NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Toch naar 2de ronde? Douane ambtenaren Plouvier lieeft DE schoenen Renniesl No. 3163 Zaterdag 18 september 1965 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 3.00 per jaar Franco per post 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Feijenoord heeft echte cupmentaliteit Cuptournooi niet zo sterk bezet dit jaar Feijenoord heeft het dan toch maar weer gepresteerd! Heel Nederland is weer in de ban van de cupsfeer en woensdag 22 september, wanneer de Rotterdammers aantreden voor de return in het reusach tige Barnabeu-stadion in Madrid, en de televisieverbinding werkelijk tot stand komt, zullen miljoenen Nederlanders aan hun toestel gekluisterd zitten in de vu rige hoop, dat het de Maasstedelingen zal lukken de eens zo geduchte Madri- lenen uit de eerste ronde van het tour- nooi om de Europacup te wippen of op zijn minst een beslissingswedstrijd te for ceren. Zou Feijenoord tégen de verwachtin gen in de tweede ronde halen, dan kun nen zij het wellicht, een ongunstige lo ting voorbehouden, het nog ver brengen in dit spectaculaire toumooi, waaraan dit seizoen opvallend veel middelmatige ploegen deelnemen, die een Feijenoord in topvorm zeker kan „hebben". Wie zijn de favorieten van de cup? Real Madrid is niet meer de ploeg van vijf, zes jaar geleden. Die mening hoorde men vóór de dramatische wedstrijd in Rotterdam overal verkondigen en die indruk is de acht ste september duidelijk bevestigd. Real is niet alleen achteruitgegaan in vergelijking met 5 jaar geleden, de ploeg is zelfs in kwa liteit gedaald in vergelijking van het vorige seizoen, toen wij de Madrilenen in de Spaan se competitie nog enkele fraaie wedstrijden zagen weggeven. Vergeet u niet, dat zij toen nog uitstekende ploegen als Athletico Madrid en Barcelona overtroefden. Dat-zien- we dit seizoen niet gebeuren. Nietemin komt Feijenoord in Madrid voor hete vuren te staan. Real zal zich voor eigen publiek willen revancheren, zoals het zich vorig jaar revancheerde toen het Benfica in de thuiswedstrijd klopte na eerst in Lissa bon een stevige nederlaag te hebben gele den. Bovendien is het nog de grote vraag of „wonderkind" Amancio weer van de partij zal zijn. In Rotterdam was Real „op rechts" uitermate zwak, maar met een Amanoio in de gelederen wint de voorhoede geducht aan kracht, zoals dan vooral Cor Veldhoen zal bemerken. De Madrileense defensie zal aan rust winnen, wanneer Santa Maria weer de plaats zou innemen van de onervaren De Felipe, die zich in Rotterdam voornamelijk onderscheidde door het weggeven van hoek schoppen. De fel-tackelende backs Paschin en Miera zouden meer aandacht schenken aan de dekking van Moulijn en Weering, ook al hopen wij dat zij dan de sportiviteit meer in aoht zullen nemen. Maar ook al komt Feijenoord wellicht straks tegen een iets sterker Real te staan, de Rotterdammers bezitten die onverwoest bare cupmentaliteit, die in deze wedstrijden soms de doorslag geeft. De favorieten. Nu onze hoop, dat Feijenoord misschien tooh een ronde verder komt door de over winning in Rotterdam iets meer voedsel heeft gekregen, is het interessant na te gaan, welke andere ploegen zullen overgaan naar de tweede ronde. Het valt ons op, dat hel aantal zeer sterke teams dun is. Feijenoord zou, wanneer het in de tweede ronde te recht komt, waarachtig al heel ongunstig moeten loten om direct al weer tegenover een tegenstander van zulk een reputatie te komen staan. De grote favoriet voor de beker is na tuurlijk Inter Milaan, die van de eerste ron de is vrijgesteld. Trainer Herrera heeft zo'n vertrouwen in zijn sterrenteam, dat hij al leen een reserve-doelman heeft aangekocht en verder niets. Inter, dat de Italiaanse com petitie inzette met een forse 5-2 zege op Va- rese, is niet alleen een technisch gave ploeg, maar beschikt ook over de mentale hardheid die nodig is om opgewassen te zijn tegen ploegen die het gebruik van veel lichaams kracht niet schuwen. Daarom is het redelijk to verwachten dat de Milanezen het dit sei zoen heel ver zullen brengen. Benfica mist de hechte eenheid van Inter, maaar met sterren als Eusebio, Simoes, Tor res e.a. moeten de Portugezen toch in staat worden geacht voor de vierde maal naar de finale door te dringen, mits natuurlijk de loting hen niet eerder tegen Inter in het veld brengt. Met de Luxemburgse kampioen zullen Eusebio c.s. in de eerste ronde wel de vloer aanvegen. 