Machteloos door een klein foutje Inflatie vormt in 1966 't grootste welvaartsgevaar Predikbeurten Verkouden? BMW motor Rentebijschrijving van 10 tot 14 januari P. J. Geelhoed Machtige raket f 10.000 per pond Vijf..., vier..., drie..., twee..., een... nul! En als iedereen verwacht dat de be mande raket zich statig in de lucht zal verheffen, blijft deze met brullende mo toren onbeweeglijk staan.... In onze tijd, acht jaar na de opzienbarende lancering van de Russische Spoet nik I is de lancering van een kunstmaan niets bijzonders meer. Iedereen heeft wel eens het aftellen gehoord, voorafgaand aan de vurige start van een raket, die een al dan niet bemande ruimtecapsule buiten de aantrekkingskracht van de aarde brengt. Hoewel het aftellen wel iets verraadt van de spanning, die op dat moment aanwezig is, vertelt het weinig over de ongelooflijk ingewikkelde programma's die verwezenlijkt moeten worden, voordat het aftellen zelfs maar kan beginnen. Fabriek voor één pakje boter Hoe bewonderenswaardig de prestaties die momenteel bereikt worden ook zijn, men moet niet vergeten dat de gehele ruim tevaart zich nog in een primitief stadium bevindt. Het in de ruimte brengen van slechts 1 pond nuttige lading kost momen teel 100.000.Wanneer we een werkelijk doelmatige brandstof zullen ontdekken, die de omvang en complexiteit van de raketten veel eenvoudiger zal maken, zal die prijs gereduceerd worden tot 0.50. De geweldige gevaarten die nu worden gebruikt, hebben zo'n 300.000 onderdelen, die allen feilloos moeten werken, wil de raket in de voorgeschreven baan komen. Wijkt ze af, dan komt er een druk op een knop, de raket wordt uit veiligheidsover wegingen tot ontploffing gebracht en ver scheidene miljoenen dollars storten te plet ter. Wanneer de lancering geheel volgens plan verloopt, dan moeten bij de bemande capsules nog 10.000 andere onderdelen per fect werken. De ondoelmatige ruimtevaart van nu wordt dan ook wel eens vergeleken met een zuivelfabriek, die één pakje boter maakt en daarna wordt opgeblazen om ruimte te ma ken voor een nieuwe, nog grotere fabriek... Kleine foutjes beslissend Wat kan er nu zoal fout gaan bij een lancering? Er zijn verschillende belangrijke factoren. De motoren, de brandstoftoevoer en de radiografische besturing moet feilloos werken. Het construeren van een raket ge schiedt met een zorgvuldigheid, die het bij na onmogelijk maakt dat er iets mis gaat. Het monteren van de talloze onderdelen gaat volgens eindeloze controlelijsten, en de taken die ze te vervullen gaan krijgen wor den honderdmaal uitgevoerd voordat ze definitief op hun plaats in de raket worden gebracht. Maar waar mensen werken, worden fou ten gemaakt. Het verwisselen van twee heel kleine draadjes, het iets te klein zijn van een boutje, juist de allerkleinste details beslis sen tenslotte over het al dan niet slagen van een lancering. De capsule In sterkere mate geldt dit nog voor de capsule. De constructie daarvan gesohiedt in een steriele ruimte, waarbij de operatie zaal van een ziekenhuis vuil lijkt. Alles is wit, zuivere lucht door reeksen filters ge leid, voorverwarmd en gedroogd, iedereen die de eigenlijke capsule benadert krijgt eerst een speciaal wit pak aan, met witte sokken en schoenen. Zelfs vingerafdrukken zijn belangrijk. Het laagje vocht dat een vingerafdruk op een onderdeel achterlaat kan voldoende zijn om een laagje roest te doen ontstaan die dan weer de oorzaak wordt van een weigerend onderdeel.... Wie de kilometerslange bedrading en de wirwar van onderdelen ziet, is er al van ver zekerd dat er wel een heel klein foutje in móet zitten In de