NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD C. BREAS Plouvier heeft DE se h oenen Raadsvergadering Raadsvergadering WISSENKERKE KORTGENE GOUDEN JUBILEUM VAN Lezers hanteren de pen geneesmiddelen ba'ndages parfumerie A.C.van der^hREST RUILVERK AVELINGS- NIEUWS No. 3195 Zaterdag 7 mei 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Maandag 2 mei j.l. een openbare raads vergadering waarin het lid Bus traan met kennisgeving afwezig was. Na enige welkomstwoorden werd het nieuw benoemde raadslid, de heer Jac. Die- leman, na aflegging van de voorgeschreven eden, geïnstalleerd. De notulen en enige ingekomen stukken gingen als gewoonlijk onder de hamer door. Aan de Geref. school te Geersdijk zal op haar verzoek, lot een bedrag van 1484. medewerking worden verleend tot de aan schaf van luxaflex in de beide lokalen van genoemde school. Een wijziging van de begroting 1984 en de rekening over 1964 van het burgerlijk armbestuur werden z.h.s. goedgekeurd. De inkomsten en uitgaven over dat jaar bedroe gen beide 77.416.21. De gemeenterekening over 1964 werd voorlopig vastgesteld op een ontvang van de gewone dienst van 1.389.075.15, een uitgaaf van 1.361.410.65 en een batig slot van 27.644.50. De inkomsten van de kapitaal- dienst over dat jaar bedroegen 3.775.270.31, de uitgaven 4.011.498.31 en het nadelig slot 236.228. Aan de heer J. Kastelein te Geersdijk werd een stukje tuingrond, groot 20 m2, ver kocht voor 3.15 per m2. Besloten werd geen bezwaren in te dienen tegen de door Ged. Staten vast te stellen jaarwedde van de wethouders. Deze wedden zullen van 2292.verhoogd worden tot 2472.—. Aan de heer J. Lievense te Westkapelle werd een exploitatievergunning verleend voor het bouwrijp maken van zijn bungalow terrein, buitendijks gelegen aan de rechter zijde van de haveningang. Het bouwrijp ma ken en al dergelijke werken, genoegzaam bekend uit andere dergelijke werken komen ten laste van de heer Lievense die ook een bankgarantie van 100.000.moet geven tot naleving van zijn verplichtingen. In de hierop volgende bespreking zette voorzitter Wisse duidelijk uiteen dat de nodige infor maties alle gunstig waren en dat de Ned. Heide Mij. over dit alles de supervisie heeft. Het lid Sandee vertrouwt er op dat alles goed is doorsproken en dat men bij tegen slag in zo een groot project al van zeer goede huize moet zijn om zo een klap op te vangen. Hierna werd z.h.s. besloten bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een kasgeld lening van 100.000 aan te gaan met een looptijd van 3 maanden en tegen een rente van 53/4°/o. Hierop deelde de voorzitter mede dat de ze morgen een onprettig bericht was ont vangen, nl. de bouw van de woningwet- wonigen wordt aan strengere banden ge legd en er moet onmiddellijk gestopt worden met de ratiobouw. Hoe het verloop hiervan zal zijn wist hij nog niet, voor Walcheren schijnt een financiële regeling met particu liere beleggers gelukt te zijn. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat het lid De Moor voor de laatste maal als raadslid aanwezig is, Hij vertrekt uit de gemeente. De Moor is bijna 4 jaar raadslid geweest en heeft steeds geprobeerd iets van zijn lidmaatschap te maken. Woorden van dank en de beste wensen voor de toekomst besloten dit toespraakje. Het scheidende lid sprak hierop enige dank- en afscheids woorden. In de rondvraag maakte het lid De Smit gewag van de halve afsluiting op de Dorps- dijk en bij de garage Van Damme. De voor zitter antwoordde hem, dat ten deze geen overleg met de verkeersinspectie was ge pleegd maar dat die voorzieningen waren genomen om het doorgaande verkeer zo min mogelijk te belemmeren. Het waarschu wingsbord op de hoek van de Beatrixstraat is volgens advies van de A.N.W.B. geplaatst. Verder maakte De Smit b. en w. er op attent dat de riolering achter de woningen De Rijder A. Filius, Dorpsdijk, in een mise rabele toestand verkeert; dat er in de Oost voorstraat 2 afrasteringen zijn blijven staan die de nu mooi geworden straat ontsieren en dat de Ulo-leerlingen vernielingen aanrich ten op het gemeentelijk voetbalveld. Een én ander verkreeg de volle aandacht. Wat de klacht over