NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Plonvier heeft DE schoenen agrarische eetlust Gemiddelde Nederlander vertoont een No. 3158 Zaterdag 14 augustus 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen In de dezer dagen gehouden openbare raadsvergadering te Kortgene waren de nog herstellende zieken, mevrouw Janssen en de heer Wolse, afwezig. Na het openingswoord van de voorzitter, wnd. burgemeester P. J- Bom werden de no tulen onveranderd vastgesteld en een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Hierna las wethouder Breure de volgende verklaring voor: Mijnheer de voorzitter, Naar aanleiding van een vraag in de vo rige raadsvergadering,, afkomstig van het lid Welleman, aangaande het afschuiven van verantwoordelijkheid door ondergetekende, viil ik graag een korte verklaring geven, daar is gebleken dat er enig misverstand is gere zen doof publicaties in de pers. Zoals gesteld in de P.Z.C. zou er bij mij twijfel zijn gerezen, welke gedragslijn ik moest volgen. De werkelijkheid is, dat bij het binnenkomen van de aanvrage (om ont heffing van het sluitingsuur) op woensdag deze door mij is geparafeerd met neen. Op donderdag werd ik benaderd door de secre taris, hoe dit nu moest, waarop ik weer neen heb gezegd. Twijfel is er bij mij helemaal niet geweest. Ik verwacht dat het secretariepersoneel een besluit van een loco-burgemeester ook uitvoert. Verder zij vermeld, dat ik vrijdags ook zelf met vakantie ging, waardoor de derde wethouder op die dag loco werd, waarvan gebruik is gemaakt om bedoeld stuk aan haar voor te leggen, maar dit is buiten mijn verantwoordelijkheid. Wat het punt van beleid betreft is mijn mening, dat de Raad een beleid voert, ver der, dat burgemeester en wethouders dat be leid uitvoeren zoals de Raad dit wil en ten slotte kan een burgemeester in bijzondere gevallen ontheffingen verlenen van (b.v. in bovengenoemd geval) de politieverordening. Nu zal die beslissing tot ontheffing door de burgemeester ten eerste berusten op het principe van hem en ten tweede op de openbare orde. Dit heeft volgens mij niets met beleid te maken, daar het eerste punt vaststaat en het tweede punt van geval tot geval kan verschillen. Zoals voor ieder toch bekend mag zijn is hier bij mij twijfel onmogelijk en heb ik de woorden „je doet maar" niet gebruikt. De opmerkzame lezer heeft kunnen merken dat de heer Welleman een vraag deed en direct zolf het antwoord gaf (volgens de pers), zij het dan een foutief of eenzijdig antwoord. Van wie had hij die wetenschap? Als hij van één kant was ingelicht, was het misschien goed geweest ook aan de andere kant, dat was bij mij, even te informeren, dan hadden de misleidende koppen in de krant achter wege kunnen blijven. Mijnheer de* voorzitter, ik hoop dat deze zaak nu ook voor ons lid Welleman duidelijk is. Ik dank U. Plet lid Welleman zeide hierop het vol gende: Als wethouder Breure er behoefte aan heeft om op dat geval terug te komen dan wil ik nogmaals duidelijk stellen, dat het mij niet ging om het vergunning geven om 's za terdags na 12 uur open te blijven. Het ging er om wie die vergunning had gegeveri. Als een raadslid een motie ondertekent, die ten doel heeft om openbare gelegenhe den na 12 uur 's zaterdags te sluiten en als dat raadslid, ondertussen wethouder gewor den, 14 dagen later vergunning geeft om 's zaterdags na 12 uur open te blijven, dan blijf ik dat een eigenaardig beleid vinden, een beleid van „zo de wind waait, waait mijn jasje". Wij verwachten een rechtlijnig beleid en omdat in dit geval een draaierig beleid is gevoerd, heb ik de betreffende wethouder op de vingers getikt. Een gemeentebestuur der dient onze gemeente niet al te belache lijk te maken. Als wethouder Breure, als loco-burge meester, een besluit neemt en als dit besluit zonder zijn voorkennis wordt veranderd, dan meen ik dat er ergens iets niet klopt. Ik vraag me dan ook af wie zijn bevoegd heid hier te buiten is gegaan en of wethou der Breure alles heeft geaccepteerd. Als wethouder Breure hoopt dat een en ander nu ook voor mij duidelijk zal zijn, dan wil ik zeggen dat deze affaire voor mij zo helder als