RADIOLOGISCH LABORANTE 1 Al uw drukwerk afwezig Griep...? WERK VOOR TECHNISCHE MEISJES Brit stelt openbare hondenlatrines voor Zondag a.s. Competitiewedstrijd Cortgene 1 - 1 Aanvang 2.30 uur ZITTING ZITTING TE GËERSDIJK 1 een assistente in de huishouding wordt tot in de puntjes verzorgd door DRUKKERIJ MARKUSSE Alle grote en middelgrote ziekenhuizen hebben tegenwoordig een röntgenafdeling, waar men fotografeert met röntgenstralen. Deze afdelingen hebben vooral in de laatste jaren een uitbreiding ondergaan op hun werkterrein, dat nu ook de bestraling is gaan omvatten. Voorts is het aantal methoden om diagnoses te stellen van inwendige organen middels het gebruik van contrastmiddelen (stoffen welke worden ingenomen of inge bracht, door of bij de patiënt, waarna kor tere of langere tijd bij.de doorlichting kan worden nagegaan hoe een bepaald orgaan er uit ziet of zich gedraagt) sterk toege nomen. Voor dit werk is het nodig, dat men voldoende kennis heeft van natuurkunde en menskunde. Technische knobbel nodig. De radiologisch laborante vervult een pa- ra-medisch beroep. Hoewel haar arbeidster rein vrijwel altijd in een ziekenhuis zal lig gen, heeft zij weinig met de verpleging te maken. Haar chef is een arts die zich heeft gespecialiseerd in de röntgenologie. Meest al zal hij haar zeggen welke handeling(en) moet(en) worden toegepast voor het stellen van een diagnose of bestraling. De apparatuur waarmee zij omgaat is veel al van een ingewikkelde -constructie, maar toch zal zij, wanneer zij geheel gediplo meerd is, met de principes van deze appa raten in grote lijnen op de hoogte moeten zijn. Hiervoor wordt dus een soort techni sche knobbel gevraagd. Zware cursus. De leerling-laborante behoort met een volledige dagtaak werkzaam te zijn op de radiologische afdeling van een ziekenhuis, om de cursus voor radiologisch-laborante te kunnen volgen. Bovendien dient zij in het bezit te zijn van een diploma mulo-B, een overgangsbewijs van de 3e naar de 4e klas gymnasium of h.b.s., of een overgangsbewijs van de 4e naar de 5e klas van de m.m.s., of een gelijkwaardige ontwikkeling hebben. De radioloog-opleider geeft de naam van de leerlinge op aan de examencommissie, waarna de leerlinge een verrichtingenboek je ontvangt, dat nauwkeurig moet worden bijgehouden. De cursus dtiurt momenteel mi nimaal twee jaar, maar meestal wat langer. Het examen, dat hierna wordt afgenomen, is niet gemakkelijk. Tijdens de opleiding wordt onderwijs ge geven in de bouw en functie van het men selijk lichaam bij gezondheid en ziekte, het opwekken van röntgenstralen, de röntgen fotografie, de technische uitvoering van een röntgenonderzoek, radio-activiteit, atoom- bouw, biologische werking van een behan deling met ioniserende stralen en voorts van administratie, typen, ziekenhuisorganisatie, omgang met patiënten, verpleegtechnieken, e.h.b.o. en medisoh-ethische vraagstukken. Diploma's Het examen bestaat uit twee onderdelen, samenhangende met de twee toepassingen Het lijkt griezelig een levend geraamte of kronkelend darmenstelsel-tri het- beeld te krijgen, maar dit meisje is daar al aan gewend en zij kan er veel uit opmaken. van röntgenstralen in de medische weten schap, het fotograferen en het bestralen. De ze twee handelingen hebben slechts het ge bruik van röntgenstralen gemeen, verder niets. De laborante begint vrijwel altijd met het onderdeel fotograferen (diagnostiek), om e- ventueel later het onderdeel bestralen (the rapie) erbij te halen. Het is echter goed mo gelijk met het diploma diagnostiek alleen een interessante en behoorlijk betaalde be trekking te verwerven. Wil zij na het behalen van de beide di ploma's nog „hogerop", dan bestaat de mo gelijkheid van aantekeningen op het diplo ma, namelijk fysische therapie (eis: een vol ledige dagtaak vervullen gedurende drie maanden op een speciale afdeling hiervoor) en voor radio-actieve isotopen (minstens zes maanden werken op deze afdeling). Het gevaar. Wegens het werken met ioniserende stra len en (eventueel) radio-actieve stoffen heeft dit werk de speciale aandacht van de ar beidsinspectie (zg. gevarenklasse). De wet op het gebruik van de ioniseren de stralen, die enkele jaren geleden tot stand is gekomen na overleg tussen de regering en de betreffende medici, heeft iedere vorm van gevaar zodanig gereduceerd, dat deze niet groter