NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 25 jaar bij Rijkspolitie Plouvier heeft DE schoenen MOET PRINSES BEATRIX GROOT-DRAKESTEIN ONTRUIMEN? No. 3159 Zaterdag 21 augustus 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Voormalige kasteelbewoonster erkent de verkoop niet en wil terug naar Lage Vuursche T ij del ij k op een zolderkamer! (Van onze speciale verslaggever) De Hoogwelgeboren Vrouwe Bosch van Drakestein gaat er niet mee accoord, dat h.k.h. prinses Beatrix en haar a.s. gemaal, de weledelgeboren heer Claus von Amsberg blijvend hun intrek zouden nemen op ka steel Groot-Drakenstein te Lage-Vuursche. Volgens mededelingen van de douairière zou zij ten onrechte uit haar rechten op het uitgestrekte landgoed zijn ontzet en ligt het in hare bedoelingen zo spoedig mogelijk dit lustoord weer zelf te betrekken. In dat ge val zou het niet de eerste maal zijn, dat de adellijke dame zegevierend terugkeert op haar vroegere woonstee temidden van de prachtige bossen, want al eens eerder is zij tijdelijk elders gehuisvest, n.l. tussen 5 mei 1945 en 15 oktober 1946 toen zij op een drievoudige beschuldiging op grond van haar gedrag in de bezettingstijd geïnterneerd was. Het tribunaal te Utrecht achtte een en an der echter niet bewezen, gelastte op ver zoek van haar advocaat haar onmiddellijke invrijheidsstelling, o.m. omdat zijn cliënte in verband met een erfeniskwestie naar Spanje moest en zo kon de schone Spaanse, geheel gerehabiliteerd,, opgewekt terugkeren naar haar residentie. AANGEWEZEN OP SOCIALE ZAKEN Maria de la Conception Sorela del Correl is de weduwe van de vermaarde jhr. Paul Jan Bosch van Drakenstein. Zij stamt uit een Spaanse familie vap diplomaten en spreekt nog graag haar moedertaal of Frans, alhoe wel zij door haar langdurig verblijf in het hartje van ons land wel geleerd heeft zich verstaanbaar in het Nederlands uit te druk ken. Zij spreekt verder ook uitstekend Duits. Het huwelijk is met twee kinderen geze gend, te weten met jhr. Frederik die inmid dels in de echt werd verbonden met een Bussumse pedicure en freule Diana, nog on gehuwd. Beide kinderen wonen nog te Lage Vuursche; jhr. Frederik in een riante villa en freule Diana in een eenvoudig stenen zomerhuisje. Moeder daarentegen heeft na de verkoop van de oude veste moeten aankloppen bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken van de gemeente Baam, waar het gehucht Lage Vuursche onder ressorteert en is on dergebracht op een armoedig zolderkamer tje aan de Laanstraat 87 te Baarn. Wie deze troosteloze behuizing ziet en het schamele bedrag hoort noemen, waarvan de douairière thans moet rondkomen, begrijpt dat zij graag op staande voet naar Groot-Drakenstein te rugkeert. Onterfd. Welke rechten kan de hoogwelgeboren vrouwe nog doen gelden? De achthoekige vesting en alle goederen daar omheen, be hoorden in eigendom aan jonkheer Paul Jan Bosch van Drakenstein, ambachtsheer van de Lage Vuursche, haar echtgenoot, die het liefelijk gelegen kasteeltje in 1905 betrok. Maar jhr. Paul is overleden en vermaakte zijn bezittingen aan zijn kinderen. Bij ope ning van het testament bleek zijn wettige echtgenote geheel te zijn onterfd. Dit nu kon de weduwe volgens haar rechtsgevoel niet accepteren. Had zij op het slot mogen blijven wonen, dan zou er nog een schikking mogelijk zijn geweest. Nu zij uit huis verdreven is, lijkt alleen een proces de enige oplossing. Zij stelt, dat zij ten onrechte uit haar rech ten is ontzet, dat vervolgens haaT bezittin gen, of haar rechtmatig aandeel daaraan, zonder haar goedkeuring zijn verkocht aan het koninklijk huis, Tesp. aan h.k.h, prinses Beatrix persoonlijk en dat deze verkoop daarom ongedaan dient te worden gemaakt opdat zijzelve weer haar oorspronkelijke wo ning kan betrekken. Het begint er evenwel op te lijken, dat al haar brieven en protesten bij de justitie en bij het ministerie terzijde zijn gelegd, want er is nog altijd geen antwoord op gekomen. Veel strijd De Lage Vuursche is al vaker inzet