f 65.- voordeelI Koelkasten f298 leerling-monteur Lichamelijke opvoeding fototoestel PufO'brengt PREDIKBEURTEN woningen, grond, boerderijen. Bosch, Zanussi enz. Een pracht koelkast vindt u bij ons reeds v.a. W. DINGEMANSE BEKENDMAKING het grove huis- en tuinvuil worden opgehaald Het valt niet mee, alléén behangen. Dat spreekwoord, ontsproten aan de na re ondervinding van menig amateur-behanger, doet op het ogenblik in Washing ton opgeld. Amerika staat er alleen voor, Huize Vietnam te behangen. Overal kleeft lijm, het papier blijft niet plakken en wikkelt zioh op, maar de chaos wordt steeds groter. Washington heeft zijn taak in Vietnam duidelijk uiteengezet en blijft op dat aam beeld hameren, vooral om het volk achter de regering te houden: Men moet het com munisme het hoofd bieden! Als we het hier niet stoppen, krijgen we het straks zelf op ons dak. Vietnam is een vooruitgeschoven post. Amerika knapt het helemaal alléén op. Het brengt grote offers ten bate van dege nen, die kritiek hebben op zijn streven. Zijn bondgenoten laten het in de steek, behalve Korea en Australië, die het dichtst in de buurt ziten. Maar ook hun bijdragen vormen een druppel op de gloeinde plaat. De bereidheid om mee te doen wordt er echter niet groter op wanneer men ziet hoe honderdduizenden soldaten, die dagelijks voor miljoenen verslijten, er niet in slagen in Vietnam orde op zaken te stellen. Het lijkt een bodemloze put. Als er weer een groot scheepse omsingeling wordt gemeld, blijken de omsingelden „gevlucht" te zijn. Veel meer dan heroïsche wapenfeiten is het de ellende van de bevolking, zijn het de beelden van hulpeloze vrouwen en kinderen, die de af keer van de oorlogvoering in Vietnam doen toenemen. Hersenschim Ameiïka's recht om daar in Azië het com munisme te bevechten steunt op de preten tie, dat men de republiek Zuid-Vietnam steunt in de strijd tegen de invallers uit het noorden en de inheemse communisten, de Vietcong. Deze Vietcong is dezelfde, die in dertijd de Fransen bestreed omdat ze geen vreemde overheersing duldde, die nu precies zo staat tegenover Amerikanen en zonder twijfel precies zo zal staan tegenover de Chi nezen, mochten zij het in hun hoofd krijgen Vietnam onder de voet te lopen. Hun grote probleem is, Chinese hulp te aanvaarden (omdat geen andere voorhanden is) en tegelijk Chinese invloed te weren. Dat de strijd in Vietnam voor de Amerikanen niet succesvol verloopt, betekent niet dat Peking blij is met de gang van zaken, want het kost meer dan het opbrengt. Nu wordt dat recht van Amerika nog eens extra ondergraven doordat steeds duidelij ker blijkt, dat Zuid-Vietnam als politieke eenheid een hersenschim is. Het gepraat over een grondwet en over democratie heeft geen zin. De massa van het volk ziet niet alleen maai- reikhalzend uit naar het einde van de ze verschrikkelijke oorlog en begint steeds meer te geloven dat dit einde van het ver trek van de Amerikanen afhangt. Verdeeld thuisfront Amerika ziet zich voor het onaangename feit geplaatst, dat het alleen in naam vecht voor de vrijheid en democratie, maar in wer kelijkheid telkens weer wordt geroepen om een dictatoriale regering te steunen, nu weer de ene en dan weer de andere, die een be paalde groep der bevolking vertegenwoor digt en een andere groep (vaak te vuur en te zwaard) bestrijdt. Het vormen van een burgerlijk bestuur is niet mogelijk, de generaals maken de dienst uit en zijn -het onder elkaar oneens. Gene raal Thi in Danang is afgezet, maar zijn sol daten en vele burgers blijven hem trouw. De tweespalt tussen Saigon en Danang is open baar. Ook religieuze motieven spelen een rol. Amerikaanse jongens wagen hun leven in de moerassige rijstvelden in het Noorden, terwijl achter hen in de garnizoensplaatsen zij, wier vrijheid ze moeten bevechten, el kaar in de haren vliegen. Amerika wordt daardoor steeds gedwon gen