NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caballero Plouvier heeft DE schoenen Kortgene Meer gele tijgers RAADSVERGADERING VOOR ROOD-CHINA No. 3198 Zaterdag 28 mei 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per hall jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Onder leiding van waarnemend burge meester P. J. Bom kwam de voltallige raad j.l. dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Na een openingswoord van de voorzit ter werden de notulen van de vergaderingen van 4 en 29 april vastgesteld, waarna enige ingekomen stukken voor kennisgeving wer den aangenomen. Bij deze stukken was o.m. een bericht van G.S., dat de besluiten in zake beplanting van het bungalowplan aan het Veerse Meer zijn verdaagd. Op de vraag van het lid Van der Weele na!ar de oorzaak hiervan, antwoordde de voorzitter dat de gemeente niet op tijd de benodigde financiële middelen aan kon wij zen. Tevens was er een schrijven van Ged. Staten, dat aan het uitbreidingsplan te Colijnsplaat slechts voor een gedeelte goed keuring wordt verleend. De voorzitter deelde mede dat voor de vacature aan de openbare school te Colijns plaat zich één sollicitante had gemeld, nl. mej. Nagelkerke uit Goes. Van „Contracta" was 'bericht binnengekomen, dat er op wijst dat de plannen in gunstige zin hun beslag zullen krijgen. Aan de sportdag, voor de leerlingen van de ulo-school alhier te organiseren, werd een bijdrage van 35.verleend. Het meerderheidsvoorstel van b. en w. om de maximumbijdrage aan de Stichting Zeeuwse Muziekschool voor het cursusjaar 1966/1967 vast te stellen op 4300. f 860.werd z.h.s. aangenomen. Wel was men unaniem van mening dat deze bijdrage een zware last is voor de gemeente. Naar verluid worden er pogingen in het werk ge steld om van het Rijk een hogere subsidie te verkrijgen. Weth. Breure's tegenargumenten waren hoofdzakelijk, dat de minder gegoede ouders van leerlingen evenveel moeten bijdragen als de beter gesitueerde ouders. Ook vond hij de gemeentelijke bijdrage te hoog, ze is op den duur niet meer te dragen. Een aantal rechtspositie-regelingen en de bezoldigingsverordening 1958 ondergingen een wijziging. De raad besloot accoord te gaan met het voornemen van Ged. Sstaten om de wet houders-bezoldiging van f 2292.per jaar te verhogen tot 2472.per jaar. Op de vraag van het lid Markusse of dit ook een meerderheidsvoorstel van b. en w. is, ant woordde de lachende voorzitter ontkennend. Ten behoeve van de openbare lagere school te Kats werd ene crediet van 492. geopend voor de aanschaf van instrumenten voor -het vak natuurkunde. De bijdrage voor de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland werd van 6 cent per inwoner verhoogd tot 40 cent per in woner. Deze bijdrage zal met 10 cent per inwoner worden verhoogd totdat zij 0.70 per inwoner zal bedragen. Besloten werd om adheasie te betuigen aan de motie van de raad der gemeente Wemeldinge inzake de verontrusting over het gebrek aan normen bij het huidig beleid in herindelingszaken en over de achterstand in bestuurlijk beraad en studie over de struc tuursverandering van het gemeentelijk be stel. Op het verzoek van het initiatiefcomité „De Bevelanden" om een bijdrage van 9 cent per inwoner voor het samenstellen van een algeheel recreatieplan werd afwijzend beschikt. Door de gemeente is reeds eerder opdracht aan het ETI verstrekt tot het op maken van een rapport betreffende de re creatie in deze gemeente voor de komende 10 jaar, ook maakt de gemeente deel uit van het rechtspersoonlijkheid bezittende lichaam „Het Veerse Meer". De uitgaven daaraan verbonden hebben voornamelijk te maken met de recreatie in en om deze gemeente. Aan de werkgroep Intergemeentelijke Sa menwerking Bevelanden werd een bijdrage verleend van 6 cent per inwoner. Bedoelde studiegroep heeft reeds enige successen ge boekt, o.a. de vuilophaaldienst en ijvert thans voor een reorganisatie van de diverse brandweerkorpsen. Aan de Waterleiding Mij. werd voor de tijd van 10 jaar een bedrag van 2160. per jaar gegarandeerd wegens opbrengst van watergelden in het tweede gedeelte van het bungalowterrein. De aanlegkosten voor de te leggen hoofdbuis is begroot op 18.000 gulden. Voor het verbeteren van de weg onder- langs de Toren dijk te Kortgene werd een crediet geopend van 12.000.Deze weg zal onder