NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 66 I t r O Plonvier heeft DE schoenen De werkelijkheid in ons land textielsuper EXTRA SF*' De problemen van Bezoek de nieuwe Nu alles onder één dak TALRIJKE AANBIEDINGEN GOES A.CvanderxREST No. 3177 Zaterdag 1 januari 1966 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.00 per hall jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Wij kunnen bij de intrede van 1966 niet zeggen, dat de situatie in ons land noch in de wereld er optimistischer uitziet dan een jaar geleden. Toch zijn er in vergelijking met het afgelopen jaar lichtpuntjes aan te geven, anderzijds echter ook donkere wol ken vooral aan de internationale hemel. Wat ons land betreft kunnen we 1966 misschien economisch nog optimistisch tege moet zien. Dat wil zeggen, dat er nog ruim voldoende werkgelegenheid zal zijn, nog goe de verkoopmogelijkheden ook, dat de invoer de export niet zo heel ver zal over treffen. De arbeidsmarkt zal dus nog wel krap blijven, de loonstijgingen zullen door allerlei bijkomende maatregelen waarschijn lijk spoedig de geplande zeven procent gaan overtreffen. De inflatie zal derhalve lang zaam maar zeker voortsluipen, een dreigend gevaar inhoudend voor onze economische toekomst en directer voor de velen wier le vensonderhoud op spaargelden en/of verze keringen is gebaseerd. Politiek gezien zal er het komend jaar in ons land weinig veranderen, al kan wel wor den aangenomen dat de regering voor grote, ook interne, moeilijkheden zal komen te staan. In het zicht van de kamerverkiezingen •van 1967 is het echter voor geen enkele par tij lucratief voordien nog op een politieke crisis te sturen. De internationale situatie ziet er voor 1966 niet zo erg rooskleurig uit. De oorlog in Viet nam legt een zwarte schaduw op de inter nationale betrekkingen. Die oorlog dreigt uit te lopen op een regelrechte krachtmeting tussen Amerika en China. Aangezien bei den het zich, voor hun "politieke aanzien in de wereld, niet kunnen veroorloven hier een nederlaag te lijden, kan dit nog wel een langdurige strijd worden, die steeds het ge vaar met zich draagt van verdere uitbreiding. Die uitbreiding zal zich zeker voordoen, wanneer Amerika er niet in mocht slagen Zuid-Vietnam voor de westelijke invloed te behouden, zich een onvoordelige vrede moet laten welgevallen. Gezien ook de lange ver bindingslijnen is het zeer de vraag of Ame rika daar in zuicloost-Azië (want het zal op den duur niet alleen om Zuid-Vietnam gaan) voldoende kracht kan ontplooien om China's agressieve bedoelingen binnen de perken te houden. China, dat over een onnoemelijke mankracht beschikt, zal er alles op zetten om zijn reeds ietwat geschonden prestige in Azië weer te verbeteren. Dat China's prestige zo daalde, is mede te danken aan de Indonesische legerleiding, die onverwacht fel van leer getrokken is te gen de onder Chinese invloed staande Indo nesische partij en Soekarno heeft gedwongen zioh daarvan te distanoiëren. Deze verandering in het Indonesische poli tieke leven betekent een grote verminde ring van China's invloed in de gehele In dische archipel, tevens een versterking van de positie van Singapore en van Maleisië. Het zal China echter minder bereid maken om in Vietnam spoedig tot een vergelijk te komen, tenzij de Vietkong eens enkele zware nederlagen zou lijden, hetgeen voorlopig nog niet te verwachten is. De verhouding Amerika-Rusland zal hier door ogenschijnlijk nog wat in het ongewisse blijven, maar achter de schermen speelt zich hier toch een zeker samenspel af. Rusland zou een overwinning van China in zuidoost- Azië niet graag zien, want dat zou tevens Russische invloedssferen gaan bedreigen. Hoe vreemd het ook lijkt, hoe agressiever China zich zal gedragen, hoe meer Amerika en Rusland genoodzaakt zullen zijn elkaar te ontzien en zelfs tot een zekere toenadering te komen. Dat is één lichtpuntje in de pro blemen van 1966, waardoor enkele span ningen kunnen verminderen. Wat de samewerking in Europa betreft zien we in 1966 nog niet veel veranderen. Mede door de oorlog in Vietnam kreeg De Gaulle kans in wat troebel water te vissen. Het stelt hém in staat om, zonder zioh te bezeren, een beetje op eigen houtje inter nationale politiek te voeren, ter meerdere glorie van Frankrijk. Zijn doelstellingen ber gen echter het gevaar in zich van meer ver brokkeling van het westen, waaruit nieuwe spanningen kunnen ontstaan. Wat de E.E.G. betreft valt er in 1966 nog niet veel verbeteringen te verwachten, tenzij de landbouwsituatie in Frankrijk zodanig zou verslechteren dat dit Parijs zou noodzaken tot een wat soepeler houding. Voorlopig valt dit echter niet te verwachten. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de Labour-regering in Engeland het ein de van het jaar niet zal halen, al hebben de conservatieven meer het oog gericht op 1967 om weer een meerderheid te kunnen verwer ven. De labourmeerderheid is echter zo ge ring, dat er weinig behoeft te gebeuren om reeds in het komend jaar verkiezingen nodig tc maken. Hoewel de onafhankelijkheidsverklaring van de blanke minderheid in Rhodesië ook gevaren in zich houdt, blijft de grootste drei ging voor de wereld toch uitgaan van de strijd in zuidoost-Azië, speciaal in Vietnam en Laos. H. van Wermeskerken (Nadruk verboden) Het jaar van Claus en open bestel Het jaar 1965 behoort reeds tot de geschiedenis. De herinneringen, die in de onderstroom van het doorleefde verleden komen aandrijven, vertonen een bonte verscheidenheid en het is moeilijk tc zeggen welke er van tot collectieve herin nering zullen beklijven. Ook in ons land zullen dat in de eerste plaats die ge beurtenissen zijn die door de meerderheid van ons volk als het ware gemeenschap pelijk zijn beleefd, die de grootste indruk achter laten en die de voornaamste ele menten vormen in het panorama van Nederland anno 1965. „Het huwelijk" verwekte meeste opschudding In de eindeloze variatie van verschijnselen, die tezamen het volksleven gedurende het afgelopen jaar bepalen springt de verloving van prinses Beatrix met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg scherp naar voren. Deze verloving söheen diepe bressen te zullen slaan in de eenheid van ons volk. Het feit, dat de heer Von Amsberg in de ja ren '40-'45 bij de Duitse Wehrmacht had gediend, verwekte enorme emoties, die vaak een uitweg vonden in scherp afkeurende of goedkeurende ingezonden mededelingen in de kranten. De P.S.P. stelde als eerste poli tieke partij van na de oorlog de republiek als politiek ideaal en sinds Troelstra's jaren heeft de constitutionele monarchie niet aan zulke uitgebreide discussies bloot gestaan als het afgelopen jaar. De brief van de socialistische fractieleider, de heer Nederhorst, deed op een tijdstip, dat de rust scheen wedergekeerd, de emo ties nogmaals hoog oplaaien. Maar toen de toestemming voor het huwelijk tenslotte in het parlement werd behandeld, verklaarde het overgrote deel der Staten-Generaal zich vóór het huwelijk. n e Lange Vorststraat 47 (voorheen 't Interlockhuis Kabinet Marijnen viel Reeds in het begin van dit jaar viel het kabinet Marijnen door onderlinge onenig heid over het omroepvraagstuk. De V.V.D. dacht principieel anders over het z.g. „open bestel", dat in 1965 in Nederland een om streden begrip zou worden. Na moeizame formatiepogingen formeerde mr. Cals een ka binet, waarin na vele jaren ook weer de Partij v.d. Arbeid vertegenwoordigd was. De socialisten vroegen voor hun deelne ming stevige prijs, namelijk meer geld voor de collectieve voorzieningen, zoals woning bouw, wegenbouw, onderwijs, ontwikkelings hulp en andere miljoenenverslinden de pro jecten. Deze voorzieningen, noodzakelijk om de leefbaarheid van ons land sterk te bevor deren, noopten tot een verhoging der indi- reote belastingen. Zoals alle belastingverho gingen brachten ook deze verhogingen, ove rigens zorgvuldig over alle lagen der be volking verspreid, veel protesterende tongen •in (beweging. Het nieuwe kabinet regelde tevens het om roepvraagstuk (nota Vrolijk), waarin ook nieuwe groeperingen een kans krijgen. Dat die kans groter is dan sommigen hadden verwacht, bewees de sterke groei van de T.R.O.S., die komend jaar reeds op het scherm en in de ether zal komen. Maar voorhands kan het aantal leden van de T.R.O.S. nog niet tippen aan dat van K.R.O. en Vara, die dit jaar beide hun veertigjarig bestaan vierden. Spanningen De nationale welvaart is het afgelopen jaar weer toegenomen maar desondanks is ons sociaal-economisch leven rijk aan span ningen. In het laatste kwartaal stonden