NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD STERKE PRIJSSTIJGING ES2H3 Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Verkouden? No. 3164 Zaterdag 25 september 1965 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Jachthaven voor gemiddeld 218 grote en kleine schepen te Kamperland is bestedingsklaar Elektrisch klokje op de raadszaal kan niet meer gerepareerd worden De leden Filius en Stokman waren j.l. maandag met kennisgeving afwezig in de openbare raadsvergadering. De leiding be rustte bij burgemeester Wisse, die na een welkomstwoord deze vergadering opende met voorlezing van het gebruikelijke gebed. Na vaststelling van de notulen en het voor kennisgeving aannemen van enige ingeko men stukken werden de leden en plaatsver vangende leden van de woonruimtecommis sie bij acclamatie herbenoemd. Aan het daarvoor in aanmerking komend gemeente- personeel werd, evenals voor het daarvoor in aanmerking komend rijkspersoneel over het jaar 1965 een uitkering in eens van 0,3% van de jaarwedde toegekend. Enige wijzigingen van het Algemeen Amb tenarenreglement, de arbeidsovereenkom stenverordening en de wachtgeldregeling werden zjh.s. vastgesteld. Een gedeelte van de Geersdijkseweg, van af de kerk tot bij de woning van de heer Kastelein, zal van de provincie worden over genomen voor 1.Voor de onderhouds plicht van die weg zal de provincie 1800.- aan de gemeente betalen, terwijl het ver hardingsmateriaal e.d. kosteloos wordt afge staan. Aan de heer L. M. Dees te Wissenkerke werd in de vorige vergadering grond in het uitbreidingsplan verkocht voor een te bou wen woning. Op verzoek van L. M. Dees werd dit besluit nu ingetrokken omdat hij afziet van het bouwen van een woning. Aan de heer P. van Keulen werd liet ter rein van de voormalige openbare lagere school te Wissenkerke verkocht tegen de prijs van 21.per m2. Van Keulen, die op dat terrein een noodwinkel heeft ge plaatst wil daar t.z.t. een definitieve winkel niet woning laten bouwen. Op de vraag van het lid Zuijdweg of b. en w. bij deze trans actie ook wel eens gedacht hebben aan een plaats voor een mogelijk te bouwen dorps huis antwoordde de voorzitter bevestigend. Bedoeld terrein leent zioh beter voor een winkel, voor een dorpshuis hadden b. en w. een andere plaats op het oog. In verband met de verhogingen der jaar wedden van het gemeentepersoneel werd de bezoldigingsverordening per 1 juli 1965 ge wijzigd. Voor het jaar 1965 heeft de Staatssecre taris van Economische Zaken voor de aan leg van een jachthaven te Kamperland een subsidie van 250.000.toegekend, voor het jaar 1966, wanneer hem daarvoor vol doende middelen beschikbaar staan 261.200 een totale subsidie dus van 511.200. Naar aanleiding van deze gunstige beslissing vertelde de voorzitter de 6-jarige voorge schiedenis van deze jachthaven. Thans is men zover dat het werk bestedingsklaar is, het bestek is naar Den Haag, het wachten is nu op dé laatste goedkeuring. Diverse ho ge instanties hebben de plannen, die door de Ned. Heide Ivlij zijn ontworpen, reeds goedgekeurd. Aan de hand van uitvoerige te keningen lichtte spreker het grote plan toe. Een jachthaven dus, waarin plaats zal zijn voor 218 grote en kleine jachten met de mo gelijkheid van uitbreiding. Bij die jachtha ven is een starttoren geprojecteerd, een par ticuliere reparatieloods, een ruimte voor een groot hotel en een flinke parkeerplaats. Dit alles zal bereikbaar zijn via een nieuwe weg vanaf het z.g.n. „Paviljoen". De hiervoor benodigde grond, eigendom van de Am bachtsheren van Oud Campen en Soeleker- ke kan worden aaugekooht en wel 8992 m2 a 1.50 per m2 en 2525 m2 a 0.30 per m2. Daar de jachthaven voor een ge deelte op staatsgrond komt te liggen zal die 2.27.25 ha grond in erfpacht worden geno men tegen een prijs van 250.per ha per jaar. Bij de bespreking die hierop volgde zeide het lid Sandee dat hij, over het alge meen genomen niiet tegen deze plannen en