profiel worden gebracht, met steenslag gewalst, geteerd en overgeteerd. Op de vraag van het lid Van der Weele of deze weg dan afdoende is verbeterd ant woordde de voorzitter ontkennend, zo een verbetering zou een bedrag vergen van 30 a 40.000 gulden. Het ligt in de bedoeling deze weg vooral bij opdooi, voor het zwaardere verkeer grondig af te sluiten. In verband met de slechts gedeeltelijke goedkeuring door Gedeput. Staten van het uitbreidingsplan te Colijnsplaat zal aan de heren Verburg en Clement een ander ter rein, aan de Tulpstraat, verkocht worden. De heer M. Kopmels te Colijnsplaat, die ook een perceel wil kopen, kan dit even eens aan de Tulpstraat kopen. Voorlopig zal een prijs van 24.per m2 worden aange houden en zullen enige bepalingen aan de verkoop worden verbonden, die een basis moeten vormen ter voorkoming van specu latie in bouwgrond. Voor het aankopen van een freesmaohine ■met aanhangwagentje werd een crediet ge opend van 2500.Verscheidene leden wezen op de bijzonder zware grond in het bungalowterrein, en de nogal matige aan koopprijs van die machine. Op voorstel van Van der Weele zal die machine aan gekocht worden na een proefdemonstratie. Met de schilders in de gemeente zal een 11-jarige overeenkomst worden aangegaan voor het buitenwerk aan gemeentegebou wen met een proeftijd van 1 jaar. Deze over eenkomst geeft de waarborg, dat alle ge bouwen voor wat het schilderwerk betreft, in die periode goed onderhouden zullen zijn. Een vast bedrag van ongeveer 100. per woning en per jaar wordt hiervoor aan de schilders betaald, voor de overige ge bouwen varieert dat naargelang van de te schilderen oppervlakte in m2. Een termijn van 11 jaar is aangenomen omdat daarin een woning 2 maal grondig moet zijn behandeld. Deze regeling heeft voor de gemeente de verzekering voor een goed onderhoud alsmede de kennis van het jaarlijks uit te betalen bedrag. Voor de schilders betekent het een pijler onder hun zaak. Vóór de schilders hun werk kunnen beginnen zal de timmerman het noodzakelijke moeten herstellen of vernieu wen. Uit de uitvoerige toelichting die de voorzitter op deze overeenkomst gaf noe men wij de 100 igemeentewoningén, 7200.in 11 jaar voor het gemeentehuis, muziektent te Kats 2077.en de muziek tent te Kortgene ƒ3048.50 per 11 jaar. Het voorstel van b. en w. om een beroep bij de Kroon in te stéllen tegen het besluit van Ged. Staten tot onthouding van goed keuring van een gedeelte van het uitbrei dingsplan voor het dorp Colijnsplaat ont lokte een nogal heftige discussie. De voor zitter zette uiteen dat de voornaamste ar gumenten van Ged. Staten zijn, dat het plan onvoldoende in harmonie is met de be staande bebouwing van het dorp, dat geen voldoende aansluiting bestaat op de bestan- de dorpskern en dat het bestaan van de mo len aan de Havelaarstraat de goedkeuring van een gedeelte van 't plan in de weg staat. B. en w. zijn over dit alles droef gestemd, het wordt een onoverzichtelijke financiële toestand, een werkelijk onmogelijke situa tie. De gemeente, maar ook vele anderen, worden door dit alles zwaar gedupeerd. Dit uitbreidingsplan bevond zich nu in een ver ontwikkeld stadium, moet daarvoor een nieuw plan komen, dan zal dit weer veel tijd vergen. Wat nu te beginnen? Gaan we niet accoord met Ged. Staten, dan moeten we in beroep gaan bij de Kroon, wat ook heel veel tijd zal kosten, misschien wel twee jaar. Gaan praten in Middelburg? Valt daar iets te bereiken? Het lid Markusse begreep er ook niets van, hij stelde, dat de gemeente tot op de helft mocht meerijden, maar dfen moet uit stappen. De voorzitter wilde het standpunt van G.S. niet verdedigen, maar merkte op dat dit college misschien heeft gedacht, be ter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Welleman vond ook dat de ge meente zwaar werd gedupeerd. Men kan nu wel een nieuw plan gaan op maken maar lopen weer de kans dat ook dat wordt afgekeurd. Dit alles zal de ge meente veel geld en veel tijd gaan kosten. Van der Weele vroeg zich verwonderd af wie voor dit alles verantwoordelijk is, waar op de voorzitter uitvoerig de gang van za ken bij het ontwerpen van een uitbreidings plan uiteenzette. Van meet af aan wordt er gewerkt met de stedebouwkundige, alle plannen, tekeningen en begrotingen passe ren diverse hogere instanties, van alle kwa men de