NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plow vier heeft DE schoenen Voorjaarsvergadering VVV Recreatie in de gemeente Wissenkerke Binnen 10 jaar op Noord-Beveland: 1,25 miljoen overnachtingen Noord- Beveland Fiscale verplichtingen voor levensverzekeringsmaatschappijen Op lijfrenten moet belasting worden ingehouden SCHIETINSTRUCTIES No. 3188 Zaterdag 19 maart 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen ■Dinsdagavond 15 maart j.l. kwam de V.V.V. Noord-Beveland in hotel „De Stads- wijnkelder" te Kortgene in algemene verga dering bijeen. De opkomst der leden was matig te noemen, terwijl het bestuur vol tallig aanwezig was. Onder de aanwezigen waren het voltallig college van b. en w. van Kortgene, de heer De Regt, directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V. en de heer Haas donk uit Goes als lid van de prov. Zeeuwse V.V.V. In zijn openingswoord schetste voorzitter Slotema de ontwikkeling van de recreatie op Noord-Beveland in de afgelopen jaren en de perspectieven voor de komende jaren. Door het ontbreken van bouwvergunningen was de accomodatie slechts langzaam ge stegen, doch hij voorzag in de toekomst een versnelling daarvan. Te Wissenkerke was toestemming verkregen voor de aanleg van twee terreinen voor zomerwoningen, terwijl men op Kortgene ook al een aardig eind op stap is. Bijzonder jammer vond de voorzitter het, dat velen de taak van de V.V.V. nog niet begrijpen en dat ook een aantal midden standers nog geen lid zijn. In een vlot tempo werd hierna de agenda afgewerkt die voornamelijk slechts uit huis houdelijke punten bestond, zoals de goed keuring van het jaarverslag, het financieel verslag en de begroting. De contributierege ling voor 1966 werd gelijk aan die van vorig jaar goedgekeurd, met dien verstande dat op voorstel van één der leden het kleine tekort door een contributieverhoging van ƒ1. werd weggewerkt. De aftredende bestuursleden, de heren M. W. van Arenthals en J. C. van den Berg werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze werd door de heer Drs. C. de Schipper, medewerker van het E.T.I., een causerie gehouden over de recreatieplannen op Noord-Beveland in de nabije toekomst. Aan de hand van de nu reeds op papier staande plannen, door beide gemeenten op Noord-Beveland opgemaakt, wandelde hij de gehele kust van Noord-Beveland af. Met cij fers en aan de hand van statistieken toonde spreker aan, dat over tien jaar Noord-Be veland 1.250.000 overnachtingen kan ver wachten. Dit uitgedrukt in bestedingsgeld van de vakantieganger zou betekenen, dat de middenstand in de recreatieve maanden een bedrag zou ontvangen van ruim 12.500.000, wat beduidend meer is dan nu over een geheel jaar van de eigen bevolking. Deze economische ontwikkeling kan en moet niet alleen door het particulier initiatief ge stimuleerd en opgevangen worden, ook de V.V.V. en de beide gemeenten moeten naar beste kunnen hierin meewerken. Na de causerie werden uit de aanwezigen nog diversen vragen gesteld, o.a. door de heren Baas, De Regt, Van Damme en Haas donk, die door spreker en de voorzitter wer den beantwoord. In de rondvraag vroeg de heer Van Dam me de mogelijkheid te onderzoeken een kleu- renfolder van Noord-Beveland te laten druk ken, waarin aspecten van Noord-Bevel and naar voren gebracht konden worden. Het samengaan in een folder met Zuid-Beveland vond hij van mindere betekenis voor ons eiland. Ook vroeg hij naar de mogelijkheid een toeristengids van Noord-Beveland te la ten verschijnen. De heer Van der Maas had een aanmerking op een onjuistheid in de kaart van Noord-Beveland en vroeg of de folder in den vervolge in december zou