NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Franker tegenover kanker Machtsstrijd in Indonesië Plonvier heeft DE schoenen No. 3166 Zaterdag 9 oktober 1965 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen P.K.I. met 2 miljoen leden een formidabele macht Zal Aidit uiteindelijk aan 'tlangste eind trekken? (van onze correspondent) Singapore (P.A.) Terwijl door de gehele Indonesische Archipel met haar meer dan 2000 eilanden reeds sinds vele jaren de onrust gist, is het dezer dagen tot een uitbarsting gekomen. Nog niet zo lang geleden trakteer de Soekarno de menigte voor zijn Merkeda- paleis op een boeiend soort logica: de „Na- sakom-theorie". Met „Nasakom" bedoelde hij de precaire eenheid, waartoe hij de na tionalistische, religieuze en communis tische partijen had gedwongen. „Schrijf Nasakom in uw banier en nog eens Nasakom," zo sprak de voormalig ci- viel-ingenieur en revolutionair tot zijn In donesische toehoorders, die gek zijn op dit soort retoriek. Maar hoe wankel „Nasakom" stond, is nu wel heel pijnlijk gebleken. Hoge toppen en diepe ravijnen Wat speelt er zich thans af in „de gor del van smaragd"? Waar een storm in vol le gang is en aan alle kanten scherven val len, is het moeilijk temidden van het ge druis de ware aard der gebeurtenissen vast te stellen. De verwarring waarin een groot deel van de Indonesische bevolking kennelijk ver keert, geeft het leven hier het aspect van een geestelijk landschap met hoge toppen en diepe ravijnen. Reeds lang was het vele Indonesiërs dui delijk, dat Soekarno een beter revolutionair was dan regeerder. De chaotische situatie, waarin de economie van het land verkeert, deden de kritiek op de president toenemen, al kon ze niet openlijk worden geuit. Soekarno had met zijn charmes aanvankelijk op het grootste deel van het volk een diepe indruk gemaakt. Er straalde een warmte en vriendelijkheid van hem uit die stellig be koorde. Zijn voornaamste verdienste was die van Scapin uit Molières blijspel: overal wist hij iets op te vinden, van onrecht wist hij recht te maken. Opportunist. Hoezeer hij ook mensen voor zich weet in te nemen, hij is uiteindelijk geen slim di plomaat. Met zijn actie tegen Maleisië en zijn uittreden uit de Ver. Naties, verwierf helpen direct tegen brandend maagzuur hij zich de waardering van de Chinese lei ders in Peking. Maar de Indonesische com munisten waren niet zo enthousiast. Zij begrepen dat de koers van Soekarno meer door opportunisme dan door een doel bewust „links" beleid was ingegeven. Zij wisten maar al te goed dat Soekarno au fond helemaal geen communist is en dat zijn linkse koers van vandaag morgen plaats zou kunnen maken voor een uitgesproken „rechts" beleid. Zij doorzagen het spelelement in Soekar no's koketteren met Peking en beseften dat de president in de kanselarijen van de wes telijke wereld reeds een halve communist werd genoemd, uiteindelijk een man was, die de opmars van het communisme in In donesië in de weg stond. Daarom willen zij zijn bewind omver werpen. 2 miljoen. De P(artai) K(omeinis) I(ndonesia), de communistische partij in Indonesië, die in 1948 nog slechts 10.000 leden telde, is thans met circa 2 miljoen leden en vermoedelijk nog vele miljoenen sympathisanten een for midabele macht geworden in deze voor malige Nederlandse kolonie. Zijn leider, de sluwe plooibare Dipa Noesantara Aidit is bij de recente staatsgreep op de achtergrond ge bleven, maar iedereen in Indonesië weet dat wanneer het ooit tot een beslissende strijd om de macht in het land zou komen, Aidit zeer gunstige papieren zal hebben. Aidit vindt zijn aanhangers bepaald niet onder het gewone volk. Het is een publiek geheim, dat vooral veel jongere officieren wel iets voor het communisme voelen en dat de Indonesische luchtmacht tot in de hoogste rangen is geïnfiltreerd. Soekarno's campagne tegen Maleisië was o.a. een mid del om een openlijk conflict tussen de P.K.I. en het leger te verhinderen. Vorig jaar deed de president de P.K.I. al een concessie door een communist, Njoto in zijn kabinet op te nemen. In China geschoold Aidit, zoon van een administratieve amb tenaar van het Knil, werd in China ge schoold in de communistische ideologie. De ze Sumatraan beheerst het diplomatieke spel als weinig anderen in zijn land. Zijn groot ste kracht is gelegen in een feilloze intuïtie die met bliksemsnelle blik de ingewikkeldste toestanden overziet. Geboren en geschoold psycholoog, door dringt hij alle gedachten en versterkt ieder een in dat, wat hij het diepst innerlijk wil. Koene wendingen en snelle concepties be- Delicate en moeilijke taak voor dokter Het is heel erg, dat er mensen zijn die o- verlijden omdat zij niet