NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen De politie en de recreatie Raadsvergadering Kortgene flink meisje vrouwelijke hulp in de keuken No. 3191 Zaterdag 9 april 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Wanneer men vandaag de dag een grote stad binnenkomt, schijnt iedereen naaT ieder een onderweg te zijn. Men kan nauwelijks aannemen, dat er nog door één man gewerkt wordt. Verkeersstromen aan alle kanten om je heen. Wanneer men het toekomstbeeld van Noord-Bevelancl in kaart gebracht ziet, komt men tot de conclusie dat Noord-Beveland binnen weinige jaren uitgegroeid zal zijn tot de verkeersrotonde van Zeeland. Wegen, bruggen en dammen verbinden Noord met Zuid en kruisen elkaar dan weer in de rich ting Walcheren. Nu de Oostersoheldebrug reeds bij de va kantieganger bekendheid geniet, kunnen wij dit zomerseizoen reeds een grote stroom van dagjesmensen, weekenders en vakantiegan gers daarover verwachten, zeer zeker vanuit de randstad Holland, waarvoor de Zeeuwse stranden nu binnen dezelfde rijtijd liggen als die van Scheveningen. De adjudant der Rijkspolitie, de heer R. Brandsma, gaf ons in een gesprek zijn visie over hetgeen dit jaar te gebeuren staat of naar zijn mening te verwachten is. Wij openden het gesprek met een alge meen inleidende vraag: Wat merkt de po litie van de recreatie? Adj. Brandsma sloot zijn antwoord bij het toen heersende weer type aan de hagel kletterde tegen de rui ten en zei dat in de wintermaanden de taak van de politie zich in hoofdzaak uit strekte tot bewaking van de recreatie-gele genheden, zoals patrouilleren in De Ban- jaard enz. Wanneer straks meerdere bunga lowterreinen zich in ontwikkeling zullen be vinden, zal ook de bewakingsdienst zich meer gaan uitbreiden. In de zomermaanden wordt door hun het publiek zoveel mogelijk van de recreatiegebieden verwijderd gehou den. Hoe staat de vakantieganger tegenover de politie? Over het algemeen is hun houding vriendelijk. Ze ontvangen veel service in de vorm van het aangeven van de juiste weg, bij verloren voorwerpen e.d. Elke politieman op patrouille heeft een aantal folders van de VVV bij zich. Op onze vraag hoe de ervaring met de grotestads-jeugd was, antwoordde adj. Brandsma, dat zij daar nog weinig ervaring mee hadden. Zijn verwachting was wel dat dit jaar een groot aantal jeugdigen uit de randstad Holland deze kant op zullen ko men, maar zou eerst maar eens afwachten hoe zij zich gedroegen. Een enkele uitspat ting was wel eens voorgekomen, doch de kamphouders zelf trachten natuurlijk zoiets ook al zoveel mogelijk te voorkomen. Door hun worden daartoe roezige jongelui, die met tenten komen, zoveel mogelijk tussen oudere tentbewoners in geplaatst, die dan voor een natuurlijk evenwicht zorgen. Adj. Brandsma was echter niet van plan, om, in dien opzet in het spel was, met zachte hand in te grijpen. Wanneer zich ergerlijke bal dadigheden zouden voordoen, zoals af en toe in Haamstede, Burgh en Renesse, zou hij niet aarzelen streng in te grijpen. Een onmiddel lijke berechting met de daaraan verbonden konsekwenties voor de overtreders, zou niet nalaten kalmerend te werken. Hij hoopte echter, dat de vakantierust door geen wan klank gestoord zou worden. Wij verlieten even de vakantieganger en informeerden hoe de eigen bevolking zich in het verkeer gedroeg. De conclusie van adj. Brandsma was, dat dit meeviel, vooral de jeugd past zich goed aan. De ouderen zijn voorzichtig, en houden er rekening mee, dat de weg druk bezet kan zijn. Hoe is de voetganger? vroegen wij. Wel, in de dorpen hebben de ouderen het tame lijk moeilijk. Deze doen nog vaak, zoals zij het vroeger hebben gedaan. Vooral voor Wis senkerke zou hij blij zijn, dat de rondweg klaar zal zijn. Vermoedelijk zal men reeds dit jaar een begin maken met het gedeelte van de Hooge Hoeve naar Hoveijn. Waar zullen er nog meer knelpunten ko men? Kort en bondig antwoordde adj. Brandsma: op alle binnenwegen. De