NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n Plouvier heeft DE schoenen Raadsverslag Kortgene Renniesfl Een blijvend arbeidsveld voor MIDDEN- en KLEINBEDRIJF I SCHUIF EN GRENDEL geneesmiddelen bandages No. 3186 Zaterdag 5 maart 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenlcerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Voorzitter Bom feliciteerde in zijn ope ningswoord mevrouw Janssen met haar de volgende dag te vieren verjaardag (kroon jaar). De heer Geelhoed werd gelukgewenst met zijn heden te vieren verjaardag. Dit al les was het blijmoedig begin van de op maandag j.l. gehouden voltallige vergade ring. De notulen werden vastgesteld en een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Bij die ingekomen stukken was een mededeling van Gedeputeerde Sta ten, dat met de aanleg van een fietspad van Kortgene naar Wissenkerke waarschijn lijk nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de opgevroren Ringweg te Colijnsplaat en de weg onder de Torendijk te Kortgene bin nenkort in orde gebracht zullen worden. Een wachtgelegenheid voor buspassagiers bij de Brandend maagzuur? helpen direkt! viersprong Oosterscheldebrug is in voorbe reiding. Een wijziging van de keuringsver ordening ingevolge de Warenwet werd vast gesteld. Aan de heer W. H. Korteweg, onderwij zer aan de O.L.S. te Kortgene werd op zijn verzoek per 1 mei a.s. eervol ontslag verleend, zulks in verband met zijn benoe ming tot leerkracht aan de Technische school te Vlissingen. Sollicitatie-oproepen voor een onderwijzeres zijn bereids geplaatst. De vismijnverordening onderging een kleine wijziging, waardoor een bepaling.- die stamt uit de bezettingstijd, komt te vervallen De vergoedingen over 1965 en de voor schotten voor 1966 voor de bijzondere kleu terscholen te Kortgene en Colijnsplaat wer den respectievelijk vastgesteld op 2862. en 3584.82. Het voorstel van b. en w. om een crediet van 400.te openen voor de aanschaf van een T.V.-toestel voor de O.L.S. te Co lijnsplaat werd voor een nader onderzoek teruggenomen. Voor de aanschaf van een fotocopieerap- paraat ten behoeve van de gemeentesecre tarie werd een crediet van 1250.be schikbaar gesteld. Voor de electrificatie van het bungalowpark te Kortgene werd een crediet geopend van 36221.In dit be drag zijn niet begrepen de huisaansluitin gen, aangezien deze, door het ontbreken van woningen, nog niet direct kunnen wor den aangelegd. In het hierover gehouden ge sprek bleek, dat men in de naaste toekomst wat meer bouwactiviteit mag tegemoet zien en ook, dat de kostprijsberekeningen steeds hoger worden. Achteraf bezien had men be ter gedaan met het terrein direct te laten e- lectrificeren. Aan de heer Soeters werd een stukje grond van 60 m2 in het uitbreidingsplan te Kort gene verkocht voor 9.65 per m2. Door de verkoop van dit stukje grond wordt het ei gendom van de heer Soeters rechtgetrokken. Aan de orde kwam thans het voorstel van b. en w. om de grondprijs in het bungalow terrein te Kortgene te verhogen, mede in verband met de steeds hoger wordende kos ten en de steeds stijgende rentevoet. Werd per 1 januari 1963 de grondprijs vastgesteld op 25.per m2, thans stellen b. en w. voor die prijs vast te stellen op 40.per m2 voor percelen, grenzende aan het water, 35.per m2 voor percelen, liggende on middellijk daarachter of op de dijk (zand- opspuiting) en 30.per m2 voor de ove rige percelen. Bij verkoop worden deze prijzen verhoogd met 6°/o rente vanaf 1 ja nuari 1966 alsmede met de erfpachtscanon van 5 cent per m2. Uiteraard gelden deze nieuwe prijzen alleen voor percelen ten aanzien waarvan de gemeente zich niet ver bonden heeft door verkoop met