NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I'louvier heeft DE schoenen De puszta begint in Oostenrijk DE RAADSELS I van de drie zeeën No. 3201 Zaterdag 18 juni 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.00 per half jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Klederdracht van de Oostenrijkse puszta GEBOORTELAND VAN LISZT EN HAYDN HEEFT EIGEN KARAKTER Oostenrijk staat bekend als een majes tueus bergland, met diepe valleien, kolkende waterstromen en door naaldbossen omzoom de bergweiden kortom, als een echt alpenland. Voor een groot deel is dit juist. Oostenrijk heeft hoe paradoxaal het ook moge klinken echter ook een pusztage- bied. Op circa veertig kilometer ten zuid oosten van Wenen namelijk strekt zich een steppeachtig landschap uit, met pusztabron- nen, troepen grazende paarden, eenzame ruiters en ruim gebouwde steppedorpen. Dit wijde, melancholisch aandoende land schap is de uiterste westelijke voorpost van het immense steppegebied van oost-Europa. „Klein-Hongarije" noemen de Oostenrijkers het. De benaming is welgekozen, want deze landstreek lijikt inderdaad veel op het wijde land van de Magyaren. Het Oostenrijkse steppegebied ligt in Bur- genland. Dit bonclsland, dat een oppervlak te heeft van circa 4.000 vierkante kilometer en in het oosten grenst aan Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije en Joego-Slavië, is nog niet zo heel lang Oostenrijks gebied. Oostenrijk kreeg het Burgenland door het vredesver drag van Saint-Germain namelijk pas in 1921 toegewezen. Hongarije en Tsjecho- Slowakije namen evenwel in 1922 van het nieuwe Oostenrijkse gebied eigenmachtig enige delen terug. Deze actie had tot ge volg, dat Hongarije van de Volkenbondraad of'fioieel tien Burgenlandse dorpen verkreeg. Na langdurige onderhandelingen kreeg Oostenrijk later op zijn beurt hiervan weer twee dorpen toegewezen, te weten Ratters- dorf en Liebing. Sedertdien is de veel om streden oostelijke grens van Oostenrijk on veranderd gebleven. Invloed van de Balkan Het Oostenrijkse Burgenland heeft een sterke invloed van de Balkan. Goulash en paprika worden er evenzo graag genuttigd als knödelsuppe en Sauerkraut. Dit is te verklaren door het feit dat er in het ooste lijk grensgebied circa 30.000 Kroaten, 6.000 Hongaren en enige duizenden Tsjechen en Slovenen wonen. (Burgenlandse dorpen waar uitsluitend of veel Kroaten wonen zijn Stinatz, Kroatisch-Geresdorf, Kroatisch- Minihof, Kittsee, Parndorf, Neudorf, Pama en Frankenau. Dorpen met een sterke Hon gaarse inslag zijn Oberwart, Unterwart, Reohnitz, Deutsch-Schützen en Szigeth). De hier wonende Hongaren stammen oor spronkelijk uit de Roemeense landstreek Széklerland eïi vestigden zich omstreeks het jaar 1400 in het Oostenrijks-Hongaarse grensgebied. Twee eeuwen later verschenen de Kroaten, die in Burgenland een toe vluchtsoord zochten tegen de naar het westen opdringende Turken. De Tsjechen en Slovenen tenslotte kwamen in de loop der jaren uit economische en politieke overwegingen naar het oostelijke Oostenrijkse grensgebied toegestroomd. De zigeuners In Burgenland woont voorts een vrij grote kolonie zigeuners, die zich hier blijvend ge vestigd hebben. Zij leggen zich toe op het fokken van paarden en het verhandelen van riet. Trekt er een troep zwervende zigeuners door een streek, dan leidt dit meestal tot vechtpartijen, aangezien de zwervende zi geuners de sedentair geworden Burgen landse zigeuners als „verraders" beschou wen. Soms wordt de drang naar het vrije be staan een Burgenlandse zigeuner te sterk en vraagt hij bij de doortrekkende zigeuners om aansluiting. De naar de ongebonden heid smachtende krijgt meestal nul op