NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen DE DIAMANTBEWERKERS n gekuifde ibis en ooievaar ECHTE RAKETTEN No. 3161 Zaterdag 4 september 1965 69e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen KOSTBAARHEDEN FLONKEREN ONDER DE HANDEN VAN De etalages van juweliers zijn voor ie dereen, die houdt van de schoonheid en voornaamheid welke uitgaat van de voor werpen van edele metalen en met edel stenen, plekjes om even voor stil te staan. Qua hoeveelheid nemen de gouden en zilveren sieraden meestal de voornaamste plaats in, maar de meest centrale plaats wordt vaak ingenomen door de voor werpen met edelstenen en dan vooral di amanten. Wanneer een juwelier of dia mantair bijvoorbeeld een marquise of briljant toont, is het een fantastisch schouwspel hoe de lichtstralen speels en toch met een bijzonder mathematische zuiverheid worden gebroken en de kleu ren van het spectrum zichtbaar maken. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat de diamantslijper die deze fraaie stenen heeft geslepen, ieder facet precies op de juiste plaats, een geoefend vakman moet zijn. Vakkennis nodig. Diamanten zijn regulair uitgekristaliseer- de koolstof en men kent witte en zwarte stenen. De vindplaatsen van de eerste soort, die het meeste waard is, liggen o.m. in Kon go, Zuid-Afrika, Tanzania, Sierra Leone, Ghana, Liberia, Siberië en Brazilië. Hoewel ook in de witte diamanten (nog wel) ver ontreinigingen voorkomen, welke men bij het kloven, zagen, snijden en slijpen zoveel mogelijk tracht te verwijderen, ontlenen de zwarte diamanten hun naam aan hun don kere tint, die door verontreinigingen wordt veroorzaakt. Deze stenen worden voorname lijk in Bazilië aangetroffen. Al eeuwen lang is Amsterdam één van de belangrijkste diamantindustriesteden in de wereld. Vrijwel de gehele Nederlandse dia mantindustrie is hier geconcentreerd. Door de enorme ervaring, die de Amsterdamse bedrijven hebben, wordt er ook wel in op dracht van buitenlandse diamantairs ge werkt. De klover. Wanneer de ruwe diamanten op de slij perij komen, worden zij verdeeld in twee soorten: 1. stenen, die direct kunnen worden geslepen en gesneden, „heel" genaamd en 2. stenen, die eerst moeten worden gekloofd of gezaagd en „kloofsel" en „zaagwerk" wor den genoemd. De diamantklover splijt de steen in een aantal stukken, waarbij het splijten steeds door één of meer onzuiverheden in de steen moet gaan. Hiertoe maakt hij met de scherpe kant van een op een stok bevestigde dia mant een kerf in de nerf van de te splijten steen, die ook op een stok is bevestigd. In de kerf plaatst hij een stomp stalen mes en slaat hierop met een stalen stang of een houten hamer, waardoor de steen splijt. Het grootste deel van de diamant wordt gezaagd met een sneldraaiend fosforbron- zen schijfje, bestreken met diamantpoeder. Het zagen en kloven hangt af van de groei- richting van de steen. De snijder. Na deze bewerking komt de diamant bij de slijper, die de steen in de van te voren bepaalde grondvorm snijdt, waarbij ook alle scherpe randen en punten worden wegge sneden. De in hun grondvorm gebrachte diaman ten komen terecht bij de slijpers, die de fa cetten op de stenen slijpen. Voor klevers, snijders en slijpers kent men het leerlingen stelsel. Er bestaat een tweejarige opleiding als basis. Bij de slijpers kan men echter veel verder komen doordat dit beroep een groot aantal specialisaties kent, al naar gelang het ge wicht (in karaten uitgedrukt; één karaat is 0,200 gram), de aard van de stenen en de slijpvorm. Specialisatie. Deze specialisaties zijn: 1. grofslijper, ste nen van 3/4 karaat en groter; 2. Meleeslij- per, "dié 2-10 stënèn'pëf karaat "slijpt; "3. fijn-" slijper, 10 tot 20 stenen per karaat: 4. heel- slijper, slijpt onregelmatige, min of meer merkwaardige stenen; 5. briljantslijper, ron de stenen met 57 of 58 facetten; 6. fantasie slijper, ovale, peervormige, rechthoekige en vierkante stenen met 57 of 58 facetten (res pectievelijk genaamd marquise, pendeloque, éméraude en carré); 7. senaalslijper, recht hoekige of trapeziumvormige stenen met 26 facetten (baguette, senaal en tape); en ach- kantslijper, slijpt zeer kleine steentjes, meer dan 20 per karaat, met 17 of 18 facetten. Wanneer de slijper de steen in handen krijgt kijkt hij eerst hoe de was (groei) van de steen is, want diamanten slijpen alleen dwars op de was. Hij stelt nauwkeurig vast waar hij het eerste facet slijpt, want met het eerste facet zijn in principe ook reeds de plaatsen van de overige facetten vastge legd. Eventuele barstjes (glessen) en kalk- pitjes (piqués) worden zo zuinig mogelijk