeders waarvan er enkelen nog voor de bevalling staan en de overigen de zes weken na de bevalling in het tehuis mo gen blijven, in de leeftijd van 1836 jaar. „Het ongehuwd moederschap is geen ge volg van een bepaald mentaliteit waardoor het de ene vrouw wel en de andere vrouw niet overkomt," zegt de directrice van het tehuis, „naar mijn mening is het ongehuwd moederschap een probleem dat ALLE jonge vrouwen aangaat ongeacht het milieu, in- telectuele vorming of maatschappelijke po sitie, omdat het raakt aan de essentiële ver langens en de mogelijkheden van de jonge vrouw in het algemen". Scheef beeld Als we uitgaan van de gevallen waarin de vrouw door minnaar of verloofde in de steek gelaten wordt, trekken wij het beeld scheef omdat eenzaamheid en angst door gebrek kige aanpassing een rol spelen in hetgeen de vrouw in negatieve zin overkomt. Bovendien staat de ongehuwde moeder er in maatschappelijk opzicht heel anders voor dan de vrouw die in een huwelijk het moe derschap beleeft, zodat voor de alleenstaande moeder meer dient 'te worden gedaan in de zin van buisvestiging en werkmogelijkheid. In het dagelijks leven gaat men hieraan voorbij en diskwalificeert men de betrokkene door uit te gaan van een mentaliteit van losheid en zedelijk verval met het gevolg dat zo'n meis je slechts met heel veel moeite een kamer en een baan vindt en teneinde raad besluit het kind in een tehuis onder te brengen. Deze diskwalificatie werkt echter ook door als de moeder besluit het kind af te staan om dat zij zich niet in staat acht op een goede manier voor het kind te kunnen zor gen. Het kind gaat dan naar een pleegge zin. Merkwaardig hierbij is dat zowel in het ene als in het andere geval de diskwalifi catie ten opzichte van de vrouw die dit alle maal overkwam, blijft en dat men hardnek kig voorbijgaat aan het feit dat afstand van het kind in de meeste gevallen voor de moe der een even moeilijke stap is als het besluit om het kind bij zich te houden. Hoe dan ook, de taboes die rusten op de ongehuwde moeder geven vaak reden voor diepe bezorgdheid want maar zelden onder kent men dat de werkelijke oorzaak van het moederschap ligt in de wijze waarop de ouders de jonge vrouw als kind hebben op gevangen. Hoe men het ook draait of keert, men kan en mag de ouders niet wegdenken uit hetgeen hun dochter in barre nood over kwam. Gewenst en ongewenst Er zijn natuurlijk ook jonge vrouwen die het kind wensen. Deze categorie van onge huwde moeders geeft weinig zorg omdat zij meestal de inteleotueel gevormde en zelf standige vrouw van 28 tot 40 jaar betreft. Deze vrouwen zien geen kans om tot een huwelijk te komen, maar verlangen wel naar een kind. Het gaat ook niet om deze vrouwen die bewust het moederschap kozen. Het gaat om die andere groep: die 800 ongelukkigen die jaarlijks in de tehuizen wordt opgenomen omdat zij iedere medewerking missen en de 2800 ongehuwde moeders die door de Ver enigingen als de Hendrik Pierson vereniging en de resp. r.k. en christelijke bureaus worden begeleid maar die op kamers wonen en nor maal 'hun werk doen. Zij hebben hulp no dig omdat steeds weer blijkt dat onze maat schappij maar met moeite hun status aan vaardt. In de kleine zaal van het tehuis staan de tien bedjes van Karei, Robert, Ruben enz. Nog geen drie maanden oud. Flinke ge zonde kinderen. De namen aan een wit kaartje boven de ledikantjes. „De moeder die eenmaal in de week mag komen kijken krijgt eigenlijk een tweede plaats," zegt een van de kinderverzorgsters, „maar het kan nu eenmaal niet anders". Ontucht Juffrouw Nel, het hoofd van de huishou ding noemt de kinderen stuk voor stuk bij de voornaam. De moeder van Frank blijkt veertien te zijn en nog school te gaan. De vader daarentegen is achttien jaar en vrij gezel: „Maar ze gaan trouwen" zegt de directrice, „het is alleen jammer van die strafzaak, want volgens de Nederlandse wet pleegde de vader van Frank ontucht door de omgang met een minderjarig meisje. We trachten de zaak nu geseponeerd te krijgen. Maar het blijft ontucht hoe vreemd het ook klinkt". Verderop in de gang op de tweede zaal liggen Janne en Jacky, beiden geboren uit Surinaamse ouders. Janne is hier pas. Voor die tijd 'had Jacky het nogal moeilijk. „Tel kens als zijn moeder op bezoek kwam zette hij het op een brullen zonder dat wij kon den achterhalen wat de oorzaak was, 'tot plotseling een van de kinderverzorgsters ons attendeerde op het feit dat hij dagelijks tus sen kinderen met andere huidskleur en ge holpen door verzorgsters met andere huids kleur, zijn moeder die Surinaamse is •vreemd vond. Het gaat door de aanwezig heid van Janne nu beter met hem. We laten ze ook zoveel mogelijk samen spelen in de box. De kinderen