ge weest van onderlinge twisten en zelfs van krijgsrumoer en oorlogen is het niet ge speend gebleven. Deze historische grond is altijd een omstreden grensgebied geweest van de graven van Holland en de zeer vecht lustige bisschoppen van Utrecht. Van de burcht Het Muiderslot werden door de Hol landers strooptochten ondernomen naar de jachtgronden van „Het Vurst", omdat zij rijk aan wild waren. Soms ontaardden deze jachtpartijen in ware „moordfeesten", door dat ook Stichtse boerderijen in brand wer den gestoken, als de bevolking zich tegen de plundering verzette. Ijlboden te paard snelden dan naar de bisschoppen, die onver wijld tegenmaatregelen namen en zich weer van de heerschappij over „Het Vurst" ver zekerden. Nog in onze jongste geschiedenis vorm den de bossen inzet van verscheidene rechts gedingen, o.m. toen dwars over de paden en met name over de Slotlaan, greppels wer den gegraven, omdat mevrouw Bosch van Drakestein door deze drastische maatrege len het verkeer belemmerde. Zij is toen ver oordeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf plus een geldboete van dui zend gulden. In 1952 werd de chef redaotie van Het Vrije Volk veroordeeld tot een boete van 100.of tien dagen hechtenis, wegens smaadschrift, omdat hij in dat blad een arti kel had opgenomen waarin o.m. stond: „Deze vrouw schijnt niet te weten, dat de tachtigjarige oorlog al lang afgelopen is" en waarin werd geschreven over haar gedrag in de bezettingstijd. Zielig. ,,J' ai toujours été van de goeie kant" riep de adellijke weduwe toen verontwaardigd uit, gesteund door de uitspraak van het tri bunaal dd. 15 oktober 1946, en de verdedi ger verklaarde, dat mevrouw B. van D. ze ker niet was „de tiran van de Lage Vuur sche". Hij noemde haar een vrij zielige fi guur, die zich door een vrij grootscheepse campagne achtervolgd voelt. Zo ziet het er nu nog uit: een zielige fi guur, onterfd, van haar bezittingen verdre ven, die de hand moet ophouden bij sociale zaken en huist op een klein zolderkamertje, tweehoog, in een drukke winkelstraat tus sen een drogisterij en een wassalon, tegen over een bar. Een straat waar juist als wij aanbellen een auto van het koninklijk huis met kenteken AA-15 voorbij zoeft. Ze beschikt niet meer over een huisknecht om haar een stukje zeep aan te reiken en niet meer over een badkamer. Zij moet al haar boodschappen zelf doen, maar ze doet het graag en veel winkels hebben haar tot klant.. Ter verpozing drinkt ze haar kopje koffie op het zonnige terras van Tivoli en vertelt ze over haar problemen en haar aan spraken. Men ziet haar de 62 lentes niet aan, want zij is nog fief ter been en behield de frisse teint zowel als haar zuidelijk temperament. In afwachting Zal zij ooit terugkeren op Groot-Drake- stein, waaraan ondertussen voor zoveel hon derdduizenden guldens verbouwd en verr timmerd is, omdat het totaal was uitge woond, o.a. omdat er tijdens de oorlog -Duitse kinderen in waren-gehuisvest? Jhr. Frederik, haar zoon, wist niet wat Hier is zij nu ondergebracht door so ciale zaken, op een kleine zolderkamer, op de 2de verdieping Daar woonde zij als meesteresse op Groot Drakestein, hij met het vervallen kasteel, de verwaar loosde bossen (waarop roofbouw was ge pleegd) en parken ter oppervlakte van 20 hectaren moest aanvangen. Hij verkocht het voor 300.000.en alleen aan het herstel van de bezitting is al bijna een half miljoen besteed. Er zijn schitterende voorzieningen aangebracht, zoals een slotgracht in plastic en een wentelende lift, een boudoir, wijn kelder en bar. Vanzelfsprekend wil h.k.h.. prinses Beatrix daar graag na haar huwelijk blijven wonen. Maar de douairière wacht op haar recht. Op haar zolderkamer. (Nadruk verboden). De raadskamer van het gemeentehuis te Kortgene bood j.l. donderdag een feeste lijk aanzien bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig dienstjubileum bij de Rijks politie van opperwachtmeester Van den Boomgaard te Kortgene. Temidden van Korpsgenoten, familiele den en autoriteiten