agenda TE WEINIG VERPLEEGSTERS Griep...? ■Qerty m.j.van hee Predikbeurten BURGERLIJKE STAND Vertoning van de film van Wissenkerke Uw en portefeuille ligt klaar bij Boekhandel Markosse Wissenkerke Suikerpatiënten A. J. Burger een WONING een WONING Regiem in veel ziekenhuizen dateert nog uit regententijd De geneesheer-directeur van het Rotter dams ziekenhuis Dijkzigt heeft kortgeleden meegedeeld dat het tekort aan verpleegsters zo groot is, dat hij verschillende zalen niet in gebruik kan nemen. Zijn klacht is de klacht van vrijwel aJle directies van Neder landse ziekenhuizen en psychiatrische in richtingen. Het tekort aan verplegend personeel vormt een ernstige bedreiging voor onze volksge zondheid. In de ziekenhuizen schat men dit tekort op circa 15 procent en in de psychi atrische inrichtingen zelfs op 30 a 35 pro cent. Bovendien is het verloop dikwijls zo groot, dat de ziekenhuizen en inrichtingen binnen enkele jaren weer een volledig nieu we bezetting hebben. Aan de beloning van verplegenden kan dit tekort niet meer worden verweten. Want de salarissen zijn vergeleken met een jaar of vijf geleden aanzienlijk' opgetrokken. Het personeelsbeleid in verschillende ziekenhui zen en inrichtingen stamt echter nog uit de „goeie-ouwe" regententijd. Veelal laat men zich weinig gelegen liggen aan de tegen woordig zo druk bestudeerde inter-mense- lijke relaties en koestert men ideeën, die geenszins stroken met de moderne opvattin gen. Wachtlijsten een nachtmerrie. Onlangs moest een patiënt op advies van huisarts en zenuwarts zo spoedig mogelijk worden opgenomen in een psychiatrische in richting. Verschillende inrichtingen in de buurt werden opgebeld. Het lukte niet. Ten slotte werd het gehele land afgebeld en het lukte nóg niet. Noodgedwongen werd de patiënt toen maar op de wachtlijst van een der inrichtingen gezet. Alle psychiatrische inrichtingen hebben zo'n wachtlijst. De meeste ziekenhuizen ook. Niet wegens ruim tegebrek, maar omdat men wegens gebrek aan personeel verschillende zalen en pavil joens heeft moeten^luften. En vermoedelijk gaan er in de naaste toe komst nog meer zalen en paviljoens dicht. voor zondag 15. november 1965 Ned. Hev. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. De Gelder en 2.30 uur ds. Willekes van Kortgene. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Van den Ban en 2.30 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. De Gelder. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur ds. Visbeek en 2 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes (dankstond voor de oogst) en 2.30 uur ds. Van den Ban Ned. Herv. Kerk Golijnsplaat 10 uur ds. Jansen uit Goes en 2.30 uur ds. Verbaas uit Fijnaard. Geref. Gein. Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. H. G. Boswijk te Achterveld. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Van Rheenen van Colijns- plaat en 2.30 uur ds. Koolstra te Kruiningen. Geref. Kerk Coliinsplaat 10 en 5.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Kerk Kampêfland. 10 en 2.30 uur ds. A. J. Radder. Geref. Gem. Kanjperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Golijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Woens dag, 17 november, 7.15 uur ds. Chr. van der Poel van Yerseke. Iedere geneesheer-directeur klaagt over te weinig aanmelding van nieuwe verplegen den en het grote veroop van het personeel. De directeur van „Dijkzigt" heeft daarom een beroep gedaan op gehuwde verpleeg sters om zich althans een gedeelte van een week beschikbaar te stellen. De directrice van een Amsterdams zieken huis vertelt: „Wij staan hier voor een akelig dilemma. Of nog meer zalen sluiten of de verantwoordelijkheid voor de normale gang van zaken op de verschillende afdelingen grotendeels overlaten