NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Russisch-Chinese tweespalt Plonvier heeft DE schoenen Watersportvereniging Noord-Beveland RUILVERKAVELINGS- NIEUWS Verkouden? RIJKSGROEPSREGELING ZELFSTANDIGEN No. 3172 Zaterdag 20 november 1965 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen De Russische eerste vice-premier Poljans- ki heeft ter gelegenheid van de achten veertigste verjaardag van de revolutie die de communisten aan de macht bracht een rede uitgespoken waarin hij nog eens met nadruk het standpunt van de Sowjet-Unie weergaf aangaande de wedijver tussen de kapitalis tische en socialistische landen. Volgens de Russische leiders is het niet langer noodza kelijk dat de socialistische revolutie wordt geëxporteerd, maar bewijst het communisti sche systeem als vanzelf zijn groter recht van bestaan dan het kapitalisme. Daarom kan men het communisme, zoals Moskou het ziet propageren maar het behoeft niet met ge weld van wapenen te worden gevestigd. Deze Russische mening nu, druist regel recht in tegen de principiële opvatting van communistisch China, dat met grote fel heid voorstander is van het overnemen van de macht door middel van geweld. Peking heeft ogenblikkelijk heftig kritiek geleverd op het Russische „revisionisme" en de rede van Poljanski een „verraad" aan het interna tionale communisme genoemd. Bredere kloof. Men kan moeilijk aan de indruk ontko men dat de scheur in het Russisch-Chinese blok de laatste tijd weer aanzienlijk groter is geworden en wellicht langzamerhand tot een niet meer te overbruggen kloof is uit gegroeid. Dat is geen wonder, want juist in de afgelopen weken heeft er voor beide landen heel veel op het spel gestaan. China heeft door het afstellen van de A froaziatische conferentie te Algiers een afstel dat het zelf heeft gewild een grote politieke nederlaag geleden omdat bij het vooroverleg voor de voorgenomen topcon ferentie bleek dat een gote goep van de A- froaziatische landen stelling nam voor het voorstel om de Sowjet-Unie voor de confe rentie uit te nodigen, iets wat Peking tot iedere prijs wilde voorkomen. Ook elders had de Chinese diplomatie de afgelopen tijd te kampen met tegenslagen. De beweging van de dertigste september in Indonesië, die, zoals spoedig bleek, in ho ge mate door communistische agitatie tot sland was gebracht, heeft als een soort boe merang gewerkt, zo krachtig dat zelfs pre sident Soekarno aan het anti-communisme zoals dat nu is opgelaaid niet geheel het hoofd kan bieden. De papieren tijger. Voeg daarbij nog dat de strijd in Vietnam de afgelopen tijd niet erg in het voordeel van de door China gesteunde Noordvietna- mezen uitvalt en China zich onlangs met zijn haastig ingeslikt ultimatum aan India een „papieren tijger" heeft getoond, dan is het gemakkelijk om in te zien dat er Peking heel wat aan gelegen is zijn internationale prestige een opwekkende injectie te bezor gen. Het merkwaardige nu is, dat China zich zelf in een zodanige positie heeft gebracht, dat het weinig anders dan een zeer extreem standpunt verkondigen en zich opwerpen als de kampioen van het communisme in zijn meest pure vorm terwijl het juist dit ver doorgevoerde dogmatisme is dat de meeste jonge staten, die op zichzelf niet af wijzend behoeven te staan tegenover een Met ingang van 1 januari 1965 is de nieu we Algemene Bijstandswet in werking ge treden. Op deze wet berust een aantal Rijks- groepsregelingen, waaronder ook één voor zelfstandigen. Deze „Rijksgroepsregeling Zelfstandigen", komt in de plaats van de vroegere Zelfstandigenregeling. Op grond van deze regeling kan aan be paalde zelfstandigen een periodieke uitke ring worden verleend, afgestemd op het nor male bedrijfs- of beroepsinkomen en kan veelal bij wijze van lening bedrijfskapi taal worden verstrekt. Aan deze regeling ligt het beginsel ten grondslag, dat voor zelf standigen de voortzetting van de arbeidsmo gelijkheden in het eigen bedrijf als doel voor op dient te staan. De uitvoering van deze regeling. De uitvoering van deze rijksgroepsregeling is opgedragen aan Burgemeester en Wethou ders van de gemeente van verblijf van de aanvrager. Op beslissing van B. en W. is be roep mogelijk. In eerste instantie via een be