blijven hier tot ze één jaar zijn. Na dit jaar moeten zij worden opge nomen in het gezin van de moeder of in een tehuis. De kosten van verblijf tot dit jaar variëren van 12.tot 15.per dag. Voor de meeste moeders is dit niet op te brengen zodat dan door Sociale Zaken krachtens de Alg. Bijstandswet wordt bij gesprongen. Na het verblijf van zes weken voor en zes weken na de bevalling gaat de moeder terug in de maatschappij. Zij gaat weer weiken voor zover haar werkkring niet is opgezegd en tracht een kamer of huisje te vinden, een probleem van de eerste orde want niemand: beter nog zeer weinigen wensen een kamer te verhuren aan een on gehuwde moeder met kind. Om van een huisje of flat maar niet te spreken. Bijstand Na het vertrek uit het tehuis worden de jonge vrouwen nog geruime tijd begeleid door de maatschappelijk werkster en de ver eniging. Daarnaast kunnen zij altijd bij ons aankloppen voor advies. Aan het kind wordt in deze periode door de kinderrechter een toeziend voogd toegewezen die het con tact tussen moeder én het kind onderhoudt. Het contact tussen de moeder en de ver eniging wordt dan minder intensief, en het is i.n deze periode waarin blijkt hoe de on gehuwde moeder zich zal weten te redden. Ze staat dan voor het eerst sinds haar zwan gerschap alleen. Met onze medewerking op de achtergrond zal zij moeten zien huis vesting en een goede werkkring te vinden passend in de nieuwe situatie voor haar met het kind. Soms heeft de ongehuwde moeder geluk en springt de familie bij, soms ook komt het alsnog tot een huwelijk met de CARBQVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGQLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. verwekker van het kind en in sommige ge vallen ontstaat een nieuwe situatie waardoor •het kind in een gewoon gezin wordt opge nomen door het feit dat de moeder trouwt en de man het kind als een eigen kind aan vaardt. Het milieu „Toen ik onlangs aan een ongehuwde moeder die getrouwd is vroeg of haar man het kind als een eigen kind kon accepteren, antwoordde zij zeer beslist dat niet de af komst van het kind maar het milieu waarin het kind met de andere kinderen uit het ge zin opgroeide beslissend is voor de gevoe lens van het kind ten opzichte van de ouders en derhalve van de ouders voor het kind," aldus de directrice van het tehuis, „waarmee ik maar zeggen wil dat meer nog dan het feit dat het kind een vreemde zou zijn, de zuivere houding tegenover elkaar CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS f 1.50 van de echtgenoten een rol speelt bij de aan vaarding van een dergelijk kind daar aan vaarding van het kind aanvaarding van de moeder inclusief hetgeen achter haar ligt in houdt en omgekeerd. Ongeacht de maatsta ven die men op het etisch vlak meent te moeten aanleggen", Verhoudingsgewijs zijn het echter maar weinig ongehuwde moeders die tot een hu welijk komen. In veel gevallen blijft de moe der die verkiest het kind zelf op te voeden, op ondersteuning van buitenaf aangewezen en klaart zij soms pas na heel veel moeite de moeilijkheden die zich ten aanzien van haar werkkring en de huisvesting voordoen. „Wij zijn in Nederland helaas nog niet zo ver dat de ongehuwde alleenstaande moe der wordt gelijkgesteld aan de gehuwde moeder. Wat zou bijvoorbeeld een flatgebouw voor deze alleenstaanden, waar ook toezicht en bescherming zijn zonder inbreuk te ma ken op de privacy van de bewoonsters, een zegen zijn voor de moeder en haar kind die momenteel op kamers woont met alle afhan kelijkheid, dure pension kosten en onvrijheid van dien," aldus een der maatschappelijke werksters van de vereniging, „immers ook de begeleiding zou dan veel soepeler verlopen omdat haar privéleven minder problema tisch is dan haar leven op kamers of als huishoudster. In veel gevallen heeft begeleiding na de eerste fase van hulp via het Tehuis en de ver eniging weinig zin omdat zij degeen die be geleid wordt, aanmerkt als onvolwassen zo dra een en ander naar buiten treedt hetgeen dan weer in ongunstige zin op de moeder terugslaat. Het enige directe wat in derge lijke gevallen door ons gedaan kan worden, is de geheel op zichzelf aangewezen vrouw aanmoedigen. Het meeste moet zij toch zelf doen. Wij kunnen hierbij slechts trachten iets van de nood te begrijpen waardoor de al leenstaande hulpbehoevende vrouw zich niet verlaten weet op haar levenspad. Als deze ontwikkeling 'kan worden ingezet en de jonge vrouw weet zich in de herkan sing die zij 'krijgt, te herstellen zonder enige rancunes tegenover hetgeen haar overkwam, dan hebben wij ons doel bereikt. Ik geloof niet meer te mogen verwachten (Nadruk verboden.) GOOFJE GOOCHEM Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1