Vrouwelijke medewerkers KLEURIGE GERBERA'S Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 2 april 1966 no. 3190 PREDIKBEURTEN N.V. DE VITRITE FABRIEK MIDDELBURG Duidelijk is het verschil te zien tussen de cultuurbloemen en de bloem van de wilde plant met het zwarte hart, dat nog juist zichtbaar is tussen de ring van stampers en meel draden. Ook het verschil in het aantal bloembladen is opmerkelijk. De cultuurgerbera's hebben een geel hart en mooie, diepe kleuren. Brengen de zon in huis. Wij Nederlanders zijn in het algemeen een gezellig en huiselijk volk en daarom zien we in de huiskamers naast de planten ook regelmatig nieuwe en verse bloemen. Bijna altijd zijn dit rozen, anjers of bolbloemen, zoals tulpen, narcissen en fresia's. Pas in de laatste jaren begint er enige verandering te komen in dit assortiment. Eén van de nieuwe soorten snijbloemen, die een vaste voet op de afzetmarkt heeft gevonden is de gerbera. Een bos gerbera's doet altijd vrolijk aan, door de grote k lerenrijkdom. Daarvoor moet echter wel worden betaald, want de gerbera heeft haar stijgen de populariteit te danken aan de nog immer toenemende welvaart in geheel West-Europa. Hiervan profiteerde tiouwens de gehele snijbloemsector, want de omzetten aan de beide Aalsmeerse veilingen „Bloemlust" en C.A.V. waren in 1964 ongeveer 10 miljoen hoger dan het jaar daarvoor met een gezamenlijk bedrag van ruim ƒ87 miljoen. De aanvoer van gerbera's bereikte met 27a miljoen stuks een recordhoogte en een stijging van ruim 27 ten opzichte van 1963. De gemiddelde prijs voor de kweker bedroeg bijna 29 cent per stuk en dat is niet onaantrekkelijk, wanneer men bedenkt, dat de prijs voor anjers en rozen onge veer de helft daarvan bedroeg. Veel zon en warmte De gerbera's zijn als wilde planten het meest te vinden in tropische en sub-tropi sche gebieden en vooral in Zuid-Afrika. Er zijn echter ook soorten in het noorden van Siberië gevonden. In China, Japan, Chili, Brazilië en op het eiland Madagaskar komt (naast Zuid-Afrika) het grootste deel van de ongeveer 50 soorten van dit geslacht voor. Ook hierin zijn uitzonderingen, want enkele soorten komen slechts in moerasachtige ge bieden voor. Het was de botanist Gronovius, die in 1737 de eerste gerberaplanten ontdekte en deze noemde naar de twee Duitse plantkun digen, de gebr. Gerber. Min of meer heront dekt werd de gerbera in 1878 door de Duit ser Rehmann, die de in Zuid-Afrika veel voorkomende soort jamesonii vond. Naar de Engelse botanist Jameson is deze soort ver noemd, die het uitgangspunt werd voor de kruisingen en selecties waaruit de tegen woordige cultuurrassen zijn ontstaan. In het begin van deze eeuw, toen de bloemteelt onder glas nog maar nauwelijks commercieel bekend was, konden de gerbe ra's nog slechts in overdekte botanische tui nen worden gekweekt. In de botanische tuin te Cambridge heeft de Engelsman Lynch, die veel interesse voor deze planten had, het ras jamesonii gekruisd met de gerbera viridi- folia, waaruit een soort met een sterker groei dan de jamesonii ontstond. En het klimaat? Voor een goede veredeling was het En gelse klimaat te koud, maar inmiddels had men in zuid-Frankrijk interesse gekregen voor de gerbera's. Langzamerhand kwamen ei soorten, die beter tegen een minder warm klimaat waren bestand en na 1920 begon men ook in Duitsland en België met deze teelt, zij het nog op zeer kleine schaal. Pas na de tweede wereldoorlog begonnen enkele Nederlandse kwekers zich serieus op de geiberateelt toe te leggen. De firma Alke made te Noordwijk introduceerde een ras uit Californië, waarvan de bloemen en stelen veel groter waren dan de hier bekende soor ten. Ook de houdbaarheid na het plukken bleek veel beter. In Aalsmeer waren het mevrouw Van Wijk en de firma gebr. Goosen, die zich in de loop van de jaren tot de meest vooraanstaan de gerberatelers in Nederland en de wereld hebben ontwikkeld. De heer L. Goosen ont vangt wekelijks enkele tientallen bezoekers op zijn bedrijf, onder wie veel buitenlanders. Specialisatie De Gebr. Goosen beschikken momenteel over drie bedrijven te Rijsenhout, die tot de meest modern geoutilleerde in het gehele Aalsmeerse tuinbouwgebied mogen worden gerekend. In 1947 begonnen zij met gerbera's, naast hun anjers en rozen. Al in deze periode be haalden zij bij tentoonstellingen en keurin gen opvallende resultaten met hun produk- ten en mede door de aantrekkelijke prijzen aan de veiling is men zich steeds meer gaan specialiseren op deze teelt. Reeds verschei dene jaren is dit hun enige cultuur. Door de goede naam, die Goosen heeft in vakkringen, wordt de produktie van jong planitengoed voor de handel steeds belang rijker voor dit bedrijf. Problemen De heer Goosen, die de zaak ook altijd naar buiten vertegenwoordigt, vertelt graag over zijn liefhebberij: de gerberateelt. Het is een bijzonder interessante cultuur, maar be slist niet gemakkelijk. „Voor de ongeslachtelijke vermeerdering bestaat bij de kwekers veel interesse, maar hiervoor hebben wij nog geen goede metho de kunnen vinden. Deze belangstelling is ontstaan, omdat bij de vermeerdering door zaad het vrijwel onmogelijk blijkt te zijn om bijvoorbeeld precies de zelfde kleur als van de ouderplanten in de jonge planten te krij gen. Er zijn hierbij vele factoren die een rol spelen. Daarbij