NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ruilverkavelingsnieiiws caballero g; mü Plow vier heeft DE schoenen Raadsvergadering WISSENKERKE STAATSSECRETARISSEN bezoeken Zeeland Heropening „STADSWIJNKELDER" te Kortgene Schouwen- Duiveland- route No. 3200 Zaterdag 11 juni 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Burgemeester Wisse opende als voorzitter de openbare raadsvergadering, die j.l. maan dagmiddag werd gehouden, waarbij alle le den tegenwoordig waren. Er was één vaca ture. De notulen werden onveranderd vast gesteld en enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Na enige bespreking werd door de raad geen bezwaren ingebracht tegen het verzoek van de Min. van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening t.a.v. grotere vrijheid op het gebied van contingentering in de bouwsec tor, lossere vormen van huurprijsbeheersing POEDER - CREME - OLIE - ZEEP en huurbescherming en geleidelijke intrek king van de Woonruimtewet 1947. De voor zitter zette een en ander uiteen, daarbij denkende aan de volgende mogelijkheden: de bouw van woningen in de z.g. vrije sec tor wordt vrijgelaten, mits de bouwkosten niet boven een bedrag van 45.000.liggen of behoren tot de z.g. tweede woningen of weekendhuizen; de bepaling van de Huurwet omtrent huur prijsbepaling en huurbescherming worden vervangen door minder stringente bepa lingen; de Woonruimtewet 1947 wordt soepeler toe gepast, dan wel geheel of gedeeltelijk bui ten werking gesteld. B. en w. achten wel enig nadeel aan de voorgesteld nieuwe regeling verbonden. Vooral nu de uitvoering van de ratiobouw onzeker geworden is, zal de ruimte in de wo ningvoorraad van deze gemeente minder zijn. Ook zal ingebruikneming ten behoeve van de recreatie moeilijker kunnen worden tegengegaan. Een vervelende zaak noemde de voor zitter het stopzetten van de ratiobouw. Mis schien zit er nog een mogelijkheid in om met de hulp van particulieren of semi- particulieren die bouw uit te voeren. Het lid Filius toonde zich huiverig over de huurprijsbepaling. Bovendien vestigde hij de aandacht op een tweetal woningen naast de Herv. Kerk te Kamperland. Zij hebben een onooglijk aanzien en de tuintjes staan vol onkruid. Over het algemeen juichten de raadsleden de meerdere vrijheid toe, niet tegenstaande er volgens het lid Zuijdweg onbillijke toestanden zijn (woningen te Geersdijk). Te Kamperland zijn er meer dan 2 leegstaande woningen die de inwoners niet kunnen verkrijgen. Een moeilijke zaak noemde hij het. Het lid Sandee meende dat men het moet toejuichen een kans te krijgen voor een normale toestand, waarin ieder weer zijn eigen woning kan bouwen. Haken en ogen zullen er altijd blijven, zo ook hier bij. Het lid Stokman was bang dat de huren uit de hand zullen lopen, waarop de voor zitter zeide, dat de weg naar de vrijheid met moeilijkheden gepaard gaat. Stokman meende dat de vrijheid goed is, maar ieder een kan niet vrij zijn. Op het verzoek van de N.V. Waterleiding- Mij. tot ruiling en verkoop van een stukje grond bij het pompstation aan de Beatrix- straat te Wissenkerke werd gunstig be schikt. De koopprijs voor de hiermede ge moeide grond bedraagt 22.05 per m2. De legesverordening werd opnieuw vast gesteld. Resultaat: hogere prijzen. Enige wijzigingen in het bestemmingsplan van de gemeente werden z.h.s goedgekeurd. Het betreft een nieuw plan voor de aanleg van een weg langs het Veerse Meer met aansluiting op de Veersegatdam, een nieuw geprojecteerd terrein voor hotel en een tweetal parkeerterreinen in de Jacobapolder en de Mariapolder. De begroting voor het dienstjaar 1965 werd eveneens z.h.s. gewijzigd. Hierbij deed het de voorzitter een genoegen dat de ex ploitatie van „De Banjaard" over dat jaar weer een batig saldo vertoonde en dat de be groting een post onvoorzien had van ruim 17.000.waarvan ruim 