capsule kan geen olie als smeermiddel gebruikt worden, want de kunstmatige atmosfeer in de capsule bestaat uit honderd procent zuivere zuurstof, die samen met olie een geweldig vuurwerk aan steekt. Sommige onderdelen zijn zo gevoelig dat ze slechts een van te voren vastgesteld aan tal druppeltjes smeermiddel mogen hebben, anders is ook dat weer een mogelijkheid tot stagnering. De astronaut Het leven van de man in zijn capsule hangt af van de juiste werking van de ra ket en van de capsule. Nu is lang niet ieder een geschikt om als ruimtevaarder zo'n tocht te ondernemen. Hoewel astronauten geen supermensen zijn, bezitten ze door een geweldig lange en intensieve trainig een conditie, die zowel lichamelijk als geestelijk enorm is. Hij moet een uitmuntend piloot zijn, wordt in diverse machines blootgesteld aan vermeerderde zwaartekracht en allerlei in gewikkelde draai-bewegingen, hij moet ex pert zijn op het gebied van elektronica, aërodynamica, metallurgie en nog veel meer zaken die met de ruimtevaart te maken hebben. Tenslotte moet hij een man zijn in de ware zin van het woord wiens voornaamste eigenschappen misschien zelfbeheersing en zelfvertrouwen zijn. (Nadruk verboden) A. C. J. Flantua Wij wanen ons in een wereld van welvaart en velen hebben gelijk wanneer zij naar zichzelf of naar de meeste burgers van de westelijke landen zien. Er zijn echter ook groepen mensen en zelfs een groot aantal volken, die niet in de welvaart delen. Die volken leven voor een groot deel in de oosterse wereld en die mensen elders zijn of slachtoffers van de structuurverandering of van de inflatie Het is daarbij bekend dat de inflatie de structuurverandering van het econo mische leven beïnvloedt. Wij vertellen geen opzienbarend nieuws wanneer wij het versohijnsel van de inflatie als een van de ernstigste ziekteverschijnselen aanwijzen, die onze welvaart begeleiden. In het nu begonnen jaar zullen wij moeten trachten haar bestrijding serieus aan te pakken. Daar heeft het in het verleden dikwijls aan ontbroken. Hebben geneesmiddelen nu nog zin Bij de pogingen tot bestrijding van de inflatie zijn er in het verleden al heel wat geneesmiddelen aangedragen. Die waren ook wel doelmatig, wanneer alle landen ze een drachtig en met ernst zouden hebben toe gepast. Daar wringt echter de schoen, want op het kritieke moment ontbreekt de een dracht tussen de landen en zodra er een uit de pas loopt scheppen wij ergens een nieu we inflatiehaard. Op dat moment hebben geneesmiddelen voor de rest ook geen zin meer. De samen hang van het probleem tussen een aantal landen wordt duidelijk wanneer wij weten dat een inflatie kan worden geïmporteerd. Indien bijvoorbeeld een land met vreemde betaalmiddeleil wordt overstroomd, dan moet de centrale bank in dat land eventueel voor de tegenwaarde van het vreemde geld in het eigen land de geldcirculatie uit breiden. Daar staat echter nog niet tegen over dat in zo'n land ook de goederenvoor raad zich even snel uitbreidt. En hiermee wordt dus de geldhoeveel- heid tegenover de goederenvoorraad oneven wichtig vergroot, de prijzen gaan stijgen en het inflatiegebied treedt op. Nu zou dit beeld een tijdelijk verschijnsel kunnen zijn in het voorbeeld van die twee landen. Wanneer het land dat de be taalmiddelen exporteerde haar eigen geld voorraad zou laten inkrimpen, dan zou den de goederen in het eerste land goed koper worden en in het laatste land duur der. Er zou export ontstaan van het eerste naar het tweede land. Er zou een geldstroom van betalingen tegen die goederenstroom oproeien en het evenwicht zou zich herstel len. Zo verloopt dit mechanisme