voorstellen was, wel wilde hij weten of de ze jachthaven door de gemeente zelf zal worden geëxploiteerd of door derden, waar op de voorzitter antwoordde, dat in de sub sidievoorwaarden staat, dat de gemeente minstens 20 jaar die jachthaven in eigendom houdt. B. en w. hebben over een mogelijke verhuur van die jachthaven nog geen vast standpunt ingenomen maar de eerste jaren zullen ze de exploitatie zeker in eigen han den houden. Volgens Sandee was dit in een naburige gemeente wegens het grote risico niet mogelijk geweest. De voorzitter wees op de verstrekte exploitatiebegroting en zei- de dat dit alles nu veranderd is. Het lid Bustraan was de gedachte toege daan dat dit alles de gemeente toch nog geld zou kunnen gaan kosten, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad zou kunnen, tevoren kan hij het tegendeel niet verzekeren, de plannen zijn echter door verschillende Rijksinstanties nauwkeurig be zien en goedgekeurd. Het Zeeuwse E.T.I. heeft de exploitatiéberekeningen opge maakt. Bij een hoge uitgavepost en een laag geraamde inkomstenpost geven zij nog een gunstige uitkomst. Gezien de steeds meer watersporttoename aan het Veerse Meer en de groeiende vraag naar ligplaatsen be hoeft men niet bang te zijn voor het rende ment van dit project. Het lid Bustraan zeide hierop, dat zijn fractie de voortvarendheid van b. en w. zeer op prijs stelt maar dat de zondagontheili ging voor haar onoverkomenilijke bezwaren oplevert. Het Goddelijk verbod wordt door al deze recreatieplannen verkracht en hij noemt dit verontrustend voor het dorp. Voor de Banjaard ligt dit, volgens hem, anders. Dit ligt buiten het dorp. Bij dit alles wordt óver Zondagrust en Zondagsheiliging niet gesproken. De voorzitter wees in zijn ant woord er o.m. op, dat Noord-Beveland voor bijna 100 van de landbouw heeft bestaan. Door allerlei omstandigheden wordt dit per centage kleiner waardoor de leefbaarheid vermindert. De toenemende recreatiebe hoefte kan hierin een verandering ten goede geven. Terdege is door b. en w. aandacht besteed aam de Zondagrust en de Zondags heiliging maar ook aan de grote verschillen in de bevolking. Hij heeft waardering voor de principiële bezwaren van het lid Bus traan doch in het belamg van de hele ge meente moet b. en w. £iun voorstel tot de aanleg van de jachthaven, aankoop van gron den en in eifpaoht nemen van gronden handhaven. Met de stem van het lid Bus traan werden hierop de betreffende voor stellen aangenomen. Enige wijzigingen van de begroting 1965 werden met algemene stemmen vastgesteld maar een wijziging in verbamd met de aan leg van de jachthaven verkreeg 1 stem te gen, die van het lid Bustraan. In verband met de plaatsing van een wa gen aan een cjijk. waaruit eet- of drinkwaren ten verkoop werd aangeboden stéllen b. en w. voor de alg. politieverordening 1965 te wijzigen en wel in die zin, dat plaatsing van dergelijke wagens verboden kan worden. Uit de bespreking die hierover volgde bleek duidelijk, dat het niet de bedoeling van b. en w. is om op die ene, dure waigen, te happen. Bij b. en w. staat voor, te voorko men dat er overal dergelijke wagens aan dij ken en wegen worden geplaatst. Deze ver ordening telt voor de gehele gemeente, nie mand wordt geboycot en heel lelijke dingen of exessen kunnen geweerd worden. Van harte kon het lid Sandee zioh met deze wij ziging instemmen. Het opruimen van de rommel in de omgeving van dergelijke ge legenheden bracht hij gaarne onder de aan dacht van b. en w. Op de vraag van het lid De Lange of ijscokarretjes ook onder de nieuwe verordening vallen, antwoordde de voorzitter ontkennend. Het voorstel werd hierop aangenomen. Voor de aanschaffing van een leermidde- lenkast en verduisteringsgordijnen werd het bestuur van de Geref. school te Kamper land op haar verzoek een crediet toegstaan van 715. Doot de Centrale Commissie voor de ont eigeningsvergoedingen te Rotterdam zijn de te saneren woningen aan de