Middenstand en toerisme Amerika's schaduwkabinet KERKRADE: UIT HET VERLEDEN Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 18 juni 1966 no. 3201 DE VERDACHTE. Nederlands muziekwonder Dank zij de gestadig toenemende wel vaart en de vooruitgang in de techniek heeft het toerisme zich lot een massa-verschijnsel kunnen ontwikkelen. En dat niet alleen in de „normale" vakantieperiode. Denken wij maar aan het ontstaan van het weekend- toerisme, mogelijk geworden door de invoe ling van de vijfdaagse werkweek. De toeristiche markt is een grote markt geworden met nog ruime uitbreidingsmoge lijkheden. In 1964 verbleven in totaal meer dan 2,3 miljoen vreemdelingen in hotels en andere logiesbedrijven in ons land. Dit bete kent een stijging van meer dan 6% ten op zichte van 1963. De voorzichtig geraamde ontvangsten hieruit, beliepen een bedrag van bijna 900 miljoen. Van de Nederlandse bevolking heeft in 1964 ongeveer 54 in de periode van mei september zijn vakantie buiten de woon plaats doorgebracht. In 1960 was dit per centage 45. Het toerisme maakt dus een snelle groei door. De ondernemer die een taak heeft binnen deze toeristische markt moet daafom de ontwikkeling nauwgezet volgen en terdege letten op de groei van de vraag naar zijn diensten. Hij mag deze markt niet onderschatten. Er liggen enorme mogelijkheden voor diegenen, die de toeris tische stroom naar zich toe weten te trek ken. Het toerisme is een nieuwe bron van in komsten geworden, waarvan de grootte in 1964 op anderhalf miljard gulden wordt ge schat. Dit is in het bijzonder van betekenis voor die streken van ons land, waar ruim telijk nog onbenutte mogelijkheden zijn, om grote aantallen vakantiegangers in een mooie en rusbige omgeving te ontvangen en waar het inkomen van de middenstand en de overige bevolking gemiddeld lager ligt dan van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het economisch leven uitgaat, zal hier kunnen bijdragen tot het verkrijgen van meer wel vaart. Doch ook hier geldt, zoals hiervoor reeds is opgemerkt, men zal zich moeten inspannen de stroom van toeristen naar de eigen streek te trekken. Dat kan betekenen, dat er investeringen zullen moeten worden verricht voor het maken van overnachtings- en amusementsgelegenheden en voor het verzorgen van propaganda. Het assortiment in de verschillende branches zal wellicht moeten worden aangepast. Kortom, de toe rist zal zijn verblijf als „aangenaam" moeten kunnen ervaren. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzieningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan wor den vermeld, dat de meerderheid der vakan tiegangers voorkeur blijkt te hebben voor een gezellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massa-verschijnsel, zodat mag worden gesteld, dat de meeste van deze voorzieningen geschikt moeten worden ge maakt voor het verwerken van grotere aan tallen mensen. Teneinde een toeristische accomodate, die aan moderne eisen voldoet, vlot te orga niseren is het wenselijk, dat een goede sa menwerking bestaat tussen het gemeentebe stuur, de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (V.V.V.) en de middenstand. Mede werking van de gemeente kan men niet missen bij het realiseren van projecten, zoals bijvoorbeeld de bouw en de inrichting van een bungalow-, kampeer- of caravanterrein, de verwerving van de daarvoor nodige grond, het aanleggen van een riolering en van water- en energieleidingen, het maken PRESIDENT JOHNSON: DE BEST GEÏNFORMEERDE MAN Washington (P P) De dag waarop in China de derde atoombom-explosie zou plaatsvinden, was reeds een week tevoren aan de regering in Washington bekend. De C.I.A., de Amerikaanse geheime dienst, heeft de datum tevoren voorspeld, evenals de twee voorgaande. Men kan hiervan den ken wat men wil, doch een feit is, dat het tijdig rapporteren van de drie kern-explo sies even zovele successen inhouden voor deze dienst, welke overigens aan dergelijke overwinningen een dringende behoefte heeft. Er bestaat in the States geen enkele in stelling, die aan zoveel kritiek van de zijde van pers en politici is blootgesteld als juist de C.I.A., de