zwaarschrift bij dit college en daarna bij Ge deputeerde Staten. Is de aanvrager het daar na nog niet eens met de genomen beslissing, dan kan hij ten slotte nog in hoger beroep gaan bij de Kroon. Wanneer is de regeling van toepassing Deze kan alleen dan worden toegepast, indien de zelfstandige door de bestaande in stituten voor kredietverlening niet of niet voldoende kan worden geholpen. Hierbij dient niet alleen te worden gedacht aan bankinstellingen, maar ook aan de Borgstel lingsfondsen voor de Middenstand, het Borgstellingsfonds voor de Landbouw en de Waarborginsti tuten voor de Tuinbouw. De ze kredieten worden op economische gron- evolutie langs het „linker pad", van de gro te Chinese leermeester vervreemdt. Hierbij spint het Kremlin op zijn beurt zijnde.Vandaar dat HoTsji Minh een nadruk kelijk vriendelijke boodschap heeft gezonden naar Moskou ter gelegenheid van de Russi sche verjaardag der revolutie, vandaar ook, dat de Russisch-Indiase verhouding niet is vertroebeld als gevolg van de strijd tussen India en Pakistan, vandaar tenslotte dat de mogelijkheid is gaan bestaan dat de U.S.S.R. iets van zijn verloren positie in Indonesië zal weten te herwinnen. (Nadruk verboden) den verstrekt, terwijl bij de toepassing van de „Rijksgroepsregeling Zelfstandigen" so ciale omstandigheden van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Wie komt in aanmerking voor uitkeringen? Dat zijn de ondernemers, die: a. in het bezit zijn van de voor hun be drijf of beroep wettelijk vereiste vergun ningen. b. geestelijk en lichamelijk geschikt zijn hun bedrijf of beroep uit te oefenen. c. nog geen 65 jaar zijn. d. niet rechtens van hun vrijheid zijn be roofd. Bij deze voorwaarden kan nog worden op gemerkt, dat, indien verwacht kan worden, dat de zelfstandige, ondanks de uitkering, toch geen voldoende middelen van bestaan zal kunnen vinden in de voortzetting van zijn bedrijf of beroep, hem bijstand kan worden verleend om een ander zelfstandig bedrijf of beroep te gaan uitoefenen. Hierbij geldt dan wél', dat de belanghebbende gedurende een redelijke tijd reeds zelfstandig moet zijn geweest. Een en ander ter beoordeling van Burgemeester en Wethouders. Dit college kan tevens voorwaarden stellen met betrek king tot de bedrijfsvoering of de beroepsuit oefening. Tevens kan worden voorgeschre ven, dat de ondernemer verplicht is, de aanwijzingen van een of meer met name te noemen instanties op te volgen. Administratie. Het verlenen van bijstand is mede afhan kelijk van het inzicht, dat B. en W. heeft kunnen verkrijgen in de bedrijfsuitoefening van de aanvrager. Een deugdelijke, over zichtelijke, financiële administratie is hier voor noodzakelijk. Uitkeringen. Uitkeringen, die krachtens de „Rijks groepsregeling Zelfstandigen" kunnen wor den verleend, zijn afhankelijk van de om standigheden waarin de aanvrager en zijn bedrijf verkeren. Er zijn twee mogelijkhe den: I zij, die met behulp van krachtens de re geling te treffen voorzieningen in staat en in de gelegenheid zijn hun bedrijf of beroep voort te zetten of tijdelijk door een vervanger te doen voortzetten. II. zij, die hun beroep of bedrijf tijdelijk niet of nagenoeg niet kunnen uitoefe nen of doen uitoefenen. De voorzieningen voor zelfstandigen be doeld onder I., zullen bij voorkeur gericht zijn op de bedrijfs- of beroepsuitoefening. Deze bijstand kan bestaan uit: a. een rentedragend krediet. De hoogte van de rente wordt door B. en W. vast gesteld op grond van de te verwachten financiële uitkomsten van uitoefening van het bedrijf of het beroep. b. een renteloos krediet (voor a. en b. stel len B. en W. een aliossingsregeling vast). c. een bedrag om niet. Het ooilege van B. en W. onverweegt de ze mogelijkheden in vermelde volgorde. GOOFJE GOOCHEM Een combinatie daarvan is mogelijk. Bij het verlenen van een uitkering kunnen, in over leg met de aanvrager, bindende aanwijzin gen worden gegeven, die een juiste beste ding van de verstrekte gelden verzekert. Maximum-bedragen worden in de regeling niet genoemd. De uitkering waarvoor de zelfstandigen, bedoeld onder II. in aanmerking kunnen komen, dragen meer het karakter van voor zieningen in de persoonlijke behoeften. Grondslag hiervoor is een