Noordedndstraat te Wissenkerke geschat op een totaal van 38.500.Op één geval na, een geschatte woning van 26.500.ligt de zaak rond. Met uitzondering van die ene woning be sloot de raad de te saneren woningen tegen de geschatte prijzen aan te kopen. De bij drage van het Rijk hierin bedraagt 80%. Hierna beantwoordde de voorzitter de in de vorige vergadering gestelde vragen en deelde mede dat de kolenkaohel van de cen trale verwarming in de Herv. school te Kam perland totaal versleten is. Besloten werd een oliestook aan te schaffen voor de prijs van 3500.De levertijd is 14 dagen. Tot slot had de voorzitter nog een vervelende mededeling: de elektrische klok in de raads zaal is versleten, zij kan niet meeT gerepa reerd worden. Uit de raad kwam hiervoor geen oplossing naar voren. Bij de rondvraag bleek, naar aanleiding van een vraag van het lid Bakker, dat het plaatsen van een bushalte te Wissenkerke in de begroting voor 1966 is opgenomen. Op de opmerking van het lid De Smit, dat bij een concert van Apollo op de mu ziektent, 21 augustus j.l., geen politietoezicht aanwezig was en de muziekliefhebbers toen veel hinder ondervonden van lawaaierige jeugd, antwoordde de voorzitter dat dit con cert niet aan hem was doorgageven. Volgens de voorzitter moet de havenmees ter de ligplaatsen in de haven te Kamperland regelen, dit in antwoord op een desbetref fende vraag van het lid De Lange. Naar aanleiding van een vraag van het lid Sandee zal b. en w. het gratis trouwen op de vrijdag nader bekijken. VOLGENS MILJARDENNOTA: door hogere staatsuitgaven INDRUKWEKKENDE BESTEDINGSBEPERKING (van onze fmanoiële medewerker) In voorgaande jaren is wel eens opgemerkt dat de rijksbegroting een saai beeld ver toonde. Daar is ditmaal geen sprake van. De inzichten en het te volgen financieel beleid zijn ijzerhard omgebogen. Hiermee gaat een financieringsprogramma gepaard waar de vonken afspringen. Belastingvonken wel te verstaan, die diep kunnen gaan inbranden op het bestedingspatroon van onze burgers. De cijfers liegen er niet om. De uitgaven voor 1965 zullen de raming al met 1400 mil joen overschrijden. Daar komt voor 1966 nog eens 1700 miljoen bovenop. Dat is sa men een stijging van meer dan 3 miljard in twee jaar. En dan te bedenken dat de defi nitieve cijfers over 1966 nog wel weer eens tegen zullen vallen. Op 3,5 miljard zal het totaal van de kostenstijging over 1965 en 1966 zeker uitkomen. De elf belastingverhogingen Het is een tragische zaak, maar ministers vergissen zich altijd in de hoogte van kosten en de raming is steeids beneden de werkelijk heid. Dit soort bewindslieden komt helaas te weinig uit het zakenleven. Of spelen po litieke factoren een te belangrijke rol? Vanzelfsprekend moet voor een dergelijk drastische uitgavenverhoging een indruk wekkende lijst van inkomstenverhoging voor het rijk worden gevonden. In de sfeer der indirecte belastingen zijn er niet minder dan elf verhogingen op komst en laten wij ons niet sussen .met de gedachte dat het minima le wijzigingen zullen zijn. Gelukkig staat er een voortgaande dalen de lijn bij de loon- en inkomstenbelasting op het programma, maar de vreugde wordt ge temperd door het voornemen om de ven nootschapsbelasting met 1 procent te ver hogen. Daarnaast zal de vermogensbelasting zogenaamd tijdelijk ook met 1 pro mille omhoog gaan. Bij de indirecte belastingen gaat aller eerst de accijns op alcoholhoudende dranken omhoog. Een liter sterke drank zal rondweg met een zesde in prijs stijgen. Vervolgens wordt het pakje sigaretten een kwartje duur der, evenals het pakje kerftabak. De perso nenauto ondergaat een prijsverhoging van 7 procent en het radiotoestel wordt tenminste 8 procent duurder. Een reeks van prettige zaken wordt in de stijging van omzetbelasting meegesleurd. Meer dan 10 procent verhoging voor plezier- bootjes, caravans, bromfietsen, platenspe lers, bandopnemers e.d. zal ons deel zijn. De accijns op