Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 23 april 1966 no. 3193 Lezers hanteren de pen RECREATIE OP HET TWEEDE PLAN RUILVERK AVELINGS- NIEUWS Bang voor de Chinese bom ra Oranjccoinité Wissenkerke PROGRAMMA 't Jantje van Alles MAISON AUBERT Gratis gebruik van tapijtreiniger Fa. J. van Halst Zonen Rijdt veilig - Rijdt Batavus Evenals de schrijver van vorige week, die de recreatie in Wissenkerke vitaminepillen toediende, heb ook ik met belangstelling de diverse artikeltjes in uw blad gelezen. Bo vendien heb ik ze ook nog bewaard. Soms komt dat goed van pas. Diverse gemeenteraadsverslagen vergelij kend, krantenknipsels over Noord-Beveland hei lezend en ter completering uw serie over de recreatie er bij nemend, zou ik toch wel graag een paar aantekeningen maken, die misschien waard zijn gelezen te worden. 2 april j.l. schreven de heren R. Slotema en J. C. van den Berg o.a.: „Meer mensen moeten hun huizen openzetten voor de va kantieganger. Meer.... meer In het verslag van de voorjaarsvergade ring VVV „Noord-Beveland" stond o.a.: „Over 10 jaar 1.250.000 overnachtingen. Op brengst 12.500.000. Beduidend meer dan nu over een geheel jaar van de hele bevol king". In het artikel over de „Recreatie in Wis senkerke" worden de mensen van Kamper land, Wissenkerke en Geersdijk opgeroepen om de vindingrijijkheid te tonen, om met gezamenlijke krachten veel te bereiken. Het resultaat zou dan kunnen zijn, volgens de schrijver, dat we hier een recreatiecentrum hebben, dat klinkt als een klok. Nu wil ik beslist geen kritiek uitoefenen op dit schrijven, integendeel! Ik vind dat we meer mensen moeten hebben die eens initiatieven namen en het maar niet passief over zich heen lieten ko men! Toch wil ik in dit streekblad graag de gedegenheid uitbuiten om te zeggen: „RECREATIE OP DE TWEEDE PLAATS". Hierbij zou ik nog eens graag de woorden van het raadslid Sandee aanhalen, die we 6 november 1965 in dit blad afgedrukt za gen. De heer Sandee wijst er zeer terecht op, dat het inwonertal van onze gemeente nog steeds terugloopt. Dit verlies wordt nog in geen geval gecompenseerd door de re creatie, aldus de woorden van de heer San dee. De heer A. J. Kaland zei: „Primair voor de plattelandsgemeenten in Zeeland is, dat het leefklimaat wordt bevorderd om vooral mensen die er zijn opgegroeid, vast te hou den. Men moet met zijn tijd meegaan, wil men deze generatie niet afstoten". We moeten dus ook Kamperland, Wissen kerke en Geersdijk een goed leefklimaat ge ven. Het feit, dat ik vandaag, 19 april, weer mensen bezig zie de grindwegen van water te ontlasten, nota bene midden in een dorp, doet ons weer terug denken aan Ba tavieren enz. Dit doet beslist niet erg uit nodigend aan. Hoe kunnen nu mensen toetreden tot de VVV, om vakantiegangers te herbergen, als er nog bewoners van woonwijken hun dage lijkse gang maken naar het kleinste kamer tje met de bekende tonnetjes (wachtend op de toch wel zeer dringende riolering). Dit zijn wantoestanden die we toch met z'n allen moeten proberen uit de weg te ruimen. (Dit is beslist niet bedoeld als een steek onder water voor het gemeentebe stuur, want men heeft onlangs nog ver klaard, dat de riolering boven op de lijst van urgentie staat.) Laten we proberen onze gemeente leefbaar te maken en/'of te hou den. Daarna moeten we proberen mensen aan te trekken. (Grote dagbladen geven ons hierbij wel een duwtje in de goeie rich ting.) Heus, er zijn mogelijkheden. Als we de recreatie de grootste aandacht geven, dan wordt het op den duur zo, dat een paar maanden van het jaar de woningen bewoond zijn en voor de rest is het letterlijk en figuurlijk een „dooie boel". Het is geen kunst een dorp uit te leven, maai- wel een dorp leefbaar te houden. „Nooit geschoten, betekent altijd mis". J. C. Kouwer, Middenweg 7, Geersdijk. Verschillende grondeigenaren meenden dat ze na de stemming van de ruilverka veling Noord-Beveland niet meer hun grond konden verkopen of er anderszins over be schikken. Om dit misverstand