weggeslepen, want hoe meer er wordt wegge- slepen, hoe minder de steen uiteindelijk waard is. Tijdens het slijpen moet de slijper telkens controleren of het goed gaat en zo nodig kleine correcties aanbrengen. Het gereedschap. Het slijpen geschiedt op een slijpschijf, die uit drie ringen bestaat: een toetsring, een loopring en een zoetring. Op de toetsring wordt gecontroleerd of de goede slijprichting wordt gebruikt en of de stand van de ruwe diamant ten opzichte van de slijpschijf juist is, alsmede de snelheid van het slijpen. Op de loopring vindt het eigenlijke slijpen plaats en op de zoetring worden de facetten, die zijn geslepen gepolijst. De slijpschijf is van gietijzer en moet vol komen horizontaal en vlak zijn. Op de schijf is een laagje diamantpoeder (boort) aange bracht, omdat men slechts diamant met dia manten kan slijpen. Er bestaat geen enkele stof op onze planeet, die zo hard is als dia mant. Verantwoordelijkheidsgevoel. Het is logisch, dat de diamantslijper een bijzonder verantwoordelijk werk heeft van wege de grote waarde van de artikelen, die onder zijn handen komen. Een zeer sterke concentratie heeft hij nodig, om dit enorme precisiewerk goed te verrichten. Hierdoor heeft hij tijdens het werk weinig contact met anderen. Hun beroep brengt met zich mee, dat zij zeer zelfstandig te werk gaan en wei nig afhankelijk zijn van anderen in hun werk. Uiteraard moeten zij zeer betrouwbaar en eerlijk zijn. In hun salariëring komt dit ook tot uiting, want deze is tegenwoodig zeer goed. Het speciale gevoel van humor van de diamantslijpers is vanouds bekend. Wellicht is hieraan mede oorzaak, dat de beroepsuit oefening vooral vroeger veelal van vader op zoon overging en de opleiding geheel in de praktijk kan plaatsvinden. (Nadruk verboden) ZELDZAME VOGELS De gekuifde Ibis en de Japanse ooievaar, twee van de zeldzaamste vogels, staan op het punt uit te sterven. Jarën geleden zag men deze twee vogels in zo goed als alle delen van oost-Azië en de bevolking was er mee vertrouwd. Doch door de uitbreiding van de industrie, de groei van de steden en het toenemend ge bruik van de grond in de vorige eeuw, blijft er voor deze vogels steeds minder ge schikt terrein over, terwijl het ook voor de ze vogels steeds moeilijker wordt om het -nodige-voedsel te-vinden.. Het gevolg-is dat er, voor zover bekend, nog slechts 15 ooie vaars en 10 ibissen in Japan voorkomen. Reeds 644 soorten dieren, vogels en plan ten worden in dit land beschermd door de regering, 45 er van worden als zo waarde vol beschouwd dat ze tot „speciale natuur monumenten" zijn verklaard. Er worden speciale maatregelen genomen om ze in stand te houden en hun voortbestaan te ver zekeren. Bijzondere ooievaar. De Japanse ooievaar (ciconia ciconia boy- ciania), symbool van de trouw tussen man en vrouw en van hun liefde voor de kinde ren, is een grote vogel die verwantschap vertoont met de kraanvogel. Het lichaam is bedekt met sneeuwwitte veren, terwijl het grootste deel van de vleu gels zwart is. De poten en de randen rond om de ogen zijn rood. De vogel vertoont Soms dagenlang is een slijper bezig geweest met één van de briljanten, die hierboven zijn afgebeeld. De grootste steen van de losse briljanten weegt ruim 2 karaat en de waarde bedraagt ongeveer 6 a 7 mille. De grootste van de gezette stenen is ongeveer even groot als de kleinste van de losse briljanten, waardoor het direct duidelijk is, dat diamanten, verwerkt in een sieraad, het gemakkelijkst worden verkocht. In ieder van de sieraden domineren de edel stenen (alle briljanten) duidelijk door hun prachtige flonkering. STERVEN UIT kleine verschillen met de Europese ooievaar. Laatstgenoemde is een trekvogel, terwijl de Japanse ooievaar het hele jaar door in het land blijft. De snavel van de Europese ooie vaar is rood, die van de Japanse niet. De deskundigen zijn het er eohter nog niet over eens of deze twee vogels in aparte klassen thuis horen. In het begin van het Meiji-tijdperk kwa men er veel ooievaars voor in Tokio. Ze bouwden hun nesten in de bomen rond hei lige plaatsen en tempels en hun elegante -silhouetten--in de- boomtoppen waren een prachtig gezicht voor de inwoners van Tokio. Tien (waaronder drie vrouwtjes) bevinden zich er thans in het district Toyooka in de prefectuur Hyogo en vijf zijn er ontdekt in het district Obama in de prefectuur Fukui. Onder deze vijf bevinden zich één vrouwtje en twee jonge vogels. Laatste redmiddel: fokken in gevangen schap. Vereniging. Na de oorlog vormden de inwoners van het district Toyooka, een van de plaatsen waar de ooievaar nog voorkomt, een