komt, dat het winnen en se lecteren van het zaad van cultuurplanten veel moeilijker is dan van wilde planten en een aantal zaden niet kiemkrachtig genoeg is. ..En hoe is het rendement?" vragen wij. „O, men is bij het stekken nog slechts zover gevorderd, dat een kweker niet mag moppe ren wanneer 50 °/o van de stekken goed wil wortelen. Bij anjers en rozen slaagt meesten tijds vrijwel 100 Zuidafrikaanse gast Vorig jaar bracht de toen 72-jarige heer Korsman uit Zuid-Afrika een bezoek aan ons land, waaruit hij ongeveer 30 jaar geleden was geëmigreerd. In die tijd had hij zijn vaderland nog niet eerder weergezien. Via een Amsterdams bloemhandelaar kwam de heer Korsman in contact met de heer Goosen en heeft veel verteld over de gerberasoorten waarover hij in zijn land wel eens had ge lezen of horen spreken. „Als resultaat van-'de kennismaking en de prettige gesprekken die wij samen hebben gevoerd, kregen wij nog niet zo lang ge leden enkele wilde gerberaplanten van de heer Korsman toegestuurd. Hierbij was één soort met een totaal afwijkende bladvonm en een andere, ook in Zuid-Afrika zeldzame soort, die een zwart hart heeft." Deze wilde soorten bloeien met veel klei ner bloemen, terwijl ook de bladeren en de steel veel minder sterk ontwikkeld zijn. De kleurschakeringen van de bloemen zijn meestal erg flets, zoals ook de eerste cul tuurbloemen nog waren. En de verzorging „Gerbera's worden, in tegenstelling tot bij voorbeeld rozen, anjers of bolbloemen, in een rijpe toestand geplukt, waarbij de steel moet worden gebogen, voordat men een De heer L. Goo sen gaat iedere dag zorgvuldig na hoe zijn stekplanten het maken, waarvan hij een deel bij wijze van experiment in plastic emmers teelt. rukje geeft. De ervaring heeft geleerd, dat het vervoer het beste droog kan geschieden. De bloem kan enige tijd zonder water, zonder een noemenswaardige vermindering van de houdbaarheid. Het verdient aanbe veling, om het water in de vaas iedere dag te verversen en om de drie a vier dagen een stukje van de steel schuin af te snijden." Men dient zeer voorzichtig te zijn met het toedienen van planten- en bloemenvoe- dingspreparaten als ChrysaI en Florasef, waarvan al gauw te veel wordt gegeven. Zowel gerberaplanten als -bloemen stel len warmte en zonlicht erg op prijs, maar erg fel licht kan soms te veel van het goede zijn. Bij een goede verzorging kunnen bloemen van de eerste kwaliteit zeker twee a drie weken houdbaar zijn. (Nadruk verboden) voor zondag 3 april 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder (Openbare Belijdenis des Ge- loofs) en 2.30 uur de heer Kraak. 8 april (Goede Vrijdag) 7 uur ds. B. C. de Gelder (Viering H. Avondmaal). Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban (Openbare belijdenis des Ge- loofs) en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. 8 april (Goede Vrijdag) 7.30 uur ds. Alb. van den Ban. (Vie ring Heilig Avondmaal). Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak (Voor bereiding H. Avondmaal) en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. 8 april (Goede Vrijdag) 7 uur ds. C. van der YVaa uit Goes (Viering H. Avondmaal). Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur ds. J. Visbeek (open bare belijdenis) en 2 uur ds. J. Visbeek. 8 april (Goede Vrijdag) 7 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Reijenga. Ncd. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Ytsema. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Flinterman en 2.30 uur ds. W. van Reenen. Goede Vrijdag 8 april 7 uur ds. Brederveld. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Keer uit Scheveningen. 8 april (Goede Vrijdag) 7 uur ds. Verschoor te Vlissingen. Geref. Kerk Kamperland 10 uur ds. Radder (bev. ambts dragers) en 2.30 uur ds. Rad der. Geref. Kerk Golijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Gein. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. LAMPVOETEN VOOR ELEKTRISCHE GLOEI- EN GASONTLADINGSLAMPEN METAALWAREN Maisbaai 6 Postbus 1 Telefoon (01180) 3143 Wij- hebben vacatures voor het keuren en sorteren van ons product, voor handbewerking aan enkele typen lampvoeten. Minimum leeftijd 15 jaar. Ook voor gehuwde vrouwen, die slechts een gedeelte van een dag kunnen werken, bestaat de mogelijkheid van plaatsing. Gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Gunstige extra voorzieningen, zoals winstuitkering, winstdelings- spaarregeling e.d. Prettige, moderne werkomgeving. Droog en schoon werk. Komt u eens informeren naar de loon- en arbeidsvoorwaarden, vergoeding voor reiskosten e.d. of schrijft u eens aan Afdeling Personeelszaken N.V. DE VITRITE FABRIEK Postbus 1,'Middelburg Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 338 en dokter Janssen, tel. (01108) 319 WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland APRIL 1966 hoogwater 2 Zaterdag 12.19 3 Zondag 0.45 13.43 4 Maandag 1.36 14.03 5 Dinsdag 2.20 14.43 6 Woensdag 2.58 15.20 7 Donderdag 3.34 15.57 8 Vrijdag 7.09 16.35 Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij allen hartelijk dank voor de blijken van belangstelling bij ons huwelijk onder vonden. Inzonderheid de dames en heren auto bezitters. J. C. A. Geluk. G. S. Geluk- van der Moere. Kamperland, maart 1966. Nieuwstraat 51.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3