De Heilige Stad voorjaarstijd fototijd 2de PAASDAG de gehele dag De Opstanding Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 9 april 1966 no. 3191 RUILVERK VELINGS- NIEUWS Sociale recreatie in de Adriaanpolder te Kortgene v.v.v. Burgerlijke stand op woensdag 20 april 01111 uur Dia-films Flitslainpjes koopt u bij Foto Markusse Wissenkerke Middciistandsvereniging Kortgene Talens artikelen Kunsthandel Visser Uw Fototoestel Kleurenfilms Smalfilms Zij stonden tezamen aan 't heilige graf, de steen lag terzijde; zij vroegen zich af of één hier binnen dorst te gaan. Maar engelen kwamen in blinkend gewaad: „Wien zoekt gij, Maria? Gij zijt reeds te laat, want heden is Hij opgestaan!" De vrouwen, zij werden ten zeerste bevreesd; zij wisten, dat Jezus in 't graf was geweest, maar 't lichaam was daar thans vandaan Gedrieën zo stonden de moeders ontsteld, maar d'engelen spraken: „Het is u voorspeld en heden is Hij opgestaan." Zij waren ontzet, doch zij loofden den Heer en daalden gehaast van de heuvel terneer. Zij hadden God's boodschap verstaan: gekruisigd werd Hij, de mensheid tot schuld, de derde dag is uw verlossing vervuld en daarom is Hij opgestaan! ELLEN EECKHOFF. (Nadruk verboden) Niet de glorie van het Kruis Duizenden pelgrims uit de gehele wereld trekken jaarlijks naar de Heilige Grafkerk in Jeruzalem. Talloze duizenden vóór hen hebben in de loop der eeuwen deze reis reeds ondernomen. Daar, in een kleine ka pel, ligt de steen waarop de gestorven Chris tus'zou zijn neergelegd, daar zijn de eeuwen door pelgrims in vrome aandacht neerge knield, dat is het doel van de reis, die ook nu nog duizenden Christenen maken. Maar als we de basiliek verlaten, staan we plotseling in een totaal andere wereld. Want het oude Jeruzalem is de speerpunt en de exponent van de Arabische wereld. In de nauwe straatjes krioelt het leven van eeuwen geleden, al hielden de verweerde muren die de stad omgorden, hier het leven vast. Overal op straat zien we de mannen zitten met de benen onder het lichaam ge- POEDER -^CREME - OLIE - ZEEP kruist, bedachtzaam dampend uit hun water pijpen, terwijl hun ogen spiedend rondgaan. Briefschrijvers zitten met hun tafeltjes tegen de muur en maken tegen matige vergoeding de correspondentie op. Gebrekkigen en be delaars liggen te slapen op de grond in de schaduw van de stadsmuren. Overal wor den we omzwermd door bedelende kinderen, die de toeristen om geld en lekkernijen sme ken. De gehele levensstijl in de oude stad wordt gekenmerkt door de typische oosterse sleur. Men leeft bij de dag, met taalt niet naar de maatschappelijke positie die het prestige kan versterken, want het is geen schande om geen succes te hebben. Twistappel Maar als we op het beroemde Tempel plein staan en omhoogkijken naar de koepel van de rots, naar de majestueuze Omar Mos kee, op de plaats van Salomo's tempel ver rezen, dan beseffen we pas wat deze stad voor de Mohammedanen betekent. Jeruza lem is niet alleen de stad van de christenen, maar ook de tweede stad in heiligheid van de moslems. We staan hier aan de voet van de tempelberg, waarvan de profeet zijn he melvaart zou zijn begonnen. Jeruzalem is een unieke stad. Het behoort niet uitsluitend aan de christenheid, noch aan de moslims. Jeruzalem behoort in zekere zin aan de hele wereld. Velen kunnen er recht op doen gelden. Daarom is Jeruzalem een eeuwenoude twistappel en een eeuwig verlangen. Het Joodse volk, verstrooid naar alle uit hoeken der aarde, is naar zijn oude vader land teruggekeerd. Het is en blijft wellicht de meest spectaculaire gebeurtenis uit de geschiedenis van deze eeuw. Het oude volk, dat bijna 2.000 jaar in ballingschap leefde, heeft zijn haardsteden weer opgezocht en is zijn oude taal weer gaan spreken. Hoessein op Davids troon Doch het oude Palestina bestaat niet meer. Toen koning Abdoellah van Jordanië in 1948 Zoals reeds bij vele grondgebruikers be kend, wordt er wanneer gronden niet be zaaid kunnen worden door uitvoering van ruilverkavelingswerken, voor zover mogelijk, kompensatie gegeven in de vorm van ver