Dostojefski' HDZ Fa. Meulenberg PREDIKBEURTEN ra Algemene ledenvergadering Zelfbediening» plantenkas P. J. Geelhoed 't Jantje van Alles BMW Coupé '61 woningen, grond, boerderijen. Zitdag pedicure *0P' 't Gouddoppertje VERGADERING Echtpaar of gepensioneerd persoon Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 338 en dokter Janssen, tel. (01108) 319 voor zondag 17 april 1966 Ned. Ilerv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. C. van der VVaa uit Goes en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. F. C. Willekes uit Kortgene. Ned. Herv. Kerk Kats 9 en 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. IJtsema. Ned. Herv. Kerk Golijnsplaat 10 uur ds. R. P. IJtsema en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Ringnalda uit Middelburg. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Kerk Kamperland 10 uur ds. Radder (bed. Heilig Avondmaal) en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Golijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland APRIL 1966 hoogwater 16 Zaterdag 12.12 17 Zondag (L35 13.— 18 Maandag 1.17 13.38 19 Dinsdag 1.49 14.11 20 Woensdag 2.19 14.40 21 Donderdag 2.48 15.10 22 Vrijdag 3.18 15.51 Vrijdag 22 april, ho- X pen onze geliefde X ouders en groot- ouders j* A. Filius *j* M. Filius-Wolse, hun 40-jarige echtvereniging Ij! te herdenken. Dat ze nog lang ge- !j! spaard mogen blij- ven, is de wens van hun kinderen en kleinkinderen. Wissenkerke, X Longroom 4. X Receptie 57 uur. *1**1* *1* *1* -I* *1* Voor de vele blijken van medeleven, ontvangen tij dens de ziekte en na het overlijden van onze lieve vrouw en moeder Pieternella v. d. Heijde, betuigen wij onze welge meende dank. Inzonder heid dr. 't Hart voor de liefdevolle verzorging aan haar bewezen. Uit aller naam J. Karreman Kamperland, Strodorp 12. Spuit in drie minuten uw oven schoon voor f 3.95 Drogisterij KREDIET Hoofdstraat Kortgene. op vrijdag 22 april D.V. om 8 uur in de school. Deltastraat Colijnsplaat Het bestuur Heden overleed, zacht en kalm na een zwaar lijden onze ge liefde broeder en zwager Adriaan Bouwense, op de leeftijd van 67 jaar. Colijnsplaat: H. Bouwense J. Bouwense- Geelhoed J. Bouwense G. Bouwense- van Gilst Zuiden: A. Broekhoven- Bouwense J. Broekhoven Colijnsplaat: P. Bouwense J. Bouwense- Kèmpe Wissenkerke: Chr. Sandee- Bouwense A. Sandee Wissenkerke, 12 april 1966. Jonge vrouw zoekt werk voor het a.s. zomerseizoen. Liefst in de middaguren; event, ook op zaterdag. Gezocht wordt naar werk in winkel of restaurant. Br onder no. 377-21 aan dit blad. MAISON AUBERT Van Galenstraat 14a (zijstraat, v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. (010) 13 02 35 50 jaar gevestigd Patent-Geneesmiddelen Gummitraren Vr. gratis iul.: toez. on der blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10 8 uur. Bloemenmagazijn Sanderse Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09 HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN ALLE VERZEKERINGEN Noordstraat 22 Telefoon (01107) 3 70 Kamperland De romans van Fedor Dostojefski (18211881) nemen in de wereldliteratuur eeri even uitzonderlijke plaats in als de drama's van" Shakespeare. In alle be schaafde landen van de wereld vinden de romans van deze Russische schrijver een zeer groot lezerspubliek. Dat geldt zeker ook voor Nederland, waar zijn werken in de meest uiteenlopende uitgaven op de boekenmarkt zijn verschenen. De mens in al zijn grande et misère is door deze Rus scherper getekend dan door enig ander schrijver. Zijn romans, bijna een eeuw geleden geschreven, vertellen ons meer over het innerlijk van de mens dan het oeuvre van welke au teur ook. En nu pas geleden het gebeier van de paasklokken ons de opstanding en herrijzenis verkondigden, is het