NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dringen in Nederland! n Plouvier heeft DE sehoenen Renniesfi BEROEP HANDZETTER HEEFT MEER INHOUD GEKREGEN ieesmid geneesmiddelen bandages parfumerie A.C.van der^REST No. 3165 Zaterdag 2 oktober 1965 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Nederlandse geleerden over onze bevolkingsgroei Dit vraagstuk kan niet meer genegeerd worden Nog slechts weinige decennia geleden weerklonk uit alle westerse landen, Neder land incluis, de demografisch gefundeerde waarschuwing dat de voortdurende daling van het geboortecijfer moest leiden tot een getalsvermindering van ganse volkeren. Hoe anders ligt de situatie nu! In ons land met zijn klein oppervlak wordt de bevol kingsgroei meer en meer het grote pro bleem. Helaas wordt de ernst van dit vraag stuk onvoldoende begrepen. „Indien ons land voortgaat de proble men die de snelle bevolkingsgroei stelt, te negeren kan dit de aan het nageslacht te presenteren rekening alleen maar doen op lopen. Het is ons streven deze fatale men taliteit te doorbreken". Zo leest men in het pas verschenen boek „Dringen in Neder land!", waarin verschillende geleerden van Brandend maagzuur? helpen direkt! diverse pluimage het onderhavige vraag stuk beliohten en ons confronteren met een problematiek die wij niet meer uit de weg kunnen en mogen gaan. 20 miljoen in jaar 2.000? Een oppervlakteaah land van ruim 33.000 km2 en op dat land 12 miljoen men sen, ziedaar Nederland anino 1965. En wan neer de demografische prognoses uitkomen, zullen omstreeks het-jaar 2.000 op datzélfde stukje grond 20 miljoen mensen wonen. Hoe draagt men aan deze Nederlanders van het jaar 2.000 een land over dat als woon-, weak en leefgebied aanvaardbaar zal zijn. Een moeilijke vraag. Bovendien lijkt het wat onwezenlijk nu al te spreken over het veraf lijkende jaar 2.000. Daarom leggen de meeste mensen de demo grafische prognoses gaarne als een soort sen sationele science fiction terzijde, en gaan over tot de orde van de dag: Ajax-Feije- noord, commerciële televisie en de Rudi-Ca- rel show. Zoals in de jaren dertig, toen zich in een naburig land een ontwikkeling voordeed die ook óns rechtstreeks bedreigde De gemiddelde Nederlander hield zich toen bezig met zaken als gemengd zwemmen, ra dio-vlaggetjes, en de zaak-Geelkerken. Het besef dat een snelle bevolkingsgroei problemen met zich meebrengt, die tot be zinning nopen, schijnt nog nauwelijks tot Nederland doorgedrongen. Misschien w i 1 men het liever niet beseffen. Toch worden we er toe gedwongen. Relatieve vrijheid. Reeds een woord als „geboorteregeling" schrikt .menigeen af. Terecht stelt de Neder landse overheid zich op het standpunt dat iedereen vrij moet worden gelaten om zelf VAN ONZE VERSLAGGEVER In het raadsverslag van Wissenkerke is verleden week een storende fout geslopen die de oppervlakkige lezer zou doen ver moeden dat de voorstellen van b. en w. in zake de aanleg van een jachthaven te Kam perland met de stem van het lid Bustraan zijn aangenomen. Het zetfoutenduiveltje heeft ons hier par ten gespeeld, er had moeten staan: met de stem van het lid Bustraan tegen werden die voorstellen aangenomen. De aandachtige en politiek georiënteerde lezer zal dit wel begrepen hebben. Najaarsvergadering V.V.V. NOORD-BEVELAND De voor de Noord-Bevelandse recreatie zo belangrijke VVV houdt op vrijdag 8 ok tober a.s. in hotel „De Kroon" te Wissen kerke haar najaarsvergadering. Besproken zal worden de nieuwe folder voor 1966, terwijl