vangende grond. Het is echter niet altijd mo gelijk om vervangende grond te geven b.v. wanneer er sprake is van het uitvoeren van ruilverkavelingswerken op zeer kleine per ceelsgedeelten. Wel wordt in deze gevallen schadever goeding uitgekeerd voor eventueel te vel de staande gewassen waaraan schade is toe gebracht. Deze gewassenschade-vergoeding wordt alleen in die gevallen gegeven waar- sprake is geweest van een ontijdige aanzeg ging voor het uitvoeren van werken. Onder ontijdige aanzegging wordt verstaan een aan zegging voor het uitvoeren van werken in zomergewassen na 1 maart en bij winter gewassen zoals wintertarwe, graszaad en kar- wij na 1 oktober. Wordt de aanzegging ge daan voor deze data, dan wordt voor de ge ploegde grond een schadevergoeding gege ven van 2Va X de pachtwaarde even tuele vergoeding van zaaizaadkosten voor het gewas wat er op dat moment al staat. De genormaliseerde pachtwaarde is vast gesteld voor bouwland 220.grasland 150.per ha en dijken op 50.per ha. De vergoedingsnormen voor gewassenschade zijn opgebouwd uit: 272 X de pachtwaarde; kosten van zaaizaad c.q. pootgoed, be mesting, grondbewerking, zaaien, che mische onkruid- en ziektebestrijding e.a. verzorgingswerkzaamheden 20 °/o ondernemersbeloning. de strijd tegen Israel aangordde, wist hij het Arabische deel van het land te annexeren inclusief de oude stad van Jeruzalem. En zo heerst koning Hoessein, Abdoellah's kleinzoon, thans in een groot deel van het rijk van David en Salomo, zittend op de troon van Jeruzalem. De droom van de te rugkeer naar de oude stad is bij de zonen van het Joodse volk blijven leven. En het vervult ook de Christenen met weemoed de Heilige stad in handen der Arabieren te we ten. De Heilige Stad, die eens d.e rouw van het Kruis heeft gedragen, wordt van de hei denen vertreden, gelijk Jezus heeft gepro feteerd. Maar allen die Jeruzalem op zioh laden, zullen zich deerlijk verwonden, heeft de pro feet Zacharias voorspeld. Men moet voor zichtig zijn met het 'toepassen van deze waar heid, maar koning Abdoellah hééft zich ver wond. In de zomer van 1951, toen hij op de trappen van de Rotskoepel tot Allah bad voor de zege zijner wapenen, viel hij door moordenaarshand. Botsing Thans is de stad het Berlijn van het na bije oosten. De oude stad is in handen der Arabieren, de nieuwe stad met zijn impo sante' Hebreeuwse universiteit (1925) is in handen der Israëliërs. En evenals in Berlijn zijn ook in Jeruzalem de afzonderlijke delen van de stad steeds meer een eigen leven gaan leiden. Tussen de oude en nieuwe stad bestaan de scherpste contrasten. Het nieuwe Jeruzalem is de exponent van het welvarende westen, de oude stad die van het onderontwikkelde oosten. In de oude stad bedelende kinderen, armoedige woningen en rammelende auto- busssen. In het nieuwe Jeruzalem grote flat gebouwen en hypermoderne vervoersmidde len. Oosterse sleur contra westerse deskun digheid. Botsing tussen twee cultuurpatro nen, die aanknoopt bij analoge processen in het overige Azië en in ontwakend Afrika. Nog altijd ligt er een stormcentrum boven Israël, dus ook boven de nieuwe stad. De Arabieren hebben niet berust in de terug keer van de Joden in hun oude vaderland. Jeruzalem blijft een verdeelde stad. En de christenheid, de derde erfgenaam van de stad, kan haar aanspraken niet meer doen gelden. Zal Jeruzalem dan nooit de glorie van het Kruis dragen? (Nadruk verboden) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg Gevonden voorwerpen. Bij de rijkspolitie te Kortgene zijn inlich tingen te verkrijgen betreffende de navol gende gevonden voorwerpen: 1 rode portemonnee, 1 lipssleutel, num mer 222, 1 kistje, inhoudende 2 werpmolens en een handdoek, 1 roer van een zeilboot, 1 lederen actetas, diverse portemonnees met inhoud, 1 wieldop van een Mercedes, 1 bruin lederen motorhandschoen, 2 sleutels, 1 paar kinderwanten, 1 paar zwarte dameshand schoenen, 1 f ietspompje, 1 lantaarn, 1 re genbroek, 1 dameshandschoen. De vergoeding voor gewassenschade va rieert per maand naarmate er kosten voor het betreffende