caballero P.i. VERBURG Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 14 mei 1966 no. 3196 ttewa en VOOR ALLE LEEFTIJDEN! NAZI'S OPNIEUW IN POLITIEKE LEVEN? een Nederlands meisje in de Egyptische mannenmaatschappij Miss Laila heet ze voor haar collega's op het kantoor van de Egyptische toeristenorganisatie. Miss Laila heet ze ook voor een heleboel andere Egyptena- ren, want wie ook maar iets met de toeristenindustrie te maken heeft, weet, dat zij het is die de Nederlandse belangen vertegenwoordigt. Deze 23-jarige Nederlandse heeft het niet gemakkelijk in Caïro, de hoofdstad van het land van de farao's. In het afgelopen jaar zijn haar de problemen wel eens bijna te veel geworden, als er weer iets niet georganiseerl bleek, als voor de zoveelste maal allerlei afspraken niet werden nagekomen en als zij steeds op nieuw moest proberen de eeuwige indolentie en de eeuwige afschuifsystemen te doorbreken en 24 uur per dag in touw was. Maar miss Laila voelt zich thuis in het nabije oosten. hun te vertellen hoe het moetMaar Eulalia weet wat zaken doen is. Zelfs de las tige Egyptische mannen kan zij als het no dig is om haar vinger winden. „Het berust allemaal gewoon op toeval, dat ik hier zit," vertelt ze zelf. „Toen ik van de schoolbanken kwam wist ik nauwelijks wat ik wilde gaan doen. Ik kwam achter de balie van een reisbureau terecht in Eind hoven, mijn woonplaats. We organiseerden touringcarreizen naar Oostenrijk en Zwitser land". Dat de reisbureaus de laatste jaren een enorme groei hebben meegemaakt is alge meen bekend. Ook het Eindhovens reibu- reau bleef niet in zijn oude vorm. Al spoe dig bleek dat Eulalia Sturtewagen voor geen probleem uit de weg wilde gaan en haar stoeltje achter de balie werd verwisseld voor een zwervend bestaan. Ze trok naar Joego slavië en Mallorca en de ervaring die ze er op deed komt haar nu, als 23-jarig meisje, in Egypte heel goed van pas. Station Harem! In hel land van de zon en de pyramiden is Eulalia eveneens door toeval gekomen. Eulalia, de Nederlandse „doordouwster" in Caïro Worstelend met bureaucratie, corruptie en geheime politie. Caïro is een stad waar een grotere tegen stelling heerst tussen rijk en arm dan wij ons kunnen voorstellen, een stad waar de verkeerspolitie voor vijf piaster (veertig cent) er voor zorgt dat het verkeerslicht op groen springt als je er aan komt, een stad waar rechts inhalen, snijden en zonder licht rijden de meest normale handelingen zijn van iedere automobilist, waar voetgangers door aanhoudend claxongeloei op de vlucht worden gejaagd, een stad waar schapen en ezelwagentjes niet uit het straatbeeld weg te denken zijn en waar alle weggebruikers schijnen te hebben afgesproken zoveel mo gelijk lawaai te produceren. Caïro is ook de stad van de bureaucratie. Opdat er geen werkloosheid zou heersen heeft iedereen een baantje gekregen zodat nu iedere instelling, elk kantoor met een topzware bezetting worstelt. Egypte is een land, dat op de rand van de kloof die het democratische westen van het oostelijk blok scheidt, balanceert. Geen wonder dat Nas ser zijn dictatuur moet handhaven met een uitgebreid geheim leger. Egypte is ook het land van zon en van historie. Een rijke schat van cultuurhisto rische monumenten hebben vijftig eeuwen getrotseerd en verschaffen het nu een bron van inkomsten als toeristische trekpleister. Geen probleem te groot Om deze reden is het dat Eulalia Sturte wagen in Egypte is beland. Zij is het die de strijd durfde aan te binden tegen de Egyptische bureaucratie, de laksheid en ge makzucht op een van