DE INGANG VAN ONS HUIS _n_ Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 16 oktober 1965 no. 3167 aa B ff Een open draaitrap heeft een grote ruimtewerking DOOR A. A. PATIJN - INTERIEUR-ARCHITECT Voor de eerste indruk van ons huis is de hal en gang belangrijk! Thuiskomen is het eerste wat we doen in het wonen en ook voor onze gasten heeft een aangename en originele inleiding een zekere betekenis. Van een goede indruk blijft altijd iets hangen; er zal heel wat moeten gebeuren om deze stem ming in een slechte te doen omslaan. Maar een slechte ontvangst valt moeilijk goed te maken, zodat de juiste sfeer rond het binnenkomen onze aandacht vóór alles waard is. Grote hotels en maatschappijen hébben dit al eerder onderkend, maar in het wonen wordt deze eerste (en laatste indruk niet altijd op zijn juiste waarde geschat. Wat o- verigens nog helemaal niet zó eenvoudig is. Er is niet alleen fantasie voor nodig om van een piepklein halletje of een gang iets te maken maar óók gevoel voor verhoudin gen, want de poort van een paleis behoort niet bij een zomerhuisje en een vervelende gang of trap is geen juiste voorbereiding tot een comfortabel interieur. De ruimte. Er is tegenwoordig méér ruimte nodig om gasten te begroeten en te ontvangen om de eenvoudige reden dat we dit tegenwoordig willen doen zo het behóórt en ook door de meerdere vrije tijd en betere verbindingen waardoor méér bezoeken afgelegd worden. De kapstok moet dus evenredig meegroeien, liefst ook plaats bieden aan kinderkleren op kinderhoogte en dit rommelige ge heel moet eigenlijk aan het oog onttrok ken worden door het in een nis te bouwen. In oude huizen is het ruimtegebrek van de entree gewoonweg benauwend, het is alsof men door een flessenhals geperst wordt maar juist hier is soms lucht te scheppen door een gangkast tot een open nis en gar derobe te promoveren. Door een gesloten trapbalustrade te ver vangen door een doorzichtige, wordt zowel de gang als de trap optisch ruimer. Toe passing van glazen deuren, b.v. tussen hal en gang, maakt beide ruimtes voor het oog groter. Hoewel ruimte alléén onze entree niet interessant kan maken, is het wel plezierig om er wat van te hebben Mag er iets staan? Originaliteit is vooral in de entree ver rassend en te prefereren boven geijkte toe standen omdat iedere nieuwe generatie wel weer eens iets anders wil zien en daar eigen lijk ook recht op heeft. Wie het grote ge luk van echt daglicht in de hal bezit moet niet verzuimen daar een plant te plaatsen. Als het een fragiele plant is blijft de ruim te héél en vormen we een volkomen aan vaardbare overgang van buiten naar bin nen, terwijl we zo tóch ongemerkt de gecul tiveerde sfeer binnengeloodst worden. Zweedse klimop, maar ook Cissus Antarc tica of Fatshedera Lizei doen het hier best, zelfs bij matig licht. Aan de voet kunnen we onder dezelfde omstandigheden een Phalan- gium fokken, die helemaal niet duur en zeer sterk is. Wie dit licht of de liefhebberij mist kan beide tegelijk compenseren door één wand een kleur te geven of met hout te bekleden. Van een glasruit naast een tochtdeur ikunt u een doorziohige vitrine maken, waar een collectie gekleurde antieke flessen of andere curiositeiten het magnifiek in doen. Of u maakt er een spiegel van, 2 gematteerde zij stroken waar 'buislampen achter geplaatst worden. En als u nergens ruimte voor hebt, kunt u het plafond verlagen met mooi hout waarin meteen een ronde opaline glasplaat verwerkt is als verlichting. Kleur De vrijheid van kleur is een voorrecht van onze tijd, maar men moet er niet teveel te gelijk van nemen. We blijven ondanks de vrijheid immers aan de eis van verstaanbaar heid gebonden. Het grote aantal kleuren dat tegenwoor dig binnen ons bereik ligt, geeft ons een grotere kans op differentiatie, op onder scheid. Een eigen kleur kiezen, kleur beken nen betekent dus grotere vrijheid, maar het spel met kleur moet zich tot punt en con trapunt beperken om een melodie te vormen Eén kleur met één contrast spreekt duide lijk aan en dit effect kan door toevoegingen slechts verzwakt of verward worden! Een hal in gebroken wit, met mat-witte deuren kan zo'n contrast krijgen door een teakhouten plafond met inbouw-verlichting aan te brengen, de vloerbedekking wordt De kapstok is ingebouwd in een nis. erg gemakkelijk zijn de haken op kinderhoogte. dan muisgrijs, zodat een combinatie van wit (in gradaties) met lichtbruin ontstaat. Het zelfde kan men doen door één wand of een nis olijfgroen te maken en daarbij een lichter groene vloerbedekking te kiezen. Dit spel kan met vrijwel iedere kleur of houtsoort gespeeld worden, mits we zorgen voor minstens driekwart wit of gebroken wit, opdat de kleur inderdaad contrast blijft en geen hoofdzaak wordt. Vloerbedekking. In alle gevallen als één geheel om een zo gioot mogelijk ruimte-effect te 'krijgeri. Wie in een halletje een cocosmat wil leggen, kan deze naar maat beter meteen voor de hele ruimte laten maken, dit is tegenwoordig in kleuren zelfs mogelijk. Er zijn overigens heel wat mogelijkheden om de vloer te bedek ken. Tegels, leisteen, stukjes marmer of hele platen zijn voordeliger dan men doorgaans denkt want ze hoeven nóóit meer vervangen en kunnen zelfs gereinigd worden. Er is echter een betonnen ondervloer voor nodig. Rubber, plastic tegels en linoleum kunnen het, mits op een vlakke ondergrond gelegd, goed doen. Ongelijke houten vloeren moe ten eerst met omgekeerde boardplaten vlak worden gemaakt. Men kan met deze mate rialen óók vloerpatronen in twee bijna ge lijke kleuren leggen, die echter niet te bont mogen worden, de vloer moet tenslotte één geheel blijven. En tenslotte tapijt. Natuurlijk van wand tot wand; de lopertjes met randjes opzij ma ken klein en vertegenwoordigen een nu echt wel versleten gewoonte. Als we een praktische kleur nemen be leven we er lang plezier van, want dan ziet u er niets op. Muisgrijs is zo'n kleur, maar u moet nu eerst goed een muis bekijken want tegenwoordig noemt men zonder blikken of blozen alles muisgrijs. Rood, groen en blauw zijn ook praktisch omdat ze door hun krach tige kleur eventuele smetjes overheersen. Maar dan moet u zioh verder werkelijk tot wit of wit en licht-grijs beperken want an ders wordt het een kakofonie Met neutrale kleuren zijn we op het ver keerde pad, want daar schakelen we de con trasten mee uit en die hebben we juist broodnodig om van onze ingang een leven dige en aangename voorbereiding tot het thuiskomen of vertrekken te maken! Kapstok met haken op verschillende hoogten tegen een houten achtergrond Een smaakvol ingerichte hal is de juiste voorbereiding tot uw interieur

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3