NOORD-BEVELANDS EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD NI Pion vier heeft DE schoenen RECREATIE in de gemeente Kortgene Rennies RUILVERK VELINGS- NIEUWS ZOEKT U EEN BANKSTEL? DAN.BACRO MODEL BEETHOVEN II 1 P. J. Verburg DE DUITSE LOTTO Geluidsverstuiver i.p.v. carburateur Een nieuwe „LAWINE - HOND" No. 3189 Zaterdag 26 maart 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Recreatie: toverwoord der laatste jaren. Fascinerender nog dan de steen der wijzen. Aan Noord-Bevelands goudeA kust zijn of worden mogelijkheden geschapen, die een el dorado vormen voor lieden met moed, doorzettingsvermogen en een vooruitziende blik. Dit tweede artikel behandelt de re creatie in de gemeente Kortgene, waarvoor wij een gesprek hadden met de wnd. burge meester, de heer P. J. Bom. Het streven van de gemeente Kortgene, aldus wnd. burgemeester Bom, is er op ge richt binnen verloop van een aantal jaren een dagverblijf te verkrijgen van 20.000 toe risten. Wij, de gemeente moet het hebben van de mensen buiten het eiland, die hier hun weekends willen doorbrengen. Dat wij de recreatie steunen, zoveel in ons vermogen ligt, doen wij niet, en kunnen wij ook niet doen om de mensen van de gemeente Kort gene aangename weekends en vakanties te bezorgen. Dit bescheiden inwonertal trekt zelf voor de vakanties en weekends weg en zouden zij deze tóch in hun eigen gemeente door willen brengen, dan behoeven daar geen voorzieningen voor getroffen te wor den, daar voor een ieder ruimte en mogelijk heden in overvloed zijn. Met onze eigen plannen en het medewerken aan levensvat bare particuliere initiatieven willen wij be werkstelligen, dat bij het verdelen van de Zeeuwse recreatiekoek, de gemeente Kort gene niet slechts kruimeltjes krijgt, doch een flinke hap. Met deze inleidende woorden schetste de heer Bom zijn zienswijze omtrent de recrea tie nu en in de toekomst. Hierna vuurden wij onze eerste vraag af: Meneer Bom, wat heeft de gemeente Kort gene op dit moment te bieden? In de eerste plaats is daar de jachthaven, die, indien helemaal klaar, 800 schepen kan bevatten en daarmee de grootste wordt in West-Europa. Deze jachthaven is op ge meentelijk initiatief gesticht (het eerste woord daarover gesproken dateert van 1957) in samenwerking met de Royal Yacht Club uit Antwerpen. Later is dit gehele complex verkocht aan de N.V. Becht Zonen, die deze jachthaven met bijbehorende gronden exploiteert. Hiertoe behoren ook gronden ten westen van de Veerdam tot aan de land- bouwhaven, ter grootte van pJm. 4 ha. De eigenlijke jachthaven heeft een oppervlakte aan water van 5 ha. Op gemeentelijk initiatief is ten oosten van de jachthaven een bungalowterrein ge sticht van 16 ha, plaats biedend aan 127 bungalows, waarvan reeds 41 percelen defi nitief verkocht zijn, een 15-tal in optie ge geven en 12 stuks in voor-verkoop (N.V. Becht Zonen). Het is de bedoeling, zo mogelijk, dit gehele terrein aan particulieren te verkopen. Op onze vraag of de N.V. Becht Zonen directe plannen voor de naaste toekomst had, antwoordde de wnd. burgemeester be vestigend. Plannen bestaan er voor een ho tel aan de oostzijde van de jachthaven en een motel aan de westzijde van de Veerdam, beide ter grootte van ongeveer 35 kamers. Dan zijn er plannen voor een overdekte nat te win terberging, een kampeerterrein en, voorzover de ruimte het toelaat, parkeerter reinen. Ten noorden van de jachthaven is er dan nog een stuk grond waarop hoogbouw (tot 5 lagen) uitgevoerd mag worden. Men denkt hier over een hotel of anderszins. Al deze initiatieven hebben, voor wat het be stemmingsplan betreft, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Ten Oosten van het gemeentelijk bunga lowterrein huist dan nog de N.C.C., waar 125 caravans een plaats kunnen vinden. Dit terrein, eigendom van de ambachtsheerlijk heid Rhoon, Pendrecht en Cortgene is slechts toegankelijk voor leden van de N.C.C. of hun introducé's. POEDER. - CR.EME - OLIE - ZEEP Terugkerend naar het dorp Kortgene ver telde de heer Bom, dat er in de landbouw- haven nog wat ruimte voor woonboten ge creëerd was. Ongeveer 15 stuks kunnen daar een ligplaats vinden. Ook is de landbouw haven toegankelijk voor jachten e.d. die in het dorp Kortgene willen fourageren, voor zover de normale gang van zaken in de ha ven niet gestoord wordt. Het gemeentebestuur is het er om te doen, aldus vervolgde de heer Bom, om Tond het dorp Kortgene een zo uitgebreid mogelijk re creatie-pakket aan te leggen. Daartoe be hoort ook de speeltuin die op de