glas is. Dat een onduidelijk beleid is gevoerd is niet mijn schuld en ik ben dan ook zo vrij geweest om daarop te attenderen. Dat zal ik bij voorkomende ge vallen blijven doen. Wat de kop in de P.Z.C. betreft, dit is buiten mijn verantwoordelijkheid. De voorzitter sloot hierop de discussie. Als „mededelingen" kwam het volgende ter tafel: B. en w. hadden als leerling-ambte naar ter secretarie aangesteld de heer De Schipper van 's Heer-Arendskerke. De zit tingen van een gemeente-ambtenaar te Co- lijnsplaat en Kats zullen in den vervolge in de middaguren plaats hebben. De in de vo rige vergadering besproken verkeersproble men worden in samenspreking met de po litie nader bekeken. Het lid Van der Weele zou gaarne de Havelaarstraat te Colijnsplaat tot voorrangsweg zien verklaard. Voor het dorp Kats zijn enige verbeterin gen in de begroting voor 1965 opgenomen. Voor wat de trottoirs te Kats betreft, de grond daaronder behoort bij het Water schap, een begroting van kosten is reeds opgemaakt. Van de middenstanders van Kortgene was een verzoek ontvangen tot medewerking aan een sierlijke verlichting in de Hoofdstraat en in de Kaaistraat. B. en w. zijn steeds ge voelig voor dergelijke activiteiten en heb ben daarom besloten de stroom voor bedoel de verlichting voor rekening van de ge meente te nemen. In een volgende vergadering zullen b. en w. komen met plannen van een betere rio lering in een gedeelte van de Voorstraat te Colijnsplaat. Het lid Van der Weele noemde in dit verband ook de Irenestraat aldaar, ter wijl het lid Verburg enige plaatsen in Kort gene noemde. Het lid Geelhoed wees op eni ge zinkputten die door een ijzeren plaat met 6 gaten zijn afgedekt en daardoor niet in staat zijn het hemelwater vlot te verwerken. De voorzitter beloofde zijn volle aandacht. Een algehele oplossing bij een dergelijke ab normale regenval zou enkel ten koste van veel goud zijn op te lossen. Met ingang van het cursusjaar 1964'65 zal aan de Z.L.M. een bijdrage vanaf 25.- per leerling worden verleend voor bezoek van de lagere Land- en Tuinbouwschool te Goes. Momenteel zijn er 4 leerlingen. Zonder op- of aanmerkingen werden wij zigingen van de Bezoldigingsverordening 1958, het ambtenarenreglement, de wacht geldregeling, het verplaatsingskostenbesluit en de arbeidsovereenkomstenverordening goedgekeurd. Aan de hand van riohtlijnen, die door Ged. Staten worden verstrekt, werden de jaarwedden en pensioengrondslagen per 1 januari 1965 van de secretaris, de ontvanger en de ambtenaren van de burgerlijke stand vastgesteld. B. en w. werd een crediet verleend van 13.203.voor een uitbreiding van de be graafplaats te Kortgene. De werkzaamheden werden onderhands opgedragen aan de 'heer A. van Hee te Kamperland, voor wat de be planting betreft aan de firma Drijfhout te Goes. Op een vraag van het lid Welleman somde weth. Breure de moeilijkheden op die aan de levering van alle planten verbon den waren. Terwijl de voorzitter zeide, dat eerst wordt nagegaan de mogelijkheid van levering door eigen ingezetenen. Voor het opknappen van enkele lokalen, het opnieuw zwart maken van schoolborden enz. in de U.L.O.-school te Kortgene ver kreeg b. en w. een crediet van 2800. Op de vraag van het lid Welleman wie deze werkzaamheden moet uitvoeren, antwoord de wetli. Breure, dat dit zal geschieden door hem, die dit jaar het onderhoud van die school is opgedragen. Het verwonderde het lid Welleman, dat de gunning van de beplanting begraafplaats zonder medeweten van de raad onderhands was gegund aan de firma Drijfhout, ter wijl het opknappen van de U.L.O.