kruis punten op deze binnenwegen zal men gaan voorzien van een wit kruis, dat bij nadering vooraf gegaan zal worden door een witte stippellijn. Op deze manier hoopt men on gelukken op deze kruispunten te voorkomen of althans zoveel mogelijk te bepeiken. Hoe zijn de snelheden? was onze volgende vraag. Door zijn bekendheid ter plaatse wordt door de Noord-Bevelander op de bin nenwegen over het algemeen te hard gere den. De „vakantieganger" past zich hier meer aan, mede omdat hij onbekend is en vakantie heeft. Op de hoofdwegen rijden ook zij een behoorlijk snel tempo. Hoe zijn de uitkomsten van de verkeers lassen op de scholen? Zoals men weet, zei adj. Brandsma, worden er regelmatig van wege de Vereniging voor Veilig Verkeer op ons eiland verkeersexamens afgenomen, waaraan de twee hoogste klassen van de la gere scholen kunnen deelnemen. De ver- keerslessen als zodanig worden door de on derwijzers gegeven en de uitkomsten zijn zeer goed merkbaar. Op de ulo-school te Kortgene geeft nu de heer M. van der Maas verkeerslas. Eén uur voor de hogere klassen en één uur voor de lagere klassen. Hierbij gaat men dieper op de problemen in en wordt ook de verkeerswetgeving onder de loep genomen. Zijn er nog wensen? vroegen wij adj. Brandsma. Ja, inderdaad, wij zitten momen teel zeer slecht in ons materiaal. Zeker dit jaar, maar hopenlijk nog voor het seizoen, zullen wij in het bezit komen van een politie patrouillewagen, waarin al het materiaal ge borgen kan worden wat men nodig heeft bij o.a. aanrijdingen. Deze wagen zal tevens uit gerust zijn met een mobilofoon-installatie. Aansluitend hierop vroegen wij naar het ambulance-materiaal. Adj. Brandsma was hierover niet ontevreden. Het is een stuk beter geworden, doordat er nu zes van der gelijke wagens in het rayon aanwezig zijn. Is bij een ongeval de wagen uit Garage Van Halst toevallig met een zieke onderweg naar een ziekenhuis, dan weet de centrale te Goes onmiddellijk te vertellen, waar een ambulan cewagen wél disponibel is en wordt deze direct naar de plaats van het ongeval gediri geerd. Adj. Brandsma tekende hierbij nog aan, dat het aantal ongelukken sedert de sluiting van de dammen enorm was toege nomen. Hadden wij ten tijde van de boot diensten slechts met een 3 a 4 ongevallen per jaar te maken, het afgelopen jaar 1965 waren het er precies 50 geweest. Wij konden niet nalaten te informeren hoe de samenwerking was met de Wegenwacht. „Prima, prima", aldus de heer Brandsma, „het zijn pracht-kerels. Vooral ook hun ma teriaal is om jaloers op te worden". Tot slot stelden wij adj. Brandsma nog deze vraag: Van welke kant verwacht u de grootste drukte? Zonder aarzelen kwam het antwoord: Over de Oosterscheldebrug. Dit zeker voor wat de vertrekkende vakantiegan gers betreft. De scheepvaart in het weekend ligt grotendeels stil en ikan men de brug bij Barendreoht gemakkelijk passeren. Dit kan ook van belang zijn voor de Duitse toerist, die van nature graag over autowegen rijdt. Vooral des zondagsavonds verwachtte adj. Brandsma in het hoogseizoen een enorm verkeer naar en van de Oosterscheldebrug, zeker wanneer Walcheren zijn vertrekkende gasten via Noord-Beveland loost. Ook gaat men de Noordlangeweg verbreden, zodat deze meer verkeer kan verwerken cn dan zal men bij de brug wel niet aan verkeerslichten kunnen ontsnappen. De kaartjesverkoop kan het aangevoerde verkeer niet bijhouden en dan gaat men opstoppingen krijgen. Adj. Brandsma verzuchtte: Bij al deze last van een opstopping, blokkeert men vaak ook nog de kruispunten. Laat men die toch asjeblieft vrijhouden, dan kan er in ieder geval afge voerd worden. Volgende week hopen wij deze serie te besluiten met enige meningen van het Noord-Bevelandse pubhek over deze recre atie. Met enige vriendelijke woorden opende voorzitter P. J. Bom j.l. maandagmiddag de voltallige openbare raadsvergadering. De notulen van de vorige vergadering wer den vastgesteld en