is dan in enig ander beroep. Er worden aan de meisjes, die dit be roep uitoefenen, hoge eisen gesteld. Niet al leen moeten zij hun werk en hun cursussen goed doen, maar ook de menselijke factor is van veel betekenis. Zij moeten goed met de patiënten, die onder hun behandeling ko men, kunnen omgaan en hen vaak op hun gemak stellenr omdat velen (door onbekend heid) bij het horen van de woorden bestra ling of radio-actief al 'bang worden. Het salaris. Tegenover deze eisen staan vrij gunstige financiële voorwaarden. Voor de juist in dienst tredende leerling bedraagt het begin salaris omstreeks 350.Met het aantal dienstjaren en de ervaring loopt dit op. Een gediplomeerde laborante kan rekenen op 490.tot 700.een röntgenlabo- rante A verdient ongeveer 775.een röntgenlaborante B ongeveer 870.en 'n hoofd-röntgenlaborante omstreeks 965.- A1 deze bedragen zijn bruto per maand, maar exclusief allerlei toeslagen en compen saties. Voor de laatste drie functies wórden spe ciale cursussen gegeven. Landelijke slootreinigingsdemonstratie Op dinsdag 5 oktober zal op jaet eiland Goeree en Overflakkee in de polder „De Til- le" ten zuidwesten van Den Bommel een landelijke demonstratie met slootreinigings- werktuigen worden gehouden. Speciaal wordt hierbij de aandacht gevestigd op het periodiek onderhoud van sloten en water gangen in een akkerbouwgebied. Daartoe zullen o.a. korfmaaiers, taludmaaiers, sloot- reinigingsmadhines, veeg- en baggerboten, grondsóhuiven, kantensnijders eri diverse nierken kranen op de voor hun bestemde plaatsen aan het werk zijn. Er zijn voor deze demonstratie 37 verschil lende werktuigen aangemeld. Deze demonstratie, die is georganiseerd in samenwerking met de rijkslandbouwvoor- lichtingsdiensten, het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie, het Cen trum voor Rationele Bedrijfsvoering op de Zuid-Hollandse eilanden, de Unie van Wa- tersohapsbonden, het bestuur van de polder „De Tille", de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Goeree en Overflakkee en het Landbouwschap, wordt gehouden van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Om 13.30 uur zal door de heer ir. H. M. Elema van het rijkslandbouwconsulentschap voor Landbouwwerktuigen, een uiteenzet ting over de aanwezige werktuigen worden gegeven. Vanaf 13.50 uur zal door de heer ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouwconsulent voor Plantenziekten, een korte uiteenzetting over de chemische onkruidbestrijding van water planten en de toepassingsmogelijkheden van bestrijdingsmiddelen worden verzorgd. De route naar het demonstratieterrein zal vanaf diverse punten op het eiland met bor den „demonstratie" worden aangegeven. Assemblage in 5 minuten van een-persoons helicopter Een klein helicoptertje, dat zonder veel moeite kan worden gedemonteerd en dan in een trailer kan worden geborgen is ontwik keld door een grote Westduitse vliegtuig constructeur. De trailer is laag en plat zodat de bovenzijde kan worden gebruikt als platform voor het opstijgen en landen, als dat om een of andere reden niet mogelijk is op de grond. De trailer kan aan een per sonenauto worden gekoppeld. Men verwacht dat dit wentelwiekje, de Dornier-32, voor sport'liederi en jagers, maar ook voor het re gelen van het verkeer en bij reddingsope raties in de bergen of op zee goede diensten kan bewijzen. Bij reddingsacties intussen kan het vliegtuigje alleen voor verkennings doeleinden worden gebruikt, want het is slechts geschikt voor één persoon. Het toe stel dat in vijf minuten in elkaar gezet kan worden en startklaar gemaakt, weegt wog geen 150 kg. Het maximum gewicht bij het opstijgen bedraagt ruim 315 kilo. De kruis snelheid is 90 km en de maximum-snelheid 105 km, de 'tahks kunnen brandstof bevat ten voor een vlucht van 84 km. (DIA) tretoftoruuf-,c/> Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. UétifrtoüJS C/> Onze honden noemen wij zindelijk, wan neer zij enige noodzakelijke levensverrich tingen niet meer op het tapijt ondernemen, maar daarn3ee,>yachten tot zij buiten de deur zijn. De Britse dokter Crawford is dit, naar blijkt uit een artikel dat hij in The Family Doctor heeft geschreven niet voldoende. In nogal krasse bewoordingen, herinnert hij aan de middeleeuwen, veroordeelt hij de vervui ling van trottoir en straat, die vaak optreedt dn woonwijken waar