goedkeuringen binnen. Men mocht en kon beginnen met de grondaankoop en het bouwrijp maken en men begon. In het laatste stadium kwam er een bezwaar binnen de molen van Bak. Alle instanties wisten of konden weten dat daar de molen stond, toch werden alle plannen goedgekeurd totdat G.S. op het laatste nippertje een spaak in het wiel steekt en door een groot gedeelte van het plan een streep haalt, waardoor ve len gedupeerd worden en de gemeente in financiële moeilijkheden komt te staan. Van der Weele, nooit een enthousiast voorstander van dit plan, merkte op dat men bij realisering van dit plan, na 10 jaar zou kunnen zeggen, ze hebben een mooie puist aan Colijnsplaat gebouwd, doch, nu zitten we er mee. De Geref. Kerk heeft haar oude kerk ver kocht om een nieuwe kerk te kunnen finan cieren, „Rustoord" is afgekeurd en zou in dat plan een nieuw gebouw neerzetten, de gemeente heeft cr ongeveer een 500.000 in geïnvesteerd en door dit alles wordt nu een streep gehaald, 't Is ongelooflijk vond hij. Het lid Verburg vond dat Ged. Staten eerder hadden moeten ingrijpen, zij waren toch voldoende op de hoogte met de finan ciële positie van de gemeente meende hij. Na nog enige discussie werd z.h.s. besloten bij de Kroon in beroep te gaan. 'Bij de rondvraag informeerde Welleman of het waar is, dat een gemeentewoning in de Weststraat te Kortgene, op verzoek van de toekomstige bewoner, een extra op knapbeurt krijgt. Hij vroeg of dit door de gemeente wordt betaald, en zo ja, is dit dan niet onbillijk tegenover de andere bewoners van gemeentewoningen De voorzitter be aamde dat deze zaak niet uit de lucht is ge grepen. De woningen in die straat hebben een opknapbeurt wegens zoutschade verkre gen, te dien einde verhuisde telkens de be woners naar bedoeld huis. Het was de laat ste woning uit een serie van 15 dat afge werkt was en nu nog onbewoond was, 6 ge zinnen hadden beurtelings ingewoond. De ze woning werd nu toegewezen aan een nieuwe Politie-fuctionaris. De woning zag er ordentelijk uit maar verkeerde toch in een verfomfaaide toestand. Een deel van de extra kosten kan op rekening van de zout schade worden gesteld. Welleman vond de ze gang van zaken discriminerend voor an dere bewoners. Fel kwam de voorzitter te gen deze suggestie op. Volgens hem had een nieuwe huurder, uit de eigen gemeente een zelfde behandeling ondervonden. Heeft er discriminatie plaats gehad, dan is dat on bewust geschied, zo verzekerde hij. Welle man hield vol dat de een meer heeft gekre gen dan de ander en gelooft niet in de woorden van de voorzitter die garandeerde dat een andere huurder een zelfde behan deling zou hebben gekregen. Wethouder Breure zeide, dat deze woning niet gewoon zo op te knappen was, beter ware het z.i. geweest de toekomstige huurder iets meer huur te laten betalen. Van der Weele attendeerde op de heer sende rattenplaag en vroeg daarvoor, in sa menwerking met het waterschap, een op lossing. De voorzitter antwoordde hem, dat men tot bepaalde activiteiten dient te ko men, waaraan alle gebruikers van gronden serieus mee moeten werken. Wolse vroeg nog naar opruiming van ge constateerde obstakels. De voorzitter ant woordde bevestigend en merke op, dat het gemakkelijker is iets te constateren dan daar voor voorzieningen te treffen. Kramer wees op de niet in het geheel passende afrastering van tuintjes. De voor zitter zei,dat dit alles zo niet was voorzien, maar het heeft de volle aandacht. Contant informeerde naar de plannen voor een speeltuin te Colijnsplaat. Volgens de voorzitter moet met de realisering daarvan nog 3 weken worden gewacht (oogsten gras zaad). Tot slot deelde de voorzitter nog mede dat zeer binnenkort een bijzondere vergade ring zal worden uitgeschreven in verband met plannen die in samenwerking met het Ambacht op het gebied van caravanterrei nen etc. zullen worden uitgevoerd. (Van onze correspondent.) Singapore (P P) Op 900 km afstand van de Russische grens, in het gebied van de Chinese provincie Sinkiang, explodeerde deze maand de derde Chinese atoombom („Gele tijger" genoemd), een hoge padde stoelachtige, gele rook- en gasdampkolom achter zich latend. Dit zou de eerste Chinese waterstofbom zijn geweest. Deze nieuwe atoombom-explosie is zowel voor de Ameri kanen als voor de Russen een zeer onaan gename geschiedenis. In 1957 kwam er tussen