periodieke uitke ring, welke naar een percentage van het ge noten inkomen wordt berekend. Eventuele door de aanvrager op andere wijze verkregen inkomsten worden in mindering gebracht. Het percentage van het genoten inkomen, dat als maatstaf voor de uitkering geldt, be draagt voor: a. kostwinners 75 procent; b. alleenstaanden, niet jonger dan 18 jaar, 60 prooent; c. thuiswonenden, niet jonger dan 18 jaar, 45 procent. Hiervoor gelden wel maximum-bedragen, die periodiek kunnen worden herzien. Deze bedragen kunnen worden verhoogd met kin derbijslag, een vergoeding voor vaste be- dijfslasten en de premiekosten van vezeke- ring tegen geldelijke gevolgen van arbeids ongeschiktheid en met de kosten voor ge neeskundige verzorging. Naast deze uitke ringen kan een al dan niet rentedragend krediet of een bedrag a fonds perdu word- den verleend, gericht op de instandhouding van het tijdelijk niet uitgeoefende bedrijf of beroep. Bijzonderheden. Bij de uitvoering van de „Rijksgroepsre geling Zelfstandigen" laat het college van B. en W. zich ten aanzien van de kredieten bijstaan door een „Plaatselijke Commissie Zelfstandigen". Deze heeft een brede sa menstelling. Ook personen uit het bedrijfs leven kunnen daarvan deel uit maken. Aanvragen voor bijstand kunnen schrifte lijk of mondeling worden ingediend bij het gemeentebestuur in de woonplaats. Het is niet noodzakelijk, dat dit door de aanvrager zelf wordt gedaan. Wie na «en maand nog geen beslissing heeft ontvangen, kan in be roep gaan op de wijze zoals hiervoor reeds is vermeld. Dit kan eveneens gebeuren, als men het met de genomen beslissing niet eens is, of als men vindt, dat de beslissing niet goed wordt uitgevoerd. Op een be zwaarschrift aan het college van B. en W. krijgt men een schriftelijk antwoord, waarin de gronden staan aangegeven, waarop de be slissing is genomen. Zowel voor het be zwaarschrift als voor beroep en hoger be roep, is een eenvoudige brief, waarin de re denen zijn vermeld, voldoende. Het is al weer enige tijd geleden, dat on der dit hoofd mededelingen aan onze lezers werden gedaan. Het is nu weer mogelijk in verband met de plannen voor het komende jaar u een en ander mede te delen. Uiter aard zal nog niet iedereen in deze plannen worden betrokken, doch wel is de spreiding van de uit te voeren werken over het gebied meer intensief dan in 'het nu aflopende jaar. Wij willen u in het nu volgende, onder deel voor onderdeel, graag kennis hiervan geven. De wegen. In het kader van de plannen, die het wa terschap Noord-Beveland heeft en in ver band met het leggen van kabels en leidin gen wordt nog dit najaar een begin gemaakt met het verbreden van bochten en wegber men. Deze werken vinden vrijwel over het gehele gebied plaats, doch hebben hun zwaartepunt tussen Colijnsplaat en Wissen kerke. Tevens zullen met materieel van het wa- Uei/tVMS qt> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. tc-rschap onder auspiciën van de Plaatselijke Commissie langs verschillende wegen de be staande bermsloten worden verbreed en ver diept. Het ligt in de bedoeling van Gedeputeer de Staten van Zeeland om in het jaar 1966 een begin te maken met de aanleg van een gedeelte van de geprojecteerde Oost-West verbinding. Dit gedeelte loopt vanaf de be staande provinciale weg in de Campens- nieuwlandpolder door de Kamperlandpol der langs de zuidkant van het bos, door de Thoornpolder, ten zuiden van de boerderij van de heer S. J. Dees en sluit aan op de huidige provinciale weg in de Wissenkerke- polder tussen de bedrijven van de heren De Kam en Hoveijn. De ontwatering. Voort bouwende op de plannen van de Oost-West verbinding wordt langs de zuid zijde van de aan te leggen weg een watergang gegraven vanaf de Campensnieuwlandpol- der tot in de Thoornpolder en daarna aan sluitend op de pas gelegde duiker in de dijk met de Geersdijkpolder bij de Torenhoeve. Vervolgens wordt in de Wissenkerkepol- der een watergang gegraven vanaf het be drijf van de heer Hendrikse tot aan de Mo lenweg, met hierop aansluitend een water gang langs deze weg in westelijke richting. De drainage. Door de uitvoering van bovengenoemde werken zullen verschillende bestaande drai nagesystemen grondig worden verstoord, zodat deze