NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ROBERT KENNEDY Plonrier heeft DE schoenen 19 LENTES.... Premier Indira Gandhi Rennies ZAL HIJ EENS PRESIDENT WORDEN? Deining in Doetinchem No. 3183 Zaterdag 12 februari 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per hall jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen TEGEN BOMBARDEMENTEN OP VIETNAM NEW-YORK (P.A.) Opiniepeilingen hebben het ons kortgeleden geopen baard: bijna 48 °/o van de Amerikaanse bevolking zou Robert Kennedy een goed president vinden. Ruim 22% der Amerikanen wilde vooralsnog geen oordeel uitspreken. Alleen het feit al, dat dergelijke peilingen hebben plaatsgevonden, duidt er op hoe een belangrijke figuur de 39-jarige broer van de vermoorde president in de Amerikaanse politiek is geworden. „Robert Kennedy ziet New-York alleen als een operatiebasis voor zijn toekomst. Hij wil president worden en dan in deze staat een goede springplank," zo schreef een journalist van The New-York Times in 1984, toen Bobby zijn sterke tegenstander Kenneth Keating ruim versloeg bij de verkiezingen voor de senaatszetel van de staat New-York en weinig Amerika nen zullen geloven dat dit een boude veronderstelling was. Op 18 februari wordt prinses Maria Chris tina 19 jaar en als we dat lezen schrikken we even op, want door al die drjkte om de komende bruiloft van haar oudste zuster en daarvoor de verloving van prinses Margriet en nog eerder het huwelijk van prinses Irene heeft menigeen onze jongste oranjetelg enigs zins uit het oog verloren Maar prinses Christina heeft zo haar eigen plaatsje in de koninklijke familie en zij mag dan minder in het openbaar verschijnen dan haar zusters, die meer representatieve ver plichtingen hebben en door komende huwe lijken in binnen- en buitenland druk van zich deden spreken, zij telt nu 19 lentes en zij zoekt haar eigen bestemming. Iedereen kan zich voorstellen, dat het voor de leden van een koninklijke familie niet prettig is dagelijks als een bezienswaardig heid te worden aangestaard en geregeld te moeten „mooi zitten" in een groot palcis met alle plichtplegingen vandien en zich te moeten schikken naar het protocol. Daar om kon heel Nederland het billijken, dat onze „Marijke", zoals zij in de volksmond nog heet, deze drukkende omgeving eens wenste te verruilen voor een normaal huise lijk leven in een doodgewone straat. Prinses Christina heeft deze stap gezet en heeft daarbij een mooie taak gekozen in de maatschappij. Zij wil maatschappelijk werk ster worden of in een soortgelijk beroep haar steentje bijdragen in de sociale noden van ons volk. Voor dat doel volgt H.K.H. thans een opleiding te Driebergen. Natuurlijk zal zij met haar verjaardag wel ten paleize zijn om het feest in de familie kring te vieren. Maar normaal woont zij thans in Amersfoort en kan zij een normaal leven leiden als een gewoon Nederlands meisje. Weldra zal zij een werkende vrouw zijn. Wij mogen respect hebben voor deze op vatting van haar taak. Brandend maagzuur? helpen direkt! Koel denker, soepele geest. Robert Kennedy praat graag over zijn eer ste tijd in de politiek. Dat was in 1952, toen zijn broer John zich in Massachusetts kandi daat had gesteld voor een senaatszetel. Ieder een spotte toen de 26-jarige Robert door zijn broer werd aangezocht de verkiezings campagne te leiden. Maar Bob Kennedy werkte. Hij belde aan deuren, sprak met de mensen en zorgde er voor dat alle anderen in de organisatie het zelfde deden. En het ongelooflijke gebeurde. John wist de onver slaanbare Henry Cabot Lodge te verslaan in de strijd om de senaatszetel. Deze