de moeilijkste pos- ten die haar als organisatrice van toeristen trips maar kon toevallen. Zij staat als meisje alleen in een mannenmaatschappij. De Egyp- tenaren zijn geneigd de neus op te halen voor een vrouw die de euvele moed heeft „Ik zou naar Athene gaan, de koffers waren gepakt en het vliegtuig stond klaar Door weersomstandigheden kon het toestel niet vertrekken en ik was nog maar nauwelijks van Schiphol terug of een telefoontje vertel de dat de zaken van het reisbureau in Caïro dreigden mis te lopen en dat er dringend iemand naar toe moest. Nou, een dag of wat later stond ik naar de zeilbootjes op de Nijl te kijken." Eulalia is nu alweer een jaar in Egypte. Ze kent de Egyptenaren en weet honderd Nederlanders per week een onvergetelijke vakantie te bezorgen. „Het gaat hier allemaal niet zo eenvoudig, als de Egyptenaren eens hun afspraken na komen dan zijn er wel weer toeristen die problemen scheppen. Zo was er een dame, die de ramen van de bus stuksloeg en de benen nam toen ze een station met hekken er om heen aanzag voor een harem en er voor paste daarin te worden opgesloten! Ze is toen in een inrichting opgenomen, maar wat daar al niet bij komt kijken en hoeveel handtekeningen er niet gezet moeten wor den. Handtekenigen zetten is trouwens een geliefkoosde bezigheid van de Egyptenaren. Als je je een auto aanschaft hier moet je 27 handtekeningen hebben om een blauw nummerbord te krijgen zoals dat van buiten landse automobilisten wordt vereist". Wantrouwen „En dan dat verschrikkelijke onderlinge wantrouwen hier, dat een van de meest ken merkende eigenschappen ds van de Egyp tische samenleving. In een kapperszaak wordt bijvoorbeeld ieder schaartje achter slot en grendel bewaard". Miss Laila, zoals ze genoemd wordt, weet ook dat haar kamer geregeld wordt onder- zooht door de geheime politie naar aanlei ding van een vals gerucht dat zij een der grootste geldsmokkelaarsters van Caïro zou zijn. Maar de geheime politie noteert zélfs op de straathoeken de nummers van passe rende auto's om te kunnen nagaan wat de buitenlanders in het land uitvoeren Steeds weer stuit Eulalia Sturtewagen op problemen, maar geen er van gaat zij uit de weg. Zij is een van de Nederlanders die hun werk in den vreemde verrichten, on opvallend, maar nuttig. (Nadruk verboden.) (Van onze correspondent.) Goede betrekkingen met Pakistan levensnoodzaak Veel te veel agrariërs Singapore (P.A.) In honderden dorpen en steden van India wordt thans op grote schaal voedsel verstrekt aan de hongerige bevolking. Voedsel, dat dankzij spontane giften van de bevolking van verschillende Europese landen (w.o. Neder land!) en de Ver. Staten is bijeengebracht en nu met vliegtuigen en schepen wordt aangevoerd en met treinen en vrachtwagens naar de ergst getroffen gebie den wordt gereden. Mobiele poliklinieken trekken over de stoffige landwegen om vitaminen en ge neesmiddelen uit te delen. Allerlei organisaties als het Rode Kruis, missie en zen ding verlenen hulp bij de organisatie van deze activiteiten, die honderdduizenden Indiërs tot de maand september, wanneer de nieuwe oogst wordt binnengehaald, van de ergste ontbering zal vrijwaren. In de komende 5 jaar zal India 11 miljard dollar aan economische hulp van het buitenland ontvangen, maar noch tans bestaat de vrees dat honger en gebrek voorshands tot de „normale" verschijnselen van dit land blijven behoren. Buitenland kan India niet redden In India staat men thans voor het pro bleem de produktie zó op te voeren, dat er elk jaar 9 miljoen mensen méér kunnen worden gevoed. Helaas