NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Pionvier heeft DE schoenen Rennies|§ HULP VOOR HET KLEINE CEYLON VVV Noord-Beveland maakt dit jaar samen met Zuid-Beveland folder-reclame No. 3167 Zaterdag 16 oktober 1965 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen De voltallige raad kwam donderdag 7 ok tober onder leiding van wnd. burgemeester P. J. Bom in openbare vergadering bijeen. Een groot aantal ingekomen stukken, een enkele mededeling en een 17-tal agenda punten werden zonder een enkele op- of aanmerking voor kennisgeving aangenomen, goedgevonden en ingewilligd. Bij de ingekomen stukken was o.m. een machtiging van Gedeputeerde Staten tot het doen van een uitgaaf van 110.000.voor het bouwrijp maken van een gedeelte uit breidingsplan Colijnsplaat. Ook was er een schrijven van de Commissaris der Koningin met bericht, dat aan de heer A. A. Schuit met ingang van 16 september j.l. eervol ont slag is verleend als burgemeester. Als hamerslagen werden de nu volgende punten behandeld: een subsidie van 5 cent per inwoner, tot wederopzegging te verle nen aan de Zeeuwse Stichting tot Revalida tie; de subsidie aan de Stichting Zeeland (Provinciaal opbouworgaan) te brengen van 8 op 10 cent per inwoner; de bestaande sub sidie aan de Algemene Bond van ouden van dagen te Kortgene van 100.per jaar te verhogen tot 150.per jaar; de sub sidie aan de Vereniging voor Veilig Verkeer „De Bevelanden'' per 1 januari 1966 van 1 per geslaagde leerling te brengen op 1.50 per geslaagde leerling; aan de Nederlandse Kampeerraad een jaarlijkse subsidie te ver lenen van 50.aan de heer J. C. Keste- loo, onder dankzegging voor de bewezen diensten op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als klokluider/klokkenist te Kats; een circulaire van de Minister van Binnen landse Zaken betreffende een bijzondere uit kering 1965 van maximaal 2 procent van o- vereenkomstige toepassing te verklaren voor het personeel in dienst van de gemeente; de jaarwedde en de pensioen-grondslag van de gemeente-secretaris per 1 januari 1965 op nieuw vast te stellen; een wijziging van dé „Bezoldigingsverordening 1965; benoeming van de heer G. van Liere, per 1 november a.s. als mijnknecht in vaste dienst; een cre- diet van 710.voor de aanschaf van een instrumentarium voor natuurkundeonderwijs met bijbehorende opbergkast voor de open bare lagere school te Kortgene; een crediet van 3600.voor de aanschaf van een elek trische schrijfmachine voor de gemeente-se cretarie; een crediet van 3200.voor het maken van een waterafvoer aan beide zij den van de Voorstraat, tussen de Kruisstraat en de Havenstraat te Colijnsplaat; een cre diet van 3475.voor het bestraten van de zuidelijke uitgangsweg vanaf de haven te Kortgene. (In verband met de aanstaande bietencampagne is dit werk, na onderhandse aanbesteding, reeds door J. Jongepier te Se- rooskerke uitgevoerd); voor de aanleg van een trottoir in de Kerkstraat te Kats een crediet van 8750. Het voorstel van b. en w. om 2 lichtmas ten aan de ingang van het bungalowterrein te plaatsen, 4 masten voor verlichting van de Veerdam eh 2 voor de verlichting van de toegangswegen naar het haventerrein, dat in totaal 9000.gaat kosten, vond het lid Welleman wel wat ingrijpend, het waren volgens hem zeker 5 masten te veel. Het lid Van der Weele vond de plaatsing van deze, lichtmasten een particuliere zaak. De voor zitter zette uiteen dat een en ander reeds in 1962 bij de P.Z.E.M. was aangevraagd, bo vendien was dit alles reeds in de grondprijs voor „Delta Marina" ingecalculeerd. Hierop werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Voor het plaatsen van 4 lichtmasten te Kats, aan de Noordlangeweg en aan de Kerk straat, vroegen b. en w. een crediet van 2000.