14.000.werd gebruikt voor een extra afschrijving op de post schoolmeubelen. Voor de Stichting Beheer Landbouwgron den op Noord-Beveland werd het pand Dorpsweg 46 te Wissenkerke aangekocht voor 35.676.Dit betreft een woning, schuur met bijgebouwen en een oppervlakte grond, groot 0.28.56 ha. De totale kosten van aankoop, overdrachtskosten, slopen schuur en bijgebouwen enz. zullen naar ra ming 38.250.bedragen. De waarde van de woning, de vrijkomende bouwgrond (voor 4 woningen) en de achterliggende tuingrond wordt door deskundige geschat op minstens hetzelfde bedrag. Het lid Sandee juichte dit voorstel toe en hoopte dat dit niet het laatste geval zal zijn. De definitieve vergoedingen over 1965 voor de bijzondere lagere scholen voor ge woon lager onderwijs en de ulo te Wissen kerke werden z.h.s. vastgesteld. Van mevrouw C, J..van Hee-Aarnoudse e.a. te Kamperland werd een perceel grond, groot 781 m2 aan de Veerweg te Kamperland aangekocht voor de prijs van 7.853.Op dat perceel kan de aanleg van straat en rio lering worden aanbesteed. Onderhands ver kreeg dit de heer A. C. van Hee voor 16.572. De raming bedroeg 17.889. Aan b. en w. werd een crediet van onge veer 25.000.beschikbaar gesteld voor de aankoop van leermiddelen, luxaflex enz. ten behoeve van de samen te voegen scholen te Kamperland. Bij de rondvraag wees het lid De Smit op de onwelriekende geuren die uit een leeg staande onbewoonbaar verklaarde woning aan de Noordeindstraat stijgen. Op zijn in formatie naar de riolering aan de Dorpsdij'k kreeg hij ten antwoord dat dit in onderzoek is. Op zijn vraag naar meer vrijheid van bou wen op de Schotsman en Ruitexplaat kreeg het lid Filius te horen dat die vrijheid en kel geldt voor permanente bewoning. Het lid Bus traan had een opmerking over een verstopte riolering aan de Veerweg te Kamperland en informeerde naar een mo gelijke verharding van de Mooldreef te Kam perland. Volgens hem was eigenaar De Looff genegen deze weg over te dragen aan de gemeente. Bij een eerstdaags te houden schouwing door de raad zal dit nader be- keken worden. Het lid Sandee informeerde naar een fou tieve stemmingsuitslag in een Zeeuws dag blad. Volgens het lid Stokman was dit een fout van die krant geweest. Evenals buiten een ruilverkavelingsge- bied is het ook binnen een ruilverkavelings- gebied voor diegenen die hun bedrijf willen beëindigen mogelijk gebruik te maken van de mogelijkheid die de Stichting Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de Land bouw een landbouwer bieden. Het betreft hier de beëindigingsvergoedingsregelingen I en II. Voor de beëindigingsvergoedingsregeling I kunnen die personen in aanmerking komen die: a een natuurlijk persoon zijn; b op het tijdstip van aanvrage de leeftijd van 49 jaren hebben bereikt; c sinds 1 januari 1960 ononderbroken als zodanig een landbouwbedrijf hebben uit geoefend; d in de laatste drie jaren een totaal fiscaal zuiver inkomen hebben genoten van niet meer dan gemiddeld 8.000.per jaar; e meer dan 50 °/o van het gemiddelde fis caal zuiver inkomen in de onder d be doelde jaren hebben verkregen uit het door hem uitgeoefende landbouwbedrijf, met een minimum van 2.500.per jaar. De vergoeding aan een ondernemer die zijn 'landbouwbedrijf beëindigt voor het berei ken van de 60 jarige leeftijd, bedraagt tot en met de maand waarin hij 65 jaar wordt, per maand: 213.- ƒ225.- 238.- f 244- 264.- 277.- 296.- 329.- f 367.- 425.