tevens een overzicht gege ven zal worden van de VVV-activiteiten van het afgelopen seizoen. Op deze vergadering zijn ook niet-leden welkom. de grootte van zijn gezin te bepalen. Een standpunt dat door dr. Yntema in zijn be schouwing over de bevolkingsproblematiek ook beslist niiet wordt aangevallen. Maar, zo stelt deze geleerde, van een volledig vrij laten is geen sprake. Door de tegenwoordige wettelijke bepa lingen wordt de verkoop van anti-ooncep- tionele middelen sterk belemmerd. De ge boorteregeling wordt met een waas van ge heimzinnigheid en onzedelijkheid omhan gen, die de mensen kopschuw maakt. Aan de ene 'kant wordt ieder vrijgelaten om zelf de grootte van zijn gezin te bepalen, ander zijds wordt iedereen belemmerd de grootte van zijn gezin te beperken. Van een werke lijke vrijlating is dus geen sprake. Verschillende auteurs van „Dringen in Ne derland" betogen, dat ook onze belasting wetgeving en sociale verzekering de bevol kingsdruk vergroten. „Zo worden de onge- ihuwden door ontzettend hoge belastingta rieven voor hun verlichting van de bevol kingsdruk wel heel slecht beloond," zo meent dr. Yntema. Kinderbijslag Prof. dr. W. Petersen onderwerpt de kin derbijslagwet aan een kritische beschouwing. Hij toont aan dat de kosten per kind met het aantal afnemen, terwijl het bedrag van de bijslag toeneemt. Wordt de bevol kingsgroei op deze wijze niet gesubsidi eerd?, vraagt deze hoogleraar zach af, daar mee een vraagstuk aansnijdend, waarover pas kortgeleden de tongen" in Nederland zijn losgekomen. Zonder te beweren dat de bevolkingsgroei een direct gevolg is van de kinderbijslag, noemt prof. Petersen het verontrustend dat het vermijden van discussies over dit pro bleem een aanwijzing is, dat men graag de kop in het zand steekt en alles laat voor wat het is. Prof. Petersen stelt: „Indien de gemeen schap kinderen ondersteunt, die in behoef tige omstandigheden verkeren, kan dit het gezin versterken, maar indien de staat voor allen de zorg voor het inkomen van de va der gaat overnemen, betekent dit een ver zwakking voor het gezin." Achter lopen. Drs. P. van Daalen merkt fijntjes op: „Het lijkt niet juist aan te nemen dat kinderbij slag direct geboortenbevorderend werkt. Wel juist lijkt het de kinderbijslag als niet- geboortenbeperkend te beschouwen." Deze auteur stelt, dat de officiële woordvoerders van verschillende levensbeschouwelijke groeperingen onder ons volk achterlopen bij de feitelijke situatie en bij een groot deel van de leden van hun groep. De „ontvan gers" veranderen hun houding snéller dan de „zenders"." Prof. dr. P. C. van Traa meent dat de verdere groei van de productie geremd gaat worden door gebrek aan goede vestigings plaatsen en door verkeersmoeilijkheden. „Onvermijdelijk zal dan de welvaartsstijging aohterblijven bij die van de nabuurlanden." Naar de 38.000.000 Dr. D. de Jonge maakt zich bezorgd over de geringe recreatieruimte in Nederland. Een sterk geëxploiteerde en verzakelijkte omge ving kan beklemmend werken. „Een téken aan de wand is nu al dat bij hen die een zekere vrijheid genieten in de keuze van woonplaats Rotterdam met zijn slechte drinkwater, zijn verontreinigde lucht en zijn geringe groenvoorziening veel minder po pulair is dan bijvoorbeeld Den Haag." Deze geleerde pleit voor de aanleg van grote recreatiegebieden. Voorts meent hij, dat in de toekomst steeds meer Nederlanders tijdens het weekend zullen uitwijken naar het buitenland, waar meer vrije ruimte is. „Gaat de 'bevolkingsgroei in het