NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvicr heeft DE sehoenen St. Anna ter Muiden Kleine aannemers willen bouwen Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308f Giro 206882 Abonnementsprijs I 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen No. 3155 Zaterdag 24 juli 1965 68e jaargang standige politieke stunt. Alle waar is naar zijn geld en het bouwen van goedkope huizen is lijnrecht in strijd met de eis van duurzaamheid en nog meer met die van meer gevraagd comfort. Genoeg slachtoffers. Waarom wordt hier een groep onderne mers gedwongen tot onjuiste calculatie-me thoden in koppelverkoop? In de ene publi catie eist de overheid van de ondernemers dat zij goed moeten leren calculeren en in de praktijk van haar bewind zou zij dat bij een deel van het bedrijfsleven onmogelijk maken. Met integratie van het middenstandsbe- leid heeft dit nog minder van doen, want in sectoren van het bedrijfsleven waar de klei ne man zijn brood dan nog wel kan ver dienen zou men dit onmogelijk maken. De structuurveranderingen in het economisch leven eisen al voldoende slachtoffers. Hun aantal behoeft door de regering niet kunst matig te worden bevorderd. Wij zijn van mening dat deze nadelige beïnvloeding ook elders heeft plaats gehad. Met name heeft de overheid na de oorlog de winstmarges op voedingsmiddelen laag gehouden om het loonniveau te kunnen drukken. De gevolgen liggen voor ons. In de sector van de voedingsmiddelen is in een be trekkelijk gering aantal jaren zo ongeveer een kwart van de zaken verdwenen. Wordt nu dit kunstje in de bouwwereld toegepast? Andere opdrachten. Als de kleine aannemers geen woningwet woningen kunnen bouwen tegen de prijzen die de regering stelt, dan dient men deze groep in de gelegenheid te stellen andere huizen te bouwen, anders gaat er bouwcapa citeit verloren en een aantal manuren even eens. Vervolgens juichen wij het toe, dat de woningbouw voorrang krijgt, en dat de aan nemers daar met de neus boven op worden gedrukt. Toch schijnt zich ook in de bouw Wij hebben een aardige sortering CAMERA'S in alle prijzen Foto Verschoore Vlissingen - Goes - Kruiningen een specialisatie te hebben voltrokken in die zin dat een groep utiliteitsbouwers onge schikt is voor woningbouw. Zij zijn er met hun organisatie, outillage en beschikbare mankracht niet op ingesteld. Willen zij over stappen dan gaat dat langzaam, met grote offers en verliezen, die niet verantwoord zijn en waar niets tegenover staat. Is dit onze volkshuisvestingsautoriteiten niet bekend? De aannemers schreeuwen de onrechtvaardigheid in dit opzicht van de da ken. De overheid dient deze kritiek gefun deerd te weerleggen of toe te geven dat de omschakeling van het een op het ander veel geld kost. Als die overschakeling door de gemeenschap wordt afgedwongen, dan moet de overheid daarvan de rekening betalen en niet de zelfstandige ondernemer. Scholen Bovendien lijkt het ons dienstig dat een aantal utiliteitsbouwers die toch geen of on voldoende produktie in de woningbouw kun nen maken, worden ingeschakeld voor de bouw van scholen, gymnastieklokalen en an dere bouwprojecten waarop wij in het be lang van 's lands toekomstige economische groei zitten te wachten. Het is verheugend dat de bouwproduktie stijgende is. Als het juist is dat, ondanks de jongste maatregelen niettemin een hoeveel heid bouwcapaciteit onbenut blijft, dan moe-, ten er maatregelen worden getroffen om daar een eind aan te maken. Met behoud of verwerping van welke prijs dan ook. Wij zouden haast zeggen tegen elke prijs. Het gaat in het kader van 's lands belang om het benutten van alle ondernemerscapa citeit en mankracht in de bouwsector. Die mag niet ten dele ongebruikt zijn omdat de minister een conflict heeft met de aanne merswereld. Bovendien is het onaanvaard baar dat terwille van het politiek of econo mische prestige van een bewindsman een aantal kleine bedrijven in moeilijkheden of nood wordt gebracht. Zelfs bij een bereik baar getal woningen van 120.000 per jaar is dit onaanvaardbaar. (Nadruk verboden) drs. Mierlo Unieke dorpsgemeenschap in Zeeland Ergens in ons land ligt een plaatsje dat qua vorm en architectuur zó uniek is, dat