het voetbalveld betreft, het lid Sandee kon best begrijpen dat de jeugd daar tussen schooltijd naar tóe trekt, verbiedt men hun dat, moet er wat anders voor in de plaats gegeven worden. Een oplossing hier voor ligt vol voetangels en klemmen. Het lid Zuydweg dankte het scheidende lid De Moor namens de raad, voor de pret tige samenwerking. Spreker wees op de z.i. onbillijkheid scheppende bepalingen bij woningverkoop. Hij doelde hier voornamelijk op een woning die voor de recreatie goed geld zou kunnen opbrengen, waarvoor de tegenwoordige eige naar ter plaatse een nieuwe woning wil bouwen. B. en w. gaan van het standpunt uit, dat goede woningen voor permanente bewoning beschikbaar moeten blijven, daar voor bestaat een wachttijd van 6 maanden. De laatste opmerking van spreker betrof het heffen van een soort entreegeld aan de dui nen van Kamperland. Dit zou volgens hem nog wel te billijken zijn, wanneer daar eni ge voorzieningen tegenover stonden, b.v. een eenvoudig toilet en een waskraan. De voor zitter zette uiteen, dat bedoeld terrein parti culier eigendom is dat door de strandexploi- tanten woedt gehuurd. Het lid Stokman vroeg een beter onder houd van de gemeentewoningen, die toch ook regelmatig in huur worden verhoogd. De voorzitter antwoordde,het onderhoud van bedoelde woningen wordt door het Rijk ge financierd. Momenteel is een bedrag van 150.per woning per jaar beschikbaar, waarvan de huurders 25.per jaar kun nen krijgen als toelage op eigen binnenwerk. Het lid Sandee opperde de idee het gehele bedrag, onder zekere bepalingen, de huur ders in handen te geven. Het lid Bakker vroeg en verkreeg nadere inlichtingen over de verbeteringen aan de Noordeindstraat. Het lid Filius informeerde naar de reden van het lang wachten met de uitvoering van een werkje aan de Korte Nieuwstraat. Volgens de voorzitter was er een vertraging met de schatting en in de administratie ge weest. A.s. woensdag wordt de akte gepas seerd. Filius vroeg naar de konsekwenties van de beknotte woningbouw, waarop de voorzitter antwoordde, toch nog een aan tal woningen van Ged. Staten te zullen ver krijgen. Tot slot informeerde het lid Sandee naar een verbetering van een slecht gedeelte in de weg op de Oost-Haven dijk. In b. en w. was hiertoe reeds besloten. De zeer warme maar toch aangename ver gadering werd hierna gesloten. In een spoedeisende vergadering op vrij dag 29 april j.l. werd met algemene stem men en na ampele bespreking besloten tot het verlenen van medewerking aan „Con- tracta" tot het in exploitatie brengen van gronden in het bestemmingsplan „De Zand- kreek". Voorzitter Bom zette bij de aanvang van de vergadering uitvoerig de aan te gane overeenkomst uiteen. De voornaamste pun ten laten wij hieronder volgen: 1. de gemeente koopt van „Contracta" voor de prijs van ƒ1.de grond waarop we gen, opbenbaar groen en openbare par keerterreinen worden aangelegd; 2. de gemeente zal op haar kosten de op of in deze grond aangebrachte voorzienin gen onderhouden, voor zover dit onder houd niet ten laste van derden komt (nutsbedrijven) 3. „Contracta" zal alle plannen uitvoeren voor haar rekening, nadat deze plannen de goedkeuring van het gemeentebestuur hebben; 4. de gemeente zal aan de Waterleiding maatschappij garanderen de door deze maatschappij te berekenen jaarlijkse las ten wegens investering; „Contracta" verplicht zich op haar beurt de bedragen, die de gemeente aan de Waterleidingmaatschappij moet betalen, te vergoeden; 5. „Contracta" betaalt aan de gemeente: 7500.wegens kosten van voorbe reiding; 50.000.wegens afgekocht onderhoud en beplantingen; 43.750.wegens bijdrage in de kosten van een rioolwaterzuiveringsinstallatie; 46.500,wegens kosten van dorpsuit- leg. Uiteraard moet enige zekerheid bestaan om trent de nakoming van de verplichtingen, die „Contracta" op zich neemt. Daartoe wordt ten eerste een betalings regeling getroffen en ten tweede dient ter meerdere zekerheid een bankgarantie te wor den gesteld van 100.000. In de overeenkomst is tevens de bepaling opgenomen dat „Contracta" zonder goed keuring van b. en w. niets uit dit plan mag verkopen voor en aleer alles klaar is. Het