de loononderhandelingen in het centrum vam de belangstelling. Werknemers en werkgevers kwamen niet tot overeenstemming over een vrij loonibeleid. Wel boekten de vakbonden een overwinning op punten omdat in den vervolge alleen de minister, middels het col lege van rijksbemiddelaars, de loonstijgingen in de verschillende bedrijfssectoren nog een halt kan toeroepen. Plet gezicht van de middenstand kreeg dit jaar steeds zorgelijker trekken. De verho ging der indirecte belastingen werd in deze kring bepaald niet met gejuich ontmoet. Ge zien de verontrustende prijsstijgingen, die in de zomer bijna het plafond waren genaderd, werd minister Den Uyl genoodzaakt een ri- goreus prijsbeleid te voeren. In de horeca- sector werd een prijsstop afgekondigd en vooral de vleesprijzen konden geen genade vinden in het ministeriële oog. De overheid besloot tot de stichting van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf. Onopgelost verschillc Het afgelopen jaar bleven verschillende problemen onopgelost. Het woningprobleem is er nog steeds. Alleen in de hoofdstad telde men aan het einde van dit jaar 40.000 wo ningzoekenden. Maar minister Bogaers hoopt niettemin dat volksvijand no. 1 omstreeks 1970 zal zijn bedwongen. Na flink touwtrek ken in het parlement zullen met ingang van 1 jauari 1967 de huren andermaal stijgen. Op deze wijze hoopt de bewindsman ernst te maken met zijn z.g. doorstromingsbeleid. Minister Veldkamp heeft zich op het ge bied der sociale wetgeving weer geducht ge weerd. O.m. passeerde de arbeidsongeschikt heidswet de Tweede Kamer en voorts zal er een verzekering komen voor zware genees kundige risico's. De Algemene Bijstandswet was op 1 ja nuari van het afgelopen jaar reeds in werking getreden, en zoals te verwachten viel, konden de meeste gemeentebesturen zich nog niet losmaken uit de sfeer van de Armenwet. Voorts nam de Kamer, tegen de wens van de bewindsman in, een amandement van rech terzijde aan, waardoor een driedubbele kin derbijslag voor ouders van buitenshuis stude rende kinderen mogelijk zal worden. Minister Veldkamp kreeg ook een drukke zomer, want de onderhandelingen over de z.g. uitkering-ineens a raison van 2 °/o van het jaarloon verliepen bijzonder moeizaam, omdat de werkgevers zich krachtig tegen dit extra snoepje verzetten. Maar uiteindelijk triomfeerden de vakbonden toch. De kritiek op 't stelselmatig verhogen van de kinderbijslag nam dit jaar opvallend toe. Van vele zijden vroeg men zich af of men op deze wijze bevolkingstoeneming niet sub sidieert. Over deze problemen wordt thans in Nederland openlijker gesproken dan ooit tevoren. Van overheidszijde is nu ook gesteld dat er meer voorlichting zal komen over de geboorteregeling etc. Een „vergeten groep" vormen de buiten landse arbeiders, zo niet in materieel, dan toch in sociaal opzicht. Vooral de huisvesting van deze werkkrachten bracht bijzondere moeilijkheden met zich mee. Sommige pen sionhouders trachtten er schandalige winsten uit te slaan. In sommige steden moesten pen sions worden ontruimd, omdat de huisvesting beneden alle peil bleef. Slechte zomer Agrariërs en vakantiegangers troffen het in 1965 bijzonder slecht. De regenachtige zomer deed voortdurend een aanval op ons land en op ons humeur. Een uitbundig gevierde be vrijdingsdag (5 mei) vond plaats in een herf stig klimaat. Was het herfst in het voorjaar en de zomer, winter werd het reeds in de herfst. De dertiende november meldde De Bilt een temperatuur onder het vriespunt, enkele dagen later vroor het reeds tien tot dertien graden. Toen ontstonden ook gladde wegen, maar daaraan kan het grote aantal verkeersongelukken, dat dit jaar weer aan tientallen landgenoten het leven kostte, toch niet worden geweten. Het parkeerprobleem schijnt nog steeds onoplosbaar en heeft het afgelopen jaar eveneens de zorg van de autoriteiten onop houdelijk beziggehouden. En waar moeten de gemeenten het geld vandaan halen om grote parkeerterreinen te bouwen, nog afge zien van de ruimtelijke problemen. De meeste Nederlandse gemeenten verkeren in financiële zorgen. In oktober klaagden de burgervaders van onze drie grootste steden in het openbaar hun nood. Een totaal tekort van circa 145 miljoen. Zelfs het feit, dat de regering-Cals heeft getoond oog te hebben voor de