re kwest en wordt met hoongelach en steen worpen door cle echte nomaden op de vlucht gedreven. De niet-oorspronkelijke Oostenrijkse be volkingsgroepen in Burgenland spreken be houdens hun eigen landstaal bijna alle Duits. Kroatisch en Hongaars worden evenwel op de daarvoor bestemde scholen enderwezen ex zijn in Burgenland 36 scholen voor Kroa- itieh en 4 scholen voor Hongaars sprekende kinderen en tevens komt er in Burgen land een in de Kroatische taal gesteld nieuwsblad uit. Hete zomers Het voornaamste gedeelte is gelegen ten oosten en noorden van het Neusiedler Meer. Dit gebied is een uitloper van de Hongaarse puszta. In de zomer is het de warmste en in de winter het hooggebergte buiten be schouwing gelaten de koudste streek van Oostenrijk. De temperatuur in de zomer loopt er meermalen op tot 38 graden. Zoals in alle steppegebieden valt hier wei nig regen. (In de zomer gemiddeld 200 tot 300 mm). Blaast in de winter de venijnige koude oostenwind, dan krijgt het Burgenlandse steppegebied de volle laag, want de barre wind uit het oosten komt hier rechtstreeks aangegierd uit de Hongaarse puszta. De Burgenlandse boeren hebben dan hun zwar te astrakanmutsen diep op het hoofd ge drukt en 's nachts weerklinkt het gehuil van troepen rondzwervende wolven, die honge rig gemaakt door de koude, opdringen naar de eenzaam gelegen boerenhoeven. Zeer mooi is het landschap in mei en juni, als de warme zonnestralen de steppe in een bont bloementapijt hebben omgetoverd. In deze maanden zijn lila en rose hier de 'hoofd kleuren en op de vochtige gedeelten bloeien dan vele irissen en orchideeën. In de steppestreek komen dieren, planten en insekten voor, die in west-, noord- en zuid-Europa niet voorkomen. Het vaderland van een groot deel van de hier levende planten en dierlijke wezens zijn de zouthou dende landstreken van Voor-Azië en Noord- Afrika. (De bodem van de Burgenlandse steppe is eveneens zouthoudend). De fauna is er vertegenwoordigd door de wezel, steppemuis, hamster, egel, vis, haas en dwergmuis, welke laatste haar kogel ronde nest op kunstige wijze tussen de sten gels van het taaie steppegras bouwt. Prachtig meer Aan de westelijke rand ligt het 310 km grote Neusiedler meer, een prachtig steppe- meer, dat in midden-Europa zijn weerga niet heeft. Zelfs de leek op het gebied van fauna en flora wordt hier getroffen door de rijke veelzijdigheid van het planten- en vo gelleven. In het bijzonder valt de bezoeker de grote vertegenwoordiging van de vogelwereld op. BESCHERMT - BRUINT SNÉL In het gebied van het Neusiedler Meer ver blijven ruim 260 soorten vogels, waarvan cir ca de helft hier hun broedplaats hebben. Er komen vogels voor, die in west-Europa zel den of nimmer worden waargenomen. Baard- en buitelmezen, karakieten en andere kleine rietvogels broeden er in grote getale. Ook de prachtige blauwe ijsvogel verblijft in dit gebied. Een van de minst schuwe vogels van Bur genland is de ooievaar, die zijn nest zo graag op de schoorstenen bouwt. Hun lieve lingsresidentie is het pittoreske stadje Rust, waar enkele honderde paren van deze sym- phatieke vogels hun zomerverblijf hebben. In de rietvlakte rondom het meer verblij ven voorts de zilverreiger, de blauwe en de grijze reiger, de lepelaar en de uiterst schu we roerdomp. Ook de ree, de bisamrat en het wilde zwijn houden zich hier op. De bisam rat, die van elders hier werd ingevoerd, voedt zich niet zoals de gewone rat met af val, vis of jonge watervogels, doch leeft uit sluitend van planten en kleine weekdieren. Vis en ganzen In het meer leven vele soorten vissen. De visstand schommelt er al naar gelang de wa terdiepte, die in doorsnee l1/» meter be