goed stil te staan bij deze wonderlijke auteur, die zo helder inzag dat de zelfvervulling van de mens slechts hierin gelegen kan zijn: zich ten koste van het lijden te wijden aan zijn medemens. Dragers s an onze gedachten De werken van Dostojefski laten zich niet gemakkelijk lezen. Zijn grote romans als „Schuld en boete", „Demonen", „De Idioot" en „De Gebroeders Karamazow" eisen een enorme concentratie van gedachten. Niete- min zijn het juist deze romans, die hem zulk een vermaardheid hebben verschaft. Er is geen schrijver over wie meer ge schreven is dan over Dostojefski. Letter kundigen, theologen, psychiaters e.a. hebben hun licht over zijn kunst doen schijnen. En nog steeds is de wereld niet uitgepraat over Dostojefski. Wat fascineert ons in de romans van deze Rus? Romans toch, waarin toestanden ge schilderd worden, die vreemd schijnen aan onze maatschappij. Dostojefski's romans zijn bevolkt met duistere lieden, vreemde uitzon deringsfiguren, cynische verachters van wet en moraal, ontembare instinctmensen, ont daan van hun laatste maatschappelijke be kleding. De aantrekkingskracht Men heeft hem verweten dat hij slechts geesteszieken zou beschrijven. Een psychia ter schatte eens dat ongeveer een kwart van alle door Dostojefski beschreven personen zenuwziek zouden zijn. Hij telde er alleen in „Schuld en boete" als zes. Inderdaad schijnen wij op het eerste ge zicht niets gemeen te hebben met deze ont hutsende wezens. Maar en hier openbaart zich het grote kunstenaarschap en het mach tige psychologisch doordringingsvermogen van deze auteur toch oefenen deze vreem de wezens een wonderlijke aantrekkings kracht op ons uit. Wij kennen hen op ge heimzinnige wijze. Ja, wij herkennen onszelf in hen. Zij doen en zeggen wat wij niet durven doen en zeg gen. Zij tonen openlijk wat wij in het diepst van ons gemoed begraven. Daarom zijn de scheppingen van Dostojefski de dragers van onze diepste gedachten. Schuldbesef In „De Gebroeders Karamazow" beschrijft Dostojefski de gevoelens van een man wiens vader is vermoord. Hij heeft de moord niet gepleegd. Toch wordt hij gekweld door schuldgevoelens. Want hoe vaak heeft hij niet heimelijk naar de dood van zijn vader verlangd Hoezeer spreekt een dergelijk schuldbesef ook de mens van onze tijd aan. Wie heeft nooit eens heimelijk een ander het slechtste toegewenst? Dostojefski opent de afgronden in onze eigen ziel. Geen enkele neiging is de mens vreemd. Er steekt een stukje waanzin in elk mens, ook in de rustige burgerman, die zich in beeldt dat hij met de rekenleer van Bar tjens de hele wereld in zijn zak heeft. In al zijn figuren onthult deze auteur ons ietwat dat van ons eigen wezen is en waaraan ons eigen wezen deel heeft. Catastrofe De tegenstellingen in de menselijke ziel zijn door Dostojefski uitgebeeld op een wij ze, zo nadrukkelijk en aanschouwelijk, dat wij de bittere werkelijkheid die hij beschrijft, in ons eigen bloed voelen branden. Zijn me degevoel gaat uit naar de lijdende mens, die prijsgegeven is aan de willekeur des le vens, naar de arme van geest, die dorst naar gerechtigheid, die staat in de diepte waaruit niets anders kan opstijgen dan de sterke, ootmoedige roep tot God. Hij wordt slechts aanklager, een hartstochtelijk aanklager, wan neer hij stuit op 's mensen hoogmoed, die zich een toren van Babel bouwt. Als deze hoogmoed de mens overmeestert, zwijgt alle menselijkheid. Dostojefski's scherpe blik zag uit de men selijke eigenwaan een catastrofe van grote omvang geboren worden. Hij voorvoelde reeds het drama, dat in de jaren 19401945 de wereld in diepe nacht zou dompelen. In zijn roman „Demonen" legt hij hiervan getuigenis af. In de beschrijving van een re volutionair complot, dat ten koste van alles slagen moet