kun nen verschijnen. Ook de heer Bom zou het juister vinden dat van Noord-Beveland een eigen wervende folder uitging. Nadat de voorzitter en de heer De Regt de vragenstellers hadden beantwoord, werd de vergadering gesloten. Niet alleen de plastics hebben de wereld veroverd doch ook de recreatie laat zich niet meer wegdenken. Hoe voller de steden worden, hoe dichter men op elkaar komt te wonen en hoe hoger men de huizen en flats bouwt, des te heviger de mens in zijn vrije ogenblikken naar een natuurlijke om geving verlangt. De mens van vandaag is materialistisch en mechanisch ingesteld. Men is aan zich en de zijnen verplicht een zekere status te voeren. Daaruit vloeit de verplich ting voort zich de geldmiddelen te verschaf fen deze status te continueren. De vrijetijds besteding wordt vaak in dienstverlening omgezet en als zodanig beloond. Vrije a- vonduren om tot zichzelf te komen kent men niet meer. En stopt men al eens even met de arbeid, dan is daar de televisie en de radio.Geen wonder dus, dat men in zijn vakantie en op de vrije weekends compen satie zoekt. Dat de mens dan weer eventjes mens wordt en de natuur opzoekt. Zich laaft aan de aanblik van weiden, koeien, bossen, hei en water. Ook al is het maar vanuit een voortsnellende auto In verband met de zich steeds meer uit breidende behoefte aan recreatiemogelijk heden, vonden wij burgemeester Wisse be reid enige vragen omtrent de toekomstmo gelijkheden op dit gebied in zijn gemeente te beantwoorden. Zoals algemeen bekend mag zijn, begon de burgmeester, hebben wij in onze gemeen te reeds de Banjaard, camping Anna Friso, camping De Molenhoek en camping De Roompot. Deze vier mogen zich in een steeds toenemende populariteit verheugen. Daarnaast komen er nog meerdere terrei nen op kortere of langere termijn voor de recreatie beschikbaar. Gaande van de Veerse dam krijgt men allereerst een gebied van Staatsbosbeheer, dat reeds is ingeplant en een oppervlakte beslaat van 80 ha. Dit bos is voor Zeeuwse begrippen groot en kan op kille zomerdagen een grote hoeveelheid bad gasten opvangen. Bij het begin van dit bos is een plaats gereserveerd voor het bouwen van een hotel of restaurant. Door een parti culier was een aanvrage ingediend om in dat bos een manege te vestigen. Staatsbosbeheer stond hier welwillend tegenover, doch dit plan viel op de investeringskosten. Direct hierop aansluitend ligt een stuk grond ter grootte van plm. 25 ha, wat even eens van het rijk is, doch dat uitgegeven zal worden aan een kerkelijke instelling, die dit zal moeten exploiteren zonder winstoogmerk. Op dit terrein zullen zomerwoninkjes ver rijzen, enige verzorgingsgebouwen, een kerk je, er kan een cafeetje komen en een paar winkels. Op onze vraag of er door particulier ini tiatief iets tot stand komt, vertelde burge meester ons, dat aansluitend op het terrein van de kerk de heer Heijse een groot stuk grond bezit, dat in een aantal fasen bouw rijp gemaakt zal worden. Dit terrein valt in twee delen uiteen. Het eerste gedeelte is bestemd vooor 151 landhuizen, die aan dus danige bouwvoorschriften moeten voldoen, dat zij permanent bewoonbaar zijn, Het tweede deel is bestemd voor 195 zomerwo ningen, die aan minder zware eisen moeten voldoen. Men zou deze als een tweede Ban jaard kunnen omschrijven. Een eerste ge deelte van dit terrein zal zo ongeveer eind dit jaar of begin volgend jaar bouwrijp zijn. Gezien de enorme investeringen, zou de gemeente voor een dusdanig plan zelf tooh geen goedkeuring verkrijgen. Want ook de grond zou dan aangekocht moeten worden. Doch niet alleen dat. Er moeten wegen wor den aangelegd, straatverlichting, waterlei ding (alleen al de aanleg van de hoofdlei ding kost ruim een half miljoen gulden). Bovendien is de heer Heijse verplicht een zuiveringsinstallatie te bouwen voor de af voer. Als men aan het eind van het terrein van Heijse de bocht omgaat komt men aan het havenkanaal. Binnenzijds heeft men daar het plan Schuwer, dat een oppervlakte beslaat van ongeveer 13 ha en dat plaats biedt aan 122 zomerwoningen. Natuurlijk hangt het bouwen af van het rijksgoedkeuringsbeleid, doch burgemeester Wisse had goede hoop, dat daar binnen zeer korte tijd wel enige verandering ten goede in zal komen, voooral wanneer men over zou kunnen gaan tot fa brieksmatige bouw, de z.g. pre-fabrication. Tot slot grenst dan nog aan het terrein van Schuwer een bebossing tot aan de West- havendijk, dat vermoedelijk ook wel enige wandelpaden e.d. zal bevatten. Natuurlijk zijn in dit verband de bestaan de wegen onvoldoende, zei burgemeester Wisse, doch met een riante weg vanaf de Veerse dam buitendijks en vanaf de bocht van het havenkanaal binnendijks zal de aan- en afvoer van de vakantiegangers soepel verlopen. Deze weg is ook reeds in het ruil verkavelingsplan Noord- Beveland opgeno men. Zijn dit allemaal plannen (zij het dan reeds met de goedkeuring van G.S.) van de begane grond, aanstaande vrijdag 25 maart vindt de aanbesteding plaats van de jacht haven, die aan 218 schepen ligplaats zal kunnen bieden. Voor deze jachthaven is een rijkssubsidie verkregen van 550.000. Wanneer de aanbesteding vlot verloopt, doordat raming en inschrijving niet te ver uiteen liggen, dan zal deze jachthaven het volgend seizoen gebruiksklaar zijn. Noordelijk van deze jaohthaven is een grote speel- en pick-nick-wei geprojecteerd, waarvoor ook al het geld beschikbaar is. Wanneer aan de jachthaven begonnen wordt, kan misschien dezelfde maatschappij deze wei egaliseren. En, burgemeester, wat is de bestemming van de droogvallende gronden vanaf het haven kanaal te Kamperland tot aan de haven van Geersdijk? 't Ja, zegt burgemeester Wisse, die zijn wel in een bestemmingsplan opgenomen. In eerste instantie worden die bestemd voor de landbouw met een verbod daarop ge bouwen te plaatsen. Wanneer over een aan tal jaren vorengenoemde plannen gereali seerd zijn, dan kunnen deze gronden nog altijd voor de recreatie geschikt gemaakt worden. En de noordkust, burgemeester, zijn daar helemaal nog geen plannen voor? Met een moedeloos gebaar haalt burgemeester Wisse zijn schouders op. Neen, zegt hij, voor de noordkust zijn en kunnen nog geen plannen gemaakt worden. Zolang Middelburg, zoals men dat noemt, de noordkust bevriest, wordt er voor geen enkel plan, hoe klein ook, toe stemming verleend. Alles hangt af waar de dijk naar Schouwen-Duivenland geprojec teerd wordt en hoe de toegangswegen tot deze immense dijk zullen lopen. Tot zolang moet alles wachten. Tot vier maal toe is door het gemeentebestuur geprobeerd hou ten zomerwoningen op de drie campings geplaatst te krijgen doch dit is door G.S. af gewezen, deels met het oog op de bevroren kust en anderdeels omdat deze houten wo ningen niet in het Noord-Bevelands land schap passen. Dit alles zeer tot ongenoegen van de betrokken exploitanten en het ge meentebestuur. Zijn er plannen, burgemeester, om te ko men tot het stichten van een opvangcen trum? Neen, deze zijn er nog niet, wel is hier over in b. en w. van gedachten gewisseld, doch dit is een dusdanig moeilijke zaak, die niet zo maar een-twee-drie is opgelost. Na tuurlijk zouden wij gaarne zien, dat een zo danig opvangcentrum aanwezig was, waar de vakantieganger met slecht weer zijn heil kan zoeken, maar wij hopen dat van particu liere zijde een