draagt. Soms komt het echter vcor dat het meer zo goed als geheel droog ligt. Een zeer kritieke situatie voor de visstand ontstaat, als het water bij een lage water stand bevriest. Zo iets geschiedde onder meer in de jaren 1936, 1947 en 1949. Een groot deel van de visstand ging toen verlo ren. Bij een aanhoudende hoge waterstand maken de vissers echter goede vangsten. Zo haalden beroepsvissers in 1942 en 1943 ruim 200.000 kg vis uit het meer op. Groots is in de herfst de wilde ganzetrek. Terwijl de zomerganzen naar het zuiden trekken, komen bij vele honderden tegelijk uit het noorden de win terganzen hier aan gevlogen, die het winteiklimaat hier aange namer vinden dan dat van het in het ijzige noorden. Overdag verblijven de wintergan- zen in de steppe, waar zij hun voedsel zoe ken, 's avonds vliegen zij in grote zwermen terug naar het meer. Hun aantal in het meergebied wordt op honderdduizend ge schat. Bijzonder volksleven. In de loop der tijden heeft zich in Burgen land een bijzonder volkskarakter ontwikkeld. Veel is in deze landstreek anders dan in het overige Oostenrijk. De bevolking is arbeid zaam en ietwat melancholiek, maar daarbij GOOFJE GOOCHEM steeds bereid uitbundige feesten te vieren. Het aantal feestdagen steevast gepaard gaande met grote hoeveelheden zelfgemaak te schnaps is opvallend. Daar het een overwegend agrarisch gewest is, vinden de feestelijkheden voor het me rendeel in de herfst en de winter plaats. Kroaten, Hongaren en Tsjechen hebben naast de voornaamste religieuze evenemen ten, zoals Pasen en Kerstmis, allen hun eigen feest- en herdenkingsdagen. Ook de bouwstijl heelt in Burgenland een eigen karakter. Langs de langgerekte dorps straten pronken aardige 'hagelwit gekalkte huisjes, waarvan bij sommige de daken be dekt zijn met riet of stro. De oudste en de voornaamste woningen zijn gewoonlijk ge tooid met een fraaie barokgevel en hebben tevens veelal een wijsgerige spreuk of een gedicht op de muur prijken. De Burgenlanders zijn muziekminnende mensen. Franz Liszt en Joseph Haydn zijn onder meer geboortig uit deze streek in Eisenstad is een Joseph Haydn-museum en zelfs het kleinste dorpje heeft één of meer muziekkapellen. Verder zijn er een do zijn muziekvolksscholen, circa vijftig zang koren waaronder zeer goede en tal rijke zigeunerkapellen. Wie dus van wals, polka of csardas houdt, kan hier zijn hart op halen! Het Oostenrijkse pusztagebied is uitei'aard niet zo uitgestrekt als dat van Hongarije, maar wat betreft het particulier karakter van haar bevolking en de zeldzame varië teit van cle fauna en flora is het een uiter mate boeiende landstreek. Een landstreek, die de sfeer ademt van de Balkan en die voor Oostenrijk waarlijk uniek te noemen is. (Nadruk verboden.) J. G. Stolte. Wanner Centraal-Azië een droog voorjaar heeft, nemen de vochtig heid in Europa en de hoeveelheid ijs in de Barentszee opvallend toe. In >de jaren dat het peil van het wa ter in de Kaspische Zee stijgt, daalt het evenveel in het Aralmeer. De geleerden hadden deze vreem de correlatie reeds lang opgemerkt. Om nu echter een wetenschappelij ke verklaring te geven voor deze en andere raadsels, voert het Instituut 1 voor Geografie van de Academie van Wetenschappen van de Sowjet- unie gedetailleerde onderzoekingen uiit in en om het Aralmeer, de Kas- pische Zee en de Zee van Azow en - hun bekkens. Geografen, geologen, X klimatologen, chemici, oceanografen, botanici en zelfs archeologen zijn „gemobiliseerd" om daar en ook in »j. 1 de delta van Amoe-Darja een groot ,j, complex wetenschappelijke onder- zoekingen te verrichten. Barokgevel in Burgenland. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1