precaire, financiële toestand van de gemeentelijke kas sen, kan deze enorme tekorten niet ophef fen. Vandaar dat de gemeentelijke tarieven dit jaar een grote stijging vertoonden. Dat P.T.T. en Ned. Spoorwegen hierbij niet ten achter zijn gebleven, lag in de lijn der ver wachtingen. Criminaliteit De criminaliteit is dit jaar in ons land we derom toegenomen. Dat geldt echter niet of nauwelijks voor de zeden- en agressieve misdrijven. Tooh waren het deze strafbare feiten, die de gemoederen weer sterk in be weging hebben gebracht. De moord op het Eindhovense knaapje Corrie Hofman en die op de Valkenburger Piet Frijns deden een golf van onrust door het land gaan. Zorg wekkend is de toeneming van het aantal ver- keersmisdrijven. De politie heeft het dit jaar toch weer bijzonder druk gehad. Dat geldt vooral voor de hoofdstedelijke Hermandad, die gecon fronteerd werd met een nieuw maatschap pelijk verschijnsel provocisme. De Amster damse provo's zijn dit jaar onafgebroken in het nieuws geweest en de happenings bij het Lieverdje waren wekenlang voorpagina nieuws van de kranten. Tal van grootscheeps opgezette bankover vallen bezorgden de recherche handen vol werk. De winkeldiefstallen namen sterk toe, een schaduwkant blijkbaar van de stijgende welvaart. Een opstand in het Groninger psy- chopatenasiel bleef dit jaar uit, maar nu kwam het asiel te Avereest tot een oproer. Sommige politieagenten grepen dit jaar weer te vlug naar hun schietwapens. Een knaap uit Wassenaar, die een meisjespension wilde binnenklimmen, werd hiervan helaas het slachtoffer. Ook het privéleven van de Nederlanders GENEESMIDDELEN BANDAGES PARFUMERIE LANGE KERK5TP.42BI GOES PW-1 I WPfMM Het terzake kundige adres! Geneesmiddelen ook de homeopatische. Verband- en verplegingsartikelen Ziekenmeubelen breukbanden, buikbanden, herniabanden, elastieken kousen en ook „Supp-hose" steunkousen, steunzolen enz. Alles aan juiste maten Parfumerieën: toiletartikelen, schoonheidsmiddelen, enz. Fantastisch grote sortering Hoogtezonnen de originele „Hanau" Weegschalen, Elektr. verwarmingsdekens, massage apparaten, enz. v/ordt meer en meer bedreigd. De B.V.D. 'kwam dit jaar enkele malen op bedenkelijke wijze in het nieuws. Een geheim rapport werd tussen de kranten van een groente- man aangetroffen en gedeeltelijk gepubli ceerd. Dat leidde natuurlijk tot vragen in de Kamer. En tot een hoop deining. Gecompliceerd Tooh zijn het niet de concrete gebeurte nissen alleen, die de geschiedenis van een land maken. Er is veel dat zich aan het oog van de kroniekschrijver onttrekt. Datgen wat voor de mensen werkelijk belangrijk is wat de kern van hun persoonlijkheid raakl voltrekt zich meestal in het verborgene. Ei het zijn juist deze dingen, die tezamen he psychologisch klimaat bepalen. De discussie over de eventuele discriminate van ziekenfondspatiënten zal de meeste Ne derlanders meer bijblijven dan de mijnwe continentaal plat. De vakantieuitkering aai bejaarden interesseerde deze grote bevol kingsgroep meer dan Ridder Rappard' kruistochten tegen moderne kunstuitingen Er zijn aanwijzingen, dat er een werkelijk heid bestaat, die heel wat gecompliceerder is dan die we gewoonlijk te zien krijgen. Niet alleen de winkels, maar ook de psy chiaters krijgen het in ons land steeds druk ker. Sport Op sportgebied heeft Nederland een wei nig succesrijk jaar achter de rug. Slechts An ton Geesink (wereldkampioen judo) en Jan Janssen (groene trui in Ronde van Frankrijk) hielden de nationale eer hoog. Feijenoord werd reeds in de eerste ronde van de Europacup voor landskampioenen kansloos door het machtige Real Madrid uitgeschakeld. Teleurstellend waren de ver richtingen van het Nederlands elftal, dat door Zwitserland werd uitgeschakeld voor de wereldkampioenschappen. Georg Kesslet volgde Dennis Neville, de part-timer, op als bondscoach. De spelverruwing op onze voet balvelden hield de aandacht gaande. Op merkelijk was het terugkomen van het Am sterdamse Ajax, dat op het einde van dit jaar de lijst van de eredevdsie aanvoerde. De aandacht van het voetbalpubliek ver schuift zich meer en meer naar buitenland se voetbalwedstrijden, die dit jaar in groten getale op onze beeldbuis zijn versohenen. (Nadruk verboden) Gaiizepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1