13-2! Uitgesproken sterkere landskampioenen dan Feijenoord zijn verder Manchester Uni ted en het Hongaarse Ferenovaros. De Bus- by-babies zijn niet best begonnen in de En gelse competitie, maar wanneer zij de vorm van vorig seizoen weer te pakken krijgen, kunnen zij het zelfs een Inter of een Benfica het vuur aan de schenen leggen. De zwakte van de ploeg is evenwel hierin gelegen, dat men ondanks voortreffelijke voetballers als Best, Charlton, Herd en Co- nally nog teveel steunt op de strateeg Den nis Law. De Britten zullen via de Finse kampioenen zeker de tweede ronde halen. Let op Ferencvaros! Goed, Vasa Boeda pest en Vasas Györ hebben zich ook al eens onderscheiden in de Europacup, maar in Ferencvaros heeft Hongarije dit jaar een vertegenwoordiger, die wij hoger aanslaan. Niet zozeer omdat deze Magyaren nu de IJs- landers met een 13-2 score van alle oupillu- sies hebben beroofd, maar vooral omdat zij een homogene ploeg hebben met een klasse- midvoor als Albert en een superieure half- speler als internationaal Matrai. Outsiders. Dat Werder Bremen de eerste ronde tegen de kampioen van Cyprus zal overleven staat vast. Toch mist dit team de kwaliteit van F. C. Köln, dat vorig jaar in Rotterdam door een ongelukkige loting in het zicht van de finales strandde. Werder speelt zeer defen sief en tracht met snelle uitvallen zijn te genstander te overrompelen. Een moeilijk te bestrijden speelwijze, ook voor Feijenoord, maar te verslaan zijn de Duitsers zeker. En dan rest natuurlijk Anderlecht (mèt Pummy Bergholz), die in het verre Turkije een 0-0 stand forceerde bij Fehnerbance en in Brus sel wel zal zegevieren. De Belgen zijn technisch goed, beter dan Feijenoord ongetwijfeld, maar de nederlagen die zij de afgelopen jaren steeds te slikken kregen tegen Engelse of Schotse clubs, tonen de kwetsbaarheid aan van deze ploeg, die niet is opgewassen tegen een club die er „hard tegen aan gaat". Een kolfje naar de hand van een Kruiver of Franssen dus. Hoewel de lotingen prognoses tot een ha- Brandehd maagzuur? helpen direkt! chelijk zaakje maken, zijn wij er van over tuigd dat de finalist gezocht moet worden bij een van de vier eerste clubs met de Duit sers of Belgen als outsiders. Het Schotse Killmamock, dat tegen Tirana uit gelijk speelde en thuis wel zal winnen, alsook het Zuidslavische Partizan zijn ploegen waar men ook niet overheen loopt, doch favorie ten achten wij ze niet. Ook Spartak Praag niet, dat al moeite zal hebben om Lausanne (mèt Pierre Kerkhofs) van zich af te schud den. Een ongelukkige loting voorbehouden, lij/kt de kwalitatieve bezetting van het Euro- pacup-tournooi ons zodanig, dat als Feije noord er in mocht slagen Real Madrid de das om te doen, er voor de Rotterdammers de komende maanden nog heel wat eer valt te behalen op de Europese velden. (Nadruk verboden) Tom Noddy hebben gevarieerd en spannend werk Het is gemakkelijk om het beroep van douane-ambtenaar te romantiseren, zo in de trant van de mannen, die nachten lang in de grensstreek bij smokkelpaadjes op de loer liggen in weer en wind en in vaak on gemakkelijke houdingen. Zij speuren tot zij de smokkelaars, na een stevige achtervol ging met allerlei hindernissen in de kraag hebben gegrepen. Zeker, de velddienst heeft veel met dit werk te maken en omdat smokkelarij een keiharde bussiness is, moeten hiertegenover goed uitgeruste en gezonde kerels staan. Het is duidelijk, dat men dit werk niet zijn hele leven kan doen, maar het beroep biedt zo veel verscheidenheid aan werk over het he le land, dat men al naar gelang zijn geeste lijke en fysieke capaciteiten