aan leerlingen, dat wil zeggen aan meisjes van 18-19 jaar die het •vak feitelijk nog moeten leren." In de knel. „Men hoede zich voor overdrijving" zegt men in de academische ziekenhuizen van Leiden, Groningen en Utrecht. „Nog steeds is het zo, dat zij die hier opgenomen wor den, een behoorlijke behandeling en goede verzorging krijgen. Maar vele zieken kun nen niet tijdig van hun kwaal afgeholpen worden. Wij moeten natuurlijk altijd bed den vrijhouden voor spoedgevallen. De el lenlange wachtlijsten zijn de nachtmerrie voor elke ziekenhuisleiding". Minder gunstig zijn de toestanden in de paviljoens van sommige psychiatrische in richtingen. Een hoofdzuster van een derge lijke inrichting vertelt ons dat op sommige afdelingen slechts één verpleegster dienst doet, „die natuurlijk een heel zware taak heeft." Door het tekort aan verplegenden in de psychiatrische inrichtingen dreigt onze gees telijke volksgezondheid lelijk in de knel te geraken. Dr. Esser, psychiater te Haarlem, meent dat vele honderden bejaarden voor oiyiame in een inrichting in aanmerkink ko men. „Maar zolang deze oudjes niet ge vaarlijk voor zichzelf of voor de samenle ving zijn, blijven zij buiten de muren van de inrichting. Waar ze niet zelden aan hun trieste lot worden overgelaten." Een keurige jongedame, werkzaam in een gemeenteziekenhuis en wonende in een zus terhuis vierde onlangs haar 23ste verjaar dag. 's Middags kreeg zij bezoek van haar 54-jarige vader, die zijn cadeau echter in de hal moest overhandigen, aangezien het voor schrift luidt, dat de verpleegsters geen man nen op hun kamer mogen ontvangen Dit voorbeeld, dat we met vele andere zouden kunnen uitbreiden, werpt een schril licht op het gebrek aan normale mense lijke verhoudingen, die het werk in verschil lende ziekenhuizen voor vele meisjes on aantrekkelijk maakt. Van oudsher is de ver pleging een charitatief beroep. Charitas is echter iets waartoe men geestelijk in staat moet zijn en dat is onmogelijk als de geest vertroebeld wordt door allerlei bezwarende omstandigheden. De doktoren moeten het zelf toegeven: het regiem in menig ziekenhuis en psychia trische inrichtingen dateert nog uit de vorige eeuw. „Ik krijg al ruzie met de hoofdver pleegster, als ik 's ochtends mijn lippen wat bijwerk" zegt een leerlinge uit een acade misch ziekenhuis ons. „Alles wat maar in de verte met „sex" heeft te maken, wordt door de leiding met kracht tegengegaan," klagen twee van haar collegaatjes. Dit is een vrij algemene klacht van honderden Nederlandse zustertjes. In vele ziekenhuizen is iets blij ven hangen van het puritanisme uit het Vic toriaanse tijdperk. Verschillende hoofdver pleegsters, die door hun lange verblijf in het ziekenhuis en door teleurstellingen in hun privé-leven verhard en verzakelijkt zijn, zien bewust of onbewust niet graag dat jonge krachten zich wat opmaken of haar vrije tijd in manlijk gezelschap doorbrengen. „Sommigen maken zelfs aanmerkingen op de kleding, die wij in onze vrije tijd dragen" zegt een verpleegster. „Overigens hebben wij ook bazinnen, die door alle meisjes op de handen worden gedragen. Je moet dus UèVftoM* o/> Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. UetóUitM- dfi niet generaliseren, maar het is toch wel zo dat deze hoofdverpleegsters in de minder heid zijn." Waar Een geneesheer-directeur van een psychi atrisch ziekenhuis geeft toe, dat hij dit pro bleem wel onderkent. „Het is gewoon waar, maar wat moeten wij doen? Wij kunnen de hoofdverpleegsters, die voor de gang van zaken van betekenis zijn, niet missen en daarom zijn wij wel eens bang ze voor het hoofd te stoten. In onze inrichting hebben wij al jaren een personeelschef, waar de meisjes hun opgekropte gevoelens af en toe eens kunnen ontladen. En de hoofdzusters