in interne geschillen nartij te kiezen om dat geen regering overeind kan blijven zon der Amerikaanse steun en omdat Amerika geen regering kan gébruiken die zijn akti- viteiten niet steunt. In de Verenigde Staten is de stemming verdeeld, al overheerst de trouw aan de re gering. Een oorlog bevordert altijd het pa triottisme. De doden en gewonden vormen nog altijd slechts een fractie van degenen, die veilig kunnen thuisblijven. Er is een stre ven om steun aan de regeringspolitiek te maken tot een kenmerk van de „echte Ame rikaan". De tegenakties komen meest van intellectuelen, waarvan de doorsnee-Ameri kaan niets moet hebben en die als „egg heads" worden betiteld. Een oproep voor de militaire dienst krijgt echter een nieuw accent. Het gaat nu niet meer om het doormaken van een periode waar „iedere jonge kerel van opknapt" maar de kans is er nu, als walgelijk geschonden lijk achter te blijven ergens op een Aziatisch slagveld. President Johnson, in zijn streven ge steund en misschien zelfs voortgestuwd door zijn raadgevers, Rusk en MacNamara, lijdt onzichtbaar onder deze loodzware druk. De kwestie-Vietnam overschaduwt vrijwel ge heel zijn regeerbeleid. Hij zal de hoop al hebben opgegeven op een succes, dat straks voor de verkiezingen zal kunnen worden gebruikt. Hij zit nu eenmaal in het schuitje. Het prestige is reeds een te grote rol gaan spelen. En er is in en voor Amerika nog zo veel méér te doen dan de Danaïden-arbeid in Vietnam (Nadruk verboden.) op school nog steeds het arme stiefkind „De gymnastiekleraren willen dat er meer tijd vrij komt voor de sport," zo lazen wij kortgeleden in een onderwij sorgaan. „Een generaal roept al het zelfde, want de conditie van de reoruten gaat achteruit. Hier ligt een merkwaardige in- konselcwentie. Vroeger bestond er helemaal geen sport. Nu er de laatste vijfen twintig jaar minstens twee schooluren per week aan sport worden besteed, blijkt, de lichamelijke conditie achteruit te gaan. Als er nog méér gymnastiekuren ko men, gaat de conditie niet nóg verder achteruit?" Dit citaat uit een onderwijsperiodiek maakt duidelijk, dat ook in onderwijskrin gen de waarde van de lichamelijke opvoeding nog steeds niet wordt erkend. Lichamelijke vorming nodiger dan ooit! Hoe is het mogelijk, dat onderwijsdeskun digen op deze wijze badineren over de lichamelijke vorming, zo zal men zich na le zing van een dergelijke beschouwing afvra gen. Inderdaad, wat de auteur beweert heeft een schijn van waarheid. Vroeger werd er op de scholen nagenoeg niets aan sport ge daan, tegenwoordig wordt aan de lichame lijke opvoeding althans nog iets gedaan. Toch loopt de lichamelijke conditie van de jeugd terug. Maar vergelijkingen met vroeger gaan in dit opzicht volkomen mank. Waarachtig niet alleen wat de lichamelijke vorming betreft. Wat men vroeger op de z.g. latijnse scholen aan algemene ontwikkeling meekreeg, zou in onze dagen als waardeloos worden aan geduid. Een feit is, dat de kinderen vroeger veel meer beweging kregen dan thans het geval is. Zij speelden buiten en liepen in weer en wind naar school; nu wordt er gebromfietst of gebust, of worden de kinderen met een auto gebracht. Onze maatschappij maakt het in zekere zin de jongeren erg gemakke lijk, er worden zelfs bijzonder weinig eisen aan het lichaam gesteld. Men wordt als het ware overal iheengedragen of hangt binnens huis voor de televisie. Juist daarom is licha melijke oefening nu meer nodig dan ooit. in de huid gezondheid eri zuiverheid 1 miljard De lichamelijke opvoeding binnen school verband wordt vooral gehandicapt door het schrijnend tekort aan sportaccomodatie. Er zou een bedrag nodig zijn van minimaal I miljard gulden om dit tekort op te hef fen. Maar het argument van het lokalente- kort mag niet doorslaggevend zijn. Het is nog geen reden om bijvoorbeeld het aantal lesuren lichamelijke opvoeding niet