Tijdens de seizoenopruiming SINKEDEGRAAG Gezinsverzorgster Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 24 juli 1965 no. 3155 zal wegens vakantie afwezig zijn zwaar cylinderbureau een woonhuis met erf 't Jantje van Alles Linnen VAKANTIEHULP kunt u bij ons uw voordeel doen: Verder diverse restanten in: WONINGINRICHTING Om het beroep van gezinsverzorgster goed te kunnen uitoefenen, is het nodig, dat zij in dit praktische werk het ideële doel blijft zien. Voor dit werk is geen bijzondere intellectuele gave vereist, maar niet alleen lichamelijk, ook geestelijk wordt er veel ge vergd van de gezinsverzorgster. Er is een heel gelukkige combinatie van hoofd, hart en handen voor nodig. Wellicht hebt u al eens meer of minder oppervlakkig kennis gemaakt met haar werk. Het is bepaald geen gemakkelijke taak, die zij moet volbrengen, maar daar de re sultaten zeer positief blijken te zijn, bestaan er weinig of geen beroepen, waarin de vol doening en de dankbaarheid groter zijn. HOE TE BEGINNEN? Voor de opleiding tot gezinsverzorgster zijn bepaalde toelatingseisen gesteld. De minimum leeftijd bij de aanvang van de cur sus, die een half jaar duurt, is 18 jaar. Voorts worden eisen gesteld aan de algeme ne ontwikkeling, huishoudelijke ervaring of huishoudelijke vooropleiding. Hiervoor geldt als maatstaf, dat een meisje de primaire op leiding aan een huishoudschool heeft gevolgd of als gezinshelpster, bejaardenhelpster of huishoudelijke hulp is werkzaam geweest. De opleiding moet geschieden in inter- naatsverband en duurt ongeveer een half jaar. Indien het meisje met goed gevolg de cursus heeft doorlopen, wordt haar een ge tuigschrift uitgereikt en mag zij gedurende één jaar in de praktijk gaan werken bij de instelling waarvoor zij is opgeleid en die de kosten heeft betaald. In dat jaar worden nog drie nascholingsweek-ends gehouden op het opleidingsinstituut. Aan het werk In het praktijkjaar wordt het meisje be geleid door de leidster-maatschappelijk- werkster van haar instelling en staat zij on der supervisie van de opleiding; rapporten worden uitgewisseld. Zijn alle resultaten bevredigend, dan wordt het diploma uitgereikt. In het prak tijkjaar verdient het meisje 327.per maand, na het behalen van het diploma 349.per maand. Het maximum salaris bedraagt momenteel 528.per maand. Taakomschrijving De taak van de gezinsverzorgster is onge veer als volgt te omschrijven. Wanneer een huisvrouw door ziekte of anderszins niet thuis kan zijn en het gezin hierdoor in dis orde dreigt te geraken, vervult de gezins verzorgster tijdelijk de taak van die huis vrouw. Eventueel neemt zij de leiding op zich, wanneer de omstandigheden hiertoe aanleiding geven. Haar taak wordt moeilijker wanneer haar instelling haar opdraagt de leiding op zich te nemen in een gezin waarvan de huis vrouw niet bekwaam genoeg of onmaat- heeft idealistische instelling schappelijk is. In dat geval dient zij name lijk de huisvrouw op te voeden en te leren hoe deze haar werk moet verrichten en op vatten. Hiervoor is bijzonder veel tact en geduld nodig. Overleg. In een periode dat de gezinsverzorgster in een gezin werkzaam is, pleegt zij zoveel mo gelijk met de huisvrouw overleg, opdat deze zich niet buitengesloten zal voelen. Tenslotte zal deze na haar herstel op de meest centrale plaats in het gezin weer volledig de leiding en verzorging van het gezin op zich moe ten nemen. Het is dus het meest wenselijk, wanneer het gezinsleven op de oude manier voortgang kan vinden en daartoe is een groot aanpassingsvermogen in velerlei mi lieus en situaties onontbeerlijk. Behalve voor het normale huishoudelijke werk vragen ook de