uit de weg te rui men het volgende: In de ruilverkavelingswet 1954 komt de bepaling voor dat de eigenaren en de ge bruikers geen handeling mogen verrichten of handelingen welke door een normale be drijfsvoering worden geëist aohterwege la ten, indien daardoor de waarde van hun on roerend goed zou veranderen tenzij met toestemming van de Plaatselijke Commissie. Dit is inderdaad een beperking van de be voegdheden van de eigenaar, maar niet in die zin zoals verondersteld werd; het is slechts bedoeld om waardevermindering (b.y. roofbouw) en waardevermeerdering (b.v. inplant van een boomgaard) van een perceel tegen te gaan. Dat er verder weinig beperkingen zijn blijkt wel uit het feit dat sommige belang hebbenden, na het aannemen van de ruil verkaveling grond trachten aan te kopen om zo mogelijk hun inbreng te vergroten; een grotere inbreng brengt een grotere toedeling met zich mee, mogelijk is juist door de ruil verkaveling alle grond bij hun huis of bij de bedrijfsgebouwen te krijgen. De mogelijkheid van gebruiksruil is nu reeds aanwezig, om dus tijdelijk tot een doelmatiger bedrijfsvoering te leiden; door onderlinge ruil kan b.v. het bewerken van gronden in Kats door iemand uit Wis senkerke en omgekeerd voorkomen worden. O vér de gronden behorende bij bedrijven die beëindigd worden in het kader van de ruilverkaveling, de O. en S. regeling of die gronden welke vrij komen na toewijzing van een bedrijf in een van de IJsselmeerpolders, krijgt de plaatselijke Commissie namens de Stichting Beheer Landbouwgronden de be schikking of als eigenaar of als houder van de pachtrechten. De plaatselijke commissie geeft deze gronden tijdelijk uit, tot aan de toedeling. Samengevat kan dus worden gezegd dat transacties van gronden vrij zijn (behoudens toestemming van de normaal bevoegde or ganen) en dat geen verandering mag worden gebracht in de staat waarin de gronden zich bevinden, dit laatste behoudens toe stemming van de plaatselijke commissie. Amerikaanse deskundigen» „Nog geen reden voor". New York (NNP) Ruim een jaar gele den, in maart 1965, ontplofte boven een ver laten Chinese landstreek de tweede atoom bom, die Peking-China had geproduceerd. De nucleaire explosie zorgde voor een verras sing in de top van de Amerikaanse en naar men aanneemt ook de Russische regering. Luchtmonsters, genomen door hoog vliegen de Amerikaanse verkenningstoestellen, toon den aan, dat deze tweede Chinese A-bom niet van het primitieve Hirosjima-type was, maar veel weg had van de „schone" moder ne A-bommen, die slechts een geringe radio actieve neerslag geven. De Amerikaanse des kundigen werden zich er van bewust dat China op het gebied van de nucleaire tech niek verder vooruit was gegaan dan menig een voor mogelijk had gehouden of voor speld. Zij werden er wat bleek van om de neus. Sindsdien heeft men tijd gehad de schok te verwerken en rustig de gevolgen te be kijken. De gemoederen zijn inmiddels merk baar gekalmeerd. Want, en daar zijn de Amerikaanse militaire specialisten het voor lopig wel over eens, de Chinese atoombom betekent nog lahg geen bedreiging voor de Amerikaanse of Westerse macht. De Ame rikaanse minister van defensie, Robert S. McNamara, vertelde onlangs aan de com missie voor de atoomenergie uit het Ame rikaanse congres, dat China binnen twee of drie jaren in staat zal zijn een atoomaanval uit te voeren op landen, die niet verder dan vijfhonderd mijlen van China af liggen, maar dat het nog minstens tien jaar zal du ren voor communistisch China in staat zal zijn een A-bom in de buurt van het Ameri kaanse vasteland te deponeren. De nucleaire kracht van China, voorzover die van militaire betekenis is, hangt af van twee factoren: de hoeveelheid A- of H-wa- pens en de middelen om deze over te bren gen naar het doel, dat zij zouden moeten vernietigen. Vooral op dit laatste punt staat China nog zeer zwak, menen de Amerikaan se deskundigen. Waarschijnlijk zullen de twee Chinese A- explosies nog dit jaar worden gevolgd door