gave om anderen te inspireren bezit deze jonge ex-minister en senator in hoge mate. Robert behoort tot het type van de „manager", dat in het economische leven van de Ver. Staten zulk een grote rol is gaan spelen. Zijn jeugdig uiterlijk en zijn ietwat nonchalante optreden is in dat opzicht be drieglijk. In deze Kennedy zijn verschillende ogenschijnlijk tegengestelde eigenschappen verenigd. Hij is bescheiden én verstrooid maar in het bezit van een koele analytische geest. Zo op het oog niet meer dan een jofele jon gen die een hekel heeft aan formele zaken en plechtigheid en die zich rustig met zijn voeten op zijn bureau laat fotograferen, ont wikkelde hij als minister van justitie zulke grote capaciteiten, dat men in 1962, in de V.S. reeds zei dat John F. Kennedy zal wor den opgevolgd door Robert F. Kennedy - Energiek Senator Kennedy ontwikkelt een verbluf- In Doetinchem heeft de plaatselijke afde ling van de P.v.d.A. twee leraren van een katholieke middelbare school op de ontwerp- groslijst geplaatst, waarmee men straks bij de gemeenteraadsverkiezingen zal uitkomen. Dit veroorzaakte grote deinig bij het katholieke volksdeel van deze nijvere Gelderse gemeen te. De heer Bos, fractieleider van de Doetin- chemse K.V.P.-fractie sprak van „oneerlijke concurrentie" en gaf daarmee op ondubbel zinnige wijze te kennen, dat de ruime visie, die het onlangs gepubliceerde rapport van het hoofdbestuur van de K.V.P. kenmerkte, voorshands nog ontoegankelijk is voor smalle opvattingen van hem en zijn fractie genoten. Op alle mogelijke manieren hebben Doe- tinchemse katholieken daarna de twee lera ren trachten te pressen zich terug te trekken. Hierbij werden methoden gehanteerd, die doen veronderstellen dat althans een gedeel te van de bevolking van deze gemeente beter naar Staphorst kan verhuizen. Een r.k. Gelders dagblad, dat zich al jaren lang beijvert om de emancipatie van het katholieke volksdeel af te remmen, deed er nog een schepje bovenop door te betogen dat het eigenlijk verboden moest worden dat leraren zich met de politiek bezighielden! De vrijheid van politieke overtuiging (dus ook de vrijheid om voor die overtuiging uit te komen), welke onze grondwet waarborgt, wordt hier ondergraven met een vanzelf sprekendheid, die ronduit verbijsterend is. Eén leraar heeft zich helaas moeten terug trekken. Wij hopen dat zijn collega de moed zal opbrengen zich toch candidaat te stellen. Vermoedelijk zou hij wel eens op de steun kunnen rekenen van vele ruimdenkende ka tholieken, die er ook in Doetinchem moeten wonen. Want dat zou men door deze onver kwikkelijke gebuertenissen haast vergeten er lopen gelukkig in Nederland heel wat ka tholieken rond die een veel grotere eerbied voor de politieke overtuiging van hun ge loofsgenoten aan de dag leggen dan de heer Bos en zijn paladijnen. fende energie. Toen hij in 1960 minister van justitie werd, bleven wrijvingen met het amb telijke apparaat niet uit. Dit was door 8 jaar republikeins bewind aan een bepaalde rou tine gewend. Een zekere traagheid in de be- sluitsvorm was veelal het gevolg. Maar aan deze „trial and error"-periode maakte Ken nedy een snel einde. Ook als senator werkte hij zeer hard. Ro bert Kennedy staat elke ochtend om zeven uur op, speelt en praat wat met zijn zeven kinderen, Kathleen (13), Joseph (12), Robert (10), David (9), Mary (7), Michael (6) en Mary Kerry (4) en gaat dan meestal met zijn charmante 36-jarige echtgenote Ethel Skakel paardrijden. Daarna leest hij de kranten, voert besprekingen, bezoekt vergaderingen, houdt redevoeringen etc. Hij werkt 15 uur per dag en hoewel hij