kinderen veel aandacht van de gezinsverzorgster. In onmaatschap pelijke gezinnen, waarin vaak ernstige soci ale problemen bestaan met grote kinderen, is het moeilijk om goede en tactvolle lei ding te geven, omdat daar de normale ge zinsverhoudingen veelal ontbreken. Vertrouwenspositie. Elk gezin heeft zijn intieme zaken, waar over daarbuiten niets bekend moet worden, om de verhoudingen tussen de gezinsleden niet te schaden. Hoe meer de gezinsverzorg ster vertrouwd raakt met het gezin, hoe meer zij van dergelijke intieme zaken te we ten zal komen. Met uitzondering van de rap portering van haar bevindingen in het ge zin aan haar leidster-maatschappelijk werk ster, dient zij deze gezinsgeheimen te res pecteren en niet verder te vertellen. Dit geldt ook voor de financiële positie van het gezin. Bij het doen van inkopen dient de gezinsverzorgster rekening te hou den met deze positie, alsmede met de in het gezin gebruikelijke financiële verhou dingen. Wanneer zich ernstige sociale problemen voordoen is het altijd wenselijk, dat de ge zinsverzorgster contact opneemt met haar leidster. Zelfstandig Het werk van de gezinsverzorgster is zeer zelfstandig. Zij moet over een grote dosis tact en gezond verstand beschikken. Doordat zij in vele gezinnen komt, is het nodig dat zij een goede algemene ontwik keling heeft en door haar gezond verstand en tact met allerlei mensen kan omgaan. O- ver afwisseling in haar werk heeft de ge zinsverzorgster niet te klagen, maar over de problemen die zich daarbij voordoen, ook niet. De salariëring is in de laatste jaren sterk verbeterd, maar gezien het werk beslist niet te hoog. Er zijn vastgestelde werktijden en een regelmatige vakantie van drie weken of wel 15 werkdagen per jaar. (Nadruk verboden.) Hoeveel voldoening heeft een gezinsverzorgster van de glunderende kindergezichtjes, als zij haar taak in het gezin goed vervult INGEBRUIKNEMING R.K. KERK TE KAMPERLAND Nabij camping „De Molenhoek" in Kam perland is in de afgelopen weken hard ge werkt om de semi-permanente kerk van de Stichting Katholieke Toeristenzielzorg in Zeeland nog vóór het hoogseizoen klaar te krijgen. Dat is dan ook gelukt. Ter gelegen heid van dit verheugende gebeuren heeft de Deken van Middelburg, de Hoogeerwaarde heer C. P. M. Holtkamp er zondag j.l. een Mis opgedragen tot intentie van de toeris tenzielzorg. Zulks geschiedde in aanwezig heid van de burgerlijke autoriteiten van de gemeente Wissenkerke, van bestuursleden der Stichting en van enige honderden toe risten. De gezangen weren verzorgd door jongens van de Zeeuwse Koorschool te Goes, onder leiding van directeur E. Hey- blok. Om reden, dat het een semi-permanente voorziening betreft met bovendien een niet- kerkelijke neven-bestemming droeg de inge bruikneming een minder plechtig karakter dan het geval is met definitieve toeristen kerken, waarvoor de bisschop van Breda de laatste jaren geregeld naar Zeeland komt. Overigens is de waardigheid en deugde lijkheid van de gekozen oplossing om het jaarlijks toenemend aantal katholieke toeris ten op Noord-Beveland gelegenheid te bie den tot kerken op zon- en feestdagen bui ten alle twijfel. De Mis-horende toerist in een van de definitieve kerken van de Stich ting, waarvan de middenruimte niet-over- dekt is zal vooral op regenachtige zondagen de „Kamperlander" benijden. En zijn voor deel van direct contact met God's vrije na tuur wordt voor een belangrijk deel achter haald door de glazen zijwanden in deze semi-permanente kerk. De voorwaarden om er een apart cachet aan te geven en een ge heel eigen door de toeristen zozeer gewaar deerde sfeer te doen groeien zijn in ruime