echter niet. Een race Het land dat een deflatoire ontwikkeling constateert met dalende prijzen vreest een recessie en doet alle moeite daaraan te ont komen. Een van de middelen daartoe is de uitbreiding van de kredietverlening en de verlaging van de rentestand. Daarmee wordt echter de inflatie in dit land opgeroepen en het prijspijl gestabiliseerd of misschien zelfs verhoogd. Het geëxporteerde geld, dat elders inflatie opriep, keert niet terug. Het is zelfs mogelijk dat er nog meer geld of goud het land verlaat, waardoor beide landen in een inflatie-race verwikkeld raken. Het gevolg daarvan is een aantal monetaire problemen, die tenslotte weer vraagstukken oproepen in derde landen en tenslotte komen alle monetaire deskundigen tot de conclusie dat het geldende valuta-systeem niet deug delijk is. Allen dringen aan op verbetering maar daarvoor worden meestal middelen aangedragen, die de lasten van de genezing op anderen werpen. In zo'n situatie verkeren wij thans met het wisselkoersensysteem dat wij aan de over eenkomst van Bretton-Woods danken, die in 1944 werd gesloten. Men is het er in brede kringen over eens dat dit systeem moet worden gewijzigd. Bij voorstellen tot wijzi ging moet echter aan drie voorwaarden wor den voldaan om die voorstellen een kans te geven: er moet volledige werkgelegenheid aan verbonden zijn; een betalingsbalanseven wicht moet steeds het gevolg zijn en er moet prijsstabiliteit uit voortvloeien. Maar de praktijk Praktische toepassing van deze drie voor waarden is tot heden echter even moeilijk gebleken als de verwezenlijking van het ideaal der naastenliefde tussen de mensen. Het is duidelijk dat bij een verandering van het heersende systeem der wisselkoer sen een der grote landen een leidende rol moet spelen. Dit heeft tot gevolg dat de klei nere landen zich bij de richtlijnen van de grotere moeten aanpassen en dit heeft twee gevolgen. In de eerste plaats staan de kleine landen zeer wantrouwend tegenover voor stellen van de grotere. Vervolgens weet een aantal landen zo langzamerhand wel dat zij in hun inflatiebeperkende maatregelen af hankelijk zijn van de gedragslijn van grote landen. Die drijven immers naar een voort gaande inflatie? Waarom zou het dan zo erg zijn wanneer door eigen maatregelen die inflatie nog iets werd aangemoedigd? Door deze gedachte wordt het kwaad al leen nog maar aangemoedigd. Dit verschijn sel zien wij rondom ons tot werkelijkheid worden. Een man als dr. Holtrop heeft er op gewezen dat een waardevermindering van het geld van 1 tot Va °/o per jaar misschien nog aanvaardbaar is maar dat een percenta ge van 4 tot 5 waardedaling de stabiliteit van de economie in gevaar brengt. In de climax In het verleden is reeds bij herhaling ge bleken, dat in kritieke tijden geen overeen stemming is te vinden over de maatregelen tot genezing. Op dat moment is men blind geslagen door de moeilijkheden in eigen land. Het lijkt erop alsof wij thans ten aan zien van de geldontwaarding een climax doormaken waarin ingrijpende beslissingen moeten worden genomen. Het is vrijwel zeker dat de crediteurlan- den, dat zijn landen met betalingsover schotten niet bereid zijn de last van een aanpassing te dragen. Evenzo is de hou ding van de debiteur landen. Schoksge wijze aanpassende maatregelen leiden in alle landen die er door getroffen worden, tot ernstige politieke gevolgen, die de regeringen niet voor hun verantwoor ding willen en kunnen nemen. De enige weg lijkt derhalve te vinden in een „tijdige" reconstructie van het geldende systeem, waarbij een herziening der geldende wisselkoersen onvermijdelijk lijkt. Of wij