kostbaarste geheime dienst ter wereld, die in en buiten het land, waar ook ter wereld, haar invloed doet gelden en over ruim 30.000 medewerkers beschikt, tegen een salaris dat ligt tussen de 3.850 en 21.000 dollar per jaar. De C.I.A., „kind van de koude oorlog", is intensief doende met het verzamelen van militaire, politieke en economische gege vens, doch houdt zich daarnaast onledig met het van dichtbij en verderaf onderzoeken en bestuderen van de economische en tech nische vooruitgang in de sowjet-unie en in de landen aangesloten bij het pact van War schau, doch waarlijk niet alleen met econo- misohe- en bedrijfsspionage, met sabotage, met de psychologische oorlogsvoering en wat dies meer zij. Ja, zelfs in diverse politieke intriges en omwentelingen heeft de C.I.A. „een vinger in de pap". Onmisbaar Het hoofdkwatier dezer organisaties (te lefoonnummer 351-1100) is gevestigd in de van een strandje langs de oever van een plas of beek enz. enz. Een goede V.V.V. is een onmisbaar in strument ter verzorging van de collectieve propaganda en tevens tot het uitoefenen van een zeker toezicht op de logies verstrekken de bedrijven. Van de middenstand zal bovendien de no dige investeringsactiviteit mogen worden verwacht om voldoende logiesgelegenheid, vermaak- en ontspanningsmogelijkheden voor volwassenen, jeugdigen en kinderen tot stand te brenen en om in de behoefte aan vervoer, levensmiddelen en technisch onder houd te kunnen voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat het belang van het toerisme o.m. daarin is gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht meebrengt; in sommige plaatsen bedraagt, de omzet gedurende het seizoen een veelvoud van die gedurende de rest van het jaar. Uiteraard verkrijgt het zakenleven hierdoor de gelegenheid een eventuele onderbezetting geheel of gedeelte lijk goed te maken, waarin men des te be ter zal slagen, naarmate het lukt het toe ristisch aanbod beter te organiseren. Dit aanbod zal in zijn totaliteit moeten worden verzorgd door ondernemers in de detailhandel, het ambacht, de horecasector en het vervoer. Het zal zo breed mogelijk moeten zijn en aangepast aan de speciale behoeften van de verschillende categorieën, waarin de moderne vakantiegangers zijn te onderscheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn gericht op het bereiken van een onderlinge samenwerking, teneinde over dreven concurrentiezucht in te tomen en het economisch resultaat van de gezamenlijke inspanning te vergroten. Deze samenwerking zal zich moeten uitstrekken tot alle hierbo ven genoemde belanghebbenden, opdat goe de initiatieven de steun kunnen ontvangen van het plaatselijk bedrijfsleven en de ge meentelijke autoriteiten. Voor sonimige ambachtelijke branches zal het toerisme nieuwe mogelijkheden openen, doordat de uitgebreide technische uitrusting van de moderne toeristische bedrijven en van de toeristen onderhoud en reparatie be hoeven. De hieraan verbonden werkzaam heden zullen voor een deel gedurende de winter kunnen worden verricht, hetgeen ook deze bedrijven in staat stelt tot meer gelijk matige bedrijfsbezetting te komen en meer blijvende werkgelegenheid schept. De taak van de horeca-ondememers ten aanzien van het toerisme is zo vanzelfspre kend, dat deze nauwelijks vermelding be hoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs de ze ondernemers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel activiteiten van enige betekenis te ontplooien. Hotel, café, ïestaurant en bugalowpark zullen aan de moderne toeristiche eisen moeten kunnen voldoen. Hiermede zijn soms weinig midde len gemoeid, als men denkt aan het pre senteren van een goede kop koffie, het in richten van een gezellig terrasje, de aan schaf van een behoorlijk biljard e.d. Waar inmiddels de praktijk heeft geleerd, dat het toerisme zoals eerder opgemerkt een nieuwe bron van inkomsten en werk gelegenheid vormt, moet het niet meer aan twijfel onderhevig zijn, dat het noodzake lijk en alleszins verantwoord is de V.V.V.