troonde Van den Boom gaard met vrouw en kinderen, alsmede zijn oude moeder. De rij van sprekers werd geopend door wnd. burgemeester P. J. Bom, die alle aan wezigen hartelijk welkom heette. De per soon en de .taak van de politieman heeft altijd zijn persoonlijke intresse gehad. Nu hij, als wnd. burgemeester, wel eens moet samenwerken met de politie, is hij tot de overtuiging gekomen dat Van den Boom gaard een politieman is waarvan men niet kan zeggen, dat hij een vitter is of een slap pe vent. Door zijn juiste houding heeft hij de gemeenschap een goede dienst bewezen en wij hopen dat hij dit nog vele jaren kan blijven doen. Voor de komende tijd, het in- gebruik nemen van de Oosterscheldebrug, voorzag spreker een tekort aan dergelijke po litiemannen. Namens de gemeentebesturen van. Kortgene en Wissenkerke feliciteerde hij de jubilaris en bood hem een enveloppe met inhoud aan, voor zijn vrouw was er een mooie vaas met rozen. Districts-adjudant Van Burg uit Middel burg moest mededelen, dat de overste en de kapitein tot hun spijt verhinderd waren bij dit jubileum aanwezig te zijn. Hij feliciteer de Van den Boomgaard en ook diens echt genote met dit ambtsjubileum en bood hen, ook namens de algemene inspectie, een en veloppe met inhoud aan. In zijn rede bracht adj. Van Burg naar voren, dat aan de hand van het voor de politie bestemde beoorde lingssysteem, opper Van den Boomgaard het volle vertrouwen geniet en hogelijk wordt gewaardeerd. Adjudant Brandsma, de groepscomman dant van Noord-Beveland, memoreerde in zijn toespraak de vriendschappelijke samen werking die reeds sinds december 1955 tus sen hen beiden bestaat en hoe hij, als man van het hoge noorden, door Van den Boom gaard, een man uit het uiterste zuiden, van Zeeland is gaan houden. Hij is uiterst te vreden over het werk van de jubilaris en noemde hem een flinke politieman, een goed voorbeeld voor de jongeren en een steun voor de ouderen. Een persoonlijk geschenk en een geschenk namens de Noord-Beve- landse collega's was het einde van Brands- ma's felicitatie. Adj. Harriot uit Oostburg haalde herin neringen op uit de begintijd van Van den Boomgaard bij de politie aldaar. Het was toen een moeilijke tijd, maar Van den Boom gaard heeft zich toen al van zijn goede zij de laten kennnen, het publiek een goede service gaf en alles goed op papier kon zetten. Opper Louisse uit Kloetinge sprak enige felicitatiewoorden namens de Chr. Politie bond en bood namens het hoofdbestuur en namens de afdeling en collega's enige ge schenken aan. Van Arenthals, dijkgraaf van het Water schap Noord-Beveland roemde de uitsteken de samenwerking tussen de politie en zijn dienst. Hij wees op het nog steeds toene mende verkeer, op de dijkrecreatie en het nozemprobleem, waarvoor mannen als de jubilaris zeer zeker nodig zijn. Een boeken- bon vergezelde zijn woorden. Opper Van den Boomgaard dankte hierop alle sprekers en zeide geweldig getroffen te zijn door de vele goede woorden tot hem ge richt. Hij roemde ook de goede samenwer king met het gemeentelijk personeel van Kortgene en Wissenkerke. Burgemeester Wisse van Wissenkerke zei- de in zijn korte ambtsperiode de politie van haar goede zijde te hebben leren kennen en wees met nadruk op een goede samenwer king. Een boekenbon was zijn tastbare feli citatie. Adj. Van Burg sloot met enkele woorden deze officiële en toch gezellige bijeenkomst. ONDERZOEK BEVOLKINGSVERLOOP Vanwege het geographisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht wordt in de ge meente Wissenkerke een onderzoek inge steld naar het bevolkingsverloop, zulks tegen de achtergrond van de sociaal-economische veranderingen. Een medewerker van dit instituut zal hier toe aan een vrij groot aantal inwoners van deze gemeente een kort bezoek brengen voor het stellen van enkele vragen. Het zal op prijs worden gesteld indien aan dit onderzoek de nodige medewerking wordt verleend. De burgemeester van Wissenkerke. Heel Wissenkerke op de film Een opmerkelijk initiatief van de