nogal wat huisdieren aanwezig zijn. Het risico voor de mense lijke gezondheid acht hij zeer groot daar ze ker twintig procent van de huisdieren dra ger is van voor de mens gevaarlijke para sieten. Voor het vraagstuk, waar Kiki of Kim hun behoeften dan moeten doen hèpft hij een typisch Britse oplossing: men zou cp bepaalde plaatsen gelegenheden moe ten oprichten, waarheen men zijn hondje zou moeten brengen „voor het nodige". De kosten van de inrichting van deze huisjes zouden moeten worden bestreden uit een verhoging van de hondenbelasting. Wij vrezen het ergste voor het geval men zijn hondje niet aan het verstand kan brengen dat dit, en niet die leuke telefoonpaal of boom de aangewezen plaats is om zijn pootje op te tillen. (DIA) voor zondag 26 september a.s. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. De Gelder. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur ds. L. J. C._ Visbeek en 2.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds Willekes en 2.30 uur de heer Allewijn. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Visbeek en 2.30 uur ds. Visbeek sr. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Géerstlijk 10 en 2.30 uur ds. Brederveld van Souburg. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 5.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk Kamperland H. Missen (op zondag) 8 en 10 uur. Camping „De Molenhoek" bij dorp Kamperland. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland SEPTEMBER 1965 25 Zaterdag 26 Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 1 Vrijdag Hoog Laag 2.47 8.01 15.05 20.37 3.30 8.45 15.50 21.17 4.14 9.28 16.28 21.57 4.53 10.08 17.04 22.37 5.28 10.38 17.40 23.00 6.04 11.10 18.13 23.19 6.37 11.50 18.53 - 0.05 ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dok ter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304, b.g.g. 008 bood schappendienst. Mede namens onze ou ders, danken wij allen, die ter gelegenheid van ons huwelijk blijk hebben ge geven van hun belangstel- ling. Inzonderheid de dames en heren autobezitters voor het ter beschikking stellen van hun auto. De heer en mevrouw De Bruine - Clement. Oost Souburg, september 1965. Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank voor de vele bewijzen van deelne ming, na het overlijden van onze vader, groot- en overgrootvader Gillis de Fouw. Inzonderheid danken wij dr. Janssen en zuster Lu- teijn. Namens de familie, J. A. de Fouw- Versluis. Kortgene, september 1965. Kaaidijk 25. TE KOOP: In goede staat zijnde kolenhaard te bevragen West Havenstraat 47, Colijnsplaat. Wij hebben steeds belang stelling voor uw overtol lige boekenvoorraad. Wij kopen ook bibliotheken op. Ook op wetenschappe lijk gebied. Boekhandel VAN BEN- THEM JUTTING, Lange Delft 64, Middel burg. Tel. (01180) 26 30. Dokter J. A. VAN ARKEL van zaterdag 2 tot en met zondag 10 oktober a.s. Dokter 't Hart neemt waar en houdt spreekuur op maandag, woensdag en vrijdag van 1.00-1.30 HERVORMDE GEMEENTE WISSENKERKE De kerkelijke ontvanger herinnert aan de op heden zaterdag van des namiddags 3.00 - 4.45 uur in het vereni gingsgebouw. op zaterdag 2 oktober van 3-4 uur in de consis torie. Verloofd!j! Dientje Leenpoel en Arie Harinck iji Veerweg 8, Kamperland Heernisseweg 165, Goes 2 oktober 1965 Receptie van 19.00 - 20.30 uur j* ♦i* Verenigingsgebouw „Renata" Kamperland DE HUISHOUDING van de verpleeginrichting „DER BOEDE" te Koude- kerke heeft plaatsingsmogelijkheid voor: a. EEN ASSISTENTE van het hoofd van de huis houding met inrichtingservaring; b. ASSISTENTEN IN DE HUISHOUDING, min. leeftijd 16 jaar; c. EEN CORVEEER voor het schoonhouden van vloeren, ramen, enz., niet boven 45 jaar. Aanbiedingen Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland", Dam 73 te Middelburg. Het verpleeghuis „TER HOOGE" bij Middelburg vraagt: een verpleeghulp min. leeftijd 17 jaar. Goede arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties: Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland", Dam 73 te Middelburg. In het Rusthuis „TER MANTELINGE te Domburg kan worden geplaatst: min. leeftijd 16 jaar. Goede arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties: Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland", Dam 73 te Middelburg. Loopt u uw voorraad eventjes na?

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 4