moeten worden vervangen door nieuwe of in sommige gevallen aangepast aan de gewijzigde situatie. Voorafgaande, aan de uitvoering van de drainagewerken wordt door de Koninklijke Nederlandsche Heide Maatschappij op de desbetreffende gronden een drainage-voor onderzoek uitgevoerd. Het doel hiervan is, dat de diepte on de afstand der reeksen zo goed mogelijk worden bepaald. Dit onder zoek vindt zo spoedig mogelijk plaats en wordt uitgevoerd door de Koninklijke Ne derlandsche Heide Maatschappij. De bekendmaking. Vrijwel alle grondgebruikers in het gebied waar de genoemde werken worden uitge voerd en daarmede rechtstreeks te maken hebben, hebben hiervan persoonlijk bericht ontvangen of zijn hieromtrent op een daar toe belegde zitdag voorgelicht. Met hen is daarbij gesproken over de wenselijkheid en de mogelijkheid van aan passing van hun bouwplan aan de uitvoe ring van de werken en de mogelijkheid van compensatie voor de uit cultuur te nemen oppervlakte. Voor wat betreft de werken, die door het waterschap worden verrich t zal de technische dienst inlichtingen verstrekken, voor de re geling van eventuele schade zorgt de Plaat selijke Commissie. Het drainagevooronderzoek wordt niet vooraf aangekondigd aangezien dit geen en kele invloed heeft op de bedrijfsvoering en hiermede aan te velde staande gewassen geen schade wordt toegebracht. OPRICHTING Op vrijdag 12 november j.l. werd in ho tel „De Korenbeurs" te Kortgene een verga dering gehouden om tot oprichting van de W.V. „Noord-Beveland" te komen. De ver gadering werd belegd door een aktie-co- mité bestaande uit de heren C. J. M. van Damme, M. G. Hoveijn, N. de Kater, R. Slo- tema en J. Zuijdweg Jr, terwijl als advi seurs optraden de heren J. J. W. Klop, H. J. Swenne en M. J. Doeleman. De vergadering werd goed bezocht en werd voorgezeten door de heer C. J. M. van Damme, welke allen hartelijk welkom heette. In zijn in leiding zei de voorzitter o.m.: „Het is noodzakelijk dat thans de W. V. „Noord-Beveland" tot leven wordt geroe pen, aangezien rekening gehouden dient te worden met een snelle bezetting aan het Veerse Meer. Er zijn slechts drie bereikbare punten, welke in directe aanraking met het vaarwater komen. Dit zijn Kortgene, Kam perland en Geersdijk. Als aanvaardbare be zetting wordt gesteld vier a tien boten per ha. Het Veerse Meer is groot ca. 1500 ha bevaarbaar water, hetgeen neerkomt op een minimum bezetting van ca. 6000 boten bin nen afzienbae tijd. De totaliteit aan beschik bare ligplaatsen is 2460. Momenteel zijn er 830 en plannen voor nog 1630 ligplaatsen. Uitgaande dus van een bezetting van 6000 boten en een aantal ligplaatsen van 2460 komt men dus aan een tekort van ca. 3000 ligplaatsen. Wanneer zich dit tekort zal ma nifesteren is niet bekend, dooh wellicht bin nen enkele jaren. De randstad Holland ligt straks op één uur afstand, Antwerpen op ca. één uur en het Roergebied op ca 3'/s uur. Als een fractie van al deze miljoenen mensen besluit ligplaat te kiezen op het Veerse Meer, en dat zit er dik in, dan zit ten wij als haringen in een ton. De Vere niging zal open moeten staan voor Neder landers en buitenlanders aangezien het te vens een taak der Vereniging is om vreemde lingen aan te trekken welke hun geld op Noord-Beveland besteden", aldus de voor zitter. Staande de vergadering gaven zich reeds een vijftigtal personen als lid op, welke een voorlopige contributie van 2.50 tot 1 januari a.s. zullen betalen. Het aktie-comité werd door de verga dering als voorlopig bestuur gekozen. Het voorlopig bestuur stelt zich voor binnen af zienbare tijd, als ieder in de gelegenheid is gesteld zich als lid op te geven, een alge mene vergadering te beleggen ter verkiezing van een definitief bestuur en bespreking van meer concrete mogelijkheden. Het voorlopig bestuur zal vóór deze vergadering contact opnemen met autoriteiten en particulieren om zich te vergewissen van de mogelijkhe den, welke aan de W.V. „Noord-Beveland" geboden kunnen worden, met betrekking tot ligplaatsen, zeillessen, boothuur, etc. Tijdens de vergadering werd nog met na druk meegedeeld dat het bezit van een boot absoluut NIET noodzakelijk is om lid te worden. Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1