zitten er ook wel eens. Hoe het ook zij in menig ziekenhuis blijven de verouderde toestanden bestaan. Wat ons bij een bezoek aan een ziekenhuis ook frappeerde is, dat zelfs op afdelingen waar alleen verpleegsters werken, soms een typisch mannelijke sfeer heerst. We hoorden een* hoofdverpleegster luide roepen: „Hé De Vries, zet dié kastjes weg." We verwach ten dat een pezige kerel zou opdagen, maar De Vries bleek een leerlinge te wezen van nog geen 20 lentes Gestichtsmentaliteit. Honderden verpleegsters, in het bijzonder zij, die intern zijn, staan eigenlijk meer in dienst van het ziekenhuis dan van de zieken. Bij vele werkneemsters heeft een soort van „gestichtsmentaliteit" postgevat. Men gaat de maatschappij „vreemd" vinden. Sommi gen hadden het met ons over de maatschap pij" en zeiden dit op een toon, alsof zij er zelf geen deel van uitmaken. Nu komen vooral de verpleegsters, die in tern zijn, ook niet veel in de buitenwereld. Goed, zij hebben vakantie en vrije dagen. Maar de obsessie van menig verpleegster is het dienstrooster. Dit rooster wodt herhaal delijk gewijzigd. Gelukkig is in veel zieken huizen op dit punt de laatste jaren de si tuatie verbeterd, maar er zijn nog altijd in richtingen, waar 'trooster zo dikwijls wordt veranderd, dat de jonge vrouwen hun privé- afspraken nauwelijks meer kunnen nakomen. Duidelijk is, dat aan de menselijke ver houdingen in het ziekenhuisbedrijf nog heel wat gedokterd zal moeten worden. In som mige ziekenhuizen is het contact tussen di rectie en personeel reeds op gang gebracht, maar in verscheidene ziekenhuizen en in richtingen is men de regententijd nog niet te boven. En het tekort aan en vooral het verloop van verpleegsters zal hiermee wel eens kunnen samenhangen. (Nadruk verboden) Wissenkerke Geboren: 5 okt. Jannetje Cornelia, d.v. C. Goudswaard en C. W. Geelhoed. 27 okt. Elizabeth Levina Hugorina, d.v. A. P. Steen- dijk en E. L. H. Luijk. Ondertrouwd: 7 okt. J. C. Kouwer, 25 jaar en M. J. de Visser, 19 jaar. Getrouwd: 1 okt. J. Hoogerland, 21 jaar en A. Gouloze, 21 jaar. 1 okt. A. J. de Lan ge, 59 jaar, te Kortgene en C. M. Verplan- ke, 49 jaar. 14 okt. J. Filius, 29 jaar en D. M. Karelse, 20 jaar. 22 okt. J. C. Kouwer, 25 jaar en M. J. de Visser, 19 jaar. Overleden: 21 okt. J. Clement, 89 jaar, weduwnaar van L. Koole. Kortgene Geboren: 5 okt. Maria Hendrika, d.v. C. P Kievit en J. C. Dees. 22 okt. Gerard Au gustijn, z.v. A. G. de Waard en M. A. Hoek van Dijke. 28 okt. Johanna Cornelia, d.v. P. J. Kallewaard en N. de Buck. •Ondertrouwd: 1 okt. A. C. Clement, 22 jaar en L. Riemens, 18 jaar, te 's Heer A- rendskerke. 1 okt. J. J. Huiszoon, 26 jaar, te Heinkenszand en N. B. Verlinde, 24 jaar. 4 okt. J. Marinissen, 21 jaar, te Barendrecht en G. Karman, 20 jaar. 15 okt. L. J. C. Meu- lenberg, 19 jaar, te Wissenkerke en C. P. Wolse, 16 jaar. 27 okt. C. J. Mulder, 24 jaar, te Middelburg en N. B. Slimmen, 28 jaar. Getrouwd: 2 okt. F. P. Maas, 20 jaaT en J V. Bazen, 18 jaar, te Kattendijke. 9 okt. F. D. Lauer, 25 jaar, te 's Gravenhage en C. G. Brandsma, 21 jaar. 15 okt. J. J. Huis- soon, 26 jaar, te Heinkenszand en N. B. Verlinde, 24 jaar. 22 okt. J. Marinissen, 21 jaar, te Barendrecht en G. Karman, 20 jaar. 29 okt. L. J. C. Meulenberg, 19 jaar, te Wis senkerke en C. P. Wolse, 16 jaar. Overleden: 2 okt. L. P. Maas, weduwnaar van J. J. Talsma, echtgenoot van C. C. Maas, oud 67 jaar. 3 okt. P. M. de Lange, 44 jaar, ongehuwd. 12 okt. L. Eikenhout, 75 jaar, weduwnaar van P. Schrier. OPBRENGST COLLECTEN N.O.V.I.B.-collecte Wissenkerke 731.50 Kamperland 939.50 Geersdijk 316. 1987.— Zeeuwse collecte, gemeente Kortgene De totale opbrengst was 935.-t.w. Co- lijnsplaat 451.50, Kortgene 339.50, Kats 144.