-school niet kan geschieden of de raad moet er eerst haar goedkeuring aan geven. Hem werd, tot zijn tevredenheid, door de voorzitter uitleg gegeven, die er aan toevoegde dat Welle man niet altijd zijn zin zal krijgen, wat Wel leman deed opmerken: U ook niet. Bij de rondvraag zeide het lid Welleman dat op verscheidene plaatsen in de gemeente op de trottoirs overlast wordt ondervonden van overhangende heggen en struiken. Op zijn vraag of het gemeentebestuur bereid was de betrokkenen hierop te wijzen ant woordde de voorzitter volmondig: ja, het is reeds geschied. Het lid Marcusse vroeg of de verbeterin gen van de zoutschade aan de woningwet woningen haast klaar waren. De voorzittter antwoordde, dat deze woningen al klaar moesten zijn, er was overeengekomen dat dit werk een hall jaar zou duren en het duurt reeds bijna 2 jaar. Hij noemde het een heet hangijzer voor de gemeente dat hij, althans nu nog niet, niet verder wilde bespreken. Welleman noemde de minimale werkzaam- den een 'groot schandaal, het lid Marcusse noemde ze een aanfluiting, terwijl de voor zitter het een nare zaak in de gemeente vond. Het Tegelmatig van woning verande ren kan volgens hem voor de gemeente op een belangrijke huurderving komen te staan. Dit laatste wilde de voorzitter nog niet on derschrijven. Het lid Kramer vroeg wederom naar een paar lichtmasten in de Kerkstraat en aan de Zuid-Langeweg, waarop de voorzitter ant woordde dat deze zaak in behandeling is. Patates-kramen hebben gouden tijd (Van onze speciale verslaggever) Vreemdelingen die op een avond door een Nederlandse stad dwalen, zullen licht de in druk krijgen dat het overgrote deel van on ze bevolking thuis niets te eten krijgt. Over al ziet hij mensen in halfdonkere portieken van een kroket of nassibal happen, overal komt hij mannen en vrouwen tegen, die be gerig patates frites naar binnenwerken en hun vingers, die woelen in de klodderige mayonaise, gretig aflikken. Ook de broodjeswinkel is in het stadse le ven van na de oorlog een grote plaats gaan innemen. Letterlijk iedereen heeft de smaak te pakken van het uitbundig belegde brood je, dat staandebeens voor een propere toon bank geconsumeerd wordt. Maar ook in ver schillende plattelandsgemeenten floreren de ze bedrijfjes, merendeels gedreven door ijve rige middenstanders die liever praten over de kwaliteit van hun lekkernijen dan over de grootte van hun omzet en de prijzen van hun specialités. Haastig snoepen welvaartsverschijnsel. Wij hebben ons met een kop kippesoep en een broodje tartaar genesteld op het donker rood barkrukje in een propere broodjeswin kel op het Damak in Amsterdam. De eigenaar (we zullen hem Smidt noe men) kennen we nog uit de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, toen hij kok was in een zeer groot restaurant in het hart van Amsterdam. In 1949 opende hij voor eigen rekening en risico dit etablissement, waar in de navolgende jaren 18 miljoen broodjes, 8 miljoen kroketjes, ontelbare slaatjes, kop pen soep en koffie de magen van honderd duizenden Nederlanders en buitenlanders zouden vullen. Vertegenwoordigers, journalisten, kantoor personeel, chauffeurs en bezoekers uit de provincie vullen het eetpaleis met gekout en gekauw, alle rangen en standen worden genegeerd. Een advocaat laat zich door een chauffeur inlichten over de lonen van de taxirijders, een journalist legt een bloemen verkoper uit, waarom hij eerst tégen en nu vóór Claus is. Middag en avond. We zien hier winkelende dames, die aan een broodje of een kop soep de voorkeur geven voor de traditionele thé complet of slagroom met aardbeien in een lunchroom. Jongste bedienden van bedrijven uit de om trek komen zakken vol kroketten en loem pia's halen voor personeel, dat moet over werken of avonddienst heeft. En de fleuri ge bediensters zijn nog bezig al deze lekkernijen in te pakken, als de eerste eet- klanten van de avond verschijnen: paartjes, die haastig een paar broodjes consumeren om dan af te druipen naar de eerste voor stelling van de avondbioscoop, zakenlieden die na een kop soep en broodje „doorgaan" na de zoveelste vergadering en natuurlijk kamerbewoners, zowel mannen als vrouwen. Smidt vertelt: „In mijn zaak zijn al heel wat jongelui met elkaar in contact gekomen. Zij komen binnen voor een broodje lever In vele straten schoten ze als paddestoelen uit de grond: de patates-frites en broodjeswinkels. Het zijn tevens de trefpunten voor de tieners en twintigers. maar gaan met een verloofde de deur uit". Nog hebben deze smulapen de mond niet afgeveegd, ol: tal van bekende gezichten duiken op. Het is de tijd voor de artiesten, die zich komen spijzigen voordat zij gaan optreden. Alle rang en stand. Allerlei