uitgestelde betaling of optie. In de hierover gevoerde bespreking bleek, dat men in den beginne wat te voorzichtig was geweest met het vast stellen van de prijzen. Het totaal van de ver kochte percelen bedraagt momenteel 41 stuks. Door de verhoogde prijzen kan men de te krappe calculatie corrigeren en mede hierdoor het onderhoudsfonds versterken. Het lid Verburg vroeg zich af of deze verhoogde prijzen de adspirantkopers niet zullen afschrikken terwijl het lid Van der Weele er een remmende werking van ver wacht. De voorzitter was die mening niet toegedaan, de grote rem in deze affaire is z.i. het niet mogen bouwen. Het lid Mar kusse meende, dat men nergens goedkopere grond kan vinden, men moet hier als Noord-Bevelander nog aan deze prijzen wennen. Zouden er nu bouwvergunningen worden afgegeven, het bungalowterrein was, afgezien van de prijs, direct volgebouwd. Na nog enige bespreking werd het voorstel aangenomen. Het lid Van der Weele hoopte dat men een goede beslissing heeft geno men, dat het plan mag slagen en dat men spoedig van de grond mag komen. Het bestemmingsplan „De Zandkreek" in de Adriaanpolder, het z.g.n. plan Van Dam me, nu het plan Contracta, werd vastgesteld. Tegen dit plan was een bezwaarschrift bin nengekomen, echter zonder opgaaf van re denen. Vorenbedoeld plan is nu in de of ficiële molen terecht gekomen en men hoopt bij de aanvang van dit seizoen al met 20 woningen te kunnen beginnen. Het bouw rijp maken van dat terrein, straten, riole ring, verlichting enz. komt voor rekening van „Contracta" maar moet aan de gemeen te worden overgedaan voor 1. Ook de groenstroken moeten aan de ge meente worden overgegeven, die dan voor het onderhoud zorgt. Voor de verbetering van de bestrating nabij de coupure aan de Veerdam te Kort gene werd 5500.gevoteerd, t.w. 5117 voor de onderhandse aanbestedingssom en de rest voor de mogelijke extra werkzaam heden. Bij de rondvraag wees het lid Welleman op de noodzaak van de aanleg van één centraal sportveld, mede in verband met de op gang zijnde ruilverkaveling. Voorzitter Bom zeide, dat deze zaak in studie is, maar niet op korte termijn te rea liseren zal zijn, gezien de kolossale kasten. In guldens bezien is het voor de gemeente geen aantrekkelijke zaak. Hij kan ook niet voetstoots aannemen dat één modern sport veld goedkoper zal zijn dan de nu bestaan de 3 sportvelden. Het lid Kramer zag in een fusie van de bestaande verenigingen en het creëren van één veld de ideale oplos sing. Nadat Welleman nog had gewezen op het feit, dat dit plan na de ruilverkave ling veel moeilijker op te lossen zal zijn, zeide de voorzitter een nadere bestudering toe. Welleman wees nog op de niet in orde zijnde riolering onder langs de Torendijk als een der oorzaken van de slechte weg al daar. Deze suggestie zal nader bekeken worden. Tenslotte attendeerde de leden Van der Weele, Geelhoed en Kramer op diverse slechte plaatsen in trottoirs en straten te Colijnsplaat en Kats. Uit berichten van het Centraal Registratiekantoor Detailhandel blijkt dat ook in 1965 weer een groot aantal detailhandelszaken zijn verdwenen. Ditmaal zijn er 3.600 in één jaar weggevaagd. Het zwaartepunt van de uitval wordt weer gevonden in de levensmiddelenhoek. Daarnaact bleek het aantal kleinhandelaren in brandstoffen, fietsen en tabak groot, dat er de voorkeur aan gaf de bedrijfsvoering te beëindigen. De teruggang van het aantal zelfstandigen gaat dus door en het einde zal er voorlopig nog niet zijn. Bij de opheffingen van thans is nog geen sprake van aan moediging. Bij het in werking treden van het ontwikkelings- en saneringsfonds zal het aantal zelfstandige ondernemers nog verder