zijn er allerlei fac toren, die de economische groei tegenhou den. De conflicten met Pakistan, alsook de vrees voor Chinese agressie, dwingt de re gering steeds meer géld te besteden aan defensieve uitgaven, hetgeen uiteraard een belasting betekent voor de toch al magere nationale hulpbronnen. Momenteel besteedt India jaarlijks liefst 1438 miljoen dollar aan defensie. Dat komt neer op 4,3 °/o van het nationale inkomen. Mede hierdoor is de buitenlandse schuld van dit land enorm gegroeid. Bedroeg deze in 1955 nog slechts 0,3 miljard dollar, nu is dat 4 miljard dollar. Voor India is boven alles een verbetering van de betrekkingen met Pakistan van uit zonderlijk groot belang. De Duitse expert Prof. Baade, die studie heeft gemaakt van de economische situatie in beide landen, meent dat wanneer India en Pakistan zouden samenwerken bij de exploitatie van natuur lijke rijkdommen, dit tot reusachtige voor delen zou strekken. Zo zou een goed ge bruik van de Brahmapoetra-rivier in de bo venlanden van Assam een periode van wel vaart kunnen inluiden voor dit gebied en ook voor oost-Pakistan. Voor de uitvoering van dit plan moeten 35 stuwdammen wor- Het valt niet mee 27 handtekeningen bij de autoriteiten te ha len, als niet alleen Egyptische ambtenaren, naar ook schapen je de weg versperren den gebouwd om water op te vangen ten behoeve van de opwekking van elektriciteit en voor de irrigatie. Pakistan zou dan moe ten bijdrage in de kosten, maar in ruil daar voor goedkope energie ontvangen. Het ver mogen dat van deze stuwdammen kan wor den betrokken wordt op 63 miljard kWh per jaar geschat. Dat is meer dan het hui dige gebruik van elektrische energie in In dia en Pakistan samen! 70 dollar per hoofd Ook op ander gebied zouden de twee buurlanden kunnen samenwerken. Zo zijn de meeste transportmiddelen tussen India en Pakistan buiten gebruik gesteld. Het goe derenverkeer is onvoldoende. Op het ge bied van de handel liggen er voor de twee staten enorme mogelijkheden. Pakistan zit te springen om kolen, ijzer, ijzererts, staal en andere mineralen uit India. In ruil hiervoor zou India aardgas, katoen, rijst, fruit, groente, vis en jute uit het buur land kunnen importeren. De stormachtige stijging van het geboorteoverschot in beide landen, die de bevolking van India jaarlijks met 9 miljoen en in Pakistan met 2 miljoen doet toenemen, maken een verbetering van de betrekking tot een levensnoodzaak. De levensstandaard in India bedraagt mo menteel 70 dollar per hoofd van de bevol king per jaar. Zouden de betrekkingen met Pakistan echter verbeterd worden, dan zou volgens prof. Baade India nog voor 1985 een inkomen van 200 dollar per hoofd van de bevolking kunnen bereiken. Verborgen werkloosheid In 1498 landde Vasco da Gama bij Cali- cute en strooide op de Indische 'bodem het zaad, waaruit eens de Europese levensboom zou opgroeien. Thans is de invloed van de westerse techniek tot in alle uithoeken van het Aziatische continent doorgestraald. Ou de levensvormen lijken gedoemd om te ver dwijnen, de nieuwe opvattingen worden echter moeilijk aanvaard. Dat is een strijd die de ontwikkeling van vele oosterse naties kenmerkt en die in In dia het sterkst is. In dit land bieden de krachten van het verleden meer tegenstand dan elders, zij zijn niet latent en weerloos, maar levend, dynamisch, strijdbaar. Hoewel de armoede op het platteland veruit het grootst is, verzet de agrarische be volking zich dikwijls met hand en tand te gen elke poging tot modernisering. De grote meerderheid van de Indische bevolking is werkzaam