begin gemaakt wordt, waaraan dan door de gemeente en hopelijk oök door G.S. aan zal worden medegewerkt. Tot slot nog dit, burgemeester: de zoge naamde dijkrecreatie kennen wij reeds in onze gemeente en naar alle waarschijnlijk heid zullen wij dit jaar ook geconfronteerd worden met het berm-toerisme, Hoe staat u daar tegenover? Glimlachend zegt de burgemeester: ieder zijn meug. Ik kan me heel goed voorstellen dat het waterschap, wat het eerste betreft, heel nauwlettend toeziet, maar zolang zij geen brokken maken moeten zij het zelf maar weten. Zo ook met de berm-toeristen. Vor men zij geen gevaar voor het verkeer en willen zij hun vrije tijd aan de kant van de weg en in het stof en uitlaatgassen door brengen, het zij hun gegund. Volgende week hopen wij te vervolgen met: Recreatie in de gemeente Kortgene. Het is gebleken, dat men in brede kring niet op de hoogte is van het feit, dat de levensverzekeringmaatschappijen sinds 1 ja nuari j.l. verplicht zijn belasting en eventueel premies voor sociale verzekeringen (A.O.W e.d.) in te houden op lijfrente-uitkeringen. Bovendien moeten degenen, die lijfrente uit keringen ontvangen, in verband hiermee de zgn. werknemers verklaring voor de loonbe lasting invullen, opdat de maatschappijen kunnen berekenen hoeveel moet worden in gehouden. Deze verplichting bestond reeds ten aan zien van pensioenuitbetalingen. Iedere pen sioengerechtigde ondervindt dit, doordat hij De politie mag bij overtredingen niet zon der meer gebruik maken van vuurwapens. Et mag pas worden geschoten, wanneer er sprake is van een ernstig misdrijf. Dat is de strekking van de herziene wapeninstruc tie, die deze week in de Staatscourant werd gepubliceerd. Met deze voorschriften kan men content gaan. Na alle onverkwikkelijke gebeurtenis sen, die het gevolg waren van het onverant woord gebruik van schietwapens door som mige politiefunctionarissen, was een herzie ning van de voorschriften stellig op zijn Dat de politie wel schietwapens mag ge bruiken, wanneer zijzelf of anderen met vuurwapens worden bedreigd, is natuurlijk zonder meer redelijk. Hier immers kan men zich op noodweer beroepen, dat in ons wet boek van strafrecht als een strafuitsluitings grond is aangemerkt. Voor de ambtenaren van de rijksbelasting dienst is een soortgelijke instructie opgesteld. Dat betekent stellig een opluchting voor de genen, die op het ogenblik bezig zijn hun aanslagbiljet in te vullen. minder in contanten ontvangt dan het pen sioen bedraagt. Op het pensioen is dan al de loonbelasting en zonodig de A.O.W.-premie ingehouden. Sinds 1 januari 1966 dienen deze inhou dingen in vele gevallen nu ook te geschieden op lijfrente-uitkeringen, dat zijn periodieke, van het leven afhankelijke uitkeringen, die geen pensioen zijn. Ook tal van lijfrente trekkers zullen dus voortaan minder in con tanten ontvangen dan volgens de polis ver schuldigd is. Dat zij in verband hiermede de werknemersverklaring moeten invullen, heeft bij veel lijfxenteniers verwondering gewekt, aangezien zij geen werknemer zijn. Deze verklaring is echter noodzakelijk om dat de levensverzekeringmaatschappijen an ders niet aan de bij de wet opgelegde ver plichting kunnen voldoen. Het zou wellicht aanbeveling verdienen als de belastingdienst in dit geval aan de verklaring een andere benaming zou geven. Indien de lijfrentenier reeds van dezelfde levensverzekeringmaatschappij een pensioen ontvangt, dienen de inhoudingen te worden berekend op basis van het totaal van lijfrente en pensioen. De ingehouden bedragen komen voor verrekening met een eventuele aanslag in de inkomstenbelasting in aanmerking. De inhouding heeft alleen