gehele plan moet binnen 2 jaar bouw rijp zijn gemaakt en binnen 3 jaar (afhan kelijk van Rijksgoedkeuringen) zijn afge bouwd. De voorzitter vertelde verder dat „Con tracta" geen reisbureau is maar een bouw maatschappij, die bungalows over de ge hele wereld bouwt. „Contracta" is volgens hom het uitvoerend lichaam van een groot bankconsortium „Euroland", gevestigd in Zwitserland. Het ligt in de bedoeling van „Contracta" om met de snelheid van een vliegtuig dit object tot uitvoering te bren gen. Het is voornemens dit iaar nog 20 a 22 woningen gereed te krijgen, welk plan door Ged. Staten reeds is goedgekeurd. Voorzitter Bom was bijzonder dankbaar voor de goedkeuring door de raad, nu kan er eon begin gemaakt worden. Hij hoopte dat alles goed komt, goed wordt en goed blijft. Tijdens de bespreking van het plan vroeg het lid Markusse of er op dat terrein door „Contracta" ook een winkel gepland is. Mocht dit zo zijn dan ziet hij er niet veel voordeel in voor de Kortgeense midden stand. De voorzitter antwoordde dat de mo gelijkheid van een winkel bestaat bij het te bouwen restaurant. Middenstand en „Con tracta" hebben hierover reeds contact ge had. Het lid Van der Weele hoopt dat alles goed mag gaan en dat het de gemeente geen geld gaat kosten. Hierna werden aan een drietal straten in het uitbreidingsplan te Colijnsplaat de vol gende namen gegeven, de straat aansluitend op de Ringweg: Dokter Maasstraat; de straat, die als eerste op de dokter Maasstraat uitkomt, Zonnebloemstraat en de straat die van de Zonnebloemstraat naar de Havelaar- straat loopt: Tulpstraat. Tot besluit van deze vergadering werden een aantal verkeersmaatregelen genomen, o.a. voorrangsborden en wachtverboden. De ze maatregelen gelden als een proef en kun nen desnoods later nog worden gewijzigd. De grote zaal van het hotel „De Kroon" was j.l. vrijdag danig vol met feestvierenden bij gelegenheid van het feit dat J. C. Breas 50 jaar werkzaam was geweest bij het bouw bedrijf Slotema, v/h M. H. van Hee. Vele genodigden, waaronder familieleden van de jubilaris en vrijwel het gehele personeel van Slotema, een 50-tal met hun dame, toon den hun belangstelling. Nadat „Apollo", waarvan Breas meer dan 50 jaar werkend lid is en enige jaren gele den de zilveren medaille daarvoor heeft ont vangen, een serenade had gebracht, open de. ceremoniemeester W. C. Dees de feest avond met een geestig gesproken overzicht van het timmermansleven van Breas, waarin werkijver, vamkmanschap en humor de bo ventoon voerden. De heer Slotema sprak zijn tevredenheid uit over de door Breas in de afgelopen ja ren geleverde prestaties en roemde bovenal ook het vakmanschap. Voor hij het bedrijf Van Hee in eigendom verkreeg had hij veel van de jubilaris geleerd. In .een geestig speechje feliciteerde burgemeester Wisse de gouden jubilaris met het unieke feit van 50 jaar aan één bedrijf verbonden. Mooie ca deaus, de gebruikelijke enveloppe, bloemen en fruit waren de tastbare dingen, die de ge lukwensen van allen vergezelden. Breas dankte met bewogen stem voor deze onverwachte hulde. Acoordionist De Moor en drummer Van den Berge zorgden op beschaafde manier voor de verdere gezelligheid die tot in de kleine uurtjes voortduurde. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den dat hetzelfde bedrijf -reeds eerder werk nemers met 50 jaar dienstverband huldigde, n.l. G. A. Breas in mei 1948, A. Oele in mei 1951, G. C. Breas in mei 1956 en M. Ver burg in mei 1958.. Zeer geachte redactie, Gaarne vragen wij uw aandacht voor on derstaand bericht. Stuur uw kleuter niet alleen uit „om een ijsje" Wij doen een beroep op alle ouders van jonge kinderen om hetzij a. de ijsco voor het kind zelf te kopen, hetzij b. het kind aan de hand van en naar de ijs cowagen mee te nemen; en om het kind te leren in het bijzonder op het verkeer te let ten op de terugweg. Deze eenvoudige voorzorgsmaatregelen kunnen voorkomen dat uw kind gewond of misschien gedood wordt. Deze raadgeving is de conclusie van een thans ontvangen onderzoek inzake ongeval len met kinderen en ijscowagens in de ste den Birmingham, Coventry en de Graaf schap Warwickshire (Engeland) over