het in zijn geheel onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is ge plaatst. Wanneer u met uw auto een bezoek aan Brugge wilt brengen en de route over Vlissingen wilt volgen, rijdt u dan eens niet over de door wegwijzers aangeduide weg over Aardenburg, maar kiest u een andere route die naar Sluis leidt. Dan kunt u een bezoek brengen aan het onder die gemeente ressorterende Sint Anna ter Muiden, een kleine nederzetting aan de voet van een zware, massieve en stompe toren. Het ligt vlak aan de grens, terzijde van de verkeersweg die van Sluis naar Knokke leidt. Het geraas van de auto's gaat er aan voorbij; het laat het gehucht, dat een stil groen plein als centrum 'heeft, ongemoeid. De moderne tijd is hier nog niet doorge drongen. Heel dorp onder monumentenzorg. Waarom is Sint Anna ter Muiaen in zijn geheel onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg geplaatst? De heer C. J.. A. C. Peeters, wetenschap pelijk ambtenaar van deze dienst, vertelt: „Er zijn in Nederland niet veel gave oude dorpsbeelden meer, zodat des te dringen der de noodzaak is enkele, dat wil zeggen de beste, voor afbraak en verminking te behoe den. Hier baat niet een enkel huisje te be houden en te verzorgen, want de samen stellende delen van het dorp zijn afzonder lijk van zo bescheiden uiterlijk, dat zij ttis- sc-n moderne bouwwerken tot niets ineen schrompelen. Het gaat hier om het vasthou den van de totaliteit, van het hele groeps beeld, dat voor ons de betekenis krijgt van een monument, een gedenkteken dat zicht baar maakt welk ruimtelijk kader de mens vroeger aan zijn gedragingen en ontmoetin gen gaf". Waren er al meer dorpen, die in hun ge heel door Monumentenzorg onder haar hoe de zijn genomen? De heer Peeters: „Nee, in Sint Anna ter Muiden hebben we er een begin mee ge maakt. Wat we er doen? Wel, er wordt meer geconsolideerd dan gerestaureerd, meer opgeknapt dan herbouwd. Pannedaken en goten worden hersteld, lelijke ramen ver vangen door nieuwe met een betere roede verdeling, metselwerk wordt ingeboet, enz. Ogenschijnlijk kleine dingen, zult u zeggen, maar daarvan hangt nu juist de zuiverheid van het beeld af. Een vals kleuracccent, een wanstaltig venster, kan het aanzicht versto ren. De zorg om zulke wanklanken te voor komen loont de moeite. Want Sint Anna ter Muiden is een steeds meer gewaardeerd deel van ons kunstbezit". Kunstenaarsnest. Oudere dorpelingen herinneren zich nog de tijd, dat de bekende Vlaamse schrijver Stijn Streuvels hier regelmatig te gast was. Ook de dichter Willem de Mérode vond in deze uiterste zuidwesthoek van ons land rust en inspiratie. Hij wijdde aan het plaats je een gedicht, beginnende met de volgende strofen: Nader met aandacht tot dit groene plein Een kleine weide onder lage bomen. Hier is de rust, zo jong en zo volkomen Als lentewind en zonneschijn. Maar ook nu nog hebben vele beeldende kunstenaars en schrijvers er hun pied-a-terre. Een van hen is de baron De Meester de Bet- zenbroeck, een beeldhouwer en schilder uit Brussel, die hier een atelier bezit. Met de Nederlandse beroepsschilder Jan Buts, die hier ook woont, houdt hij s zomers zijn ten toonstellingen in het raadhuis. „Turken" Het Pittoreske groene plein, naast en te genover het raadhuis, was in de middel eeuwen het centrum van Mude, een van de zeventien steden in het westen, die deel had den aan de Vlaamse en Londense hanze. Ook werd er handel op de Levant gedreven. Die handel vindt zijn afspiegeling in het trotse stadswapen, dat men boven de deur van het raadhuis ziet en waarin de Turkse halve maan een plaats heeft. „Daarom noe men wij ons nog altijd „Turken" zegt land bouwer V'.d. Vijver, die in Sint Anna ter Muideri een boerderij drijft. De historie van Mude is verbonden met de zee. En dat is nu het merkwaardige, dat die geschiedenis zo onwezenlijk doet lijken: rondom Sint Anna ter Muiden liggen de weiden en akkers van het polderland. De zee weet men er ergens achter de verre horizon. Men kan, als de wind er vandaan waait, haar zilte adem ruiken. Maar dat is dan ook alles. Uniek Het Sint Anna ter Muiden van nu is een kleine gemeenschap van landbouwers, ren teniers en kunstenaars. Van het Mude uit de