NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 30 APRIL! VEEtLEeiMG Pion vier heeft DE schoenen No. 3194 Zaterdag 30 april 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 0 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen terbeschikkingstelling in? PSYCHIATER LEGT DELINKWENT NIET IN DE WATTEN Dezer dagen is tegen de moordenaar van Corrie Hofman acht jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Een man, die in Utrecht voor een soortgelijk delict terechtstond, werd veroordeeld tot 5 jaar plus terbeschikkingstelling. Een halve eeuw geleden zouden beide verdachten tot levenslang zijn veroordeeld, en anderhalve eeuw geleden stellig tot de dood straf. Helaas bestaat bij het .grote publiek nog altijd de gedachte, dat een delin- kwent er met een terbeschikkingstelling gemakkelijk afkomt. Kortom, dat de psychiater, op wiens advies de rechter tot het nemen van een dergelijke maat regel besluit, de beste advocaat voor de verdachte is. Deze gedachte is zo wijd verbreid, dat er een kortsluiting dreigt tussen publiek en rechterlijke macht. Daarom heeft het zin de doelstellingen van de regeringsverpleging eens uiteen te zettten. Ook in het belang der samenleving. In onze eeuw voltrok zich een grote om wenteling in ons straffenstelsel. De opbloei van het sociaal bewustzijn gaf de stoot tot een machtige hervormingsbeweging, die op velerlei gebied inzette. Zij deed ook haar invloed gelden op ons strafrecht. De veran deringen, die zich voltrokken, kenmerkten zich door een streven de mens in het cen trum te plaatsen. De persoon van de dader ging meer gewicht leggen in de weegschaal van Vrouwe Justitda. De rechter zou voort aan niet alleen moeten weten welke zaak, maar ook welke persoon hij moest berech ten. De moderne psychiatrie heeft tot deze vernieuwing van het strafrecht aanzienlijk bijgedragen. Zij heeft ons meer inzicht in de oorzaken van de criminaliteit verschaft. Zij leerde ons, dat een groot deel van de gestraften niet of slechts in verminderde mate verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden, die dikwijls een gevolg zijn van ernstige psychische trauma's, gees telijke verwondingen, opgelopen door een averechtse opvoeding of andere faotoren. Door deze nieuwe inzichten geleid voerde de wetgever in 1925 de z.g. Psychopaten- wet in, waardoor het mogelijk werd derge lijke delinkwenten na het uitzitten van hun straf vast te houden en hen een dwangver pleging op .te leggen. Doel. Doel van deze maatregel (art. 37 Wetboek van Strafrecht) was tweeërlei. Enerzijds be scherming van de maatsohappij, anderzijds medische behandeling van degene, ten aan zien van wie de rechter deze maatregel had gelast. Kortom, deze maatregel diende zo wel het belang van de samenleving als van de verdachte. Ten onrechte worden deze belangen vaak gescheiden. De massa zegt: „Het is in ons belang, dat die man achter de tralies gaat". Dat is geen verstandige redenering. Want eenmaal wordt die man uit de gevangenis ontslagen, en wanneer hij dan als een verbitterd mens onder ons terugkomt, zal hij vermoedelijk recidiveren. De maatschappij heeft er juist belang bij, dat er .iets aan zo'n man wordt gedaan, dat hij als een geestelijk volwaardig mens in de samenleving terugkeert. Daartoe is vaak een intensieve medische behandeling nood zakelijk. Vrees voor t.b.r. De terbeschikkingstelling duurt in eerste aanleg twee jaar maar kan steeds door de rechtbank met een of twee jaar worden ver lengd. Zij is dus onbepaald van duur en juist deze onbepaalde duur wordt door alle delinkwenten gevreesd. Prof. Kloek, hoofd van de Observatiekliniek van het Neder landse gevangeniswezen zegt: „Men denkt dat de delinkwenten er met een terbeschik kingstelling gemakkelijk afkomen. Niets is minder waar. Onze observandi in de kli niek vrezen niets zo zeer als een terbeschik kingstelling. Zij smeken ons meestal om De invloed van een constitutioneel mo narch op de gang van zaken in het land be hoeft lang niet zo gering te zijn als men denkt. Veel hangt hierbij af van de persoon lijkheid, het karakter van de vorst en van de aandacht, die hij of zij geeft aan de volksbe langen. H.M. koninging Juliana, die heden haar 58ste verjaardag viert, heeft deze waarden te allen tijde onderkend. Zij heeft steeds een levendige belangstelling aan de dag gelegd voor alles, wat er onder ons volk leeft. Een belangstelling, die altijd recht streeks uit het hart komt en die daarom steeds een positieve weerklank vindt bij alle groeperingen van ons volk. Maar niet alleen in de rol van vorstin, ook als moeder wist zij eerbied af te dwingen. Een gemoedelijke jongeman met nuchtere oogopslag, rustige manieren en een verfrissende spontaniteit. Dat is de indruk, die Pieter van Vollenhoven, de ver loofde van h.k.h. prinses Margriet nu reeds allerwegen heeft gevestigd. Deze zoon van de directeur van een Schiedamse zeilmakerij, die kortgeleden zijn rechten studie beëindigde en thans de wapenrok draagt, wordt lieden 27 jaar. Vrijwel moeiteloos heeft hij zich de symphathie van het Nederlandse volk weten te verwerven. De sportieve inslag, die zijn levensstijl kenmerkt en zijn ongekunsteld optreden, spreken