Oecumene MÉÉR MISDRIJVEN! 'n BOEKENBOM... Voor als het regent.. Agressie door. de welvaart! en een nieuw fototoestel Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 12 maart 1966 no. 3186 25 JAAR BOUWBEDRIJF SLOTEMA Predikbeurten Burgerlijke stand Het huwelijk van prinses Beatrix plaatste, door pers en televisie, Nederland afgelopen week in het middelpunt der publieke belang stelling over vrijwel de gehele wereld. In vele landen zal men de plaatjes van het pit toreske Amsterdam aanschouwen, de roman tisch aandoende bruidsstoet voorbij zien gaan Dit voor Nederland zo belangrijke moment betekent dan ook een sterke propaganda voor een toeristische Teis naar ons land, waar men hier in dit en volgende jaren zeker de vruchten van zal plukken. Nederland staat in het buitenland bekend als een rijk land. Dat was vóór de oorlog al zo, die naam heeft het ook nu nog. En als wij Nederlanders in de zuidelijker gelegen landen van Europa reizen, dan moeten wij zelf ook erkennen dat we het goed hebben in Nederland, dat onze huizen beter en mooi er zijn dan daar, onze wegen goed, onze scholen, onze kleding, ons eten, over het al gemeen beter verzorgd lijkt dan in die lan den. Ja, wij klagen graag en veel. Wij kankeren toch dat onze overheid niet voldoende aan dit en aan dat doet, dat ons verkeer vast loopt, de woningnood nog groot is en in al lerlei sectoren van het maatschappelijk leven koestert men reeds jarenlang wensen, die men maar niet in vervulling ziet gaan. Maar hoe luxueus leven wij ook! Voor een gezin van vier personen achten wij een flat van vier kamers beslist het minimum, mét douche, hal en balkon en wat bergruimte. In Dinsdag 8 maart j.l. herdacht de heer Slo- tema te Wissenkerke de dag, waarop hij 25 jaar geleden het bouwbedrijf van nu wijlen de heer M. H. van Hee had overgenomen. Ondanks het feit dat hieraan weinig rucht baarheid was gegeven, mocht de familie Slo- tema zich verheugen over de vele en fraaie bloemstukken, die haar op deze dag werden aangeboden. Aan de personeelsleden alsmede aan de oud-personeelsleden werd thuis een tractatie bezorgd. Op de receptie, die op bescheiden wijze werd gehouden, waren o.m. aanwezig burge meester P. Wisse, het college van b. en w. van Kortgene, alsmede 3 personeelsleden, die vanaf de overname van het bedrijf ononder broken bij de heer Slotema in dienst zijn ge weest, n.l. de heren J. C. Breas, C. Flipse en W. Dees. Deze werknemers ontvingen als herinnering en als blijk van waardering een fraai polshorloge met inscriptie. tegenstelling tot een vijftig jaar geleden bouwen wij scholen als paleizen; wij leggen dure kunstwerken aan om de wegen veiliger berijdbaar te maken; wij perfectioneren op allerlei gebied; dat alles omdat de eisen ho ger zijn en de snel groeiende bevolking het land voor kostbare problemen stelt. Terwijl wij klagen over de hoge belastin gen en de overheid beschuldigen de uitgaven maar steeds hoger op te drijven, klagen wij toch óók dat diezelfde overheid te krenterig is voor dit en daaraan niets doet en dat op de lange baan schuift. Wij hebben het eigen lijk meer in ons om tégen iets te ageren dan om te waarderen wat geschiedt. Men weet het altijd beter, meestal omdat men het eigen belang verdedigt en niet veel verder kan en wil zien dan dat. Het is opmerkelijk en psychologisch mis schien ook wel verklaarbaar, dat hoe beter het ons gaat, hoe méér er tegen het bestaan de en de gang van zaken geageerd wordt, op ook steeds agressiever wijze. Het leven gaat velen te gemakkelijk, aan te vele wensen kan worden voldaan en daar door wordt het leven te emotieloos. En aan emoties schijnt de mens, vooral wanneer hij jong en in de krans van zijn jaren is, even goed behoefte te hebben als aan eten en drinken. En niets wekt meer ontevredenheid op, dan materiële welvaart, omdat men door die welvaart leeg wordt ten aanzien van zijn strevingen. Die onbewust gevoelde innerlijke leegte zou men toch wel willen vullen. En dan komt eerst het buitenissig doen en als dit alweer gewoon wordt en overigens weinig effect sorteert, worden de uitingen langzamerhand wat agressiever. Dan grijpt men aan wat mogelijk is om er