wisten hoe zij hun leven hadden kunnen redden; bijna nog er ger is het, dat sommige mensen met hun klachten blijven rondlopen en pas hulp van een dokter inroepen, als het te laat is. Kanker komt tegewoordig vaak voor en er ic eigenlijk niemand, die niet met de ziekte te maken krijgt, hetzij in eigen familiekring hetzij in de krng van kennissen en vrienden. Daarom moet iedere man en iedere vrouw de zeven waarschuwingstekens leren kennen en overtuigd worden van de noodzaak, de absolute noodzaak, van behandeling bij de eerste tekenen van de ziekte. In de schoenen geschoven. Zo begint het boekje „Kanker-feiten", een uitgave van het Bureau Kankervoorlichting van de Stiohting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding. De directeur van dit bureau, dr. L. Meins- ma, heeft een moeilijke, om niet te zeggen ondankbare taak. Het lijkt wel of hij weinig mensen liet naar de zin kan maken. Sedert dr. Meinsma deze taak op zich heeft genomen, zijn hem reeds allerlei ver velende dingen in de schoenen geschoven; er is hem al eens gegoochel met cijfers ver weten en ook al eens gebrek aan tact. Uit de sector van de geestelijke volksge zondheid zijn er nu al weer bezwaren ge maakt tegen dit onlangs verschenen boekje. Door deze piiblicatie zou het publiek node loos ongerust worden gemaakt. Er zou een ongemotiveerde kankerangst door ontstaan. Deze mening kunnen wij beslist niet de len: de inhoud van „Kanker-Feiten" is hel der, zakelijk en zeker niet overbodig. Wij zouden dr. Meinsma eerder geluk willen wensen met deze zeer geslaagde brochure, die ons inziens in een lang bestaan heb bende leemte voorziet') Uitstel betekent gevaar Opdat de lezer zich een oordeel kan vor men over de verdere inhoud citeren wij hier onder enkele gedeelten uit het hoofdstuk „hoe het te behandelen". Men kan dan zien of men dit boekje (geen kosten, door finan ciële steun van het Koningin Wilhelmina Fonds) bij bovengenoemd Bureau (De Lai- ressestraat 33, Amsterdam) wil bestellen. Het belang van een vroege behandeling maakt het kankerprobleem een buitenge woon presoonlijke zaak voor ieder mens. Al leen u zelf beslist of u onmiddellijk bij ver dachte verschijnselen uw huisarts zult raad plegen. Als u uitstelt bestaat de kans dat u uw eigen leven in gevaar brengt. Als u verstandig bent en onmiddellijk gaat, is de kans groot, dat u uw leven met jaren kunt verlengen. Ook in verband met de jongste vorderingen op het terrein van de geneeskunde is het beste wapen tegen kan ker nog steeds vroege vaststelling en on middellijke behandeling door een terzake kundige arts. horen tot zijn sterkste politieke troeven. Hij staat ideologisch dichter bij Peking dan bij Moskou, maar hij is wel zo handig zijn opvattingen zo naar voren te brengen, dat Peking goedkeurend glimlacht èn men in het Kremlin er niet veel kritiek op heeft. Leiderskwaliteiten Aidit is geen rhetoricus als Soekarno. Aan zijn liefde tot het minimum, tot de meest geconcentreerde vorm van geestelijke beslis singen ontspringt ook zijn bijzondere be kwaamheid tot de scherpe woordspeling. Hij praat niet zo lang, hij doet soms in één scherp geslepen woord een situatie af. Hij heeft een prettig gezicht en bezit een per soonlijke charme die indruk maakt. Hij beschikt ontegenzeggelijk over meer leiderskwaliteiten dan de niet-communisti- sche, maar wel links-georiënteerde Soeban- drio, wiens naam ook steeds wordt genoemd in verband met de machtsstrijd in de Indo nesische top. Soebandrio, hoe voortreffelijk minister van buitenlandse zaken hij ook is, is te zeer een intellectueel om weerklank te wekken bij het volk. Hem ontbreekt ook de bekwaamheid der snelle wereldvisie, die Ai dit in zo'n hoge mate bezit. Soebandrio is een nauwgezet man, die zijn waarnemingen geduldig optelt en com bineert. Zijn methode is de analytische, die van Aidit de visionaire. Deze politicie vor- Meinsma De volgende tabel demonstreert het gun stige resultaat hiervan. Lokalisatie Genezingskansen in procenten vroeg stadium laat stadium huid 95 30% borstklier 75% 30% baarmoedermond 75% 10% mondholte 80% 20% lip 94% 10% endeldarm 50 5% Zelfde overlevingskansen Kan de kankerpatiënt in Nederland de zelfde behandeling krijgen als patiënten in andere landen, bijvoorbeeld Amerika of Rus land? Het boekje behandelt de stof in vra gen en antwoorden. Over deze kwestie wordt dan het navolgende gezegd. Geneeskunde is een internationale aange legenheid en de behandelingsmogelijkheden zijn in Nederland even goed als elders. De geneeskundige voorzieningen zijn in Neder land zeer goed en de behandelingsresultaten van kanker zijn daarom ook even goed als die in andere landen. Dit blijkt o.a. uit een onlangs