- indien hij indien hij - indien hij - indien hij indien hij - indien bij indien hij - indien hij - indien hij - indien hij beëindigt beëindigt beëindigt beëindigt beëindigt beëindigt beëindigt beëindigt beëindigt beëindigt op 50 op 51 op 52 op 53 op 54 op 55 op 56 op 57 op 58 op 59 jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd jarige leeftijd De vergoeding aan een ondernemer, die zijn landbouwbedrijf beëindigt na het be reiken van de 60 jarige leeftijd doch vóór het bereiken van de 65 jarige leeftijd be draagt t/m de maand waarin hij 65 jaar wordt 489.per maand. Na het bereiken van de 65 jarige leeftijd wordt de vergoeding 103.per maand. Dit geldt eveneens voor een ondernemer die beëindigt na het be reiken van deze 65 jarige leeftijd. Voor bedrijfsbeëindiging in de beëindi gingsvergoedingsregeling II kunnen in aan merking komen die ondernemers die even eens sinds 1 januari 1960 ononderbroken als zodanig een landbouwbedrijf hebben uit geoefend. Bij deze z.g. SII regeling geldt geen be perking t.a.v. het reeds genoten fiscaal zui- ZUIVERE HUID PU ROL en PU ROL-poeder ver inkomen. De vergoeding voor beëin diging bedraagt in de SII regeling 10 X de door het bestuur te bepalen pachtwaarde van de grond, waarop de ondernemer zijn landbouwbedrijf uitoefent. Deze vergoeding wordt betaald in 5 ge lijke jaarlijkse termijnen. Naast deze mogelijkheden via het O en S fonds bestaat er binnen de ruilverkaveling de mogelijkheid zijn bedrijf te beëindigen met eveneens 10 X de pachtwaarde die dan in 1 X uitgekeerd wordt. Deze regeling staat voor een ieder open die grond binnen het ruilverkavelingsblok exploiteert, onge acht de oppervlakte. In alle gevallen moeten de gronden waarop de beëindiger zijn be drijf uitoefende ter beschikking komen van de Plaatselijke Commissie voor de Ruilver kaveling. Voor eigendomsgrond moet het eigendom overgedragen worden aan de Stich ting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) en voor de pachtgronden het pachtrecht aan de S.B.L. Nadere informaties over deze beëindi gingsregelingen worden gaarne verstrekt door de Plaatselijke Commissie voor de Ruil verkaveling Noord-Beveland waartoe men zich kan wenden en door de agrarisch-So- ciale voorlichter van de landbouworgani saties. De staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Dr. A. J. H. Bartels en Dr. J. F. G. M. de Meijer, zullen van maandag 13 t/m woensdag 15 juni a.s. een werkbezoek brengen aan de provincie Zee land. Aanleiding tot dit bezoek is het feit, dat Zeeland thans open ligt voor comple mentaire functies ten aanzien van de Rand stad, met name als vestigimgsgebied voor in dustrieën, als recreatiegebied en in de toekomst als verbindingsgebied tussen de Randstad Holland en Noord-België. Deze ontwikkeling kan mede belangrijke konse- kwenties hebben voor de hygiëne van het milieu, dn het bijzonder ten opzichte van de water- en luchtverontreiniging. De proble matiek ten aanzien hiervan vraagt in het bijzonder de aandacht in de Zeeuwse kanaal zone, waar reeds sprake is van waterver ontreiniging en voor het Sloegebied, dat nog „schoon" is, maar waar ontwikkeling van chemische industrie nadelig zou kunnen zijn voor de recreatiebelangen, met name voor de nabijgelegen recreatiezone van Wal cheren. Het bezoek begint maandagavond 13 juni met een bespreking op het Provinciehuis in Middelburg. De volgende dag vertrekken Dr. Bartels en dr. De Meijer naar Terneuzen, waar onder leiding van de Commissaris der Koningin in Zeeland op het gemeentehuis een bespreking zal worden gehouden met de vertegenwoor digers van de industrie in de Kanaalzone, 's Middags zal dan een bezoek volgen aan de N.V. Zuid-Chemie in Sas-van-Gent en aan de N.V. Nederlandse Stikstofmaatschap pij te Sluiskil. Vervolgens zal het gezelschap worden ontvangen op het hoofdkantoor van de N.V. Waterleiding Mij Zeeuws-VIaan- deren in Terneuzen, waar een uiteenzetting zal worden gegeven van de problematiek van de zoetwatervoorziening van Zeeuws- Vlaanderen. Woensdag 15 juni wordt in de ochtend uren een bezoek gebracht aan het St. Elisa- •bethziekenhuis in Sluiskil, waarna men via het veer Breskens-Vlissingen vertrekt naar het haven- en industriegebied Vlissingen- Oost, waar de directie van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" het