minerale olie wordt verdub beld, die van benzine gaat met een cent om hoog. Textiel zal duurder worden, omdat er 3 prooent omzetbelasting op komt en schoei sel moet zelfs 5 procent belasting dragen. We zullen weldra met loden (ibelasting)- schoenen lopen en als wij ze kapot gesloft hebben moeten wij 4 procent betden aan de staat over de reparatie. Hoe komt de nieuwe regering aan deze fis cale uitbarsting? De spil van minister Von- delings betoog wordt eigenlijk gevormd door zijn opmerking dat het stijgen van de persoonlijke welvaart ook het ruimer ge bruik van overheidsvoorzieningen omvat. Als schoolgeld. In het kort komt het (hierop neer dat wij wel een hoger inkomen willen hebben en dat zelf willen besteden, maar dat wij ver geten ook een deel van dat extraatje af te staan aan de staat voor de oollectieve voor zieningen waar door ons eveneens hogere ei sen aan worden gesteld. Als voorbeeld dient bijvoorbeeld het on derwijs. Wanneer wij meer verdienen, wil len wij onze kinderen een betere en hogere opleiding geven. Dat kost veel aan onder houd en kleding voor onze kinderen. Maar de staat moet dat veel duurdere onderwijs van betere kwaliteit dan maar voor niets geven? Accoord zegt minister Vondeling, maar de kosten moeten uit de belastingop brengst terugkomen. Noemden wij reeds het onderwijs als een van de kostenboosdoeners, er zijn er meer. De woningbouw zal bijvoorbeeld 600 mil joen extra vergen. En wij willen toch elke Nederlander een goed huis verschaffen? De wegenbouw eist eenvoudig 400 mil joen meer. Onze wegen gaan immers onvol doende in kwaliteit mee met de groei van het verkeer. De ontwikkelingshulp vraagt 150 miljoen van onze staatsportemonee. Wij moeten internationaal denken, zo meent dit kabinet. Meer indirect. Diezelfde gedachte ligt ten grondslag aan de keuze van de indirecte belastingen als doelwit voor de verhoging. Het ministerie is van mening dat onze belastingheffing te zeer de directe belastingen heeft opgevoerd en dat in het kader van de E.E.G. een aan passing moet plaatsvinden in de sfeer van de indirecte belastingen. Ook de gunstige zijde van de staatsba- lans moet worden genoemd. Die bestaat in voortgezette plannen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Daar zal in 1966 met royale hand 450 miljoen aan wor den besteed, waarvan de regering direct weer 425 miljoen inhoudt. Een nieuwe giftige plant in de belasting- tuin is de belastingspaarbrief. Het is een vorm van belastingverlaging, waarvan een gedwongen lening aan het rijk gekoppeld is. De regering wil in elk geval tot 1970 jaar lijks belastingverlagingen invoeren voor loon- en inkomstenbelasting. Ieder die over een jaar meer dan 100,belasting betaalt zal na afloop van dat jaar een belastingspaar brief van 100.worden uitgereikt, die na een periode van vijf jaaT met 30.aan rente zal worden afgelost. Mensen, die min der dan 100.per jaar belasting betalen, zullen spoedig van fiscale lasten bevrijd zijn. De overigen kunnen na 5 jaar belasting- spaarbrieven inwisselen a 130.per stuk. Dwangbcsteding. Belastingspaarbrieven kunnen niet worden vervreemd of beleend. Het is een gedwon gen besteding aan staatspapier. In feite en daar spreekt geen minister over, wordt een profiteren van enige belastingverlaging voor genieters van midden- en hogere inkomens vijf jaar weggeschoven. Dat is om te voor komen dat wij te veel besteden. Er komt wel een kans op enige bestedings- verruiming voor ongehuwden. Er zal een wetsontwerp worden ingediend voor tarief verlaging ten gunste van deze groep. Een andere werkelijke verlichting, al is het een kruimpje van de belastingtafel, wordt ons toegeworpen in de afschaf van de kwitantie- zegel. Alsof het teveel is wordt daar aan toe gevoegd, dat vervolgingskosten bij niet tij dig betalen van belasting worden verhoogd. Dit mag niet onbillijk heten. De geldwaar de is zover gedaald dat er van het beruchte kwartje uit het belastingboek geen enkele pressie tot betalen meer uitgaat. Andere restjes van het belastingmenu, die ons wor den toegeworpen zijn de vrijstelling van om zetbelasting voor magere melkpoeder en een te verwachten tegemoetkoming voor de z.g. dieselverhoging van de motorrijtuigenbelas ting voor zover er met auto's in het buiten land wordt gereden. Ommekeer. Een pakket van maatregelen wordt over ons uitgestort. Het betekent een volkomen ommezwaai van de financiële overheddsge- (reitUteuS oft Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. 