in de landbouw, in sommige stre ken tot 80 °/o toe! Het kleinbedrijf domineert. Terwijl in de sowjet-unie wordt gestreefd naar zeer grote landbouwbedrijven, die wor den geëxploiteerd door de staat of door coöperaties van boeren, heeft de overheid Iedereen is dol op de Luxaflex aluminium jaloe zieën! Het licht wordt heerlijk zacht getemperd of in de slaapkamer geheel buitengesloten. Kamers worden met één simpel handgebaar „gesplitst" en de kinderen kunnen het solide materiaal niet stukspelen! Zelfs het schoonhouden is een genoegen... zo eenvoudig is het. ALUMINIUM JALOEZIEËN Kortgene Woninginrichting Bezorgdheid in West Duitsland Bonn (NNP) Sinds Hitiers Derde Rijk door de massale inspanningen van de Ge allieerden grondig werd vernietigd, hebben neo-nazi partijtjes regelmatig gepoogd vas te voet te krijgen in het na-oorlogse politie ke leven van West-Duitsland. Erg bezorgd is men daarover nooit geweest. De groepe ringen slaagden er nooit in een redelijk aantal stemmen te vergaren. Het bleven kleine uitspattingen in het groeiproces, dat de Bondsrepubliek heeft doorgemaakt. Klein, maar toch niet helemaal onschul dig. Opnieuw heeft een partij de kop op gestoken, die verdacht veel in haar doel stellingen en werkwijze weg heeft van de Nationaal Socialistische Partij, die eens Hit- Ier aan de macht bracht. Leidende Duitse kringen zijn nu wel degelijk bezorgd. Het gaat om de „Duitse Nationaal Democrati sche Partij" (NPD). De West-Duitse minis ter van binnenlandse zaken, Paul Lüboke, zei bezorgd: „Opnieuw dreigt gevaar van rechts radikale elementen". Hij stelde vast, dat de verkiezingsbijeenkomsten van de NPD „verdacht veel leken op de vroegere bijeenkomsten van de nazi's". Vorig jaar september behaalde de NPD bij de algemene verkiezingen twee procent van de in totaal uitgebrachte stemmen. Dat was lang niet voldoende om de wettelijke termijn van vijf procent, die nodig is om tot het parlement te worden toegelaten, te kunnen behalen. Bij regionale verkiezingen die kort geleden zijn georganiseerd, boekte de NPD echter belangrijke winsten. In Bei eren, Sleeswijk Holstein en Hamburg ver dubbelde of verdriedubbelde de partij haar aanhang. In elf gemeenten in Sleeswijk Holstein (in het uiterste noorden van de Bondsrepubliek) kreeg de NPD gemiddeld tien en een half procent van de stemmen. De „Nationaal Democratische Partij" schijnt er in te zijn geslaagd om, zoals haar opzet was, de aanhang van de talrijke splin tergroeperingen onder haar vlag te verza melen. Een vlag die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Vuurrood, evenals die van de nazi-partij uit de Hitlertijd. Het ha kenkruis is echter verdwenen. Daarvoor in de plaats is een suggestieve witte cirkel ge komen. Wie wil, kan de swastika er zo in terugzien. Naar aanleiding van de verkiezingsuitsla gen schreef het invloedrijke West-Duitse weekblad Der Spiegel: „Er is geen twijfel mogelijk. Voor de eerste maal in de geschie denis van de Bondsrepubliek is het rechtse radicalisme meer dan een wassen neus. Wat een dozijn splintergroepjes nooit is gelukt, behaalde in één klap de NPD: een noe menswaardige toeloop". Partijvoorzitter Fritz Thielen, eigenaar van een cementfabriek in Bremen, en plaatsvervanger Adolf von Thadden ont kennen, dat hun NPD een „partij van oud-nazi's" is. Maar feit blijft, dat van de 18 bestuursleden van de partij er liefst 12 actief zijn geweest in de NSDAP. Alle 12 traden al tot Hitlers partij toe in 1930 of 1931 en zijn tot het bittere einde nazi ge bleven. De stellingen van de partij liegen er ook niet