- werkzaamheden krachtig te steunen. Zowel de gemeentebesturen, als de mid denstandsondernemers en verenigingen heb ben hier een taak, waar zij zich niet met TER WERELD!II beboste omgeving van Langley/Virginia en is per auto vanuit Washington in circa 20 minuten te bereiken. Hier werken ongeveer 8.000 personen achter hekken van 3V> me ter hoog in volkomen afzondering. Het cen traal gelegen parkeerterrein biedt plaats aan ongeveer 2500 auto's. Deze geheime dienst werd aan het einde van 1941 in het leven geroepen door wijlen president Fraklin Delano Roose velt onder de benaming „Office of Strate gie Service" (O.S.S.). Met de directe leiding van de dienst werd belast kolonel William Donovan, bijgenaamd Wilde Bill. De dienst werd na het einde van de tweede wereld oorlog op last van Roosevelt's opvolger, Tru man, opgeheven. Deze moest echter in 1947 tot de ontdekking komen dat ook in vredes tijd een geheime dienst een onmisbaar in stituut is. Zo werd bij National Security Act van 1947 de instelling van een centrale in lichtingendienst (C.I.A.) bevolen. De dienst stond achtereenvolgens onder leiding van admiraal Sidny W. Souers, ge neraal H. S. Vanderberg, admiraal Roscoe Hillenkoeter, generaal Walter Bedell Smitil, de diplomaat Allen Dulles, John McCome en sinds april 1965 onder leiding van admi raal William Raborn. Niet democratisch? Amerika's geheime dienst bestaat uit vijf afdelingen, te weten: 1. de berichtendienst (voor het inwinnen van informaties etc.); 2. de afdeling planning (belast met het uit voeren van acties en operaties buiten de Ver. Staten); een paar tientjes van af mogen maken. De V.V.V.'s hebben een vertrouwde klank ge kregen bij het grote publiek in binnen- en buitenland en het moet daarom als een ern stig verzuim worden gekenschetst indien daarvan niet een goed en ruim gebruik zou worden gemaakt. Door collectieve propa ganda en objectieve voorlichting kunnen de ze verenigingen veel goodwill kweken, ter wijl zij daarnaast kunnen fungeren als een overlegorgaan om de toeristische bedrijvig heid verder uit te bouwen. Er zijn voorbeelden, die aantonen, dat een eendrachtige samenwerking belangrijke resultaten kan opleveren. In het ene geval betrof het een nauwe samenwerking met een vervoerbedrijf om de bereikbaarheid te verbeteren, elders een ondersteuning van folkloristische evenementen in voor- of na seizoen, enz. Medewerking van de overheid. Teneinde de totstandkoming van toeris tische bedrijven te steunen kan in bepaalde gevallen van de zijde van het Provinciaal Bestuur en van de Rijksoverheid een finan ciële bijdrage worden gegeven in de-kos ten, die verbonden zijn aan basis-voorzie ningen, zoals grondwerken, aanleg van rio leringen en leidingen, graven van haven kommen, aanleg van zwembaden, enz. Als uitvloeisel hiervan heeft het Rijk in de pe riode 1960 t/m 1965 reeds een bedrag van 21.5 miljoen beschikbaar gesteld. Aanvra gen om hiervoor in aanmerking te komen moeten door het Gemeentebestuur worden ingediend bij het College van Gedeputeerde Staten. Ten behoeve van de financiering van be drijfsvestiging, -modernisering en -uitbrei ding kan eveneens medewerking van de Rijksoverheid worden verkregen door mid del van de reeds alom bekende kredietver lening onder Staatsgarantie. De rijksoverheid i.e. de Staatssecretaris Van Economische Zaken zal het beleid ter bevordering van het toerisme met kracht voortzetten. De volgende beleidspunten zul len daartoe dienen: 1. sterkere bevordering van de toeristische infrastructuur. Het subsidiebedrag van zes miljoen gulden voor 1965 is voor 1966 verhoogd tot 11.375.000; 2. voortzetting van de financderingshulp voor de uitbreiding en verbetering van de logiesaccomodatie. Verhoging van het plafond der Staatsgarantie in het kader van de Hotelkredietbeschikking van tien miljoen tot dertig miljoen gulden; 3. enige maatregelen ten dienste van de kampeer- en aanverwante bedrijven; 4. steun aan de toeristische propaganda. De subsidie aan de A.N.V.V. is voor 1966 verhoogd van 3,1 miljoen tot 3.705.000.terwijl de bijzondere be stemmingssubsidie van een miljoen gul den wordt voortgezet; 5. steun aan het binnenlandse V.V.V.-we- zen met 220.000. 6. steun aan de propaganda voor vakantie spreiding met 100.000. 