Rusland en Chi na een geheim verdrag tot stand, waarin eerstgenoemde staat de ander beloofde, deze met het atoomonderzoek te zullen bijstaan, welke hulp in juni 1959 door Rusland weer werd opgezegd. In juli 1963 kondigde Wa shington en Moskou een zogenaamde „atoomonderzoekstop" af. De Amerikaanse diplomaat Averell Harriman zei tijdens een onderhoud met de intussen in ongenade gevallen Nikita Chroesjtsjow o.m.: „Het zal nog lang duren, eer dat China van de we- reldatoomimaohten deel zal uitmaken, daar het de volksrepubliek ontbreekt aan de in dustriële basis voor de vervaardiging van atoombommen" en de wereld geloofde de woorden van minister Harriman maar al te graag. Geleerde Chinezen De Amerikaanse vice-president Hum phrey bleek echter niet zo zeker van deze zaak te zijn, want hij deelde desgevraagd mede: „Men dient er voor alles rekening mee te houden, dat voor de tweede wereld oorlog de Chinezen onze beste atoomgeleer den waren." Zeer in het bijzonder doelde hij op: 1. dr. Tsjien San Tsjiang, die promoveer de aan de Sorbonne in Parijs en een leerling was van de Franse natuurkun dige Frédéric Joliot Curie; 2. prof. dr. Tsjen Hsuen-Sen, die gedurende de tweede wereldoorlog in de rang van kolonel bij de Amerikaanse luchtmacht diende, talrijke onderzoekingen deed en o.m. deel uit maakte van de wetenschap- anders dan andere pelijke commissie van de nationale ver- dedigingsraad der Ver. Staten. Hij keer de in september 1955 op bevel van Mao naar China terug; 3. prof. dr. Tsjao Tsjoeng Jao, sinds 1950 leider van het instituut voor atoomonder zoek in Peking die in 1946 als officieel vertegenwoordiger van het nationalis tische China in de Verenigde Staten ver toefde en wel in de hoedanigheid van waarnemer bij het Amerikaanse atoom onderzoek. Voor «rï.i -'V Baby POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Met de leiding van het gehele Chinese atoomonderzoek is belast een zekere dr. Wang Kan-Tsjang, die in de dertiger jaren in Duitsland studeerde en na afloop van de tweede wereldoorlog door Russische macht hebbers werd beoemd tot tweede directeur van het Russische atoomonderzoekcentrum in Dubna. Rood-China telde in de periode van 195S tot aan het einde van 1965 een be drag van bijna zes miljard gulden neer ten behoeve van het atoomonderzoek aldaar. 40 stuks Een feit is, dat in Sinkiang in voldoende mate uranium in de bodem aanwezig is, hetgeen zeggen wil, dat China hiervoor niet meer van Russische leveranties afhankelijk is, hetgeen aan de Engelse minister van bui tenlandse zaken Stewart onlangs de woor- de uitlokte: „Een groot aantal atoombom men van middelmatige omvang staat nu reeds ter beschikking van Peking," terwijl de Amerikaanse minister van landsverdedi ging Mc-Namara verklaarde „dat Chinese raketten reeds nu een afstand van 1400 km kunnen hereiken en dat verwacht kan wor den, dat h,un in 1975 lange-afstandsTaketten ter beschikking staan, welke raketten in staat zullen zijn om San Fransisco én Moskou met succes te kunnen bestoken". Vandaag beschikt Mao over circa veertig „gele tijgers" welke, volgens Mao's eigen woorden, te zijner tijd zullen worden aan gewend „om een einde te maken aan het Russisch-Amerikaanse samenspel; om China te kunnen vernietigen". Rood-China heeft ernst gemaakt met de atoombom, het status- embleem der grote mogendheden. In Pe king, Moekden, Sian en Tsjoenkin zijn atoomcentra gevestigd, terwijl op verschei dene plaatsen in de volksrepubliek, o.m. in de omgeving van Jarkend, Sinkiang, Moek den en Sian uranium wordt gedolven. De Chinezen hebben kernreactor-centra geves tigd in Paotao, in dc omgeving van Sian en bij Jarkend. (Nadruk verboden.) Tandems bij wielerwedstrijden De tandem die dit jaar als aan- t 'trekkelijk vervoermiddel voor toe- risten een come-back beleeft is ook weer opgenomen in het programma van de baankampioenschappen wiel- J rennen. In de eerste plaats zal voor t de amateurs het tandemnummer, dat met ingang van 1966 ook in het i schema van de wereldkampioen- schappen is opgenomen, worden ver- reden. Het kampioenschap op tan- t dems zal op een nader te bepalen J datum tezamen met de ploegaoh- tervolging op de baan te Utrecht J worden verwerkt. CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS fl.50 GOOFJE GOOCHEM Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1