ook later een nuttige functie in deze dienst kan blijven vervullen. Het werk van de douaniers is voorname lijk' geconcentreed op het grensgebied met België en Duitsland (smokkelbestrijding); aan de grenskantoren, zowel aan de wegen als aan de grote rivieren en kanalen: de zee havens, op de luchthavens, op de spoor wegstations, op de douaneposten in het bui tenland, op stationsemplacementen en dou aneterreinen, in douaneloodsen, febrieken en entrepots, doch ook op de wegen in het binnenland. Overplaatsingen. Samenhangende met ontstane vacatu res of promoties kan de douaneambtenaar worden overgeplaatst. Hij kan zelf ook ver zoeken om overplaatsing. Tot op zekere hoogte kan men deze overplaatsingen een nadeel noemen, maar meestal houden zij verbetering van de positie in en het is vaak interessant om weer eens in een andere om geving te werken. Om in de douanedienst te kunnen 'komen dient men Nederlander te zijn en bij het in dienst treden tussen de 20 en 27 jaar, om dat men in de eerste jaren in de zware veld dienst of een zeehaven wordt geplaatst. Als minimumlengte wordt voor mannen 1.70 me ter gevraagd, terwijl de algemene ontwik keling op mulo-niveau moet liggen. Het mulo-diploma is echter niet verplicht ge steld. Voor vrouwen bestaan in dit werk niet veel mogelijkheden. Opleiding. De sollicitant dient van onbesproken ge drag te zijn en fysiek en psychisch goed gezond. Kort na de tewerkstelling als (tij delijk) hulpcommies moet hij enkele weken een vormingscursus in Groesbeek volgen, welke tijd als kennismaking met de dienst is te beschouwen. Tevens is het verplicht gesteld om gedurende twee jaar de cursus voor grenscommies te volgen. Hierop aansluitend is een vrijwillige cur sus voor assistent, die ongeveer IV2 jaar duurt. Al deze cursussen zijn gratis te vol gen en voor een deel in de diensttijd. Re delijkerwijs gesproken is het voor iedereen mogelijk om het binnen vier jaar tot assis- ten te brengen. Financieel is dit van veel belang, omdat bij deze functie het salaris op een zeer behoorlijk niveau komt. De promoties zijn naast de bij de cursus sen behaalde resultaten afhankelijk van de dienstverrichtingen en de houding van de ambtenaar buiten zijn dienst. Als men een maal de rang van assistent heeft bereikt, bestaat er de mogelijkheid voor promotie. Na de rang van assistent na 8 jaar praktijk bevordering tot assistent A. Dit is de nor male uitloop. Na het toelatingsonderzoek kan dan een 2-jarige cursus voor hoofdassistent gevolgd worden en daarna eventueel een cursus van IV2 jaar (van belang voor de talen) voor be noeming tot verificateur. Om een en ander te bereiken dient men deel te nemen aan een Vergelijkend onderzoek, omdat hierbij het aantal beschikbare plaatsen een rol speelt. Intuïtie. Het grootste deel van de douaneambtena ren is werkzaam bij het controleren van goederen en het in- en uitklaren van ladin gen. Om een eventuele fraude te ontdek ken is het van belang, dat men systematisch te werk gaat. Evenals bij de personencontrole moet de douaneambtenaar als het ware intuïtief aan voelen waar mogelijke fraude wordt ge pleegd en deze dan trachten op te sporen en aan te tonen. Veelal zal het moeilijk zijn maar een eerste vereiste is voor een douane ambtenaar, dat hij in gevallen waar hij sterke aanwijzingen heeft dat er fraude in het spel is, zeer beslist en toch correct op treedt. Hij heeft de bevoegdheid te contro leren of alles in overeenstemming is met de voorschriften. Bij personencontrole houdt dit in, dat hij iemand zowel op zijn kleren als op zijn lichaam geheel mag controleren. Voor dit laatste is altijd de toestemming vereist van de hoogst aanwezige superieur. Bij damës geschiedt dit door een daartoe aangestelde visiteuze. Vreemde talen. Bij de controle op het reizigersverkeer is het van belang, dat de douanier behoorlijk vreemde talen spreekt, om buitenlanders aan wijzingen en inlichtingen te kunnen ver schaffen. Dit is echter geen eis. In de velddienst, waarin men meestal de eerste jaren