Ned. Blindenbond In het kader van zijn landelijke filmactie laat de Nederlandse Blindenbond in Wissen kerke een film opnemen. De te vervaardigen film wordt iets bij zonders omdat deze niet, zoals bij een docu mentaire alleen het karakteristieke van de plaats zal tonen, doch omdat het oog van de camera speciaal op de inwoners gericht zal worden. Dit wordt bereikt doordat woensdag, 1 september a.s. een filmopnamewagen door de plaats rijdt om de mensen bij hun huis, op de boerderij, op straat en bij hun werk te filmen, 't Is de bedoeling dat de film ook een beeld van het verenigingsleven zal ge ven en wel door het houden van een op tocht. De opstelling hiervan vindt plaats om 18.30 uur in de Voorstraat, terwijl op de dag van opname eveneens geluidsopnamen worden gemaakt. In het komende winterhalfjaar zal de film vertoond worden. Men kan dan zijn familie, bekenden, kinderen enzichzelf eens op het witte doek aanschouwen, hetgeen onge twijfeld zijn bekoring heeft. Kritiek op de Duitse verkeerswetgeving Een korte formulering van de problemen van het moderne verkeer is onlangs gege ven door een Duitse autoriteit op dit gebied, dr. ir. H. G. Krebs. Hij zeide: „Wij hebben de taak wegen te bouwen voor morgen, voor auto's van vandaag, bestuurders van gis teren en een verkeerswetgeving van eergis teren. Misschien wat bruusk gezegd, maar toch(DIA). ANWB Midden Zeelandroute De ANWB heeft vanaf zaterdag 14 au gustus j.l. in Zeeland een tweede toeristische route voor gebruik opengesteld. Het is de Midden Zeelandroute. De route is de 20e in een serie van ongeveer 30 routes, die de ANWB in Nederland zal uitzetten. De Midden Zeelandroute kan dus met ingang van 14 augustus worden bereden, en de bewegwijzering met de speciale zes- kantige borden is reeds geplaatst. De route is 131 km lang en voert over de eilanden Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland. Wanneer men vertrekt van uit Middelburg, de hoofdstad van Zeeland, en men rijdt via Grijpskerke en Serooskerke naar het oude vestings- en handelsstadje Veere, dan heeft men een mooi uitzicht op het Veerse Meer vanaf de Gampveerse toren. Van Veere naar Vrouwenpolder rijdend heeft men links een prachtig gezicht op het natuurreservaat van het Staatsbosbeheer, dat is aangelegd in het krekengebied ontstaan in 1944 en rechts een mooi uitzicht op het Veerse Mee* Van Vrouwenpolder rijdt men vervolgens over de Veerse dam naar het „ei land" Noord-Beveland. De route over Noord- Beveland kenmerkt zich door een open land schap. Colijnsplaat is de thuishaven voor de vissersschepen uit Veere en Arnemuiden, die tussen 14.00 en 15.00 uur weer binnenko men van de visvangst. Bij de haven bevindt zich het expositiegebouw „Oosterschelde brug". Bij Colijnsplaat kijkt men uit op de 5 km lange Oosterscheldebrug. Daarna gaat de route over de Zandkreekdam. In de verte ziet men dan reeds de TV-zendmast van Goes, Via Wilhelminadorp en Kattendijke komt men in Wemeldinge. Onderweg heeft men fraaie uitzichten van de dijk op de Oosterschelde. Van Wemeldinge gaat men via Kapelle en Kloetinge naar Goes (centrum van Zuid-Be veland). Op Zuid-Beveland kan men vooral tijdens de vruohtbomenbloei genieten van de bloesems. Van Nisse en 's-Heerenhoek rijdt men daarna naar Borssele, dat een bijzonder merk waardig rechthoekig stratenplan bezit naar ontwerp van Simon Stevin. Over de nieuwe Sloedam met de in aanleg zijnde industrieterreinen komt men langs fort Rammekens (met champignonkwekerij). In Vlissingen heeft men een fraai uitzicht van de boulevard, vooral ter hoogte van het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter op de drukke scheepvaart naar Antwerpen en Gent. Even voordat men Middelburg bin nen komt passeert men rechts het huis Too- renvliet, buitenplaats met uitkijktoren, dat bekend is uit het boek „Adriaan en Olivier". Via dit systeem van toeristische routes geeft de ANWB uitbreiding aan de dag-re creatie-mogelijkheden voor toeristen. Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1