om. Het lijken echo's van een verle den, waarvan ieder hoopte, dat het was uit gestorven. Zo zegt Adolf von Thadden, van wie men veronderstelt, dat hij achter de schermen de ware partijleider is: „Vreem de kunst bedreigt de eigen (Duitse) volks cultuur" en waarschuwt 'hij tegen „de ze denverwildering van een hoop individuen op Duitse bodem". Na de verkiezingen schreef in het NPD-partijblad een vormalige „SS- Hauptsturmführer": „onze kiezers vormen de elite onder het kiezerskorps". Het hoofdbureau van de partij, gevestigd in Hannover, verklaarde begin april: „Wij hebben nu 16.298 leden. Het zijn allen men sen, die willen, dat Duitsland zich nog eens vernieuwt". In de verkiezingspamflet ten wordt de NPD-kiezer opgeroepen „de gewetenloze kliek, die onze nationale, mo- ïele en zedelijke waarden stelselmatig naar beneden haalt, niet langer te dulden". Het zijn geluiden, die al eens eerder in Duits land zijn gehoord en ook toen aanvanke lijk met een schouderophalen werden be groet. „Toch zijn we geen nazi's", zegt de NPD. Tegelijkertijd organiseert de partij fakkel optochten en parades op dezelfde plaats in Neurenberg, waar eens Hitler zijn gigan tische jaarlijkse bijeenkomsten hield. in India het kleine landbouwbedrijf juist be vorderd. Zo zijn hier boertjes die er be drijfjes van.... een halve hectare op na houden. Van zulke kleine akkertjes, die bo vendien minder opbrengen dan in Europa of de Ver. Staten, kan men nauwelijks bestaan. Liever gebrek De „verborgen werkloosheid" in de In dische landbouw is schrikbarend. Niettemin wil het gros van deze boertjes nog liever ge brek lijden op het platteland, dan een re delijk loon in een van de stedelijke fabrieken verdienen. Men is verknocht aan het leven in de dorpsgemeenschap. Psychische gebor genheid vormt de grondslag van deze vorm van samenleving. Het nieuwe wordt er ge weerd, men handelt traditioneel. Maar lang zaam maar zeker begint deze wereld met zijn rustige zekerheden toch uiteen te val len. Van een echte sanering van de Indische landbouw kan evenwel nog niet worden ge sproken. Er zijn trouwens geen plannen te bedenken, die op korte termijn een flinke verbetering kunnen brengen. Zware hypotheek De opvatting van Mahadma Ghandi, dat innerlijke vrede belangrijker is dan materiële welvaart, wordt nog altijd door miljoenen or thodoxe hindoes aangehangen. Vele hindoes houden zich niet bezig met de vraagstukken van vernieuwing of verbetering in het maat schappelijk bestel, maar alleen met die in de menselijke ziel. Wat betekent maatschap pelijke ellende, als men volgens het leer stuk van het karma nog miljoenen jaren heeft te leven Temidden van gebrek en armoede be waart de hindoe zijn gemoedsrust, een diep geworteld respect voor de natuurlijke orde der dingen. Hij gelooft heilig dat hij wiens geest niet door het lijden wordt geschokt, de klaarheid van geest zal verkrijgen Op die wijze houdt ook de hindoe-intelli- gentia zich innerlijk afzijdig van de westerse levensopvattingen Dat betekent al evenzeer een rem op elke sooiale vooruitgang. Deze erfenis van het anders dan andere CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS ft.SO verleden is de zwaarste hypotheek, die op de Indiase cultuur rust. Buitenlandse hulp kan India wel helpen maar niet redden. Slechts in de geest van een volk schuilt de kracht een sociale orde te doorbreken. Maar zolang de conserverende krachten nog zo veel invloed hebben, komt er van een der gelijke „doorbraak" niet veel terecht. (Nadruk verboden.)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3