zowel het vrouwelijke als het mannelijke deel van onze bevolking sterk aan. Creativiteit kenmerkt trouwens toch het leven van de aanstaande gemaal van prinses Margriet. Hij beoefent vele takken van sport en is een enthousiast muziek liefhebber. Hoewel de officiële huwelijksdatum nog niet bekend is gemaakt, wordt aangenomen dat het huwelijk tussen prinses Margriet en de heer Van Vollen hoven begin 1967 zal worden voltrokken. Koningin Juliana heeft ons allen steeds een voorbeeld van goed gezinsleven gegeven. Zij heeft haar dochters opgevoed in blijheid en ernst, zo nodig ook in gepaste gestrengheid. Onze koningin heeft een moeilijk jaar achter de rug. De verdeeldheid en de spanningen die twee huwelijken van haar dochters on der ons volk teweeg brachten, hebben haar zwaar beproefd. Maar onze koningin is een moedige vrouw, die zich niet laat meeslepen door allerlei emoties en steeds in staat blijkt te midden van moeilijke omstandigheden een zekere nuchterheid te bewaren. In deze lakonieke en bedachtzame benade ring van de problemen schuilt de grootheid van deze vorstin, wier verjaardag toch weer uitbundig zal worden gevierd. Rolczadel met hand greep voor kinderen Een nieuw snufje op de Nederland se fietsenmairkt is het korte tijd in geburgerde dames-rokzadel, maar nu voorzien van twee handvaten, waar aan kinderen, die op de bagagedrager meerijden zioh kunnen vasthouden. Bij het rokzadel worden nu ook, eraan te bevestigen, handige draagtasjes geleverd in dezelfde kleur als het zadel. Doris Day op de (iets Een van Amerika's meest geliefde filmsterren, Doris Day, heeft zich een fiets aangeschaft waarvan zij dagelijks gebruik pleegt te maken. Motief voor deze voorkeur: wie zonder schadelijke nevenwerkingen slank wil worden of blijven moet gaan fietsen. deze maatregel niet aan de rechtbank te adviseren. Wij psychiaters prefereren noch tans de t.b.r. vaak boven de straf. In de eerste plaats omdat er mogelijkheden van medische bemoeienissen ontstaan die er in de straf ternauwernood zijn. In de tweede plaats omdat de t.b.r. een betere basis biedt voor een intensieve nazorg. Als een gestraf te wordt ontslagen, let niemand meer op hem. Als een terbeschikkinggestelde met proefverlof wordt gestuurd, mag hij zich niet aan het toezicht onttrekken, want dan gaat hij terug naar de inrichting." Prof. Kloek acht de gevangenis niet de omgeving, waar geestelijk gestoorde delin kwenten geresocialiseerd kunnen worden. In de gevangenis is alles ingesteld op het voorkomen van moeilijkheden. De vrees voor complicaties beheerst de sfeer. Men sen, die telkens blijk geven van him on vermogen tot het dragen van verantwoorde lijkheid. komen voor maanden of jaren in een omgeving waar op hun verantwoorde lijkheidsgevoel nauwelijks een beroep wordt gedaan, omdat alle leefregels door het re giem zijn vastgesteld. Delinkwenten wier misdaden uitdrukking zijn van een diepe karakterpathologie, kun nen jaren meesukkelen in het dagelijks ga reel. Datgene wat hen ongeschikt maakt voor het maatschappelijk leven, wordt in de gevangenis niet opgemerkt". Behandeling. In de gevangenissen worden de delin kwenten geleefd, in de inrichtingen voor terbeschiklcinggestelden moeten zij zelf de last der verantwoordelijkheid torsen. Het duidelijkst is dat in de dr. van der Hoeven- kliniek, het inmiddels wereldberoemd ge worden psycho-therapeutisehe centrum voor delinkwenten. Alle verpleegden krij gen hier een dieptepsychologische behande ling, terwijl een groot aantal maatschappe lijk werkenden zich concentreert op het so ciale gedrag van de delinkwenten. Deze intensieve behandeling eist het uiterste van de verpleegden. De behandeling roept enorme spannin gen op en heeft soms geleid tot allerlei li chamelijke reacties, tot maagkwalen en longaandoeningen toe. Men kan dus niet zeggen, dat deze mensen door de psychia ters in de watten worden gelegd. In de af gelopen tien jaar heeft deze behandeling stellig effect gesorteerd bij verschillende delinkwenten, die door sombere reclasseer- ders en officieren van justitie reeds als ho peloos waren opgegeven. In Nijmegen wordt nu gebouwd aan een tweede kliniek, waar op deze wijze delin kwenten behandeld zullen worden. (De prof. Pompe-kliniek). Helaas is de thera peutische sfeer in de andere inrichtingen voor terbeschikkinggestelden minder goed. Met name de rijks-asiels zijn nog te zeer gebonden aan een strak, door het rijk voor geschreven systeem, terwijl bovendien de gestichtsbevolking zo heterogeen is, dat er moeilijk een behandelingssfeer kan worden gecreëerd. Toch doet ook de leiding van deze in richtingen al het mogelijke om de verpleeg den iets mee te geven, dat hun aanpassing aan de maatsohappij kan bevorderen. Een der asiels, dat te Groningen, is inmiddels ook al als een psycho-therapeutiseh cen trum ingericht. Al met al mag geconstateerd worden dat de nogal omstreden maatregel der terbe schikkingstelling in onze rechtsbedeling niet gemist kan worden. Is trouwens de wijze, waarop een volk zijn justitiabelen be handelt, niet tekenend voor de beschaving van dat volk? (Nadruk verboden) Mr. M. van Oudwijck Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 2