7. sterkere bevordering van de toeristische onderzoekingen door verhoging van de subsidie van 120.000.tot 300.000. Voorlichting. Over deze aangelegenheden en over de facetten van het toerisme in het algemeen kunnen belanghebbenden, o.m. midden standsondernemers en -verenigingen, zich om raad en voorlichting wenden tot de lande lijke en gewestelijke middenstandsorganisa ties en tot de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme, die in iedere provinciehoofdstad en in Amsterdam zijn gevestigd. 3. de wetenschappelijke en technische af deling; 4. de administratieve afdeling en 5. de afdeling voor speciale diensten (Board of National Estimates), bestaande uit eep aantal experts die, in een comité ver enigd, de staatspresident van advies die nen. De geheimzinnigheid waarmde de C.I.A. haar werkzaamheden in de ruimste zin des woords omgeeft, heeft er toe geleid dat deze' dienst aansprakelijk wordt gesteld voor handelingen, welke nu eenmaal in een land met een democratische inslag zo zegt men niet thuis horen. Reeds onder pre sident John Kennedy poogde het Ameri kaanse congres de invloed van de C.I.A. aan banden te leggen, zonder enig succes overi gens. Ook tijdens het bewind van de huidige president Lyndon B. Johnson, werden po gingen in die richting ondernomen, doch de ze wilde hierover nog niet eens denken, zelfs niet toen in het congres werd ver klaard, dat de C.I.A. moest worden be schouwd als Amerika's schaduwkabinet en onzaohtbare regering. Ieder jaar opnieuw keurt het wetgevend lichaam de enorme begroting van de dienst goed, welke is bestemd om het werk van de C.I.A. mogelijk te maken, werk en geld, waarover het Amerikaanse, wetgevende li chaam geen enkele controle kan uitoefenen, daar deze bevoegdheid haar geheel wordt onthouden, doch wordt uitgeoefend door het „witte huis" met andere woorden door de staatspresident persoonlijk, die als een der best geïnformeerde mensen ter wereld moet worden beschouwd. Ups en dows Vooral onder Allen Dulles vierde de C.I.A. ware triomfen, doch daarnaast ook vernietigende nederlagen (denk aan de in vasiepoging in Cuba). Over de activiteit van deze cfienst kunnen o.m. meespreken: Pre sident Soekamo van Indonesië; prins No rodom Sihanouk van Cambodja; de minis ter-president van Kenia Jomo Kenyatta; de gewezen premier van Ghana Kwame Nkroe- mah; Mao Tsje-toeng van China en de machthebbers van de sowjet-unie (U-2 vluchten van de Amerikaanse piloot en agent Francis Gary Powers, uitgevoerd van medio 1955 tot diens arrestatie op 1 mei 1960: de ontmaskering door de Russen zélf van de C.I.A.-agent en kolonel der G.P.U./ M.W.D. Oleg Penkowski). Ook in de Kongo heeft de C.I.A. mid dels dollars een zeer grote invloed en het was aan zijn medewerking te danken, dat figuren als Nendaka em Ndele tot minister werden benoemd. Dit alles is voornamelijk het werk van de afdeling planning, welke ook betrokken was bij de bouw van een ge heime zender in Jemen („Zwarte Zender" welke zich in hoofdzaak bezig houdt met het voeren van anti-Egyptische propaganda); met het aftreden van premier Mohammed Mossadegh (1953) en met de. omwenteling in Guatemala dn 1954; met het graven van een tunnel van west- naar oost-Berlijn (1956- 1960) en het leggen van daaruit, van gehei me telefoonverbindingen met het Russische hoofdkwartier in (het Oostduitse) Karlshoiwt („Sprechen Sie mit miss Bertha Potts"); met het smokkelen van geheime agen ten van en naar rood-China (via Tibet); met het opleiden op Formosa van mensen, compléte commando's en sa- botageploegen bestemd voor infiltraties en spionagewerk in China, Cuba, Laos, Thailand en Indonesië. Tot in finesses In Frankfurt am Main is voorts het bu reau gevestigd, dat belast is met de controle van het werk in de sowjet-unie en de daarbij Kerkrade (NNP) De Limburgse mijn werkersplaats Kerkrade is een maand lang van half juli tot half augustus 's-we relds eerste toeterstad. Het lijkt een came- valeske onderscheiding. Spring er daarom wat voorzichtig mee om. Want al bezit een Limburger een aardig gevoel voor humor, met zijn heilige zaken laat hij niet spotten. En het