mate aanwezig. De ervaringen met de regel matig voor weekenden en vakantie terug kerende toerist wekken de verwachting, dat ze benut zullen worden. Voor nog meerde ren belooft Kamperland uit te groeien tot een tweede parochie. De geschiedenis van de katholieke toeris tenzielzorg op Noord-Beveland is nog een korte. Desalniettemin is ze er een geworden van voortdurend aanpassen en schikken. Daarvoor waren de mogelijkheden zeer be perkt. Met veel improvisatie en zeer prac- tische zin hebben Kapelaan Kempers uit Goes en enkele toeristen in Kamperland de kerk in de nabijheid van de toerist gebracht en gehouden. In 1959 is er gestart met Mis lezen van uit een particuliere bungalow in „De Ban- jaard", die voor dat doel belangeloos ter be schikking werd gesteld. Van dat aanbod is gedurende enkele seizoenen dankbaar ge bruik gemaakt. De groei en spreiding van het toerisme deden echter uitzien naar andere accomoda- tie. Een voorlopige oplossing werd gevon den in café-ruimte en meer Missen. Vervol gens werd er gekerkt in een legertent. Ten slotte werd vorig jaar uitkomst gevonden in een stal. Dat was evenwel slechts voor één seizoen, want deze ruimte is inmiddels om getoverd in de kampwinkel van camping „De Molenhoek". En nu dan die fraaie semi-permanente kerk, die een rustgevende oplossing voor ja ren garandeert op een bijzonder centraal ge legen punt. Aan het zwerven van plaats tot plaats en aan het vluchten in noodaccomo- daties is een einde gekomen. Daarmee is ook een toeristisch belang gediend want de aantallen kerkbezoekers maakten het voort durend moeilijker om geschikte accomoda- tie te vinden. Uit officiële tellingen gehouden in het hoogseizoen-1964 is gebleken, dat er in Kamperland gemiddeld 700 kerkbezoekers zijn op een zondag. In 5 jaar tijds zijn de tientallen van het begin honderden gewor den. En met die ene Mis op een enkele zon dag kan niet meer worden volstaan. Er dient ook gelezen te worden in het voor- en naseizoen. De Stichting Katholieke Toeristenzielzorg in Zeeland werd in 1960 opgericht met het doel de geestelijke zorg voor de toeristen in de provincie Zeeland te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door het oprich ten en in stand houden van toeristenkerken. Bij de oprichting waren er al speciale ker ken in Haamstede en Zoutelande. Verder zijn inmiddels kerken gebouwd in Westka- pelle, Dishoek en Cadzand. In Vrouwenpol der is een noodkerk gerealiseerd. De jonge aanwinst van Kamperland maakt, dat de Stichting al een behoorlijk eind gevorderd is met het volbrengen van het bouwpro gramma ten behoeve van katholieke toeris ten in Zeeland. Dat zulks mogelijk is geble ken valt mede toe te schrijven aan het be grip, dat getoond wordt voor dit werk en de medewerking die ondervonden wordt. Ook op Noord-Beveland en het verheugt me bijzonder daarvan nu namens het bestuur van de Stichting te mogen getuigen in het „Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentie blad". W. Dusarduijn, soc. drs., secretaris. EXAMEN Voor het op 25 mei 1965 ge houden examen, inzake de Uit voerders-Organisatie II is ge slaagd de heer A. de Smit uit Wissenkerke, werkzaam bij de Firma R. Slotema te Wissen kerke. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 338 en dokter Janssen, tel. (01108) 319 WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland JULI 1965 Hoog Laag 24 zaterdag 10.24 3.31 22.52 16.04 25 zondag 12.00 4.43 23.43 17.19 26 maandag 0.09 5.54 12.47 18.26 27 dinsdag 1.16 6.52 13.49 19.24 28 woensdag 2.16 7.48 14.47 20.19 29 donderdag 3.12 8.39 15.43 21.12 30 vrijdag 4.08 9.26 17.31 22.01 PREDIKBEURTEN voor zondag 25 juli 1965 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder (Heilig Avondmaal) en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder (voortzet ting H.A. en dankzegging). 