—. De in het kader van de landelijke film actie van de Nederlandse Blindenbond op genomen plaatselijke film zal op maandag de 15e november 1965 vertoond worden. Zoals vooj- de opnamen reeds werd me degedeeld heeft de film niet de pretentie een kunstzinnige documentaire over de plaats te zijn, doch dient meer als een ge zellig, levend familie-album gezien te wor den. Het zal ongetwijfeld een interessante be levenis worden een rolprent te aanschou wen met de inwoners als hoofdrolspelers. Koddige momenten zullen dan ook zeker niet ontbreken b.v. hoe „ome Willem" en „tante Mien" zich gedragen als zij zich plotseling filmsterren voelen. De Nederlandse Blindenbond die dit soort films laat vervaardigen, is een organi satie van blinden van alle gezindten welke geen geldinzameling houdt, omdat een be roep op de liefdadigheid tegen zijn prin cipe indruist. De bond heeft met zijn filmactie voor om belangstelling voor zijn werk te wekken door bij de voorstelling hier even de aandacht op te vestigen. Al met al een bijzonder aardig initiatief, waarbij niet vergeten mag worden te wij zen op de historische waarde van de film in latere jaren. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland NOVEMBER 1965 Hoog Laag 13 Zaterdag 5.17 10.41 18.35 23.00 14 Zondag 6.00 11.05 18.22 23.28 15 Maandag 6.49 0.07 19.22 12.28 16 Dinsdag 7.55 1.10 20.35 13.37 17 Woensdag 9.11 2.34 21.57 13.00 18 Donderdag 10.30 3.43 23.00 16.19 19 Vrijdag 11.15 4.54 23.43 17.23 Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 338 en dokter Janssen, tel. (01108) 319 Met ons vertrek uit Co- lijnsplaat naar Axelsestraat 100 in Zaamslag, worden alle lidmaatschappen en donaties opgezegd. Fam. M. de Regt. Zo de Heere wil en zij leven, hopen a.s. woensdag, 17 no- vember, onze zuster *j* en zwager Gerard Eikenhout i •i* en x X Adriana de Smit l hun 50-jarige echtvereniging X te herdenken. Wij hopen dat zij nog lang voor elkan- X der gespaard mogen X blijven. X De familie. Kortgene, 13 november 1965. Citterstraat 18. Receptie op zater- dag 20 november van 3 tot 6 uur in X het verenigingsge- X bouw te Kortgene. X 0 Voordelige warme fla nellen Treffer lakens, ex tra grote 2-pers. 180 x 250 voor 8.25. 't Interlockhuis Viola Goes Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond na het overlijden van on ze lieve zoon, broer, zwa ger en oom Pieter Marinus de Lange, betuigen wij onze oprech te dank. Familie H. Th. de Lange- de Vos. Colijnsplaat, november 1965. Zuiddijk 10. Met Sotbiet als zoet- middel kunt u een heerlijke cake maken. U moet 30 gr. gepel de amandelen met één eierdooier vermalen. 30 gr. boter tot room roeren en een tweede eierdooier, 25 gram bloem en 30 gr. Sor- biet er mee vermengen Dit geheel op zijn beurt door de aman delpasta roeren en ver volgens twee stijfge klopte eiwitten er door scheppen.In een kleine, beboterde vorm bakken in een matig warme oven, tot de kleur goudgeel is (7 gr. koolh.) Succes Sorbiet van Ringers is in een kleine en grote verpakking verkrijg baar bij Chocolaterie Korte Delft 16 Pottenmarkt 24 Middelburg 9 Falke'smode, ook in maillots en pantykousen, volop in 't Interlockhuis Viola Goes Drukkerij Markusse Wissenkerke HET ADRES VOOR AL UW DRUKWERK Tot in de puntjes verzorgd Q Nog zeer voordelige Treffer weekenders, ook zeer geschikt voor elke dag 't Interlockhuis Viola Goes ZEEP IN GEUREN EN KLEUREN Voor HAAR b.v. Nonchalance (vanaf f 1.75) of Morny (vanaf f 1.25) Voor HEM een pittige mannelijke geur zoals Tabac (vanaf f2.50) of Old Spice (vanaf f2.20) KAPSALON PARFUMERIE MAISON Lange Kerkstraat 40, Goes, Tel. (01100) 79 88 TE KOOP AANGEBODEN terstond te aanvaarden nog tijdelijk verhuurd Te bevragen bij Telefoon 2 44 Kortgene ASSURANTIES HYPOTHEKEN HUURKOOPFINANCIERINGEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 4