de ja ren 1961 t/m 1963. Gedurende drie opeenvolgende jaren (1961- '62-'63) volgde de Transport Area Road Sa fety Unit Warwickshire de verkeersongeval len van kinderen in verband met ijscowa gens in Birmingham, Coventry en Warwick shire. In die jaren werden 172 kinderen tus sen de leeftijden 1 en 13 jaar het slachtoffer van wegverkeersongevallen welke verband hielden met ijscowagens. De slachtoffers bestonden uit: 4 doden, 78 ernstig gewonden en 90 licht gewonden. De dodelijke en ernstige ongevallen verte genwoordigen 7.6% van alle dodelijke en ernstige ongevallen met jeugdige voetgan gers van 14 jaar en jonger in Birmingham, Coventry en Warwickshire. (Er deden zich geen ongevallen voor bij kinderen van 14 jaar.) Van de 172 slachtoffers waren er 160 10 jaar en jonger, waarbij de 4-jarigen er het slechtst afkwamen met 32, de 5-jarigen met 27, de 6-jarigen met 17, de 7-jarigen met 23 en de 8-jarigen met 19 slachtoffers. Ongeveer 9 van de 10 ongevallen gebeuren wanneer het kind de ijscowagen verlaat. Het gevaarlijkste ogenblik is wanneer het kind de ijsco ontvangt, het moment waarop het alle kreten en smeekbeden om op hei- verkeer te letten vergeet. Helaas zien som mige ouders, aldus 'het -rapport, er weinig gevaar in hun kinderen de straat waarin ze zelf wonen alleen te laten oversteken en de ongelukken gebeuren soms ongeveer tegen over de eigen woning. Zelfs het met de ogen toezicht houden op de kleuter door ouders of door een ouder kind bij het oversteken is niet voldoende om dit soort ongelukkken te voorkomen. Men moet bij het kind blijven Deze tragische ongevallen kunnen, aldus The Warwickshire Road Safety Unit, wor den voorkomen. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers wil deze raadgevingen onder de ogen van de Nederlandse ouders bren gen. Bij voorbaat vriendelijk dank. Hoogachtend, Nederlandse Vereniging Besoherming Voetgangers. Het Hoofdbestuur. Spuitwater voor de fruitteelt Ten aanzien van het watergebruik in de fruitbedrijven maken we hierbij enige op- mërltingen. Dat 't gebruik van goed spuitwater in de fruibteelt een vereiste is zal voor ieder wel duidelijk zijn. Voor alles geldt dus water van goede kwaliteit. Het gebruik van sloot water moet te allen tijde ontraden worden, in veiband met te hoog zoutgehalte. Open welputten worden weinig of geheel niet meer aangetroffen. Het bevat weinig ijzer en is daarom dikwijls goed bruikbaar, doch de hoeveelheid water is meestal te gering. De bestaande fruitteeltbedrijven zijn dan ook voor het grootste deel aangesloten op de waterleiding. In verband echter met de op gang gekomen ruilverkaveling, is het mo gelijk dat er meerdere percelen en/of be drijven van water zullen moeten warden voorzien. Bij een eventuele verplaatsing van bestaande percelen zal ook de wateraan sluiting nu moeten verhuizen. Bij de Water leiding Mij. Zuid Beveland kregen we hier omtrent alle inlichtingen. Nieuwe aansluitingen kunnen in de mees te gevallen wel gerealiseerd worden. Dit is mede afhankelijk van de plaats waar vanaf aangesloten moet worden. Het grootste per- POEDER - CREME - OLIE - ZEEP centage aansluitingen zullen ook in de toe komst alleen huisaansluitingen worden. Dat wil zeggen dat men, anders dan voor huis houdelijke doeleinden, niet meer water per tijdseenheid kan afnemen, enkele gunstig gelegen bedrijven uitgezonderd, zonder ex tra voorzieningen. Om een sproeimachine van b.v. 800 liter inhoud snel te kunnen vullen, zou het ge wenst zijn een aansluiting te hebben van een leiding met een tamelijk grote diameter. Dit is volgens de verkregen gegevens niet mogelijk en men zal in de meeste gevallen moeten volstaan met een kleine aansluiting. Bij deze kleine aansluitingen zullen door de teler zelf nog wel enige voorzieningen ge troffen moeten worden. Een wateropslag plaats zal in de meeste gevallen nodig zijn om van een snelle werkwijze verzekerd te worden. Over de aansluiting op het wa terleidingnet wende men zich tot de Water leiding Mij. Zuid-Beveland te Goes. Dit behoort dus niet tot de werkzaam heden van de ruilverkavelingscommissie. GOOFJE GOOCHEM Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1