Wereldmuziekconcours, dat van 15 juli tot en met 15 augustus in Kerkrade zal worden gehouden, is zeker voor de Zuidlim burgers niets meer of minder dan een won der. Wie had het voor mogelijk gehouden? Wat na de oorlog als een schuchter plan netje begon is uitgegroeid tot een mogelijk heid voor alle fanfares en bands in de we reld om te tonen en te laten horen wat ze waard zijn. Vooral in de kleinere plaatsen van Neder land bloeien nog de fanfares (werd er geen speciale Nederlandse speelfilm aan gewijd?) en de drumbands. De plaatslijke fanfare is nog steeds de trots van een gemeenschap. In Brabant en Limburg hebben vriendelijke buurtdorpjes verhitte gevechten met elkaar geleverd omdat men wederzijds niet wilde erkennen, dat de fanfare van het ene doip minstens zo goed blies als die van het an dere. In Nederland worden jaarlijks diverse concoursen gehouden waar tientallen mu ziekgezelschappen elkaar de loef proberen af te steken. De winnaar kan er van overtuigd zijn bij terugkomst in de thuisplaats fervent te worden onthaald. Wat men in Nederland altijd wat heeft gemist waren de kontakten met buitenlandse muziekgroepen. Want al kon men onderling dan wel zeggen, dat wij, Nederlanders, de beste blazers van de we reld zijn, het moest toch ook maar eens worden bewezen. Daarvoor is het Wereldmuziekconcours, dat nu voor de vijfde maal in Kerkrade wordt gehouden, de allerbeste gelegenheid. Tweehonderd gezelschappen wat neer komt op tienduizend deelnemers uit een entwintig landen komen naar Limburg. Vraag niet wat het allemaal aan organisatie met zich meebrengt. Secretaris Gregor Bro kamp (54) is dag en nacht in louw om voor alle deelnemers en de fans die zij mee brengen onderdak te vinden. De mijn werkers van Kerkrade zijn gastvrij. Zij willen graag een kamer afstaan aan een buiten- Hoewel bovenstaande zou kunnen doen vermoeden dat het hier volgende een defini tie beoogt te geven van de betekenis en strekking van het woord „verdachte" is zulks toch geenszins het geval. Geleerden hebben de betekenis en toe passing van dat woord in de strafprocedure op velerlei wijze verklaard. En aangezien de dezerzijdse kennis nog niet tot knie hoogte reikt van die der geleerden, meen ik te mogen volstaan met verwijzing naar het betreffende artikel in het Wetboek van Strafvordering. Daarin wordt bepaald wie als verdachte wordt aangemerkt vóór dat de strafvervol ging is aangevangen. Ook daarna. Zó is het thans. Zó was het ook in het ver leden toen een ander artikel uit een ander wetboek van strafvordering bepaalde wie als verdachte aangemerkt diende te worden. Zodra echter de strafvervolging tegen de opgespoorde verdachte uit het verleden was aangevangen werd hij, wettelijk „beklaag de". De tegenwoordige verdachte wordt, hoewel niet wettelijk, gedurende de straf vervolging, als regel „Patiënt". De politieman-opsporingsambtenaar uit het verleden was trouwens ook een andere. Niet beter. Ook niet slechter: gezien de tijd en omstandigheden waaronder hij leefde en werkte. Een omschrijving van de betekenis van het woord „politieman" wordt gaarne aan anderen overgelaten, doch zou het niet zo kunnen zijn dat deze als zodanig wordt ge boren, niet gemaakt? Daarna, door studie en opleiding, gevormd tot opsporingsambte naar en MENS-zijn. Aan die opleiding (niet aan het Mens zijn) ontbrak, vergeleken bij thans, nog wel het een en ander. de anti-communistische propaganda de psychologische oorlogsvoering wordt ge leid. De radiostations „Radio Free Europe" en „Radio Liberty" bewerken voornamelijk Rusland en de landen aangesloten bij het pact van Warschau. Deze zenders zijn eigen dom van de Amerikanen, terwijl de in het verleden tegen Soekamo agerende officieren van leger en politie voornamelijk op Java en Sumatra door de C.I.A. werden gesteund. Op 22 augustus 1962 viel het door de Rus sen gecharterde Britse vrachtschip „Streat- ham Hill", met averij de haven van San Juan/Porto Rico binnen. Het schip had 82.000 zakken suiker uit Cuba aan boord. Daar de schroef van de koopvaarder zwaar was beschadigd, moest het schip in het dok. Op dat moment sloeg de C.I.A. toe en een deel (circa 