—. Het lid Van der Weele vroeg naar het waarom van het grote prijsverschil van 8 lichtmasten aan de Veerdam voor 9000. en 4 lichtmasten te Kats voor 2000. waarop de voorzitter antwoordde dat dit komt door de aanleg van een geheel nieuwe kabel aan de Veerdam. Z.h.s. werd ook het voorstel van b. en w. aangenomen om een crediet van 11.300.- te openen voor het plaatsen van 6 lichtmas ten aan de toegangsweg naar het zwembad en het plaatsen van 13 meterkasten, dit al les ten behoeve van de woonschepen. De totaalkosten van dit werk zijn geraamd op 17.800.waarbij inbegrepen de kabel naar het zwembad. Voor deze kabel was reeds 6500.- in het crediet voor het zwem bad begrepen. Het op 30 maart j.l. geopen de crediet van 11295.voor het maken van steigerwerk in die haven moet worden ingetrokken omdat de verlichtingsplannen nu voorrang hebben verkregen. Het voorstel van b. en w, om een cediet te openen van 65.000.de benodigde grond in de uitbreidingsplannen beschikbaar te stellen en het Bouwfonds voor Ned. Ge meenten te machtigen alle vereiste werk zaamheden te verrichten voor de bouw van een woning voor een onderwijzer te Colijns plaat en een woning voor een onderwijzer te Kats ontlokte enige bespreking. De bouw van deze 2 woningen acht b. en w., in ver band met voorgenomen huwelijken, drin gend gewenst. Op de vraag van het lid Ver burg of deze woningen, met de bouwgrond meegerekend ƒ80.000 tot ƒ85.000, voor die onderwijzers aan huur betaalbaar zullen zijn, antwoordde de voorzitter dat dit met betrok kenen en b. en w. reeds is bekeken. Defi nitieve bedragen kunnen echter nog niet ge noemd worden. Het lid Marcusse vond het Brandefid maagzuur? helpen direkt! ^§§7 geen plezierige gewaarwording dat de ge meente, naar voorlopige berekening, zo een 3000.aan huur zou moeten bijpassen. Na het bekijken en bespreken van enkele andere woningtypes, kon de raad zich in principe met het voorstel van b. en w. ver enigen. Besloten werd om van de Staat der Neder landen (Domeinen) een stuk grond en water ter oppervlakte van ongeveer 6335 m2 te huren tegen de prijs van 40.per jaar. Het in aanbouw zijnde zwembad is gelegen op die gond. In de plaats van de op 19 mei j.l. aan C. Jonker in huur gegeven 23 m2 grond werd nu ongeveer 32 m'2 grond in gebruik gege ven tegen een vegoedinfi. van 100.per jaar. Ten behoeve van het opmaken van een meerjarenplan door ETI voor Zeeland, met betrekking tot de recreatie in deze gemeente stellen b. en w. voor hiervoor een crediet te openen van 2500.B. en w. motiveren hun voorstel in hun toelichting met de ge dachte dat de recreatie in deze gemeente een bijzondere ontwikkeling doormaakt en dat de verwachte stormachtige groei vele problemen zal meebrengen. De voorzitter noemde in dat veband kamphuisterreinen, caravan- en kampeerterreinen, motels, ho tels en botels. Het creëren van een industrie vestiging voor tenminste een 200 man is een levensbelang voor deze gemeente. Al deze onderwerpen zullen in bedoeld rapport na der bekeken worden en een leiddraad voor het gemeentebestuur zowel als voor eventu ele gegadigden kunnen zijn en een antwoord kunnen geven op mogelijkheden binnen 2, 5 of 10 jaar. Het lid Verburg noemde in dit verband het particulier initiatief b.v. bouw van zo merhuisjes. Enige tijd geleden moest daar voor zo een haast gemaakt worden, nu is ei nog niets van de grond gekomen. Het lid Welleman noemde de gang van zaken op recreatiegebied in deze gemeente betreurens waardig, er zijn plannen genoeg, maar er komt niets van de grond. Als voorbeeld noemde hij het maken van een speeltuin op de spuikom te Kortgene. Jaren en jaren wordt er over gesproken maar er gebeurt niets. We zullen, met alle mogelijkheden in het verschiet, vlug moeten zijn, willen we niet