daar dit jaar mee zullen worden geconfron teerd? Deze beschouwing moet wel met vraag tekens eindigen omdat ten aanzien van het inflatievraagstuk geen aanvaardbare oplos sing voorhanden schijnt. Als die oplossing wordt gevonden is de voortgaande econo mische groei weer voor jaren verzekerd. Zo niet dan zal het welvaaftsgordijn dat over de westelijke wereld hangt ergens scheuren met ernstige gevolgen voor allen, die zich daardoor beschermd weten. (Nadruk verboden). drs. Mierlo BURGERLIJKE STAND WISSENKERKE Geboren: 5 dec. Adriaan Gerard van der Maas, z.v. P. van der Maas en L. C. Tollenaar. 16 dec. Hendrik Cornelis de Kater, z.v. D. G. de Katèr en P. M. Aarnoutse. 20 dec. Adriana Magdalena van der Heijde, d.v. G. van der Heijde en A. C. van der Maas. 22 dec. Maarten Cornelis de Smit, z.v. M. D. de Smit en D. J. Kramer. Ondertrouwd: 1 dec. J. A. Minet, 31 jaar, te Middelburg en B. de Bruine, 33 jaar. 2 dec. H. W. Dob belaar, 21 jaar, te Hilversum en K. C. Augus tijn, 18 jaar. 2 dec. A. P. de Haze, 24 jaar en A. J. van Dijke, 21 jaar. Getrouwd: 22 dec. A. P. de Haze, 24 jaar en A. J. van Dijke, 21 jaar. 23 dec. H. W. Dobbelaar, 21 jaar, te Hilversum en K. C. Augustijn, 18 jaar. 24 dec. J. A. Minet, 31 jaar, te Middel burg en B. de Bruine, 33 jaaT. Overleden: 6 dec. Jan Cornelis Kramer e.v. W. T. Men- heere, 80 jaar. 14 dec. Adriaan Jacobus Hen- drikse e.v. N. C. Bakker, 64 jaar. KORTGENE Geboren: 6 dec. Krijn Johannis, z.v. J. Huige en C. J. van der Maas. 12 dec. Petronella Cornelia, d.v. G. Verhulst en M. P. Scherp. 13 dec. Leuntje Cornelia, d.v. R. van Belzen en J. A. de Groene. 15 dec. Lourina Tannetje, d.v. C. de Boo en L. J. Riemens. Ondertrouwd: 3 dec. L. Wisselink, 21 jaar., te Sliedrecht en J. H. Abrahamse 19 jaar. 6 dec. J. P. Cle ment, 26 jaar, te iWissenkerke en B. Kramer, 22 jaar. Getrouwd: 9 dec. J. van Liere, 26 jaar, te Borssele en L van der Maas, 25 jaar. 10 dec. A. van der Maas, 23 jaar, te Hellendoorn en L. Boot, 27 jaar. 10 dec. A. A. van der Meulen, 22 jaar, te 's-Heer Arendskerke en W. L. van Maldegem, 19 jaar. 10 dec. C. A. Oele, 45 jaar, te Ellewoutsdijk en A. Kloosterman, 44 jaar. 17 dec. J. T. de Wild, 24 jaar, te Eind hoven en P. A. de Lange, 22 jaar. 17 dec. W. J. Remeus, 54 jaar en A. J. van Hulle, 37 jaar. 23 dec. L. Wisselink, 21 jaar, te Sliedrecht en J. H. Abrahamse, 19 jaar. 30 dec. J. P. Clement, 26 jaar, te Wissenkerke en B. Kramer, 22 jaar. Overleden 2 dec. J. van Gemert, 78 jaar, w.v. C. Keste- loo, eerder w.v. J. L. Overbeeke. 7 dec. J. de Wit, 4 jaar, w.v. J Verburg, eerder w.v. M. van Gilst. 22 dec. J. H. de Zwarte, 64 jaar, e.v. J. J. Koster. DEPARTEMENT NOORD- BEVELAND VAN DE MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN Vanwege bovengenoemd departement wordt een LEZING met vertoon van kleurendia's en de kleurenfilm georganiseerd, getiteld „RECHT ZO DIE GAAT", op DINSDAG 11 JANUARI a.s., verzorgd door de Heer M. de Rooy Jr., medewerker van de afdeling Public Relation van L. Smit Co.'s Inter nationale Sleepdienst in „DE KOREN BEURS" te Kortgene. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 't Hart, tel. (01107) 338 en dokter Janssen, tel. (01108) 319 voor zondag 9 januari 1966 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban (Viering Heilig Avondmaal) en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. De Gelder en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Baars. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Van Cruyningen uit Kloetinge en 2.30 uur ds. Boonstra uit 's Heer Hendriks kinderen. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10.30 uur ds. Jansen te Goes en 2.30 uur ds. Slingenberg te Goes. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. A. K. Krabbe uit Hillegom. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. A. J. Rad der. Geref. Gem. Kamperland 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. De heer en mevrouw KLEIN - WASSINK danken langs deze weg allen voor de nieuwjaars wensen en wensen hun nerzijds allen een voor spoedig 1966. Colijnsplaat, januari 1966 Algemene Kennisgeving Heden is tot onze grote droefheid van ons weggenomen, in het Ziekenhuis te Vlissingen, onze ge liefde en zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder Pieternella Korsuize, Weduwe van Adriaan Provoost, in de ouderdom van bijna 75 jaar. Vlissingen: J. Kloet-Provoost. L. Kloet. Kees. Adrie. Els en verloofde. Colijnsplaat: I. A. Provoost. J. J. Provoost- de Waard. Wolf aartsdijk: N. Verstelle- Provoost. J. Verstelle. Colijnsplaat: Adrie. Colijnsplaat, 4 januari 1966 De begrafenis heeft plaats gehad op vrij dag 7 januari j.l., des nam. om 2 uur te Colijnsplaat, vanaf het Verenigingsge bouw. Algemene kennisgeving Heden is tot onze grote droefheid nog onverwacht van ons weggenomen, onze geliefde en zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgroot vader Cornelis Begthel (weduwnaar van Adriana Flipse, eer der weduwnaar van Janna Maatje Stok man), in de hoge ouderdom van ruim 85 jaar. Namens de diep bedroefde kinderen, familie Begthel. Wissenkerke, 5 januari 1966 De begrafenis heeft plaats heden, zater dag S januari, des namiddags om 2 uur te Wissenkerke vanaf Vredestein. De heer en mevrouw JANSSEN-SYTEMA danken hartelijk voor de ontvangen gelukwensen bij de jaarwisseling. Gaar ne bieden zij allen hun beste wensen aan voor een gelukkig 1966. Kortgene, januari 1966. De 'heer en mevrouw WISSE-LAMMERS zeggen hierbij hartelijk dank voor de gelukwen sen, die zij bij gelegen heid van de jaarwisseling mochten ontvangen. Wederkerig wensen zij u een voorspoedig 1966 toe. Wissenkerke, januari 1966 De heer en mevrouw VAN HALST-DE VOS danken hartelijk voor de ontvangen gelukwensen en bieden wederkerig de hunne aan. Wissenkerke, januari 1966 De heer en mevrouw VAN DER MAAS- NOORDHOEK zeggen hartelijk dank voor de vele goede wensen die zij bij de jaarwisseling hebben ontvangen. Wederkerig wensen zij allen een goed en geze gend Nieuwjaar toe. Wissenkerke, januari 1966 De heer en mevrouw MARKUSSE-CAPELLE zeggen hartelijk dank voor de gelukwensen, die zij bij de jaarwisseling mochten ontvangen. Wederkerig wensen zij aan allen een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Oosterbeek, januari 1966 De heer en mevrouw 'T HART-WAGNER zeggen hartelijk dank voor de gelukwensen bij de jaarwisseling ontvangen en bieden wederkerig hun beste wensen aan voor een gezegend 1966. J. LEENDERTSE Brouwerij weg 13, Oostkapelle Zuster Van Exel dankt voor alle goede wensen haar toegezonden. Wederkerig een voorspoe dig 1966. Verloren op 9 december tussen Kats en Kortgene ZIJBOORD VAN SPIJK- STAAL BANDEN WAGEN Gaarne inlichtingen aan J. J. van Arenthals, Kats tte ï/iirms 6/1 Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. tMi&xrUW- Cffi Te koop een 500 cc in zeer goede staat. Molenweg 26, Kamperland Maak van 1966 een Bloemenmagazijn Sanderse Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09 's avonds van 7 tot 9 uur. Mej. S. A. Contant Agente: Stichting Nederlandse Middenstands Spaarbank Havelaarstraat 5, Colijnsplaat. ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN Noordstraat 22 Telefoon (01107) 3 70 Kamperland

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 2