een experiment met een H-wapen, een wa terstofbom, die vele malen krachtiger is dan een atoombom. Splijtbaar materiaal wordt nu overal in China verzameld tot nu toe is op een vijftal plaatsen in China uranium gevonden. De politieke belangstelling van China voor Afrika wordt ook verklaard uit het Chinese verlangen een greep te krijgen op de Afrikaanse uraniummijnen. De hoe veelheid splijtbaar materiaal, waarover Chi na op het ogenblik beschikt, zou voldoende zijn voor tien tot vijfentwintig atoombom men van twintig tot vijftig kiloton (de Ame rikaanse strategische A-wapens hebben een kracht van gemiddeld tien megaton. De Russische bommen zouden nog zwaarder zijn.) In twee of drie jaren zou China hon derd van deze kleinere kernwapens kunnen bezitten. Amerikaanse militaire deskundigen halen hierover hun schouders op. Zij kunnen deze kernmacht nauwelijks indrukwekkend noemen. Militair heeft zij dan ook weinig be tekenis. Politiek des te meer. Op de Azia tische landen, de buumaties van China, zal het feit, dat Peking over honderd A-bom men beschikt, een énorme indruk maken. De regering maakt zich daarover dan ook grote zorgen. De Chinese A-bom betekent voor de Ame rikanen nauwelijks een bedreiging omdat China niet over de militaire middelen be schikt om de A-wapens op hun doelen te brengen. Vrijwel het enige middel dat Pe king daarvoor op dit moment ter beschikking staat, is de oude Russische straalbommen- werper IL-28. Dit toestel, dat nauwelijks sneller vliegt dan een Spitfire uit de tweede wereldoorlog heeft een actie radius van slechts duizend kilome ter. De vraag is bovendien of China op dit moment de kernwapens zo klein kan maken, dat zij door deze lichte bommen werpers kunnen worden meegenomen. An ders zou Peking de ongeveer honderd zware TU-4 toestellen moeten gebruiken. Dit zijn Russische versies van de oude B-29 bom menwerpers. Viermotorig, met propellors uit geruste vliegtuigen, die tegen een moderne luchtbescherming geen vijf minuten in de lucht zouden kunnen blijven. Heel weinig is bekend over de Chinese ra ket strijdkrachten. Het feit dat China eeuwen geleden al vuurpijlen gebruikte in de oorlogsvoering is een te kinderachtig ar gument om te zeggen, dat men voorzichtig moet zijn met beweringen over Chinese ra ketten. De Amerikanen hebben tot nu toe niet veel meer kunnen ontdekken dan enkele defensieve raketstellingen, voor het grootste deel uitgerust met raketten van het primi tieve V-l type. Langs de kust en in Noord- Vietnam schijnen moderne systemen te wor den toegepast, die echter alleen bestemd lij ken voor verdediging tegen vliegtuigen en schepen. Volgens de Amerikanen zal het nog zeker tien jaar duren voor de Chinese tech nici er in zullen slagen een ballistische raket te produceren, die in staat is een A-wapen over een behoorlijke afstand te transporteren. „Tot dan behoeven we nog niet bang te zijn", lijken ze te verzuchten. Maar wat ge beurt er daarna? (Nadruk verboden) ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dok ter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304, b.g.g. 008 bood schappendienst. PREDIKBEURTEN voor zondag 24 april 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer M. Allewijn uit Middelburg en 2.30 uur ds. A. P. Nauta uit Middelburg. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur ds. J. Baars van 's Heer Arendskerke. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur de heer A. P. Cornet van Goes. Ned. Herv. Kerk Kats 9 en 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Strating (Radio- Kerkdienst) en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. R. P. IJtsma en 6.30 uur ds. R. P. IJtsma. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. J. van Haelen. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Krabbe te Den Haag. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen, Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. D. J. Cou- mou te Haarlem. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland APRIL 1966 23 Zaterdag 24 Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag hoogwater 3.50 16.12 4.24 16.46 5.04 17.24 5.46 16.12 6,37 19.13 7.47 20.30 9.10 21.58 2 Tandem wielen met prima banden. Te bevragen: Kaaistraat 1, Kortgene D.V. 3 mei a.s. ho- Y pen onze geliefde *t* ders X J. C. van Haver en B. G. van Haver- Zwemer j« de dag te gedenken dat zij 55 jaar gele- den in de echt zijn verbonden. Amsterdam: C. W. van Haver. jjj J. van Haver- Kaan. *t* Johan. X X Peter. X Kees. X Ina. X Nog geheel onver wacht nam de Here tot Zich, mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, grootmoe der en overgroot moeder Jacoba Neeltje van Oeveren, in de gezegende ou derdom van 89 jaar. Uit aller naam: Anth. Verburg Czn. Bolsward, 19 april 1966. Verpleeghuis „Bloemkamp". De begrafenis heeft plaats gevonden op vrijdag 22 april 1966 op de algemene be graafplaats te Bols ward, nadat tevoren een rouwdienst werd gehouden in de Ka pel van „Bloem kamp". Algemene kennisgeving Heden overleed, tot onze diepe droef heid, in het zieken huis St. Joanna te Goes, onze geliefde en zorgzame man, vader, behuwd-, groot- en overgroot vader Jacob Abraham Verhulst (echtgenoot van J. C. Kooman, eerder we duwnaar van A. P. van Hee), in de ouderdom van 84 jaar. Geersdijk: J. C. Verhulst- K oom an. J. J. Verhulst. M. W. Verhulst- Dieleman. Colijnsplaat: P. M. M. de Regt- Verhulst. C. de Regt. Amsterdam: M. J. van Hee. M. van Hee-Israel. Klein- en achter kleinkinderen. Geersdijk, 17 april 1966. Westweg 3. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 20 april j.l., des namiddags om 2 uur te Wissen kerke. Voor al uw geneesmidde len en toiletartikelen naar Drogisterij KREDIET Hoofdstraat, Kortgene. Wij bezorgen ook aan huis tel. 463. Algemene kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droef heid, na een lang durig lijden, onze ge liefde en zorgzame man, vader, be huwd-, groot- en overgrootvader Cornelis Tazelaar (echtgenoot van Maria Noordhoék), in de hoge ouderdom van bijna 90 jaar. Namens de familie: M. Tazelaar- Noordhoek. Kinderen, be huwd-, klein- en achterkleinkin deren. Kats, 20 april 1966. Dijkstraat 17. De begrafenis zal plaats hebben op he den zaterdag 23 april des namiddags om 2 uur te Kats, vanaf het verenigingsge bouw. voor 30 april 1966 1.30 uur Opstellen kinderoptocht en keuring 2.30 uur Rondgang optocht met Nicoleen van Kamperland Na rondgang optreden Nicoleen 3.15 uur Voetbalwedstrijd Wissenkerke Bevelanders, competitiewedstrijd 6.00 uur Pauze 7.00 uur Drumband van EMM van Kortgene 7.45 uur Muziek van Apollo 9.00 uur Fakkeloptocht Opgave voor de kinderoptocht bij Jac. Filius, Dorpsweg of 's middags voor 1.30 uur in de Voorstraat Prijzen optocht 3 X 10.3 X 7.50, 3 X 5.— en 3 X 2.50 Men wordt verzocht zoveel mogelijk de vlag gen uit te steken en wij rekenen op uw aller medewerking heeft de nieuwste dessins plakplastic, slechts 2.25 per m. Plastic kastranden 0.90 per m. Gordijnplas tic 1.49 per m. Frisse dessins tafelzeil vanaf 1.75 per m. Tafelzeil met wollen rug 4.98 per ^.ituer^egeló Korte Noordstr. 11-15, Middelburg, tel. 37 33. Van Galenstraat 14a (zijstraat, v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. (010) 13 02 35 50 jaar gevestigd Patent-Geneesmiddelen Gummin aren Vr. gratis inl.: toez. on der blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10 8 uur. Mede namens onze kin deren zeggen wij u harte lijk dank voor de belang stelling bij ons 40-jarig huwelijk van u onder vonden. Fam. A. Zwemer- Verburg. Uw tapijt en vaste vloerbedekking reinigt u eenvoudig en volkomen met deze reiniger. 1 busvulling kost 4.50. Maakt vlug een afspraak. Steeds gaarne tot uw dienst. Wissenkerke llillHIIIIMIIllIlilllllilllllllllllIll blijf jong... blijf fit... fiets! fiets .°^et -«.N '<*0ct Tot 31 mei heeft u leans uw fiets voor niets te krijgen Vraagt inlichtingen bij DE MOOR DE WILD VAN DER HEIJDE Wissenkerke Kats Geersdijk Colijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 4