een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, waarna de voorzitter voorstelde in de ge meentebegroting de post presentiegeld voor leden van de stembureaus van f 10.op f 30.per zittingsdag te wijzigen. Het voor stel werd zonder enige tegenwerking aan vaard. Het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de heer J. Clement te Colijnsplaat werd ingetrokken, omdat van de koper bericht ontvangen was, dat hij van de koop wilde afzien. Clement is voornemens om met de heer Verburg tesamen twee woningen te bouwen op grond van Verburg. Bij de be spreking van dit onderwerp merkte het lid Van der Weele op dat de heer Kopmels te Colijnsplaat tot op heden nog geen antwoord heeft ontvangen op zijn aanvraag voor een vergunning tot het in zijn vrije tijd bouwen van een Bogaertswoning. Dit zal nader on derzocht worden. Het voorschot op de vergoeding voor de bijz. lagere school te Colijnsplaat werd voor het jaar 1966 vastgesteld op f 90.19 per leer ling, met een totaal van f 6403.49. De aanschaf van 20 bijbels a f 8.20 per stuk voor de Chr. Nat. School te Colijnsplaat ontlokte enige bespreking. Het voorstel van b. en w. was een meerderheidsvoorstel. Wet houder Breure speet het, dat het schoolbe stuur in haar verzoek niet had gerept over het versleten zijn van de oude bijbels. Hij was principieel tegen het gebruik van de nieuwe bijbel, een produkt van het Ned. Bij belgenootschap. Voor het werk van dat Ge nootschap had hij overigens veel lof, maar zijn christelijke beginselen zijn gegrond op de statenvertaling van 1618 en 1619. Volgens hem zijn de nieuwe bijbels dan ook niet van de Kerk uitgegaan, daarom is de Statenver taling dan ook de juiste bijbel. Het lid Con tant merkte op, dat de oude bijbels wel de gelijk versleten zijn, het lid Wolse wil de kinderen van nu zo goed mogelijk voorge licht zien en stelt het op prijs dat dit met moderne bijbels geschiedt. Nadat de voorzit ter nog had gezegd, dat men de bijbel, 't zij oud of nieuw, zo goed mogelijk moet nale ven, werd het voorstel met 1 stem tegen aangenomen. De raad verleende vervolgens haar mede werking tot de aanschaf van een radiotoestel voor de Chr. Nat. School te Colijnsplaat, dit in verband met de opheffing van de draad omroep. Een punt van uitvoerige bespreking vorm de het voorstel van b. en w.: een crediet van f 5000.te openen voor het aanschaffen van enig meubilair in de gemeente-secretarie (stoelen f 1500.en enige werkzaamheden daar (akoestiek verbeteren, nieuwe verlich ting en muurventilator f 3500. Het lid Welleman toonde zich geen voor stander van dit voorstel, wel kon hij zich verenigen met de aanschaf van nieuw meu bilair. Volgens hem kunnen sommige wer ken, o.a. de verbeteringen aan de Torendijk e.d. om financiële redenen niet worden uit gevoerd. Ook vond hij het jammer dat ge noemde verbeteringen zo laat worden aan gebracht, enige jaren terug heeft men nog nieuwe vloeren e.d. aangebracht in het ge meentehuis. Het lid Verburg zou gaarne met de uit voering van het voorstel wachten tot het volgend jaar. Met hand en tand verdedigde voorzitter Bom het voorstel. Aan de hand van voorbeelden toonde hij aan, dat men elk geval op zichzelf moet beoordelen, of het nu een werk van ƒ1.ƒ1000.of honderd duizend gulden betrof, de urgentie geeft de doorslag. Wat het bedrag van f 5000.be treft, rente en aflossing over 20 jaar bere kend, komt men op een f 400.