op te voeren, ofschoon hiervoor wel ijverig wordt gepleit. Ook buiten het gymnastieklokaal valt wel iets te organiseren. Het kan ook gezond zijn wanneer de leerlingen eens een stevige wan deling in de vrije natuur maken. Dat is een vorm van beweging, die zelfs bevordelijk voor hun lichamelijk welzijn is dan menig balspel of het hangen aan de rekstok. De lichamelijke opvoeding op de scholen komt echter wel in het gedrang, wanneer de onderwijsmensen zelf niet inzien, dat de lichamelijke vorming geen verwaarlozing duldt. Op vele scholen, zeker die van het la ger onderwijs, hangt de lichamelijke vor ming er maar zo'n beetje bij. Het is altijd het eerste vak, dat wegvalt. „Vrees" In onderwijskringen wordt wel eens de vrees geuit, dat de sportbonden het gebied van de scholen trachten binnen te dringen. Men stelt dat de door de sportbonden geno men maatregelen niet in overleg met de school worden genomen. Zo zou het toe nemend aantal schoolwedstrijden de school te zwaar belasten. Men denkt dat de groeiende aandacht voor de sport de aandacht voor de andere vakken afleidt. Maar zegt men dat ook van een leerling die altijd in geschiedenisboe ken snuffelt? Of die een overgrote belang stelling voor wiskunde aan de dag legt, wat toch wel eens schadelijk zou kunnen zijn voor zijn talenontwikkeling? Het is nog altijd zo dat een grote belang stelling van een leerling voor een bepaald vak altijd gewaardeerd wordt, behalve wan neer het de sport betreft. Instelling verkeerd De lichamelijke opvoeding hoort thuis op de school, en moet ook als zodanig worden erkend en aanvaard. Het mag niet moge lijk zijn, dat op sommige scholen de regel maat van de gymnastieklessen zo gemakke lijk wordt doorbroken. Het argument is dan de gebrekkige acco- modatie. Men zou ook kunnen zeggen: de onderwijzers nemen niet de moeite iets te 'improviseren. Men gelooft het wel. De in stelling is verkeerd, dat ds het. Wij zouden dit niet gaarne van alle onderwijskrachten beweren, maar het is toch wel een publiek geheim dat er in deze geest vaak gedacht en gehandeld wordt. Er vallen verschillende redenen aan te voeren voor de grote waarde van de licha melijke vorming binnen schoolverband. De voornaamste is wel, dat een goede lichame lijke conditie goede prestaties, ook geestelijk, gemakkelijker mogelijk maakt, kortom dat ze veelal een gunstige weerslag zal hebben op de prestaties, die de leerling bij andere vakken moet leveren. Voorts verbeteren de lichaamsoefeningen de conditieverslechte- rende factoren als het zitten in de school banken, betekenen zij een prachtige afwisse ling op het verdere schoolprogramma. Het zal niemand moeilijk vallen dit lijstje nog met andere argumenten uit te breiden. Tom Noddy. (Nadruk verboden.) Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 't Hart, tel. (01107) 338 en dokter Janssen, tel. (01108) 319 voor zondag 15 mei 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. De Gelder. Hemelvaartsdag. 9 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Al'b. van den Ban. Hemelvaartsdag. 10 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur de heer Kraak. Hemelvaartsdag. 9 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 9 en 10.30 uur ds. J. Visbeek. Hemelvaartsdag. 9 en 10.30 uur ds. J. Visbeek Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Kwakkelstein. Hemelvaartsdag. 10 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Golijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Ytsma. Hemelvaartsdag. 10 uur ds. Ytsma. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Van Rheenen van Colijnsplaat en 4.30 uur ds. De Regt. Hemelvaartsdag. 9.30 uur ds. D. K. Wielenga uit Wasse naar Geref. Kerk Geersdijk 9 en 2.30 uur ds. De Regt uit Nieuwendijk. Hemelvaartsdag. 9.30 uur ds. Van Wilgenburg uit Middel- 'burg. Geref. Kerk Golijnsplaat 10 uur ds. De Regt uit Nieu wendijk en 5.30 uur ds. Van Rheenen. Hemelvaartsdag. 