zich tegen te kunnen uiten, want dat wekt spanningen, die men nodig heeft. Men ageert tegen een Duitser als echtgenoot voor onze kroonprin ses, men keert zich tegen het koningshuis en propageert een republiek, men tart met „happenings" en dergelijke de politie, men verheft het laag-bij-de-grondse tot kunst, men stelt het eigen ik hoger dan dat van ieder ander en zeker dan al het gemeen schappelijke. En men noemt dat alles pro gressief en eerlijk en welbewust en het wordt haast „bon ton" om er achter aan te lopen, het goed te praten, te bewonderen en mee te doen. Dat dit alles voortvloeit uit innerlijke leeg te en daaruit ontstane ontevredenheid, wil men liever niet erkennen, want dan is men niet „progressief". Dat waarop generaties lang is gebouwd, zou men het liefst eens on dersteboven gooien, alleen om de spanning, de emotie en om dan zelf weer aan iets te kunnen bouwen, want daar heeft de mens tóoh behoefte aan. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Ook meisjes. Bendevorming in zogenaamde „gangs" is in ons land zeldzaam. Daarentegen worden wel veel overtredingen (ongeveer 55 pet. bij de jongens en 40 pet. bij de meisjes) begaan door gelegenheidsbenden, dus groepen, die toevallig zijn gevormd. Bij de meisjes is de stijging van het aantal winkeldiefstallen op vallend. Zij hebben het vooral gemunt op kosmetische artikelen. Zeer merkwaardig is de „spreiding" van de jeugdcriminaliteit over de verschillende provincies. In 1963 bijvoorbeeld kwamen in Friesland 35 van elke 10.000 kinderen bene den de 18 jaar tot een misdrijf, in Limburg en Gelderland echter 55! Voor de gemeen ten was de divergentie soms nog groter: van 37 op elke 10.000 kinderen in Hilversum tot 132 in Breda. Hoewel het laatste cijfer be denkelijk hoog is, mogen daar geen absolute conclusies ten aanzien van het criminaliteits- niveau aan worden verbonden. Andere fac toren als verschillen in opsporings- en ver volgingsbeleid kunnen hier ook een rol spe len. Is het percentage jeugdige delinkwenten, dat wegens vermogensdelicten in aanraking met de justitie komt, in de grote steden het hoogst, in de gemeenten van 50100.000 en van 2050.000 inwoners worden rèlatief meer zedendelicten en agressieve misdrijven gepleegd. In 1963 bijvoorbeeld begingen in de grote steden 3,4 op elke 10.000 kinderen een ze denmisdrijf. In de gemeenten van 50.000 100.000 inwoners en van 2050.000 inwoners was dit verhoudingscijfer resp. 4,5 en 3,8. Luxe-verwaarlozing. Een opvallend verschijnsel is, dat de jeug dige delinkwenten steeds meer voortkomen uit de midden- en hogere klassen van de maatschappij. Het is een treffend verschijn sel, dat een sterke toeneming van de mate riële voorspoed gelijk op schijnt te gaan met een toenemende jeugdcriminaliteit. De psychiater dr. Zuithof sprak in dit ver band eens van „luxe-verwaarlozing", voort komende door een overwaardering van de materiële goederen door de ouders. Deze ge ven de kinderen wel meer zakgeld, maar brengen verder te weinig aandacht voor hen op. Op die wijze biedt men zijn kinderen stenen voor brood. Het preventieve werk moet daarom bij de ouders beginnen. Stabilisering van het gezin zal het uitgangspunt moeten zijn voor iedere poging tot verbetering van de aanpassing van de jeugd aan de moderne samenleving. Geen autoriteit. Wat zijn de oorzaken van de toeneming van de jeugdcriminaliteit in vergelijking met vóór de oorlog? Sommigen spreken van de afwezigheid van romantiek, waaraan de mo derne maatschappij lijdt en waardoor het on mogelijk wordt de affectieve behoeften van de jongeren te bevredigen. Voor verschillen de psychologen en sociologen zijn de ge dragsstoornissen van de jeugd noodseinen van een wereld waarin de volwassenen geen ideaal meer kunnen bieden aan de jonge ge neratie. Wat de jeugd tegenwoordig vooral mist, is de persoonlijke autoriteit. Vooral de vader figuur heeft veel aan betekenis ingeboet. Vroeger richtte de zoon zich innerlijk naar zijn vader, die door patriarchaal gezag indruk maakte. De vaders van toen hadden nog geen concurrentie van sportfiguren en film helden In het gezin van nu is de moeder de cen trale figuur, waarvan de kinderen