stadsmensen, die toch enkele uren daarvoor thuis warm hebben gegeten, leg gen tegen het middernachtelijk uur een bij na agrarische eetlust aan de dag. En zoals bij Smidt mensen van allerlei rang en stand elkaar treffen bij een broodje pekelvlees of half-om, zo gaat het in duizenden zaken in ons land. Waren er voor de oorlog alleen in de gro te steden enkele gerenommeerde broodjes zaken, die voornamelijk bestonden bij de gratie van het zogeheten „uitgaande pu bliek", de broodjeswinkels van nu floreren bij de gratie van een zeer veelsoortig cliën- tèle. Wij hebben zelfs het liefst d'e gewone man als klant, want die heeft de meeste honger", vertelt een bediende in een brood jeszaak in de Korte Reguliersdwarsstraat ons. „Wij verdienen niet zoveel als u denkt meneer, wij hebben veel onkosten", rea geert hij op onze opmerking dat men op een broodje lever a raison van 80 cent toch aardig verdient. Overigens lopen de prijzen van de broodjeswinkels nogal uiteen. De meeste zaken veronderstellen kennelijk dat de kapitaalkrachtigste mensen met de trein reizen, want in vrijwel elke Nederlandse ge meente liggen de broodjesprijzen het hoogst in die zaken, welke in de buurt van het sta tion liggen. Kwaliteit? Kroketjes, nassiballen, gehaktballen, ham burgers. Op die realiteit is de welstand ge bouwd van vele duizenden neringdoenden, die hun waren per automaat aan de eetlus- tige man brengen. De koks, die in de keu ken bezig zijn met het bereiden van de ra gout, het vormen en paneren van deze ty pische Nederlandse specialiteiten, bouwen aan een vaak imponerende jaaromzet. Maar hoe staat het met de kwaliteit van deze lekkernijen? Een kroket kostte tien jaar geleden in de meeste automatieken een kwartje en nu nog Maar daarover wil den de meeste automaat-houders niet met ons praten. Eén zei ronduit: „Natuurlijk is de kwaliteit achteruitgegaan.. Dat mag u wel weten want u bent toch geen klant van ons. Maar als de mensen 's avonds uit de bioscoop komen, hebben ze geen honger. Ze willen alleen iets warms in de mond hebben, dat bovendien hartig smaakt. Dat is alles. Aan die voorwaarde voldoen wij". Rillingen. Maar een kok uit een Utrechts hotel, die enkele jaren geleden in de keuken van een automatiek werkte, onthult ons: „Ik krijg er nog rillingen van als ik denk aan het vlees, wat ze in de kroketten stopten. Als je een paar jaar in zo'n bedrijf gewerkt hebt, kijk je wel uit nog ooit iets uit een automatiek te halen. Het gekke is dat de meeste mensen het weten. Maar ze kunnen het gewoon niet laten". Soherper nog formuleert Willem Frederik Hermans, lector in de geologie, eminent ro manschrijver en bezitter van de scherpste tong in den lande het in zijn laatste boek: „Het sadistisch universum": „Paardevlees wordt alleen nog gebruikt door de schurken, die gehaktballen verkopen per automaat". Gelukkig bestaan er nog gunstige uitzonde ringen! Patates-frites. Aardappeletend Nederland consumeert ook met graagte de patates-frites, die men zowel in talloze grote zaken alsook in ty pische patates-kraampjes kan kopen. Nie mand behoeft diploma's te hébben om zo'n zaak te beginnen, dus waarom zou men niet als er in de aardappel brood zit? Enkele fabrieken, merendeels in de (aardappel)pro- vincie Groningen gevestigd, leveren tegen woordig zelfs al patates-poeder, zodat men in een ommezien een grote hoeveelheid van onze nationale lekkernij aan de klant kan presenteren. Met „Den Haag" liggen de patates-leve- ranciers nogal eens overhoop over de prij zen van hun artikel. Toen laatst de prijzen van de aardappels snel stegen, vroeg men direct meer voor een (kleiner) zakje, maar toen de prijzen van de aardappelen daalden, waren de heren er minder vlug bij om de prijs van de patates te verlagen „De Nederlander is niet zozeer hongerig van aard, maar hij verdient genoeg om af •en toe iets voor extraatjes uit te 'geven. Daar profiteren wij van. Mag het?" zegt een pa- tates-verkoper bits. Inderdaad, niet alleen de auto, het motorjacht, maar ook de verbluf fende eetlust van de Nederlander is een wel vaartsverschijnsel. (Nadru'k verboden). Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1