10.30 uur (in het verenigings gebouw) ds. Hemstede uit Vlis- singen (jeugddienst). Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. (Nam. voorbereiding H.A.). Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. M. Hansen van Oss. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes (Heilig Avondmaal) en 2.30 uur ds. Willekes (Dankzegging H.A.). Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Dijkmeijer, viering H. Avondmaal en 2.30 uur ds. Dijkmeijer, voortzetting H.A. en dankzegging. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van dei Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Van Aller en 2.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Fokkens uit Veenwoudsterwal. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gerefi Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 9.30 en 2.30 uur ds. A. F. Hon- koop van Goes en 6 uur lees dienst. Donderdag 29 juli', 7.15 uur ds. Karens van Nieuwerkerk. Oud Ger. Kerk Colijnsplaat 10 en 6.30 uur ds. Hennephof. R.K. Kerk Kamperland H. Missen (op zondag) 8 en 10 uur. Camping „De Molenhoek" bij dorp Kamperland. Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje Monique Elisabeth J. I. Augustijn. E. P. Augustijn- de Visser. Kortgene, 19 juli 1965. Hoofdstraat 71. In plaats van kaarten Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons zoontje Marinus Pieter D. Scherp. C. M. Scherp - Broekhoven. Kamperland, 22 juli 1965. Veerweg 67. Hierbij zeggen wij harte lijk dank aan allen die blijken van deelneming hebben betoond, bij het overlijden van onze gelief de man en vader, groot- en overgrootvader J. Eikenhout. Inzonderheid aan dokter Klein Wassink voor de hulp aan hem verleend. Namens de familie, Wed. J. Eikenhout- Flipse. Kats, juli 1965. H. Janssen Arts van zaterdag 31 juli tot en met zondag 15 augustus. De praktijk zal worden, waargenomen door dokter W. J. Klein Wassink, die daartoe spreekuur zal hou den op maandag, woens dag en vrijdag van 12 uur. (Wilt u zoveel mogelijk uw flesjes te voren laten vullen?) MAISON ALBERT Van Galenstraat 14a (zijstraat, v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. (010) 13 02 35 50 jaar gevestigd Patent-Geneesmiddelen Gummivaren Vr. gratis inl.: toez. on der blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10 8 uur. Huur nieuwe televisie met ALLE programma's voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbeta ling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis. Bel (óók 's avonds) M'burg 3973 of Goes 5397 of Zie- rikzee 2540 of Axel 338 of Sluis 277. TE KOOP Adres te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP: te Kats, Lange Viele 107. Te bevragen bij G. M. AUGUSTIJN te Kortgene. KAMPEERDERS! Spaart uw grondzeil met ons speciaal plastic van 2.40 m breed, slechts 0.75 per m. Zware kwaliteit ter bescherming van uw tent vanaf 1.10 per meter. Korte Noordstraat 11-15, Middelburg, tel. 37 33. FRISSE KLEUREN VLIEGERTOUW HASPELS BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE HOTEL „KAMPERDUIN" te Kamperland vraagt voor direct voor de keuken Eethoek: 1 afroteak tafel en 4 afroteak stoelen f 135.- Tafelkleden, mooie dessins van 14.50; 12.50 nu slechts 10.50 Moderne nylon sierkussens, diverse kleuren slechts 5.75 per stuk Bergmeubels nu zeer aantrekkelijke prijzen vanaf 120.-; 175.-; 195.- enz. Vloerbedekking; vitrages; meubelbe kleding; balatum; overgordijnen enz. Klokstraat 7, GOES, Tel. 7103

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3