-^- per jaar, ook dient men niet te vergeten dat 7 ambte naren dagelijks moeten werken bij een kako fonie van geluiden, veroorzaakt door talrijke elektrische machines, en dit 'bij een omzet van 1500 X f 1000.Welleman voerde hier tegen aan, dat aan de Torendijk een kleine honderd mensen vele malen per jaar hun woning pas kunnen verlaten, wanneer zij voorzien zijn van waterlaarzen. Na nog enig over en weer gepraat, waarin het lid Markusse de felle verdediging door de voorzitter naar voren bracht en het lid Van der Weele zich afvroeg hoe het zal gaan als de voorzitter ergens tegen is, werd het voorstel met 4 stemmen tegen (Welleman, Kramer, Verburg en Wolse) aangenomen. Bij het opnieuw vaststellen van een zo- mervvoningenvexordening vroeg het lid Ver burg een wat soepeler toepassing van de in standhoudingstermijn van 5 jaar en ook van het verbod deze woningen in het tijdvak van 1 öktober tot 1 april niet te mogen bewonen. De voorzitter wees er op dat zomerwoningen geen normale woningen zijn. Wat de soe- plesse betreft, de handhaving van bedoelde Veerhuis „Delta Marina", Kortgene vraagt voor spoedig Werkuren in overleg te regelen - Hoog loon verordening ligt in handen van het college van b. en w. Het lid Van der Weele vroeg de verordening ook van toepassing te ver klaren op de Deltastraat te Colijnsplaat. Op de vraag van het lid Verburg of de zomer woningen in de kommen van de gemeente onder die verordening vallen, antwoordde de voorzitter ontkennend. Bedoelde wonin gen zijn geen zomerwoningen, maar worden wel als zodanig gebruikt. De verordening werd hierop z.h.s. vast gesteld. De toegang tot het zwembad (instructie- bad) te Colijnsplaat is onbegaanbaar, reden waarom b. en w. een crediet van f 1980. vragen om over de kruin van de dijk een toegangspad te maken, dat te allen tijde be gaanbaar en schoon blijft. Door b. en w. wordt gedacht aan een grindpad, het lid Van der Weele dacht aan een tegelpad. Bedoeld pad is ongeveer 2 km lang en zal volgens hem hoofdzakelijk gebruikt worden door fiet sende kinderen en moeders met kinderwa gens. Een andere zwemgelegenheid voor kin deren is er te Colijnsplaat niet en daarom zal het pad veel gebruikt worden. Spreker vroeg een loopplank in het bad te laten aan brengen, zodat de begeleiders van daaTaf leiding kunnen geven en niet langs de be- glooiing behoeven te lopen. Hij zou gaarne zien dat b. en w. hun voorstel terugnamen tot een nader onderzoek, ook voor een daar te creëren strandje. Voorzitter Bom vond een en ander een aanvaardbaar voorstel, maar de hoge kosten voor b.v. een tegelpad spelen hierin een voorname rol, waarop Van der Weele zeide, dat Colijnsplaat graag zo een instructiebad wil hebben, op de kosten hoeft men zo niet te letten, Kortgene krijgt wel een zwembad van f 200.000.Wat de dure tegels betreft, bij PitJbeton kan men goed bruikbare tweede keus tegels kopen voor halve prijs. Het lid Welleman sprak zijn on gerustheid over mogelijke stagneiing bij te rugname van het voorstel uit. Tenslotte ging de raad er mee accoord, dat het plan nader zal worden bekeken en werd het aan b. en w. overgelaten dit plan vóór het a.s. seizoen te realiseren, ook al zijn er meerdere kosten aan verbonden. Voor het treffen van voorzieningen aan het dijkje en het plateau bij de haven te Kats werd f 1095.gevoteerd. Zeshonderd gulden werd uitgetrokken voor het maken van een dijkovergang nabij de Groeneweg te Colijnsplaat, waar vermoe delijk nog dit jaar een parkeerstrook wordt gemaakt. Het maken van een dijkovergang aan het begin van de Oostersoheldebrug heb ben b. en w. ook in gedachten. Het lid Van der Weele juicht het voorstel toe en gaf de raad om die overgangen van beton te laten maken, zodat men er een werkelijk genoegen aan kan beleven. B. en w. zullen aandacht aan deze suggestie schenken en kregen de vrije hand in de uitvoering. Voor de aanschaf van plastic vis- en gar- nalenkisten en viskarren voor het vismijnbe- drijf te Colijnsplaat werd een crediet ge opend van f 6370. Besloten werd het raadsbesluit tot aan- en verkoop van grond voor het wijkgebouw te Kats in te trekken, dit naar aanleiding van een bericht van Ged. Staten. Hierna werd het besluit genomen dat het Groene Kruis nog ongeveer 160 m2 grond a f 24.per m2 bij kan kopen, dit vergt van de vereniging een meerdere uitgaaf van f 3840.die e- venwel door het rijk worden vergoed. Nabij het haventerrein te Colijnsplaat zal aan firma J. Verburg Zonen een stukje grond van 20 X 8 meter voor één jaar wor