lichamelijk niet het type van de superman is, blijft hij in goede conditie. Hij rookt nooit, drinkt meer melk dan whisky en doet GOOFJE GOOCHEM veel aan sport (golf, tennis, zwemmen). Krijgt hij 't week-end bezoek, dan kunnen de gasten er op rekenen dat 6 uur in de ochtend een redelijke tijd is om met de eerste athle- tische oefeningen te beginnen. Bobby gaat ook als redenaar altijd op de man af. Hij etaleert noch de salongevoelig heid van allerlei mooipraters, noch de ver- stopperijtjes achter ingewikkelde filosofische zinnetjes als zovele anderen. Hij is tenslotte POEDER - CREME - OLIE - ZEEP een van de weinige jonge Amerikaanse po litici die, mèt een goede scholing en een grote intellectuele cultuur, voortdurend op menselijke waarden letten. Souplesse Robert Kennedy is ambitieus. Dat hij speelt met de gedachte nog eens de leider van zijn volk te worden, staat wel vast. Te gen Johnson's politiek koestert hij grote be zwaren. Zo heeft hij zich krachtig verzet te gen de hervatting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Maar welk een gro te openheid hij ook voor nieuwe ideeën aan de dag legt, toch neigt Kennedy meer naar een fundamentele her-oriëntering van de be langrijkste opvattingen. Hij beseft veel te goed dat slechts een diepgaande wijziging in de aard en de dy namiek van het communisme tot een door onderhandelingen verkregen oplosing zou (NNP) India, het op één na grootste land (480 miljoen inwoners) ter wereld, maakt sinds kort duidelijk, dat de emanci patie van de vrouw ook in Azië geen fabel tje meer is. Deze grootste democratie ter wereld (China is groter, maar kan nauwelijks een democratie worden genoemd) heeft een vrouw als premier: de 48-jarige Indira Gan dhi, dochter van Jawaharlal Nehru. Zij is de opvolgster van premier Shastri, die op zo tragische wijze overleed na een hartaan val in Tashkent, waar hij in januari namens India vredesbesprekingen voerde met Paki stan. Waarschijnlijk heeft in de geschiede nis een vrouw nooit zoveel verantwoordelijk heid op haar schouders gekregen als nu In dira Gandhi. Er is een ander vrouwelijk staatshoofd Simira Bandaranaika van Ceylon maar die regeert onder heel an dere omstandigheden. De taak van Mevrouw Gandhi is niet ge makkelijk. India heeft met vele problemen te kampen, waarvoor zij een oplossing moet zien te vinden. De 480 miljoen inwoners spreken veertien verschillende hoofdtalen en verschillen onderling sterk in godsdienstige overtuiging, hetgeen herhaaldelijk tot ern stige bostingen leidt. In Noord-India dreigt nog altijd een invasie van China, dat hier al twintigduizend vierkante kilometers land in bezit heeft genomen. India zelf is arm en overbevolkt. Het kan niet voldoende voedsel produceren voor de eigen bevolking. Op het ogenblik dreigt een ernstige hongersnood voor één derde van de bevolking. Overal in de wereld worden hulpacties op touw gezet (de Nederlandse regering schonk één mil joen dollar), maar het zal de grote taak van premier Gandhi zijn te voorkomen, dat In dia in de toekomst nogmaals door een der gelijke ramp wordt bedreigd. Diplomaten in New Dehli beschijven de nieuwe Indiase premier als „arrogant" en „koel". Volgens haar vrienden is dit slechts uiterlijke schijn. Zij is eerder verlegen en als zij koel lijkt, dan komt dat slechts doordat zij er niet voor voelt haar tijd te verdoen met hoffelijk, maar nietszeggend gepraat, zo zeggen zij. Bovendien, zo voegen zij hier aan toe, is Indira Gandhi haar hele leven eenzaam geweest en zal zij nu door haar taak eenzamer zijn dan ooit. Heel haar leven heeft de nieuwe premier leiden. Maar hij