achter het net vissen. Het lid Wolse zou niet alleen de recreatie in het rapport verwerkt willen zien, maar zeer zeker ook industrievestiging en werk gelegenheid. Het lid Van der Weele gaf te kennen voorstander van zo een rapport te zijn en wees op de belangen die er ook kun nen zijn voor Colijnsplaat en Kats. Hij wil de het opmaken van dat rapport ten zeerste bespoedigd zien. Het lid Marcusse vond het rapport een goede handleiding voor vele pro blemen. Het voorstel van b. en w. werd hierna z.h.s. aangenomen. In de zomermaanden komt het regelmatig voor dat pleziervaartuigen ligplaats kiezen in de landbouwhaven te Kortgene en om hieraan paal en perk te kunnen stellen ach ten b. en w. het nodig de Algemene Politie verordening in die zin te wijzigen dat aan pleziervaartuigen verbiedt ligplaats te heb ben in de handelshaven. Het ontheffingsar tikel uit de verordening blijft op het nieu we artikel van toepassing. Het lid Ver burg vroeg naar het ombouwen van een schip in die haven door V.d.P. Volgens de voorzit ter is het ombouwen van schepen in die ha ven niet mogelijk. Het lid Welleman meen de dat plezierboten in verband met het fou- rageren ook van belang voor de gemeente en haar middenstanders is. De ligplaatsen van woonboten noemde de voorzitter een bron van inkomsten, het lid "V^elleman noemde dat ook voor plezierbootjes. Het lid Van der Weele vroeg of het soms de bedoeling was de kleine scheepjes naar de jachthaven te verwijzen. Het lid Marcusse vroeg of de woonschepen niet in de jachthaven konden liggen. De voorzitter ontzenuwde deze ge- dachtengang, door te verklaren, dat het nieu we artikel enkel ten doel heeft orde te schep pen voor de toekomst. Het kan niet toe laatbaar worden geacht, dat de handels scheepvaart in de haven wordt belemmerd door pleziervaartuigen. Hierna werd ook dit voorstel z.h.s. aangenomen. Evenzo werd het voorstel van b. en w. om een zomerwoningenverordening voor deze gemeente vast te stellen z.h.s. aangenomen. Per 1 januari a.s. werd een nieuwe veror dening op de heffing en invordering van een recht voor het ophalen van huisvuil vast gesteld. Daar de tarieven pas per 1 januari 1965 zijn gewijzigd is de nieuwe verordening gelijkluidend aan de oude. Naar verwachting zal het Groene Kruis te Kats binnenkort kunnen overgaan tot de bouw van een wijkgebouw, waarvan de kos ten, inclusief de inrichting, naar schatting 43.200.zullen bedragen. Een subsidie van 20.000.is hiervoor door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid toe gezegd terwijl de Alg. Ned. Ver. „Het Groe ne Kruis" een renteloze lening van 10.000 heeft aangeboden. Na aftrek van enige ei gen middelen kan het resterende bedrag, 12.000.door de Coöp. Raiffeisenbank te Colijnsplaat verstrekt worden tegen 5s/i°/o rente en af te lossen in 25 jaar, onder voor waarde dat de gemeente voor tijdige aflos sing en rente garant zal zijn. Bij algeheel goedvinden werd hiertoe besloten. Het lid Kramer sprak zijn dank uit voor deze beslis sing en voorspelde dat dit gebouw in korte tijd in een grote behoefte zal blijken te voor zien. Op zijn vraag wanneer met het bou wen kan worden begonnen antwoordde de voorzitter dat dit aan het eigen initiatief van Kats zal liggen. Bij de rondvraag wees het lid Welleman op het feit dat bij de laatste brandmelding geen gebruik werd gemaakt van de alarm sirene. Volgens hem is het noodzakelijk, dat bij elke melding die sirene wordt gebruikt daar de brandweer anders geen verantwoor ding kan dragen voor een te late blussing. De voorzitter was eenzelfde mening toege daan. De tweede vraag van Welleman be trof het op schandalige wijze op sleeptouw houden van het herstel van zoutschade aan de gemeentewoningen. Volgens hem lijkt het ei op. dat men met het