1/eïfooülS cf> dragslijn van de laatste jaren. Die was er op gericht om de uitgaven van 'het rijk te doen achterblijven bij de stijging van het nationale inkomen. Langs die weg zou getracht wor den de invloed van de staatshuishouding op de particuliere financiering te verminde ren en de staat als deelhebbende aan ons in komen meer op de achtergrond te schuiven. De heer Vondeling denkt er anders over. Hij voorziet noodzaak tot verdere uitbrei ding van de staatsuitgaven. Als hij nu al spe culeert op de E.E.G.-eenheid moet hij de dood van president De Gaulle spoedig ver wachten, in elk geval een snel voortschrij den van de Europese integratie. Hetgeen te laken valt in de Nederlandse buitenlandse politiek is in het algemeen het vooruithollen op de te verwachten ontwikkelingen. Andere partners frusteren gemaakte over eenkomsten of zij negeren ze. Wij lopen voorop in het betalen van de Ver. Naties. Wij snikken van historische schuldgevoelens aan de borst van Soekarno. Wij voeden het eerste internationale fondsen; kortom, wij lopen voorop in internationaal fatsoen en dat kost ons de franje van onze nationale wel vaart. Aan de kop. Voor zover dit overdreven mocht heten is het in elk geval zo, dat wij nu inflatie-kop lopers zijn geworden. Terwijl nog geen week geleden onze wijze minister Den Uyl zich in een soort prijzenpaniek bot onze nieuwe oonsumptie-„currie" wendt om vandaar ad viezen te wachten over een prijsdruk die ten koste moet gaan van het zakenleven, kondigt thans zijn collega en partijgenoot een der indrukwekkendste prijsveihogings- programma's aan, die wij na de oorlog heb ben beleefd. En hij belooft niet eens vol doende loonoompensatie. Ergo worden wij hier geplaatst voor een bestedingsbeper kingsprogramma van het zuiverste water. Vanzelfsprekend is er kritiek mogelijk op deze uitgaven-explosie van het rijk. Wij wil len beginnen met de woningbouwvoorschot ten. Moeten die er op zo ruime schaal ko men? Hebben wij geen behoefte aan ruimte voor het particulier initiatief op de woning markt? Dit is geen zaak voor het rijk in deze om vang. Ieder die wil kan een goede huishuur betalen. Het hoeft heus niet op een woning wet-koopje! Onmacht. Vervolgens vragen wij ons af waarom er nu geknoeid moet worden met spaarbrieven. Het gehele programma brengt 600 miljoen extra in de regeringsla van 1966. Heeft de regering spijt van te hoge loonsverhogingen in het verleden? Laat men nu eens ophouden met het dicht stoppen van de gaten der overbesteding, die met de komst van dit belastingprogram- ma opnieuw zullen worden geslagen in het monetaire regeringsfront. Want in de bij lagen bij de miljoenennota erkent de rege ring dat de loonstijging vermoedelijk weer 9 a 10 procent zal bedragen. Een mooie aanloop voor de vakbonden! Zij erkent verder dat het werknemers aandeel in het nationaal inkomen opnieuw zal stijgen. Zij voorziet nu reeds dat de in komensstijging de produktievermeerdering zal overtreffen. Zij vreest nu reeds de stroomversnelling in de inflatie omdat de werknemersorganisaties ook nog aandringen op een vrije loonpolitiek. Daar zal de over heid geen steun aan mogen geven. Integen deel. De regering moet ophouden met het doen van steeds meer welvaartsbeloften, die niet kunnen worden gerealiseerd. Dit mil jardenstuk illustreert haar onmacht daartoe. (Nadruk verboden) drs. Hermes. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1