zich af hankelijk voelen. Zij wordt onwillekeurig het beeld van de volwassenheid, waarnaar ook de jongens zich richten. Schijnwereld. Er bestaat voor de jongens weinig gele genheid zich met mannen te identificeren. Zij zitten veelal in „vrouwenvertrekken" op gesloten en daardoor komt er iets onzekers in hun gedrag. Hebben zij de puberteitsleef- tijd bereikt, dan voelen zij een sterke behoef te zich van deze vrouwelijke overmacht te bevrijden. Dat lukt vaak niet, zodat veel jongens zich stoerder moeten voordoen daTi zij werkelijk zijn. Prof. Perquin, een van onze prominentste pedagogen stelde het eens heel scherp: „De zelfoverschatting' van de man in onze sa menleving gaat terug op het feit, dat hij zich op bijna gewelddadige wijze moet emanci peren Onderzoekt men onaangepaste jeugdigen, dan bemerkt men dat hun driest, provoce rend gedrag vaak uiterlijke schijn is, een krampachtige poging vooral man te willen schijnen. Andere factoren, die onevenwich tigheden soheppen zijn de onpersoonlijke or ganisatie van de samenleving, huisvestings problemen en commercialisering van de vrije tijd, die elkaar versterken in een vicieuze cir kel en zonder twijfel de criminaliteit in de hand werken. (Nadruk verboden). Degenen die van mening zijn dat de zaak van de oecumene er in ons land niet best voorstaat, kunnen de ze week in Groningen de argumen ten putten die hun pessimisme recht vaardigden. De heer Laning, frac tielijder van het Gereformeerd Poli tiek Verbond in de Groningse Raad, is uit zijn partij gestoten, omdat hij ter kerke is gegaan bij ds. Ziel. Deze predikant van de vrijgemaakte gere formeerde kerk is onlangs bij zijn geloofsgenoten in ongenade gevallen toen hij de euvele moed had een gesprek te willen beginnen met le den van andere geroformeerde ker ken. En nu zat de heer Laning bij hem in de kerk. Zes keer nog wel Kennelijk hebben ze in de Martini- stad op de loer gelegen om te kijken hoe en waar de heer Laning 's zon dags zijn geloof beleed. Wie durft er nu nog met enig optimisme over de oecumenische gedachte te spre ken, als hij dit kleinzielige gedoe heeft gadegeslagen? (Nadruk verboden) Jeugdcriminaliteit nam vooral toe in kleinere gemeenten Met 50 op de 10.000 kinderen gaat 't verkeerd De statistische gegevens "van de laatste jaren geven een behoorlijke toeneming te zien van de jeugdcriminaliteit in ons land. Bedroeg deze criminaliteit een halve eeuw geleden ongeveer 32 per 10.000 kinderen, thans ligt dit verhou dingscijfer reeds boven de 50. Volgens de meest recente gegevens der gerechtelijke statistiek, die tot 1964 zijn bijgewerkt, is weliswaar in de grote steden (boven de 100.000 inwoners) de criminaliteit van jeugdigen sterk toegenomen, maar sinds 1963 doet deze toe neming zich in nog sterkere mate gelden in de groep van gemeenten tussen de 50.000 en 100.000 inwoners. Wat zijn de oorzaken van deze verontrustende stijging van de criminaliteit van de jeugdigen? Wat zijn de oorzaken? In de grote meerderheid der gevallen be staan delicten, die door jongeren worden ge pleegd, uit diefstal. In 1963 kregen 23 op elke 10.000 kinde ren van 14 en 15 jaar een proces-verbaal we gens eenvoudige diefstal, 22 op elke 10.000 wegens gekwalificeerde diefstal. In de leef tijdsgroep van 16 tot en met 17 jaar bedroe gen deze verhoudingscijfers respectievelijk 19,7 en 18,7. Voor sexuele misdrijven waren deze cijfers voor de twee genoemde leef tijdsgroepen onderscheidenlijk 7 en 5,8, wat overigens een vrij duidelijke stijging bete kende, want in 1955 bedroegen deze verhou dingscijfers nog slechts 4,9 en 4,5. Het aan tal diefstallen van autoV (joy-riding!), dat in 1955 3,8 procent van het totaal der strafbare feiten uitmaakt, is evenwel gedaald tot 3 procent. Agressieve daden komen niet méér voor dan vroeger. In 1959 werden 362 jeugdigen wegens, mishandeling veroordeeld, vijf jaar later was dit 375, wat zelfs een Telatieve af neming betekent, als men de bevolkingsgroei in aanmerking neemt. Verontrustend is even wel, dat de gevallen van agressie van veel ernstiger aard zijn dan vroeger. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dok ter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304, b.g.g. 008 bood schappendienst. voor zondag 13 maart 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. De Gelder en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban (bidstond voor gewas en ar beid) en 2.30 uur de heer Kraak Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak (bidstond voor gewas en arbeid) en 2.30 uur ds. De Gelder. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur Biddag voor het gewas, ds. J. Visbeek en 2 uur ds. Wil- lekes. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes (bidstond) en 2.30 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Golijnsplaat 10 uur dr. Woldenga uit Zie- rikzee en 2.30 uur ds. Van den Bosch uit Goes. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. J. van Haelen uit Mijdrecht en 2.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Mawijn uit Zierikzee. Geref. Kerk Golijnsplaat 10 uur ds. Van Rheenen en 2.30 uur ds. Van Haelen uit Mijdrecht. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Donderdag 17 maart, 7.15 uur ds. Honkoop van Goes. Bij ons vertrek naar de Flevopolder groeten wij alle vrienden en bekenden. Tevens zeggen wij alle lid maatschappen en donaties op. Familie De Lange - de Kam. Swifterbant. Heden is van ons heengegaan, tot on ze diepe droefheid, onze geliefde en zorgzame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder Cornelia Noordhoek- Breure (echtgenote van Willem Cornelis Noordhoek), in de ouderdom van ruim 71 jaar. Uit aller naam, W. C. Noordhoek. Geersdijk, 7 maart 1966. Geen bloemen. De begrafenis heeft plaatsgevonden van uit het ,Drenthehuis' te Geersdijk, op vrij dag 11 maart j.l., des namiddags om 14.00 uur. Wissenkerke Geboren: 14 febr. Pieter Wil lem, z.v. A. P. Snoodijk en B. E. Kouwer. Ondertrouwd: 4 febr. J. de Fouw, 24 jr. te Kortgene en M. J. Verburg, 20 jr. 22 febr. J. C. A. Geluk, 26 jr. en G. S. van der Moere, 22 jr. 24 febr. P. J. Leendertse, 26 jr. en P. A. M. Dees, 21 jr. Getrouwd: 18 febr. A. Ha- rinck, 21 jr. te Goes en D. Leenpoel, 19 jr. Overleden: 16 febr. C. Wes- terweele, 70 jr., echtg. van P. Versluis. Kortgene Geboren: 27 febr. Sara Kla- zina, d.v. G. Boot en J. W. Leendertse. Getrouwd: 25 febr. B. Louis- se, 33 jr. te Kapelle en S. de Jonge, 23 jr. Ondertrouwd: 2 febr. J. H. W. Knolle, 20 jr. te Arnemui- den en M. J. van der Weele, 19 jr. 9 febr. B. Louisse, 33 jr. te Kapelle en S. de Jonge, 23 jr. 11 febr. M. M. Wiskerke, 27 jr. en T. J. Schippers, 25 jr. 15 febr. A. J. de Koning, 19 jr. te Goes en J. A. de Fouw, 18 jr. 25 febr. M. Meulmeester, 28 jr. te Arnemuiden en L. Boot, 23 jr. Overleden: 3 febr. D. Ver hulst, 67 jr., e.v. G. de Smit. Te koop: HALF ENGELSE KINDERWAGEN Van Delfts lichte kleur en opvouwbaar WANDELWAGENTJE, licht blauw Te bevragen agent van dit blad te Kats DAMES, voor het a.s. voorjaar hebben wij EEN MOOIE COLLECTIE HOEDEN in zomervilt en stro, in de nieuwste modellen en kleuren. Speciale dameshoedenzaak TOOS VAN CALMTHOUT Keizerstraat - Goes (naast sport- en rijwielh. Pieterse, bij de Kade) Boekhandel MARKUSSE Wissenkerke Voor de zeer vele be wijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziek te en na het overlijden van onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder Cornelia Westerweele, zeggen wij hartelijk dank. Inzonderheid dokter Van Arkel en zuster Sprangier voor de liefdevolle verzor ging- Namens de familie, P. Versluis. Kamperland, 16 febr. 1966 Veerweg 135. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland MAART 1966 hoogwater 12 Zaterdag 5.55 18.22 13 Zondag 6.45 19.15 14 Maandag 7.46 20.20 15 Dinsdag 9.00 21.40 16 Woensdag 10.21 23.02 17 Donderdag 11.38 0.14 18 Vrijdag 12.41 (en dat doet het dikwijls) PLASTIC WANDELWAGENCAPES 5.75 NYLON WANDELWAGENCAPES 6.95 PLASTIC REGENCAPES maat 50 t.e.m. 65 3.75 PLASTIC REGENJASJES maat 50 t.e.m. 65 vanaf 3.65 REGENJASJES MET ZUIDWESTER plastic op textielbasis in effen of geruit, tot plm. 5 jr., vanaf 15.95 Langeviele 3 Middelburg vormen samen een pracht-combinatie, waar u jarenlang plezier van hebt Kom bij ons een keus maken FOTOHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3