aanleggen van het zwembad dezelfde weg op gaat. De voor zitter ontkende dit laatste, het wachten is op de laatste goedkeuring, die van het Rijk. In de derde vraag vroeg Welleman of het waar is dat uit een der herstelde woningen te Kortgene, materiaal is verkocht door on bevoegden. De voorzitter zegde gaarne een onderzoek toe, doch wethouder Breure zette deze zaak nader uiteen. Volgens hem was door het hoofd van gemeentewerken tegen de gemeente-werkman gezegd, alle rommel moet weg. Deze gaf op zijn beurt de order door en zodoende kwam een partijtje af braak, waaronder koperen leidingen en kra nen bij de vuilnisdienst terecht, waarbij het de gewoonte is alle opgehaalde kachels etc. aan' de opkopers te verkopen. Inmiddels is het bedrag van die verkochte gemeentevoor- werpen aan de gemeentekas afgedragen. Hij had het een en ander graag eens uitvoerig uiteengezet omdat volgens hem openbaar heid de ziel is van de democratie. De vierde en laatste vraag van Welleman was het ontbreken van fietspaden langs de provinciale wegen op Noord-Beveland. Voor fietsers en brommers is het levensge- vaalijk en zal dit nog erger worden bij de openstelling van de Oosterscheldebrug. Na enig gedebatteer werd besloten een motie naar Prov. Staten te zenden waarin deze be zorgdheid nogmaals wordt uitgesproken en op spoed wordt aangedrongen. Het lid Contant attendeerde nogmaals op het laten schilderen van de gemeentewonin gen. Deze kwestie heeft de volle aandacht van b. en w. Anti-Ho nger-Actie 1965 Twee miljard mensen, twee-derde van de wereldbevolking, leeft in onderontwikkelde gebieden. Nederlanders zijn gesteld op een correc te afrekening. We houden niet van verspil ling. Omdat we zelf economisch bedacht zaam zijn, willen we graag zeker weten dat met onze giften voorzichtig wordt omge sprongen. Om zekerheid te hebben dat ons geld goed terecht komt is in het hulpbehoe vende land organisatie nodig en veel per soonlijke inspanning. Wanneer die inspan ning ook van de andere kant komt en de re sultaten niet te lang op zich laten waohten, willen we wel meedoen. Want wij Neder landers zijn niet alleen voorzichtig, we zijn ook gewetensvol. Van die twee miljard mensen in arme landen wonen er 10 miljoen op het eiland Ceylon, dat ongeveer twee keer zo groot is als Nederland. Ze hebben te kampen met dezelfde problemen van alle andere ontwik kelingslanden. Er is te weinig industrie, de primitieve landbouw levert geringe produk- tie op, de wegen zijn moeilijk begaanbaar, er zijn lacunes in het onderwijs en de ge zondheidszorg is gebrekkig. De export (vooral thee) brengt minder geld op dan nodig is voor de import. Het land kan zich zelf niet bedruipen. Zelfs het dagelijks voedsel van de Ceylonezen moet voor een belangrijk deel worden geimpor- teerd. Ceylon zou zich zelf wel kunnen voe den als de opbrengst van de landbouw gro ter was. Als er naast thee ook meer rijst werd verbouwd. Maar voor rijstbouw is irri gatie nodig, en de aanleg van irrigatiekana len vereist techniek, geld en arbeid. Nu heeft Ceylon enkele dingen vóór op veel andere ontwikkelingslanden. Het eiland is betrekkelijk klein, de situatie is overzich telijk en de bewoners zijn arbeidszaam. In 1960 heeft de regering van Ceylon be sloten een grotè ontwikkelingsactie op te zetten onder de naam SHARAMADANA, in het Nederlands DOE HET ZELF. De actie berust op het feit, dat de bewoners van Cey lon (grotendeels werkzaam in de landbouw) vele dagen van het jaar werkeloos zijn (zo als in ieder land waar de landbouw-techniek laag ontwikkeld is). Als de mensen bereid zouden zijn om hun arbeidskracht vrijwillig in te zetten voor de nationale ontwikkelings projecten, zou het werk aanmerkelijk goed koper worden. En de bevolking doet graag mee op die