pleit wel voor een grotere souplesse met betrekking tot eventuele on derhandelingen met de sowjetunie, en zelfs met China. „Egghead" Robert is in tegenstelling tot Johnson een intellectueel. Maar dan dient men dit woord niet te associëren met het begrip kamerge leerde. Kennedy kent de „toon" van het intel- lectuelenmillieu en weet er zich te bewegen, maar hij zoekt er geen heil, geen groeps- besef, alleen de uitkomsten van intellectuele arbeid, voor zover hij die kan gebruiken. Hij is in de eerste plaats een man van de daad, die zijn handelingen wenst te baseren op zo groot mogelijke informatie van man nen, in wier oordeel hij vertrouwen stelt. Op die manier hoort hij een mobilisatie van intellect te bewerkstelligen, waarbij de „brain trust" van Roosevelt en het dyna misch, op snelle beslissingen gebaseerde be leid van zijn broer John als voorbeeld dienen. Door zijn bewondering voor en steun op figuren uit de academische wereld onder scheidt Robert Kennedy zich eveneens van Johnson, die anders dan „egghead" Kennedy geen band legt tussen politiek en weten schap. Maar ondanks deze koel-wetenschappelijke instelling weet deze Kennedy door zijn een voud en informele houding ook het grote publiek aan te spreken, en dat juist zal zijn kansen om ooit president van 's werelds machtigste staat te worden stellig aanzien lijk vergroten. (Nadruk verboden) politieke strijd gekend. Als twaalfjarige smokkelde zij boodschappen langs de En gelse soldaten naar Indiase verzetsgroepen. Als kind moest zij vaak bezoekers vertellen: „het spijt me, maar vader, moeder en groot vader zijn niet thuis, ze zitten in de gevan genis". Haar vader is nauw verbonden met het lot van het onafhankelijke India. Van de achttien jaren, gedurende welke India zelfstandig is, heeft hij zeventien jaren als premier het land bestuurd. Na de dood van haar vader werd zij minister van voorlich ting in het kabinet van premier Shastri. De bevolking had haar leren kennen als een vrouw, die alles voor haar land overhad. Ze had zich een grote populariteit verwor ven. Hoe groot, dat ontdekte de Indiase minister van financiën, Morarji Desai (69), die zich opwierp als tegenkandidaat bij de premier-verkiezingen, eind januari. Hij kreeg van het Indiase parlement slechts 169 stemmen, zijn tegenstandster kreeg het ver trouwen van 355 parlementsleden. De verkiezing van een vrouw tot pre mier in India heeft nogal wat verwondering gewekt, omdat het grootste deel van de be volking of de Hindoe of Mohammedaanse leer aanhangt, die beide de vrouw ver achter stellen bij de man. In de vrijheidsstrijd van India hebben vrouwen echter een belang rijke rol gespeeld en het is niet zo vreemd, dat zij met de vrijheid van hun land ook haar eigen vrijheid hebben gewonnen. De minister van volksgezondheid in India is eveneens een vrouw; in het Indiase parle ment hebben niet minder dan 59 vrouwen zitting (in Nederland 14). Steeds meer vrou wen bezetten topfunkties in bedrijven en op departementen. Kort nadat zij tot premier was gekozen zei Mevrouw Gandhi dan ook, dat de Indiase grondwet „aan iedereen pre cies dezelfde rechten geeft, ongeacht het ge slacht". Over haar verkiezing tot premier zei ze zelf: „Vaders wens is nu vervuld". Premier Nehru heeft altijd zijn dochter een politieke rol toebedacht. De laatste jaren van zijn be wind was hij gewend haar op zijn buiten landse reizen mee te nemen, waardoor zij de belangrijkste staatshoofden persoonlijk leerde kennen. (Nadruk verboden Vrouw regeert op één na grootste land ter wereld „Vaders wens vervuld" Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1