15.000 balen suiker) werd door liet bijvoegen van een chemisch produkt voor menselijk en dierlijk gebruik ongeschikt ge maakt. Toen in het voorjaar van dit jaar de Rus sische minister van buitenlandse zaken Mo- lotow in een speciale kliniek in Wenen een kuur onderging, beschikte de Amerikaanse C.I.A. over alle bijzonderheden en zelfs over de urine van deze minister. (Nadruk verboden.) landse muzikant. Maar of het voor ieder zal lukken? Het zou een klein wonder zijn. Maar in Limburg zegt men, dat de wonde ren Kerkrade nog niet uit zijn. Want waar komt de gigantische populariteit van het WMC zoals de Nederlander als rasechte afkorter, het Wereldmuziekconcours mag noemen vandaan? Gregor Brokamp kan trots de brief van een Spaanse arts tonen, die zijn op 30 maart geboren zoon Lamberto heeft genoemd, naar Lambertus, de schuts patroon van Kerkrade. Brieven komen bij honderden binnen. Van geestdriftige fans uit verre landen, die graag naar het Limburgse stadje willen komen om de enorme muziekshow te kunnen volgen. De VVV's krijgen het op zo'n manier best naar hun zin. Uit Amerika komen nog regel matig aanvragen van bands om nog mee te mogen doen. Het bestuur van het concours moet echter weigeren. De inschrijvings datum sloot op 1 januari. Amerika zal toch al heel goed vertegenwoordigd zijn op dit vijfde Wereldmuziekconcours. De blazers en trommelmeesters uit de Verenigde Staten zullen ongetwijfeld weer de Show stelen. Want een band is aan de overkant van de Oceaan niet zomaar een muziekgezelschapje, doch een hele meute mensen, die tijdens het marcheren de wonderlijkste formaties vormt. En bovendien nog (goede) muziek maakt. Enkele Amerikaanse bands zullen ook hun majorettes meenemen, elegante meisjes in zwierig korte rokjes die voor de band uit marcheren. De tweehonderd gezelschappen die deel nemen, zullen niet allemaal tegelijk komen. Het horen en zien zou zelfs de geharde Kerkradenaren vergaan. Het secretariaat van het concours werkt hard aan het opzetten van alle schema's, die alle bands op het voor hen bestemde tijdstip op de uitgekozen plaats neerzet. Het is een heel werk, maar secretaris Brokamp zegt vol vertrouwen, dat het allemaal best in orde zal komen. Zo goed zelfs dat, voor het eerst, het be stuur van het concours zelf ook eens zal kunnen gaan kijken en luisteren. De ere plaatsen in de gloednieuwe muziekhal van Kerkrade (drieduizend zitplaatsen. Bouw kosten: vijf miljoen gulden) staan gereed. (Nadruk verboden.) Teohnische en wetenschappelijke hulp middelen ontbraken, evenals snelle vervoers- en communicatie mogelijkheden, terwijl de algemene ontwikkeling eveneens een andere was dan thans. De mate van het succes in zijn optreden tegen bruut geweld werd vaak mede be paald door toepassing of aanvulling van lichamelijke kracht. Die kracht was ook toen een noodzakelijke, want al droeg men nog geen lange haren e.n waste men zich nog wel, verzet was ten slotte verzet. Mogelijk in het voordeel van de opspo ringsambtenaar was het verschil in het min der ontwikkelde been- en spierstelsel van de verzetsman. En zo kon het gebeuren dat een verdachte, tegelijk met breken van diens verzet, ook een zijner armen of benen brak en daardoor zijn verzet staakte. Opsporings ambtenaar en verdachte stonden weer als Mens tegenover en naast elkander en de verzorging der breuk kreeg de volle aan dacht. De schrammen en builen die de opspo ringsambtenaar als gevolg van dat optreden bekwam bleven buiten beschouwing. Van zelfsprekend, risico van het beroep. De be handeling en genezing daarvan verliep voor de ambtenaar als regel kosteloos en dat was in die tijd vrij belangrijk. Bij de behande ling der strafzaak die op dat verzet volgde, toonde geen der betrokkenen haat-of wraak gevoelens. Hoewel beklaagde, geen gezeur, geen gejeremia's. Een ruiterlijke bekentenis van schuld, en het verzoek van beklaagde om clementie met het oog op de bekomen arm- of been breuk, stemde de rechter mild. Dienover eenkomstig werd vonnis gewezen. Volgende zaak, deurnaarder. A. Kramer. WERELDCONCOURS MET TIENDUIZEND DEELNEMERS

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3