betrekking op lijfrenten. Zij heeft niet plaats wanneer het gaat om andere periodieke uitkeringen, zoals erfrenten en opvoedingsrenten. Deze uitke ringen, die gedurende een vastgestelde pe riode geschieden en waarbij de uitkerings duur dus niet van het leven afhankelijk is, vallen buiten de inkomstenbelasting. In houding van belasting heeft evenmin plaats als het een lijfrente betreft, die verschuldigd is aan minderjarige personen, of wanneer de lijfrente-uitkeringen beneden een bepaalde grens ligt. Verplichte opgaven Ook wanneer geen inhoudingen van be lasting behoeft plaats te hebben en dus ook geen werknemerverklaring behoeft 'te wor den ingevuld, moeten de maatschappijen het jaarlijkse bedrag van de lijfrente echter aan de belastingdienst opgeven. Daarnaast hebben de levensverzekering maatschappijen ook de plicht aan de belas tingdienst opgave te doen van uitkeringen op polissen waarvoor een koopsom is gestort, aangezien van deze uitkeringen een gedeelte het zgn. interest-bestanddeel als inko men wordt belast. Onder koopsom wordt in dit verband ook verstaan een periodieke premie, die verschuldigd is over een tijdvak korter dan vijf jaar, alsmede wisselende pre mies, waarvan de hoogste meer bedragd dan het tienvoud van de laagste. Onder bepaalde voorwaarden kan dit interest bestanddeel volgens het bijzondere tarief van 2040% worden belast. Door deze opgaveplicht heeft de belasting dienst controle op eventuele verzuimen van belastingplichtigen, verzuimen waarop eerder kans bestaat naarmate men minder op de hoogte is met de fiscale gevolgen van ver zekeringsuitkeringen. Een polis van levensverzekering kan voor zien zijn van de lijfrenteclausule, d.w.z. dat de uitkering gebruikt moet worden voor het kopen van een of meer lijfrenten; de premie voor zo'n verzekering is dan tot 5.000. per jaar aftrekbaar van het inkomen. Wordt de uitkering niet voor het kopen van een lijfrente gebruikt maar in contanten opge nomen of wordt de verzekering afgekocht of beleend, dan moet de maatschappij dit eveneens aan de belastingdienst opgeven. Van al deze opgaven zal de 'belastingplich tige in de regel mededeling ontvangen van zijn levensverzekeringsmaatschappij zodat hij weet wat aan de belastingdienst is opge geven. Deze opgaveverplichtingen gelden sinds 1 januari 1965. Veel langer reeds zijn de le vensverzekeringmaatschappijen in verband met de Successiewet verplicht uitkeringen wegens overlijden en uitkeringen aan een an der dan de premiebetaler op te geven aan de Inspecteur der Successie. De nieuwe belastingwetgeving heeft deze fiscale verplichtingen en de daarmee verband houdende administratieve werkzaamheden van de levensverzekeringmaatschappijen dus aanzienlijk uitgebreid. (Nadruk verboden) Jaarvergadering Coöp. Raiffeisenbank „Wissenkerke" Op 14 maart 1966 hield de Coöp. Raif feisenbank „Wissenkerke" gev. te Kamper land haar 45e jaarvergadering in het ver enigingsgebouw Renata te Kamperland, on der voorzitterschap van de heer G. E. de Jonge te Wissenkerke. In zijn openingsrede deelde de voorzitter mede dat het jaar 1965 een goed jaar voor de bank was geweest. Het balanstotaal was gestegen tot 10.101.316.24, -terwijl de spaar- saldi met ruim 945.000.waren gestegen tot 7.970.802.34. Het reservefonds zal na bijschrijving van de winst over 1965 ten bedrage van 15.455.01 ongeveer 300.000.bedragen. De jaaromzet is voorts gestegen met ruim 6.475.000.— -tot 42.090,601.48. Tijdens de vergadering werden herkozen de heren G. E. de Jonge te Wissenkerke (be stuurslid) en R. J. Scheele te Wissenkerke (lid R. v. Toezicht). GOOFJE GOOCHEM Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1