basis. Ze helpen mee aan de ont ginning van oerwouden, de aanleg van irriga tiekanalen, het planten van vruchtbomen, de verharding van wegen en het herstël v wa terwerken. De schoolgaande jeugd boven de 15 jaar werkt drie dagen per jaar mee als onderdeel van het lesrooster; de militairen worden ingeschakeld tijdens hun diensttijd. Daarom: u kunt verzekerd zijn dat er iets uit de bus komt in Ceylon. De twee grote voorwaarden planning en zelfwerkzaam heid zijn aanwezig. Of het internationale samenwerking wordt hangt verder mede af van 12 miljoen Nederlanders. In een minimaal bezochte ledenvergade ring op vrijdag 8 oktober j.l. werd als voor naamste punt van de agenda behandeld: het dit jaar samengaan met Zuid-Beveland om een folder uit te geven. Inspiratie voor dit samengaan had men geput uit de stand van de kas. De drukkos ten en verspreiding van de folder zouden veel goedkoper gezamenlijk gedragen kun nen worden en tevens zou de oplaag ver groot kunnen worden. Een voorstel uit de vergadering, dat het samengaan met Zuid- Beveland als een stap terug kenschetste, om dat Noord-Beveland niet bij bloeiende fruit bomen geïnteresseerd is, maar wel bij het strandbezoek, kreeg geen bijval. Een even tueel samengaan met Walcheren of desnoods Schouwen-Duiveland, omdat daarmee gelijk gerichte belangen op het spel staan, kon ook geen genade vinden. De bedoeling is om tesamen met deze kleurenfolder een eigen inlegvel te versprei den, waarop alle gegevens van Noord-Be veland vermeld staan, zoals campings, zo merwoningen, hotels, pensions, jachthavens enz. In deze folder kan men zijn naam en hoedanigheid laten vermelden tegen de schappelijke prijs van 2.50. Er wordt naar gestreefd deze folder omstreeks 1 december in zee te krijgen. Uit het welkomstwoord van de voorzitter, de heer R. Slotema en later uit het overzicht van administrateur Boon bleek overduide lijk, dat het toerisme op Noord-Beveland dit jaar weer belangrijk is toegenomen, ondanks het feit, dat de logies-accomodatie niet is verbeterd. Bij een gehouden dagtelling bleken er op Noord-Beveland die dag 5150 toeristen te lo geren, waarvan 400 in hotels, 1100 in bun galows, 400 in pensions, 2900 op campings en de resterende anderszins. Met voldoening werd gewag gemaakt van het toenemende ledenaantal, dat afgelopen jaar met bijna 45 procent steeg. Met spijt werd geconstateerd, dat vier toe ristische excursies over Noord-Beveland let terlijk en figuurlijk in het water zijn gevallen. Toch wil men het volgend jaar opnieuw be proeven. Al met al is de VVV Noord-Beveland een niet meer weg te denken vereniging, die in de afgelopen jaren heel wat werk heeft ver zet om haar werkterrein in binnen- en bui tenland bekendheid te geven. Wij voorzien in de eerstkomende jaren een zeer forse uit breiding van haar bemoeiingen en van haar dienstverlenende functie. Wil VVV Noord- Beveland in deze haar taak naar behoren kunnen vervullen, dan zal zij gedragen moe ten worden door de gehele bevolking. Uit Noord-Beveland is deze vereniging voortgekomen, voor Noord-Beveland werkt zij, laat zij door gans Noord-Beveland ge steund worden en haar inwoners zullen er wél bij varen. Doe-het-zelf op Ceylon is niet louter mannenwerk. Ook de ceylonese dames helpen zon der geldelijke vergoeding, daadwerkelijk mee bij het aanleggen van wegen, het bewerken van het land, kortom met alles wat nodig is om de voedselproduktie op hun eiland te ver beteren. De NOVIB levert uit de opbrengst van de Anti-Honger-Aktie de materialen die nodig zijn voor dit „doe-het-zelf-werk". Het Wereld-Voedsel-Program van de Verenigde Naties heeft op zich genomen om anderhalf jaar lang voedsel te verstrekken aan de vrij willigers. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1