dienst doet, kunnen verdachte personen worden staande gehouden. Meer dan in andere functies heeft de douaneamb tenaar hier met kritieke situaties te maken, zoals vluchten en tegenstand. Slechts in het uiterste geval mag van de vuurwapens ge bruik worden gemaakt. Naast de grens- en velddienst bestaat de accijnscontrole, die voornamelijk geldt voor alcoholische dranken, suiker- en tabaksar tikelen, welke hier te lande worden vervaar digd en waarover belasting wordt geheven. Bij bier en andere alcoholhoudende dranken dient onder meer het alcoholpercentage te worden gemeten en moet worden nage gaan hoe deze produkten op de markt wor den gebracht. Zowel aan de grenzen als op de wegen wordt controle uitgeoefend op de motorrij tuigenbelasting. Iedere bezitter of berijder Bij het controleren van goederen en het in- en uitklaren van ladingen is het grootste deel van de douane-ambtenaren werkzaam. NATIONALE NAJAARSLOTERIJ drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden! 1/1 lot f. 5,— VRAAGT UW WINKELIER GIRO 6200 - ROTTERDAM Loterij g.g.k. door de Min. v. Just, d d 29juli1965o der nr. LO. 660/031/052. i Fonds en de Slichting enhege. Trekking 10 nov. 1.251 Adr, v. Int. SUFA. van een motorrijtuig moet een geldige be- lastingkaart en een kentekenbewijs bij zich hebben. Administratief werk. Van alle onregelmatigheden, die worden ontdekt, moet een procesverbaal of relaas worden opgemaakt. Op de douaneposten zijn verschillende andere administratieve werkzaamheden te verrichten. Zo zal van een ingesteld onderzoek, of van de behande ling van een ingediend verzoek een rapport worden gemaakt. Het behoeft geen betoog, dat de douane-ambtenaar in verband met deze taken zich (mondeling en schriftelijk behoorlijk van de Nederlandse taal moet kunnen bedienen. Voor het overige administratieve werk is een geheel andere opleiding nodig en deze dienst is ook vrijwel duidelijk gescheiden van de actieve dienst. In dit beroep bestaat een brede en diepe specialisatie. Hierdoor kunnen de douane ambtenaren, die in de dienst een blijvende handicap oplopen, altijd weer op een goede manier in de dienst werkzaam blijven. Lichamelijk gehandicapten worden echter niet aangenomen, omdat de medische keu ring op de velddienst is gericht. Er bestaat geen bezwaar tegen het dragen van een bril, mits men een behoorlijke gezichts scherpte heeft en niet kleurenblind is. De douaneambtenaren worden niet in ka zernes gehuisvest, maar moeten in hun standplaats een pension kiezen. Voor gehuw den verleent de dienst alle mogelijke mede werking bij het zoeken naar een geschikte woning, hetgeen over het algemeen niet meer dan een half jaar vergt. Deze rege lingen brengen met zich mee, dat de dou aneambtenaren buiten hun diensttijd een geheel zelfstandig leven leiden. (Nadruk verboden) Nederland loopt in op auto-achterstand Er rijden op dit ogenblik in de gehele wereld volgens een statistiek van de Euro pese Economische Gemeensohap, 167.5 mil joen auto's rond: personenwagens en trucks. Daarvan zijn maar 17 miljoen auto's en 4.5 vrachtwagens in het productiejaar 1964 ver vaardigd. Er zijn dus nogal wat oude beest jes bij. Ofschoon wij, blijkens de cijfers van het eerste halfjaar 1965 aardig op onze omge ving inlopen relatief was in de landen van de E.E.G. het aankooppercentage in Neder land het hoogst blijven wij toch aanzien lijk achter bij de grote broers. Frankrijk be zat eind 1964 ruim tien miljoen auto's, de Bondsrepubliek 6.6 miljoen. In totaal lie pen er in de zes landen van de E.E.G.eind 1964 26.6 miljoen auto's, maar in de Vere nigde Staten was dat cijfer 86 miljoen. Ter wijl in Nederland toen één auto voorkwam op elf inwoners was dat cijfer bijna overal lager: in België en in de Bondsrepubliek één op acht, in Frankrijk één op zesin de Verenigde Staten één op de drie per sonen. Eén op acht is ook het gemiddelde in de E.E.GHet wereldgemiddelde wordt be rekend op één auto per 26 personen. (DIA) Ganzepoortsfraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1