vereni ging voor de bescherming en instandhou ding van de ooievaars. Ze bouwden kunst matige nesten en zetten in de rivieren en de meren van het district een groot aantal modderkruipers en kikvorsen uit, om de ooievaars te helpen bij hun voedselvoorzie ning. Landbouwdeskundigen onderzochten of de op de rijstvelden gebruikte chemica liën soms giftig waren voor de ooievaars. Deze maatregelen hebben eohter niet het gewenste resultaat gehad en sinds 1955 zijn er ieder jaar twee vogels gestorven. Om de situatie nog ernstiger te maken: sinds 1959 zijn er geen jonge ooievaars meer geboren. Op 11 februari j.h. slaagde men er, na'en kele vergeefse pogingen, tenslotte in een mannetje en een vrouwtje te vangen. Men maakte daarbij gebruik van een net dat ruim I6V2 meter lang en ruim 11 meter breed was en dat met een soort kanon over de vogels heen geschoten werd. De twee vogels zijn naar een speciaal af gebakend terrein gebracht, dat midden in een bos ligt en waar volop water aanwezig is. Het is bekend dat ooievaars in gevangen schap in leven kunnen worden gehouden en bovendien heeft men geconstateerd dat de twee gevangen vogels al een keer jongen hebben grootgebracht. Allen die bij het pro ject zijn betrokken, zijn vol goede hoop dat dit fokken in gevangenschap met succes zal worden bekroond. De gekuifde ibis. De gekuifde ibis (nipponda nippan) is een zeldzamen vogel, die, naar men aanneemt, thans alleen nog in Japan voorkomt. Eens werden deze vogels ook aangetroffen in Ko rea en op het vasteland van China maar het is niet bekend of ze er nu nog voorkomen. In 1960 werd de Japanse ibds als 13de door de Internationale Vogelbeschermingsraad aangewezen als een internationale bescherm de vogel. Deze ibis bezit behalve een lange snavel, veren, vleugels en staart die bij de inplan ting roze zijn gekleurd. De natuurlijke woonplaats van de ibis vindt men in de bergen en de dalen. Hij vliegt naar meren en rijstvelden om zich GENEESMIDDELEN BANDAGES PARFUMERIE A.CVAN DER^REST LANGE KERKSTR42B1 GOES Het terzake kundige adres! Geneesmiddelen ook de homeopatische. Verband- en verplegingsartikelen Bandages: breukbanden, buikbanden, herniabanden, elastieken kousen en ook steunkousen, „Supp-hose" steunzolen, enz. Parfumerieën: toiletartikelen, schoonheidsmiddelen, enz. Fantastisch grote sortering Zonnebrandmiddelen, zonnebrillen. daar te goed te doen aan kleine vissen, mod- derslakken en grote insekten. Hij bouwt gro te nesten in hoge bomen in het bos. In vroeger tijden kwamen er grote aantal len ibissen in Japan voor en hun prachtig gekleurde veren werden gebruikt voor pijlen en plumeaus. Het woord „toki-ior" (toki- kleur) getuigd van de prachtige roze kleur van deze zeldzame 1 Nog acht Uit onderzoekingen die de laatste jaren zijn uitgevoerd, is gebleken dat er nog acht ibissen voorkomen op het eiland Sado, in de Japanse Zee (prefectuur Niigata) en dat er zich ook twee ophouden op het schiereiland Noto in de prefectuur Ishikawa ten zuid westen van de prefectuur Niigata. De plaatselijke bevolking en de autoritei ten doen alles wat in hun macht ligt om de ze vogel voor uitsterven te behoeden. Doch het verschil met de Japanse ooievaar is dat er geen gevallen bekend zijn van ibissen die in gevangenschap zijn gefokt. De bevolking en de overheid zijn tot de slotsom gekomen dat het het beste is om de ibis in zijn na tuurlijke omgeving te laten en hem daar zo veel mogelijk bescherming te geven. Geluk kig is gebleken dat zich onder de acht ibis sen op het eiland Sado twee jonge vogels bevinden, een mannetje en een vrouwtje, die in staat moeten worden geacht jongen voort te brengen. (Nadruk verboden). Nieuw kinderspeelgoed: Wij leven in de eeuw van het kind en het spreekt dus haast vanzelf, dat in Amerika nu ook al raketten als kinderspeelgoed wor den verkocht. De raketten zijn miniatuur- copieën van de „echte", compleet met een toren voor het opstellen en het afschieten ervan, om te zwijgen van een controle-pa neel en alles wat daar zo verder bij te pas komt. Zij kunnen een aanzienlijke hoogte bereiken ongeveer 750 meter en op het hoogste punt van hun haan opent zich de kop om een mi/niatuur-paraohute vrij te ma ken, die dan zorgt dat het raketje de grond weer bereikt zonder te worden beschadigd. Men kan de raketten dan weer laden (met vaste brandstof) en opnieuw het luchtruim in schieten. De dozen met complete appara tuur zijn niet eens zo duur: voor even in de twintig gulden heeft men al een aardig ra- ketje en een nieuwe brandstof lading kost niet meer dan één gulden. (DIA). Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1