teruglopen. Het verschijnsel is wel betreurenswaardig nochtans niet onbegrijpelijk en in sommige gevallen gewenst. Waarom In het verleden is de toeloop naar het zelfstandig ondernemerschap wel eens te groot geweest. Wij denken bijvoorbeeld aan de dertiger jaren met zijn grote werkloos heid. Velen hebben zich toen zelfstandig gevestigd. De meesten van hen zijn in de na-oorlogse jaren het ondernemerschap trouw gebleven door een aantal aan te wij zen oorzaken. In de eerste plaats is de leeftijd van be trokkenen van belang. Plaatsing of herplaat sing op de arbeidsmarkt was dikwijls geen eenvoudige zaak meer. De economische situatie werd gekenmerkt door een vlotte vraag met hier en daar zelfs onvoldoende aanbod. In die sfeer is het zaken doen niet moeilijk. Dat is nu weer een beetje anders. De marktverhoudingen zijn totaal veranderd en de structuur van het economische leven is geheel verkleurd. Een geweldige dynamiek in het produk- tieproces heeft zijn intrede gedaan. Dit stelt zware eisen aan de ondernemer met betrekking tot marktinzioht en -strategie. De reclame stelt zware eisen aan de ver beeldingskracht van de zelfstandigen. On der deze druk verliezen zij terrein en die druk wordt nog verzwaard door de nood zaak tot steeds grotere investeringen, waar bij de inflatie juist kleine spaarders het eerst tot slachtoffer maakt. Inzicht nodig Tegen deze achtergrond wordt een gede gen financieel inzicht gevraagd. Een ach terstand aan aanpassingsvermogen, finan ciële kracht, opleiding en ondernemersca paciteiten trekt de ouderen na verkrijging van de a.o.w. naar de ruststand'en de jon geren naar de loondienst. Als tegenkant is deze laaste veel aantrekkelijker geworden. De beloning van de factor arbeid is veel hoger dan vroeger en de sociale voorzienin gen zijn in vele opzichten ideaal geworden. Zal deze ontwikkeling het midden- en kleinbedrijf vernietigen? Geen sprake van: Het aantal ondernemers zal geringer wor den, maar de kwaliteit beter. Het ontwik kelingspeil van de nieuwkomers in het midden- en kleinbedrijf ligt reeds hoger dan voorheen, al was het alleen maar hier om dat elke Nederlander thans gemiddeld naar school gaat. Maar ook de aan vullende scholing via vakscholen, vakcur sussen en bijscholing ligt reeds op een ho ger niveau. De vestiging, vooral in de nieuwbouw, ge schiedt gefundeerd op basis van deskundige adviezen of van een voorafgaande markt analyse. Financiering. De financieringswegen voor wakkere za kenmensen is via speciale kredieten mo gelijk en afzetmogelijkheden zijn er voldoen de, mits men de behoeften van het pubhek maar volgt. Zelfstandigen moeten daar met hun dienstverlening klaar staan, waar de consument op hen wacht. Dat betekent dat hun arbeidspatroon afwijkt van de loon- trekkenden. Het aanvaarden van risioo moet hun gemiddeld een hoger inkomen brengen. De problematiek van het ambachtelijke en industriële midden- en kleinbedrijf heeft vele raakpunten met die van de detailhandel. Ook in de produktiesfeer heeft het groot aantal fusies en de voortdurende concentra tie de vraag opgeworpen of die tijd niet zal aanbreken waarin het midden- en kleinbe drijf zal worden uitgeschakeld. Het is de directie van de Nederlandse Middenstandsbank, die in haar jaarverslag over 1965 tracht met deze misvatting af te rekenen. Er wordt opnieuw gewezen op de vele economische voordelen, die ook klei nere eenheden kunnen hebben. Geen imitatie. Men moet niet trachten de grootindustrie te imiteren, maar zoeken naar de eigen markt, die bepaald niet in het massa artikel wordt gevonden. Juist kleine bedrijven kun nen snel wisselen van modellen. In een steeds welvarende wereld zoeken veel con