gewas in de betrokken maand besteed worden. Bij het gewas aardappelen b.v. zal deze schadevergoeding iedere maand hoger wor den, omdat vanaf 1 april er meer kosten voor dit gewas bijkomen in de vorm van grond bewerking, eventueel chemische onkruidbe- strijding en de bestrijdingskosten tegen phy- tophthora. Bij de oppervlakte toe te delen kompensatiegrond spelen afstand van het bedrijf, schadelijke snijdingen van percelen, omrijschade, kwaliteit van de grond enz. een rol i.v.m. een eventuele overkompen- satie. Onder overkompensatie verstaan we die oppervlakte grond die meer wordt toege wezen dan waar men volgens de in 'bewer king zijnde oppervlakte recht op zou kun nen laten gelden. Voor de oppervlakte grond die in be werking komt en waar kompensatiegrond voor beschikbaar is gesteld, wordt begrij pelijk geen schadevergoeding of 2V2 X de pachtwaarde uitgekeerd. Na afloop van de raadsvergadering waren wij aanwezig bij de vertoning van een aantal dia's die betrekking hadden op vele bouw- objecten van „Contracta". De dia's werden vertoond van de zijde van „Contracta". Via Kats, Kloetinge en Milaan belandden wij in Madeira en aan de Spaanse Middelandse zeekust. Via verscheidene goede dia's kregen wij prachtige vakantie-oorden te zien, waar vele objecten van „Contracta" in uitvoering of reeds voltooid waren. Ook kregen wij een enkele maal de armzalige toestanden daar te zien. Wanneer de vertoonde beelden de be doeling hadden ons een inzicht te geven op de sociale recreatie te Kortgene, vrezen wij dat in de Adriaanpolder zomerwoningen en bungalows komen te staan, die voor de ge wone man noch te kopen noch te huren zul len zijn. De bovenste toplaag van de Neder landse bevolking kan daar mogelijk belang stelling voor hebben. Het was een aardige dia-vertoning, geen reclame voor goedkope zomerwoningen, maar meer reclame van een reisbureau. Huishoudelijke Voorlichting Noord-Beveland Als afsluiting van de cursus in huishou delijke voorlichting welke door de V.V.V. „Noord-Beveland", in samenwerking met de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, afgelopen weken gehouden was, werd dinsdag 5 april een bustocht ge maakt naar Cadzand. (Met de dames-cursisten en belangstellen den, toaal 44 personen, werd onder leiding van de heer Boon, deze tocht gemaakt. Het gezelschap werd te Cadzand in het badhotel ,,'t Gilde" officieel ontvangen door b. en w. en het bestuur van de V.V.V. te Cadzand. Burgemeester Leenhouts heette het gezelschap hartelijk welkom. Met ge noegen vertelde hij over het verleden, he den en toekomst in het kader van V.V.V. en toerisme. 20 jaar geleden was men reeds bezig met de uitbreidingsplannen. Het strandtoerisme is in Candzand reeds ver gevorderd, gezien de badhotels, villa's, pensions en bungalows. Er is gestreefd naar een harmonische op bouw. Er zijn ontspanningsmogelijkheden, outilerende parkeerterreinen en een tennis baan. Bovendien verstrekt de gemeente on geveer 2000.subsidie aan de V.V.V. Het aantal overnachtingen bedroeg in 1965 tus sen de 300.000 en 400.000. Na dit overzicht, dat een duidelijk beeld gaf van wat de ge meente allemaal ter bevordering van liet toerisme doet, gaf de burgemeester het woord aan de voorzitter van de V.V.V. De heer Van Liere beaamde ten volle de uitstekende medewerking van de gemeente. Het is zeer belangrijk, aldus de heer Van Lieree, een goede accomodatie, toevoerwe gen, verlichting en riolering van kampeerter reinen. We kunnen ruimte en rust propageren. Ook contact met andere V.V.V.'s is zeer be langrijk. Er bestaan goede contacten tussen Cadzand en Knokke. Een zeer belangrijke taak is weggelegd voor de hotels en pensions. De heer Boon dankt het gemeentebestuur zeer hartelijk voor de vriendelijke ontvangst en de voorlichting over het toerisme in dit goede Vlaamse land. Daarne werd een gezamenlijke broodmaal tijd genuttigd. Met belangstelling bekeken de dames daarna de inrichting van het ho tel en vertelde de heer 't Gilde over het wer ken in zijn bedrijf. Vervolgens bracht men een bezoek aan het pensionbedrijf „De