gezelschap zal ontvangen in de kantine van het reparatiebedrijf „Scheldepoortwerf". Bij deze gelegenheid zullen de bezoekers worden ingelicht om trent de industrialisatie van Vlissingen-Oost. In de namiddag volgt een bezoek aan het Prot. Chr. Streekziekenhuis „Bergzicht" in Goes, waarna de reis verder gaat naar Zie rikzee. Hier zal men de centrale werkplaats Schouwen-Duiveland bezoeken. anders dan andere CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS f 1.50 Enige dagen geleden woonden wij, met talrijke andere genodigden, de opening bij van het geheel gemoderniseerde café-restau rant „De Stadswijnkelder". De grote zaal, waar groepen tot 350 per sonen ontvangen en van een goede maaltijd voorzien kunnen worden, was keurig in or de gebracht, gemoderniseerd en maakte een buitengewoon gezellige indruk. De keuken en de toiletten waren als herboren. Als er, zoals de directeur Kasemier zegt, dn Midden- Zeeland gebrek was aan een dergelijke ac comodate, dan geloven wij gaarne dat door de heropening van deze zaak een keer ten goede is gekomen. Mr. Becht noemde deze heropening geen bijzonder gebeuren. Volgens hem eist toe nemend recreatie-verkeer grotere en betere accomodate. De Stadswijnkelder wil hieraan medewerken in de vorm van watersport- en clubactiviteiten, dans- en filmavonden. Door middel van de brug en dammen is Noord- Beveland bereikbaar geworden voor miljoe nen dagtoeristen en miljoenen vakantegan- gers. Het doel van de Horecabedrijven is het sooiaal toerisme op te vangen waarvoor geen grotestadsibedrijven van node zijn. Het Veerse Meer belooft een trekpleister te wor den op het gebied van de watersport en vindt in wijde omtrek haar weerga niet. In Nederland staat men nog maar aan het be gin van de watersport-beoefening, gezien de volgende gegevens: Canada en de Ver. Sta ten bezitten 400 vaartuigen per 1000 in woners, de Skandinavische landen 250, Ne derland 150, Duitsland en Frankrijk ieder 50 voertuigen per 1000 inwoners. Wnd. burgemeester Bom noemde de veran deringen die de Stadswijnkelder heeft onder gaan een metamorfose en van groot belang voor de gemeente. Met het uitbrengen van een toast op het welslagen van deze onder neming feliciteerde hij de heer Becht har telijk. De heer Boon, administrateur van VVV Noord-Beveland, sprak namens zijn bestuur enige gelukwenswoorden en beste wensen. Na de Midden Zeeland- en de Wester- schelderoute op Walcheren en Zeeuws Vlaan deren, die vorige jaar door ruim 100.000 mensen werden gereden, kent Zeeland nu een derde toeristische route van de ANWB: de Schouwen Duivelandroute. Voor deze route op Schouwen Duiveland zullen niet alleen mensen uit de directe om geving belangstelling hebben, maar ook de dagtoeristen uit de Randstad Holland, Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland en verder de verblijfstoeristen, die in Zeeland en voor al in snel toenemende mate op de schier eilanden vakantie houden. Wanneer men deze toeristische route in Zierikzee begint, dan komt men even verder bij de Hoek van Ouwerkerk, waar men een fraai uitzicht heeft op de Oosterschelde. Ver der gaat de tocht over de „weg van de bui tenlandse pers" langs de caissons naar het vissersplaatsje Bruinisse. Na dwars door een vogelbroedplaats te hebben gereden, komt men via het bijzondere aardige Zeeuwse dorpje Dreischor bij het oude stadje Brou wershaven aan de nu verzande Gouwe. Voorbij Renesse, waar in de buurt wande lingen door de duinen gemaakt kunnen wor den en Haamstede gaat deze toeristische route naar het druk bezochte recreatieoord Westenschouwen en verder langs het zui delijke gedeelte van Schouwen Duiveland, waar vele vogelreservaten en wandelgebie den zijn gelegen, over het dorpje Noord- gouwe weer terug naar Zierikzee. GOOFJE GOOCHEM Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1