herkennen wij de waanzin en misdadigheid, waarvan Hitier en zijn tra wanten waren bezield. Christus Dostojefski's romans wijzen heen naar Christus. Zelf heeft hij eens gezegd: „Als de waarheid niet bij Christus is, dan zou ik nog liever bij Christus zijn dan bij de waar heid." In zijn roman „De Idioot", een der diep zinnigste boeken uit de wereldliteratuur, geeft hij als het ware een „levensbeschrij ving" van Christus. Vorst Myskin, als neer gesmeten in een wereld van hoogmoed en waanzin, zet die wereld op zijn kop. Zijn Feder Dostojefski eerlijkheid ontwapent de boosdoeners, zijn volkomen gebrek aan eerzucht opent hem alle deuren, dwingt ieder tot vertrouwelijk heid. Door de meest doortrapte en slechte mensen te behandelen als zachte en vrome schepselen, maakt hij bondgenoten van hen. De mensen worden goed omdat hij hen zo wenst en gelooft dat ze zo zijn. Ieders le ven neemt op den duur een andere richting. In ieders ogen is hij het bewijs van een an der bestaan, van de mogelijkheden van een andere wereld. Nadat men hem heeft leren kennen, is men niet meer dezelfde als te voren. Paasgebeuren Maar men noemt deze man een idioot! Zo diep is de zin van het leven verborgen achter vooroordelen en inbeeldingen, dat hij, die deze zin wel onderkent, als een gek wordt gebrandmerkt. In Dostojefski's roman is het laatste woord echter altijd opstanding. Hoe de mens ook mag dwalen, hij kan altijd herrijzen, als hij het masker der hoogmoed afwerpt en zich verootmoedigt. Niet in het najagen van macht en begeerte ligt de zin van dit be staan, maar in de liefde, die wij kunnen op brengen voor onze naaste. De liefde, die al tijd vermengd zal zijn met de pijn van het lijden, zoals de opstanding niet is te denken zonder de kruisiging. Zo heeft Dostojefski in zijn romans ons het paasgebeuren in klare symboliek weer gegeven. (Nadruk verboden) Doe meer met minder geld bij Bloemvazen vanaf 0.98, presenteerbladen 2.25, kop en schotel 6 stuks 4.98, ontbijtbordjes 3 stuks 1.25, platte- en diepe borden 3 stuks 1.98, pitrieten brood mandjes 1.98, aardappel- schalen 1.98. Korte Noordstr. 11-15, Middelburg, tel. 37 33. Tabac voor de goed ver zorgde man (de echte). Drogisterij KREDIET Hoofdstraat Kortgene. TE KOOP Alle accessoires Te bevr. na 7 uur 's avonds Postweg 20, Kapelle. TE KOOP gevraagd: „Ons Zeeland" in losse nummers of gehe le jaargangen, van de ja ren 1920—1940. SINKE Grote Markt 26, Goes. Te koop gevraagd: C. JONKER, Zonnebloem- straat 17, Goes, telefoon (01100) 77 21. 0 Prima kwaliteit Huish.-, Verplegingsart.- en Gummiwaren Prijscourant en gratis proefmonster worden op aanvraag franko toegezon den I Verk. kantoor FATA Postbus 93, Middelburg Dinsdag gesloten J. P. SCHIPPERS Colijnsplaat Maandag 18 april te Wissenkerke donderdag 21 april te Colijnsplaat VAN 1—5 UUR in het Groene Kruisge- bouw aldaar. Hartenveroverend. JUWELIER - HORLOGER J. van der Have Korte Kerkstr. 12, GOES Telefoon (01100) 5094 Denk aan de van de vereniging voor Chr. ULO-onderwijs op woensdag 20 april 1966 om 7.30 uur in de Chr. ULO-school te Wissenkerke. VOOR ALLE LEEFTIJDEN! Iedereen is dol op de Luxaflex aluminium jaloe zieën! Het licht wordt heerlijk zacht getemperd of in de slaapkamer geheel buitengesloten. Kamers worden met één simpel handgebaar „gesplitst" en de kinderen kunnen het solide materiaal niet stukspelenl Zelfs het schoonhouden is een genoegen... zo eenvoudig is het. ALUMINIUM JALOEZIEËN Woninginrichting Kamperland GEVRAAGD: voor het schoonhouden en gedeeltelijk beheer van het terrein van de Nederlandse Caravan Club te Kortgene. Nadere inlichtingen op het terrein op zater dagen en zondagen bij de heer C. Konings of telefonisch 010—273103.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 2