huidige tempo door, dan zal ons 'land over 100 jaar 34 a 38 miljoen zielen herbergen! Dan is er zelfs geen ruimte meer voor landbouw en veeteelt, laat staan voor vilaparkbébouwing of toerisme." Meer conflicten. Tenslotte stelt de psychiater dr. D. Zuit- hoff de psychisch-hygiënische aspecten van de bevolkingsgroei aan de orde. Hij meent dat in verband met de snelle 'bevolkings aanwas meer sociale en innerlijke conflicten kunnen ontstaan die het geestelijk-lichame lijk welzijn aantasten. Reeds nu leven veel mensen onder de druk van grote spanningen, die niet alleen met overbevolking, maar ook met begeleidende maatschappelijke verschijnselen samenhan gen. Dr. Zuithoff betoogt o.m.: „Laat dege nen die menen dat 'n kroostrijk gezin een ze gen is wel bedenken, dat het tot ernstige con flicten in het gezin kan komen als later blijkt dat het aantal kinderen te groot is om zioh een auto en een goede opleiding voor deze kinderen te kunnen permiteren. Dit al les kan nog versterkt worden door het z.g.n. Johnsoncomplex van „de buren hebben dit en dat, dus moeten wij liet nog beter heb ben" Door het hoge geboortecijfer en het lage sterftecijfer ontstaat de situatie, dat een steeds kleiner wordend deel der bevolking moet werken voor de rest. Dr. Zuithoff toont dit met cijfers aan. Teveel genegeerd. Van 1947 tot 1960 nam de totale bevol king met ongeveer 19 procent toe. De be roepsbevolking wies slechts met 8 procent. De actieve bevolking moet dus veel meer produceren ten behoeve van het niet actieve deel der bevolking, dat bovendien overi gens terecht door ouderdomspensioen, in- validiteitsrente en dergelijke meer geld no dig heeft. „Een goede gezondheidszorg verhoogt de leeftijd, maar kan de welvaart verminderen. Dat vooral, omdat, de gezondheidszorg bij het actieve bevolkingsdeel het arbeidsver zuim niet heeft verminderd. Dit is zelfs eerder toegenomen." Ook uit dit oogpunt is een bezinning op het bevolkingsvraagstuk noodzakelijk. Een brandend vraagstuk, dat door ons volk, de overheid incluis, tot dusver meer is gene geerd dan ten opzichte van ons nageslacht verantwoordelijk lijkt. (Nadruk verboden) H.T. Manrho „Dringen dn Nederland", uitg.: Boom en Zn., Meppel. Sinds de invoering op grote schaal van zetmachines in de drukkerijen en de daar mee gepaard gaande splitsing tussen hand- zetters en machinezetters, is het werk voor .de eersten minder eentonig geworden. Vroe ger moesten hele boekwerken en kranten artikelen met de hand worden gezet, let ter voor letter, maar dit werk is geheel ge mechaniseerd, waardoor de handzetter ei genlijk een volkomen nieuwe taak heeft ge- kegen, die veel meer afwisseling geeft dan vroeger. De bijdrage tot een artistieke vormgeving voor handelsdrukwerk, tijdschriften en cou ranten neemt een belangrijke plaats in. Om dat op een drukkerij nogal eens haastwerk voorkomt, zijn bedaarde, rustige types hier op hun plaats. Breed arbeidsterrein. Het werk van de hanzetter bestaat uit het vervaardigen of samenstellen van zetsel uit loden letters en ander zetmateriaal voör een te drukken tekst. Dit zetten neemt ver uit de belangrijkste plaats in in de dagtaak van de handzetter. Zijn werkterrein is overigens vrij breed, want vooral in kleinere en middelgrote be drijven wordt van hem verwaéht, dat hij ook bekend is met het ontwerpen van eenvou dige drukwerken, tabellen zetten, het ge reedmaken van tijdschriften, enzovoorts. Daarnaast komen dan nog enkele minder belangrijke werkzaamheden zoals het inste ken van correctieregels