vroegere spuikoan wordt ingericht. Particulieren en gemeente, met steun van het rijk, werken hier nauw samen. Nauw daarbij aansluitend het zwembad, dat met een goede verbin dingsweg met het dorp verbonden wordt. Hopenlijk is dit zwembad met het komend seizoen gebruiksklaar. Het bestaat uit een kinderbad en een groot bad, dat uitloopt in het Veerse Meer. Het is natuurlijk voorzien van een springtoren, zonneweide e.d. Bui tendijks daarop aansluitend een reeds inge plante bebossing op een oppervlakte van plm. 20 ha, waarin een tweede jachthaven geprojecteerd is, die dan alleen gerealiseerd zal worden, wanneer alle jachthavens in het Veerse Meer bezet zullen zijn. Tussen de be bossing door wil de gemeente, met het Am bacht in een of andere stichting, een kam peerterrein gaan exploiteren. De gebruikers van dit kampeerterrein met de gebruikers van het zwembad, zullen zich in de bebos sing mogen ophouden. Verder waren er nog plannen, zei de heer Bom, om de oude schietbaan als manege in te richten en om een gedeelte van de Stads- polder, rondom de bungalow van de familie Van Doom tot wandelpark te maken. Dan stappen wij over de dijk, zei wnd. burgemeester Bom, en krijgen daar het plan Contracta (voormalig plan Van Damme) in de Adriaanpolder, ter grootte van plm. 7 ha. Hopenlijk zullen hier voor de aanvang van het seizoen 20 zomerwoningen verrezen zijn. Daar deze woningen hoofdzakelijk pre-fabri- cated zijn, is er toestemming verleend tot de bouw van 20 stuks, anders waren het er maar 10 geweest. Bovendien is er op dit ter rein een horeca-bedrijf gepland, waaronder een motel benevens open baar groen, speel weide, parkeerterreinen, midget-golfbanen e.d. Verderop, vertelde de heer Bom ons, is aan het kruispunt Keetjesdijk met de auto weg Goes-Zierikzee op particulier initiatief een wegrestaurant gepland, dat o.a. een snackbar, lunchroom, restaurant e.d. zal be vatten. Men overweegt zelfs er een drive-in op Amerikaanse leest van te maken. De te keningen hiervoor zijn reeds klaar. In de L..A.-polder te Kats is een zomer woningen- en kampeerterrein in het bestem mingsplan opgenomen, terwijl tussen Kats en Colijnsplaat de heer Zuijdweg de eerste spa de in de papierlawine gestoken heeft voor een terrein van 7 ha, waarop zomerwonin gen gebouwd kunnen worden. Op onze vraag of de noordkust bij Colijns plaat ook bevroren was, antwoordde de heer Bom, dat er voor Colijnsplaat ook wel de gelijk plannen op stapel staan. Ten zuiden van het dorp en grenzende aan de kem en aan de z.g. Valle, is een kampeerterrein ge projecteerd, door een particulier te onder nemen. Dan heeft men westelijk van het dorp Colijnsplaat het oog laten vallen op een kuip van plm. 25 ha, die voor alle recreatie- doeleinden geschikt te maken is. Men grenst daar onmiddellijk aan het Zeeuwse Meer en aan de vissershaven, die na afsluiting van de Oosterschelde een andere bestemming zal krijgen. Vandaar tot aan de Oesterput zijn de inlagen bestemd als natuurreservaat. Mo gelijkerwijs zou ook de Oesterput, in samen werking met de gemeente Wissenkerke, tot jachthaven of anderszins omgebouwd kun nen worden Tot slot stelden wij de wnd. burgemeester nog deze vraag: Meneer Bom, al deze plan nen zullen na kortere of langere tijd verwe zenlijkt worden. Maar, deze buiten beschou wing gelaten, wat zou u het liefst op dit mo ment door particulier initiatief tot ontwik keling gebracht willen zien worden? Na even te hebben nagedacht sprak de heer Bom het volgende: dat binnen de gemeentegrenzen van Kortgene ergens een aaneengesloten re creatieterrein gemaakt zou worden van 30 a 60 ha, dat alle mogelijke vormen van recreatie zou bevatten, waar alle lagen der bevolking terecht kunnen komen. Wij hopen aanstaande week te vervolgen met: De Noord-Bevelandse VVV en de re creatie. Drainageproefvelden. Het is in de landbouw een heel gewone zaak dat door middel van proefvelden wordt nagegaan, hoe bepaalde gewassen reageren op verschillende bemestingen, welke de op- brengstverschillen zijn tussen de diverse ras sen van een bepaald gewas, hoe de verschil lende rassen van een bepaald gewas op de grondsoort reageren e.d. In de cultuurtechniek is dit nog betrek kelijk weinig toegepast. Proeven van enig belang zijn slechts toegepast voor diepe grondbewerking. Voor een in de kleigron- Brandehd maagzuur? helpen direkt! den belangrijke zaak als de drainage is dit onder vergelijkbare omstandigheden nog weinig gebeurd. De in de laatste tijd sterk toegenomen keuze in de toe te passen drai nage-methodieken heeft