den verhuurd voor f 200.Deze firma heeft dat terreintje nodig voor het ombouwen en installeren van een jacht. Na ampele bespreking besloot de raad een dading (minnelijke schikking) aan te gaan met Van der Vorm's Aannemingsbedrijf n.v. te Rotterdam, in verband met het niet aan haar verplichtingen tot halfjaarlijkse rente betalingen te voldoen. Door Van der Vorm n.v. was een waarborgsom van f 50.000. gestort. Na ingewonnen rechtskundig advies is b. en w. met vorengenoemd voorstel geko men, waardoor per 1 januari 1966 door de gemeente de 35 percelen in 'het bungalow terrein worden teruggenomen en de waar borgsom van f 50.000.aan de gemeente vervalt. De f 30.000.rente die Van der Vorm n.v. niet meer wenst te 'betalen vervalt automatisch door deze dading. Het lid Ver burg betwijfelde of Van der Vorm n.v. van deze koop onderuit kan, de akte is toch no tarieel gepasseerd. De voorzitter antwoordde bevestigend. Verburg wilde dit nog aanne men, omdat de gemeente wil schikken. De voorzitter zei, dat voor een andere weg een civiele procedure nodig is, met de kans van een beroep op overmacht. Een kostbaar en tijdrovend geval dus. Onder de huidige om standigheden biedt de voorgestelde schikking de meeste soulaas. Waarom Van der Vorm n.v. dit alles loslaat? Zeker is het dat er nog geen uitzicht is om te bouwen en de moge lijkheid bestaat ook dat de belangstelling voor dat object verflauwd is. Van der Weele wil achter deze zaak zo gauw mogelijk een punt zetten. Voor hem blijft het echter ook een vraag of men een koop kan afzeggen als de akte reeds gepasseerd is. Nu, met deze gang van zaken, verheugde het hem, dat de percelen aan de gemeente terugkomen, men kan ze dan eindelijk gewoon verkopen. Al tijd was er een grote onbekende,waarvan de raad niets mocht weten, tenslotte zijn er niet veel personen geweest die het gekochte in bezit hielden. Welleman meende dat voor lopig die percelen ten laste van de gemeente zouden komen en niet ten nutte. Na al het gesprokene kwam vast te staan, dat er nog 59 percelen te verkopen zijn en dat er nog 20 serieuze aanvragers zijn. Bij deze uiteen zetting kon ook het lid Verburg zich neer leggen. Een bedrag voor aankoop van prijsjes werd voor de schooljeugd op 30 april a.s. be schikbaar gesteld. Bij de rondvraag vroeg Welleman wanneer de gedempte oude haven te Kortgene toon baar gemaakt zal worden. Volgens de voor zitter is het de bedoeling daar een parkeer terrein aan te leggen, maar tegen het seizoen zal dat terrein er netjes uitzien. Op de vraag van Welleman wanneer het werk aan de rio lering, waaraan drie maanden geleden be gonnen is, wordt afgemaakt, kreeg hij van wethouder Breure ten antwoord: zo spoe dig mogelijk, de sleuf is gegraven, de grond moet nog bezinken. De vraag van Welleman naar uitvoering van de aangekondigde nieu we verkeersmaatregelen, hebben kans dat zij op de eerstvolgende, tussentijdse, vergade ring ter tafel komen. Het lid Van der Weele wees in dit verband op het aan beide zijden parkeren in de toch al smalle Deltastraat te Colijnsplaat en vroeg een 1-zijdig parkeer verbod. In verband met Welleman's laatste vraag of er wachtlokalen bij bushaltes ge plaatst zullen worden, kreeg hij de opdraoht aan het mogelijke gebruik daarvan extra aan dacht te besteden. Verscheidene leden had den nog diverse vragen, Verburg over ge deelte Hoofdstraat Gemeentehuis-Kruising, Van der Weele over de slechte regeling op haaldienst huisvuil en een speelterreinop- merking, Kramer over breken en bouwen aan woningen, door Duitsers, zonder ver gunning, de beloofde aanvulling van de straatverlichting te Kats alsmede over een antwoord inzake een speelterrein te Kats. Naar beste weten werden de vragen beant woord en kregen ze de bijzondere aandacht. Op zijn laatste vraag kreeg Kramer ten ant woord dat er uit Kats daarover nog geen re acties waren ontvangen, ook niet over een zwembad. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1