10 uur ds. Van Rheenen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2:30 uur ds. W. E. Hoek stra van Lewedorp. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Golijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene Zaterdag 14 mei. 7 uur ds. Hofman uit Zeist. Zondag 15 mei. 10, 2.30 en 6 uur de heer Van Vliet uit Den Haag. Hemelvaartsdag. 7 uur ds. A. F. Honkoop uit Goes. R.K. Kerk Kamperland Gamping „De Molenhoek" Hemelvaartsdag. 10 uur H. Mis. Zondag. 10 uur H. Mis. Goes. H. Missen. 7.30, 9.00, 10.30 en 12.00 uur. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland MEI 14 Zaterdag 15 Zondag 16 Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag hoogwater 10.20 22.48 11.22 23.49 12.16 0.35 12.59 1.14 13.35 1.45 14.08 2.16 14.40 De heer en mevrouw Len tink-Galenkamp geven met blijdschap kennis van de geboor te van hun zoon Robert Hendrik Kortgene, 7 mei 1966 Hotel „De Korenbeurs" Kaaistraat 12 Hierbij zeggen wij u, ook mede namens wederzijd se ouders, hartelijk dank voor de belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. Ook de da mes en heren voor het be schikbaar stellen van hun auto. J. de Vos. J. E. de Vos- Goulooze. Colijnsplaat, mei 1966. Tulpstraat. Door ons wordt hartelijk dank gezegd voor de be langstelling en de vele fe licitaties, die wij met ons 40-jarig huwelijk mochten ontvangen. Namens onze kinderen en kleinkinderen, P. Kouwer. P. G. Kouwer- Veiburg. Wissenkerke, mei 1966. Dorpsdijk 62. Aan allen die blijk gaven van belangstelling en me deleven bij mijn verblijf in het ziekenhuis „Berg- zicht" te Goes en in de dr. Daniël de Hoed-kliniek te Rotterdam en bij mijn thuiskomst de 7e mei, zeg ik allen hartelijk dank. F. Verweij. Kortgene, mei 1966. Kaaistraat 13. Voor de grote belangstel ling die wij mochten ont vangen bij ons 55-jarig huwelijksfeest, zeggen wij u allen onze hartelijke dank. In het bijzonder familie Pattenier en het personeel, de muziekver eniging Apollo en ver der alle belangstellenden Familie J. C. van Haver Wissenkerke, mei 1966 DYLON stoffen- en le- derverf, bij: Drogisterij KREDIET, Hoofdstraat, Kortgene. Te koop gevraagd; C. JONKER, Zonnebloem- straat 17,- Goes, telefoon (01100) 77 21. Uw staat klaar bij Foto Markusse Wissenkerke KEUS UIT MEER DAN 20 MODELLEN De Christelijke Encyclopedie is in prijs verlaagd Deze 6 kostelijke delen thans voor de prijs van f 125 In deze encyclopedie vindt u alles over: bijbel, de kerken van vroeger en nu, theo logie en ethiek, zending en evangelisatie, liturgiek, sekten en godsdiensten, bijbelse archeologie en natuurkennis, aardrijkskun de en landbouw. En zij geeft het belangrijkste over: Egyp- tologie en Semitische talen, oriëntalistiek, christelijke organisaties, jeugdbewegingen en sociale problemen, maatschappelijk werk en politiek, sociologie en etnologie, econo mie en filisofie, psychologie en parapsycho logie, psychopathologie en psychiatrie, pe dagogiek en onderwijs, kunst en literatuur, geschiedenis en cultuurgeschiedenis, wis kunde, natuurwetenschappen, rechtsweten schappen, media en sexuologie, techniek. Zes delen met totaal 4200 pagina's tekst in 2 kolommen op glanzend machine- kunst drukpapier, elk de^ljn zwarte band met goud en roöd-opdruk, geheel linnen. U, KUNT HAAR BESTELLEN BIJ: Boekhandel Markusse Wissenkerke Nü is het de juiste tijd een koelkast aan te schaffen. Van nu af alles fris op tafel! Hygiënisch èn voordelig, want er be derft immers NIETS meer! en daarbij ontvangt u natuurlijk Ring- zegels! Ooststraat 38, Kortgene, telefoon (01108) 223 gevraagd GARAGE L. J. DE LOOFF Kortgene Hoofdstraat 48 Ophaaldienst grof huisvuil Op dinsdag 17 mei a.s. zal op alle dorpen van Noord-Beveland Het Hoofd van gemeentewerken van Kortgene en Wissenkerke, F. C. Warren

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 4