en na het gebruik 'het materiaal weer distribueren, waarvan het meeste in de smeltkroes verdwijnt om later weer door zetmachines en gietmachi- nes als nieuwe letters tevoorschijn te komen. Vakopleiding nodig. Uit bovenstaande blijkt wel duidelijk dat voor dit beroep een degelijke vakopleiding nodig is. Op twee manieren kan men deze vakopleiding volgen: 1. als bedrijfsleerling, 2. als leerling aan een der grafische scho len. Bedrijfsleerling. De jongelui, van 14 tot 16 jaar, die zes leerjaren van de lagere school en tenminste nog één jaar daarop aansluitend onderwijs met goed gevolg hebben doorlopen kunnen in een drukkerij worden geplaatst en ont vangen daar al medewerkend hun opleiding. De jongens worden eerst gekeurd en ge test alvorens met hen een leerovereenkomst aangegaan wordt. Een dag in de week gaan zij zo mogelijk naar de School voor Grafi sche Vakken. Hun loon wordt die dag door de werkgever doorbetaald. De opleiding duurt 4 jaar. Het creatieve gedeelte, de opmaak van een vorm. Kolomsgewijs worden teksten tezamen met cliché's en lijnen gevoegd tot vormen, die de kleurige inkten op het papier moeten afdrukken. LANGEKERKSTP4201 GOES BfflH 11' I 'ffl WW0BÊ Het terzake kundige adres Geneesmiddelen ook de homeopatische. Verband- en verplegingsartike Ziekenmeubelen breukbanden, buikbanden herniabanden, elastieken kou en ook „Supp-hose" steunkou steunzolen enz. Alles aan juiste maten Parfumerieën: toiletartikelen, schoonheidsmiddelen, enz Fantastisch grote sortering Hoogtezonnen de originele „Hanau" Weegschalen, Elektr. verwarmingsdeken massage apparaten, enz. Das )ok kunnen de jongelui de dagschool voor de Grafische Vakken bezoeken. Dan duurt de opleiding drie jaar. Heeft de handzetter zijn diploma behaald dan kan hij eventueel in vervolgopleidingen zich nog specialiseren b.v. tot madhinezet- ter, monotype-toetsenbordbewerker, vorm- voorbereider, lay-outman, etc. C.A.O. De collectieve arbeidsovereenkomst voor grafisch personeel in grafische bedrijven is één van de oudste overeenkomsten tussen de bonden en de werkgevers. De (aanstaande) typografen kunnen er van overtuigd zijn, dat hun verdiensten en soci ale voorzieningen zéker niet achter zullen blijven in vergelijking met andere bedrijfs takken. Naast de metaal geeft de grafische c.a.o. meestal de toon aan in de loonontwik keling in ons land. Ouders kunnen zich wenden tot een druk kerij ter plaatse en alle gewenste inlichtingen verkrijgen. (Nadruk verboden) Pluimveeziekten in Parijs in discussie Eén van de belangrijkste ziekten onder de kippen luistert naai' de naam van cocci- diose. Het aantal ziektegevallen onder de legkippen wordt de laatste tijd steeds groter. De gevolgen: sterfte, veel uitval, te lage ei- erproductie zijn voor de pluimveehouder funest..om van de kippen maar te zwij gen. Reeds sedert jaren zijn bestrijdingsmidde len in de handel, maar tot dusver zijn de deskundigen van mening, dat die bestrij dingsmiddelen slechts aan jong pluimvee en dan nog alleen gedurende een bepaalde pe riode mogen worden toegediend. Is daardoor de aantasting van slachtkuikens door deze ziekte vrijwel bedwongen, op latere leeftijd (en dus vooral bij legkippen) treedt de ziek te toch op. Men gaat nu in Parijs dit vraagstuk in een rondetafelgesprek, georganiseerd door Merck, Sharp en Dohme, grondig bepraten. Geleerden op het gebied van pluimvee ziekten uit de gehele wereld nemen aan dit gesprek, begin september, deel. (DIA) Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1