sumenten het geheel eigene, dat juist am bacht en kleinindustrie kunnen brengen. Zij zijn de kampioenen van specialisatie en diep te assortiment. Zij kunnen zich veel sneller aanpassen aan gewijzigde omstandigheden omdat hun or ganisatie beperkter is. De slagvaardigheid van de kleine ondernemer is veel groter dan die van de leiders van grote fabrieken. Zij staan als ondernemers veel dichter bij hun klantenkring omdat zij daar zelf contact mee hebben. Niet in de schaduw. Ongetwijfeld kunnen kleine ondernemin gen in de vorm van toelevering ook de le veranciers zijn van het concern, maar uit deze gedachte moet niet de misvatting groeien dat het kleine bedrijf alleen kan flo reren in de schaduw van het grote. Dit te stellen is een gezonde reactie op een al te grote aanbidding van fusie- en concentratie tendens, die als een soms kwade geest in het bedrijfsleven is gevaren. Als een bepaalde productielijn doodloopt, betekent dat dus niet dat men steeds alleen te kiezen heeft tussen ophouden of zich la ten opkopen. Eerst eens nagaan of men zich misschien zelf op een dood spoor heeft ge zet, waarvan evengoed een weg terug moge lijk kan zijn. Onze fabrieken, handelshuizen en winkels van morgen zullen er anders uit- zien dan die van vandaag, maar zij zullen er blijven in diverse afmetingen en organi satievormen. Onder hen zal naar onze mening het PARFUMERIE A.CVAN DEPREST IAMGE KERKSTR.42^1 60ES Het terzake kundige adres! Geneesmiddelen ook de homeopatische. Verband- en verplegingsartikelen Ziekenmeubelen Bandages: breukbanden, buikbanden, herniabanden, elastieken kousen en ook „Supp-hose" steunkousen, steunzolen enz. Alles aan juiste maten Parfumerieën: toiletartikelen, schoonheidsmiddelen, enz. Fantastisch grote sortering Hoogtezonnen de originele „Hanau" Weegschalen, Elektr. verwarmingsdekens, massage apparaten, enz. grootste deel blijvend worden gedreven door zelfstandigen die niet hun knieën hebben gebogen voor de grootheidsgedachte en soms ook dito-waanzin van onze tijd. drs. Mierlo. (Nadruk verboden). VERSCHUIVENDE STEMMEN *t* ^et Nederlands Instituut voor Publieke Opinie heeft andermaal middels een en- v quete-onderzcek een verkiezingsprognose opgesteld. Volgens de resultaten van dit y onderzoek zou van de regeringspartijen alleen de Partij van de Arbeid stemmen- X winst behalen. De A.R.P. zou vrijwel gelijk blijven maar de K.V.P. zou een ver- A Jies lijden, dat op ongeveer 3 kamerzetels zou neerkomen. Dat impliceert, dat de Y socialisten hun achterstand op Schmelzer en zijn mannen vrijwel geheel te niet zouden doen. i ^an oppositiepartijen zullen de C.H.U. en de P.S.P. de grootste winst boe- n61 j' tWee kamerzetels. Het is opmerkelijk dat een gematigde partij als de T j i Spoo propaganda maakt en een sobere oppositie heeft gevoerd, bij *j* oe kiezers méér heeft aangeslagen dan de V.V.D., die de afgelopen maanden hard aan weg heeft getimmerd. De liberalen zouden twee kamerzetels verliezen, X wanneer de verkiezingen nu waren gehouden, zo wijst het onderzoek uit. A Vermoedelijk zal een deel van de liberale kiezers verder naar rechts zwenken, y waar boer Koekoek hen met open armen ontvangt. De boerenpartij wordt één *j* kamerzetel winst voorspeld, hetgeen overigens nog altijd drie minder is dan Koe- A koek zei te verwachten X Ofschoon op grond van de resultaten van dit onderzoek niet van een politieke i aardverschuiving kan worden gesproken, is het verlies van de K.V.P. nogal op- y merkelijk evenals de winst van de P.v.d.A. en P.S.P., die de linkerzijde van de X Kamer zal versterken. A 'i* (Nadruk verboden) Y GOOFJE GOOCHEM Ganzepoorfstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1