afgesloten onderzoek in Nederland naar de overlevingskansen van kakerpatiën- ten. Hoe moet kanker behandeld worden? Het moet door doktoren behandeld worden, door middel van een operatie of door middel van bestraling of door deze bijde vormen van behandeling. Hormonen of andere chemische stoffen kunnen ondersteunend van groot nut zijn. Kanker behoort nooit met huismiddel tjes of door kwakzalvers behandeld te worden Met radio-therapie. Zijn röntgen-stralen nodig voor de be handeling van alle vormen van kanker? Neen, de behandeling wordt bepaald door het type en de plaats van het gezwel. Kan ker die ongevoelig is voor röntgen-stralen of andere radio-actieve bestraling wordt be handeld door operatieve ingrepen of door toediening van hormonen of andere chemo- therapeutische middelen. Wat is een radio-actieve isotoop? Een i- sotoop is een scheikundige „broer" van de zogenaamde scheikundige elementen (bij voorbeeld ijzer, jodium, koolstof, radium, enz.). Het onderscheidt zich van deze ele menten in gewicht, maar is scheikundig ver der gelijkwaardig. Een radio-actieve isotoop geeft straling zoals röntgen-stralen, maar wordt op den duur inactief. men een contrastpaar: de slimme improvi sator Aidit en de waakse rekenaar Soeban drio. Nasoetion is trouw. Vooralsnog heeft generaal Nasoetion met zijn troepen orde op zaken kunnen stellen. Deze in 1918 in de Bataklanden geboren ge neraal, die in 1951 toch zulk een provoce rende rol had vervuld bij de z.g. 17 oktober- affaire is wederom Soekarno's trouwste pa ladijn gebleken. Maar Nasoetion's rol, in de strijd om de macht is indirect. Zelf ambieert hij geen pre sidentschap, ofschoon hij als hoofd van het leger die kans zeker heeft gehad. Hij is ech ter een type dat zich het dienen van een idee onmogelijk anders kan voorstellen dan in verband met een bepaald persoon, die volgens zijn begrip die idee vertegenwoor digt. En dat is in de ogen van deze gene raal Soekarno. Nasoetion is een bewonderaar van Soekarno. Hij is hem fanatiek toege daan en daarnaar handelt hij. Een sterke presoonlijkheid is hij echter niet. Hij mist de politieke kwaliteiten om een grote leidersrol te vervullen en dat weet hij zelf veel te goed. Het is echter de grote vraag of zijn overwicht op het leger groot genoeg is om een duurzame barrière te kun nen opwerpen tegen de radicale elementen, die de macht in Indonesië aan zich willen trekken. (Nadruk verboden) Kunnen radio-actieve isotopen kanker ge nezen? Ja, in sommige gevallen zeker. Iso topen zijn van grote betekenis voor de be handeling van sommige vormen van kanker. Is kanker alleen maar geneesbaar in vroe ge stadia? Ja, in de meeste gevallen wel. Kanker blijft namelijk aanvankelijk beperkt tot het orgaan van oorsprong en in dat sta dium kan het gezwel het best worden ver nietigd. Genezing komt echter wel voor als kanker langer heeft bestaan, maar op die uit zondering mag men niet rekenen. Het speciale centrum Moet iedere kankerpatiënt in een zoge naamd Kankercentrum worden behandeld? Dat moet zeker niet en is beslist niet no dig. In elk Nederlands ziekenhuis namelijk zijn specialisten werkzaam, die allen dezelf de opleiding hebben genoten. In sommige ziekenhuizen zijn echter de mogelijkheden geschapen om meer zeldzame vormen van kanker te behandelen, zodat in deze zieken huizen de specialisten de meeste ervaring hebben in deze behandeling van die be paalde vormen van kanker. Huisarts en en ook de specialisten in an dere ziekenhuizen weten dit en in voorko mende gevallen worden patiënten naar één van de kankercentra gezonden voor behan deling. (Nadruk verboden) dr. H.W. Scalongne. In het nieuwe, als „keihard" aangekon digde, A.V.R.O.-televisieprogramma „Inter pellatie", waar drie journalisten als interpel- lanten van dr. Meinsma optraden, werd hem weer verweten, dat hij bij de uitgave van „Kanker-Feiten" wel medische deskundigen had geraadpleegd, maar geen mensen die zich gespecialiseerd hebben op het gebied van de voorlichting De zeven waarschuwingstekens zijn 1. abnormale bloeding of etterige af scheiding 2. iedere knobbel in de borst of el ders 3. een zweer, die niet spoedig geneest 4. blijvende verandering in de stoel gang 5. blijvende heesheid of hoest 6. blijvende stoornissen van de spijs vertering of moeilijkheden bij het slikken 7. veranderingen in een wrat of moe dervlek. Als één hiervan langer dan vier weken duurt, ga dan zonder verder uitstel naar het spreekuur van uw huisarts. Kanker zou de oorzaak kunnen zijn. Dr. L. Meinsma, opgescheept met ondankbare taak! Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES TIJD VAN BETERE VOORLICHTING AANGEBROKEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1