Honte". Ook in dit be drijf werd het gezelschap hartelijk verwel komd en was het mevrouw Cijsouw die over haar bedrijf vertelde. Een rondgang door dit gezellige, praktisch ingerichte familie pension, waar ze heel gaarne families met kinderen ontvangen, was een uitstekende voorlichting op dit gebied. In de eetzaal was GOOFJE GOOCHEM het mevrouw Dees-Leendertse van Kortge ne die namens alle cursisten, de dank uit sprak tot de heer Boon voor de goede lei ding van de cursusavonden en deze reis. Zij bood de heer Boon een boekenbon aan. Mevrouw Cijsouw werd een bloe menbon toebedacht voor de hartelijke ont vangst, de bezichtiging en de toelichting 0- ver de praktijk in een dergelijk bedrijf. Vervuld van al deze goede indrukken werd de terugtocht aanvaard. Nog een extra rit over de Vlissingse boulevard, daarna regel recht op Noord-Beveland aan. Het was een waardig en leerzaam besluit van deze V.V.V.- cursus. WISSENKERKE Geboren: 12 mrt. Maria Neeltje, d.v. J. M. van der Maas en M. G. van de Ree. 28 mrt. Jacobus Abraham Heijboer, z.v. A. M. Heij- boer en J. Buijze. 27 mrt. Anne Jacob, z.v. H. M. Filius en A. J. Potter. Ondertrouw: 9 mrt. M. C. Verburg, 23 jr. en M. Verburg, 23 jr. 24 mrt. A. P. F. de Visser, 23 jr., te Kloetinge en L. Verlinde, 20 jr. van vee en melkerij-ge- reedschap, enz. voor de lieer W. L. Leendertse te Wissenkerke zal in plaats van op 15 april gehouden worden aan de Dorpsweg 46 te Wissenkerke. Notaris J. J. W. Klop. Getrouwd: 2 mrt. J. de Fouw, 24 jr., te Kortgene en M. J. Verburg, 20 jr. 16 mrt. J. C. A. Geluk, 26 jr. en G. S. van der Moere, 22 jr. 18 mrt. P. J. Leendertse, 26 jr. en P. A. M. Dees, 21 jr.25 mrt. M. C. Verburg, 24 jr. en M. Verburg, 23 jr. Overleden: 18 mrt. Jacobus de Kam, 86 jr., weduwnaar van M. M. van Hee. 24 mrt. Pieternella van der Heijde, 67 jr., echtge note van J. Karreman. KORTGENE Geboren: 1 mrt. Cornelis Gerard, z.v. M. J. de Regt en P. A. Beenhakker. 5 mrt. Pie ternella Francisca, d.v. H. A. den Engels man en P. Korsuize. 12 mrt. Marius Willem, z.v. L. J. C. Meulenberg en C. P. Wolse. 12 mrt. Nelley Cornelia, d.v. J. W. Huibregt- se en C. N. de Vos. 13 mrt. Leendert Cor nelis, z.v. J. C. Priester en J. Geelhoed. 24 mrt. Hendrik Leendert, z.v. J. A. Schrijver en C. N. Versluijs. 29 mrt. Cornelia Jaco- ba, d.v. H. J. Huige en J. Nieuwdorp. Ondertrouwd: 1 mrt. C. Quinten, 23 jr. en A. C. Bouterse, 19 jr. 14 mrt. C. M. Kete laar, 26 jr., te Den Helder en P. van Liere, 23 jr. Gehuwd: 2 mrt. M. M. Wiskerke, 27 jr. en T. J. Schippers, 25 jr. 2 mrt. J. H. W. Knolle, 20 jr., te Arnemuiden en M. J. van der Weele, 19 jr. 11 mrt. A. J. de Koning, 19 jr., te Goes en J. A. de Fouw, 18 jr. 18 mrt. M. Meulmeester, 28 jr., te Arnemui den en L. Boot, 23 jr. 18 mrt. C. Quinten, 23 jr. en A. C. Bouterse, 19 jr. Overleden: Geen Jeruzalem, de Heilige Stad die rgeds door David werd bezongen, de stad waar voor Christus weende, dit Jeruzalem, de stad des vredes, heeft de ware vrede nimmer gekend.... Sinds de heugenis der eeuwen is de Heilige Stad, heilig voor Christenen, Joden en Mohammedanen, de meest betwiste van alle steden. En wie vandaag aan de dag de verscheurdheid der mensheid in al haar pijn op zich in wil laten werken, hij kan dit in Jeruzalem doen. De puinhopen, die de brede strook lussen de oude en de nieuwe stad ontsie ren, zijn de tastbare herinneringen aan de bloedige strijd, die in 1948 in de stra ten van deze stad is gestreden. Thans is Jeruzalem het Berlijn van het nabije oos ten. De oude stad maakt deel uit vanhet Hasjemitische koninkrijk van koning Hoessein van Jordanië, de nieuwe stad is in handen der Israëliërs. Zo is dit ge spleten Jeruzalem het symbool van de onvrede, die er in de wereld is. VRIJETIJDTALENSTIJD Een grote sortering in vindt u natuurlijk alleen bij Langeviele 1, Middelburg TEXTIEL-SUPER Treffer 'heren overhem den zijn mooier, zijn beter, zijn billijker. Treffer over hemden voor 10.90, 13.50, 15.90. INTER-VIOLA, Lange Vorststraat 47 Goes De openbare verkoping

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3