de behoefte aan cijfer-materiaal waaraan deze methodieken ten opzichte van elkaar kunnen worden ge toetst, sterk doen gevoelen. Met het doel om dit materiaal te verkrij gen worden met medewerking van de be treffende grondgebruikers de heren J. en G. van Driel en G. P. van der Weele tussen de Noord- en Zuidlangeweg te Kats een tweetal proefvelden aangelegd. Teneinde de veelheid van mogelijkheden enigszins te beperken, worden alleen drie drainages toegepast welke thans veelvuldig in de praktijk worden aangelegd. Hiertoe zijn de kavels verdeeld in proefpercelen, in elk waarvan 5 reeksen gelegd worden. De reeksafstand is berekend doormiddel van de verrichte doorlatendheidsmetingen. Voor de drainage wordt gebruik gemaakt van de van ouds bekende kraagloze gebak- I ken aarden buis met een inwendige diame ter van 0.05 m, de sinds enige jaren op grote schaal gebruikte gladde plastic draineerbuis (met zaagsnede in de lengterichting) met een inwendige diameter van 0.038 m en van 0.048 m. Deze laatste wordt op beperkte schaal ge bruikt, omdat deze in principe niet anders zal reageren dan de plastic buis met 0.038 m inwendige doorsnede. Van groot belang bij de onderlinge verge lijking is namelijk het te gebruiken afdek- of omhullings-materiaal. Dit zijn turfstrooisel, glasvlies en turfmolmband. De toe te passen drainage-methodieken zijn de volgende: le. gebakken kraagloze buizen diameter 0.05 m a. zonder omhulling; b. met afdekking van turfstrooisel; c. met turfmolmbandomhulling; d. met glasvliesomhulling. 2e. gladde plastic buis diameter 0.038 m zonder omhulling en met bovenom schreven afdekkings- of omhullings-ma teriaal. 3e. gladde plastic buis diameter 0.048 m met glasvliesomhulling. Elke methodiek wordt op de proefvelden enige keren herhaald. Door het geregeld opnemen van de grond waterstand in voor dit doel geplaatste grond waterstandsbuizen en het opmeten van de afvoer aan de uitmonding van de reeks, wordt de werking van de drains nagegaan. Door vergelijking van de aldus verkregen gegevens worden genoemde methodieken aan elkaar getoetst. 035 ■I GOOFJE GOOCHEM Beter Anders Comfortabeler Royaler Ons en uw voordeel Gestoffeerd met een stof waar u lang plezier van heeft Opbouw wordt voor ieder Bacro-meubel gegarandeerd Modems vormgeving - Bijzonder goed zitcomfort Exclusief t« betrekken bij onze modeldetaillist(en) Woninginrichting Kortgene, tel. 225 Elk weekend leven 18.000.000 mensen in de Duitse bondsrepubliek in spanning. Zouden ze deze keer een half miljoen mark in de lotto winnen? Het Duitse kansspel bestaat al sinds Frederik de Grote in 1760 zijn staatskas weer wilde vullen. Toen een koopman uit Augsburg 21.000 goudstukken had ge wonnen, kon zijn monarch ze echter niet uitbetalen. Thans bestaat er een een heidssysteem: zes van de 49 getallen juist bepalen. Degenen die deze zes, ofwel 5, 4 en zelfs 3 juiste getallen voorspellen, winnen. In de afgelopen jaren boekte men inzetten lot meer dan 10.6 miljard mark totaal. De helft van het binnenko mende geld wordt aan prijzen uitgeloofd, de andere helft houdt de staat en ge bruikt deze voor subsidiëring van gymnastiekzalen, zwembaden, bejaardentehuizen, kleuterscholen en ziekenhuizen. Ongeveer 18 minder brandstof zou de verbrandingsmotor van een auto bij aanzienlijk minder lawaai gebruiken, als de benzine niet in de luchtstroom van een carburateur doch door de geluidsgolven van een kwartsstaaf verstoven en met de verbrandingslucht zou worden vermengd. De ultra hoogfrekwente geluidsverstuivers bieden nog meer voordelen, want de uitlaatgassen worden b.v. ongevaarlijk, omdat bijna het gehele koolstofgehalte van de brandstof zou worden omgezet in het niet giftige kooldioxyde. Een tweede voordeel is, dat de levensduur van de motor aanzienlijk kan worden verlengd, omdat er bij gebruik van „ultrageluidsverstuivers' niet zoveel aanzuigarbeid be hoeft te worden verricht. Vele wintersportbeoefenaars en bergbeklimmers zullen niet meer zo bevreesd zijn voor lawinegevaar, nu er een apparaatje is uitgevonden dat het opsporen in de sneeuw vergemakkelijkt. Het is een klein blokje metaal dat op een speciale ma nier magnetisch is gemaakt en door iedere skiër bij zich moet worden gedragen. Met behulp van een draagbaar toestel dat voorzien is van transistors kan dit stukje metaal, dat zo gioot is als een tolfee, tot op een diepte van 2V2 meter worden opgespoord. Het tijdrovende zoeken naar mensenlevens wordt daarmee aanmerkelijk ingekort. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1