middeleeuwen zagen wij alleen nog de Het hele dorp bestaat uit monumenten (Van onze economische medewerker) Terwijl minister Bogaers zich op de borst slaat omdat de bouwproductie in de achter ons liggende jaren zo is toegenomen en het vergunningstelsel ietsje is verruimd, blijft er beroering in de bouwwereld tegen de zelf de excellentie omdat een deel van de bouw capaciteit onbenut blijft, met name bij de kleine aannemers. Er zijn eigenlijk twee hoofdproblemen. Het eerste is opgesloten in het vergunnin genbeleid van de bewindsman, dat scherp gekritiseerd wordt door de kleine onderne mers. Volgens deskundigen is uit een on derzoek gebleken dat nog geen kwart van de kleine bedrijven in 1965 opdrachten tot het bouwen van woningen kan uitvoeren. De capaciteit is aanwezig en de mankracht is eveneens paraat. Slechts ontbreken de ver gunningen, omdat de overheid van mening zou zijn dat de kleine aannemers geen goed kope woningbouw zou willen uitvoeren. De aannemers zijn van mening dat er mo gelijk voorkeur is voor het tot stand brengen van betere bouw maar dat er zeker bereid heid "bestaat om volgens het boekje van de overheid te werken, mits er in dat boekje •maar redelijke curveprijzen staan vermeld. Koppelverkoop. Om die curveprijzen draait de kern van het conflict. De aannemers zijn van mening dat de curveprijs teveel afgestemd is op de bouw van grote aantallen woningen en zelfs dan zijn ze nog te laag gesteld. Dit blijkt uit de toegepaste methoden van koppelverkoop. Er worden opdrachten ver strekt voor grote aantallen woningwetwo ningen tegen een verliesgevende prijs, die dan weer moet worden goedgemaakt uit de opbrengst van de premie- en vrije sectorwo ningen, waarvoor tegelijk met het woning- wetwoningenpakket een aantal goedkeurin gen wordt afgegeven. Deze gedragslijn moet ernstig worden afgekeurd. Wil de overheid toezicht uitoefenen op de prijzen, dan mogen deze toch nooit worden afgestemd op het meest efficiënt werkende bedrijf en zeker niet beneden de kostprijs. Richtsnoer mag alleen zijn het gemiddeld georganiseerde bedrijf. Waarom Daarmee laat men een groot deel van een bedrijfstak de kosten dragen van de poli tieke show van een bewindsman, die met goedkope woningen voor de dag wil komen. Overigens is daarbij evenmin ae vraag be antwoord of die goedkope woningen van zeer lage kwaliteit in onze tijd wel zo ge wenst zijn als wordt gesuggereerd. Waarom zijn wij eigenlijk bezig voor ons nageslacht hutten te bouwen in plaats van goede huizen? Waarom is het nodig dat bij een algemeen gestegen levenspeil, op zijn minst bij de minimum-loontrekkers, de hu ren steeds geringer deel van het gemiddeld bruto weekloon bedragen? In de tweede ka mer der Staten Generaal is toch aangetoond dat in 1958 de huren van de woningwetwo ningen 15.6 procent van het gemiddeld ver diende bruto-weekloon bedroegen en in 1963 slechts 13.7 procent. Het leveren van een dergelijke prestatie is niet anders dan een goedkope en onver stompe rest van de kerktoren. Het plaatsje, zoals het nu is, zal in de achttiende eeuw zijn ontstaan. Een raadhuis en een aantal van welstand getuigende woonhuizen verre zen in pleinvorm naast de oude toren. Er omheen liggen nog wat andere woningen en landbouwbedrijven en het geheel vormt een unieke woongemeenschap. Zo uniek, dat zo vertellen enkele van de ruim tweehonderd bewoners ons vele renteniers hier zijn gaan wonen of de week ends en de zomermaanden in1 Sint Anna ter Muiden doorbrengen. In de jaren onmiddellijk na de tweede wereldoorlog is zelfs getracht van deze plaats een trefpunt te maken voor jonge mensen uit verschillende Europese landen. Dit mooie initiatief is helaas niet gelukt. Als de studenten uit Amsterdam, die hier een tehuis hebben, eens een keer in Sint An na willen logeren, is het hoofdzaak om dicht bij Knokke te zijn en daar gezellig uit te gaan Zo leven in dit rustieke plaatsje, waar het rumoer van onze tumultueuze wereld nog niet is doorgedrongen, de mensen vredig met en naast elkaar. Een van de bewoners ver telt ons: „Er is niemand hier, die behoefte heeft aan een druk contact. We groeten el kaar, maken een praatje en gaan zo nu en dan eens bij elkaar op bezoek. Maar elkaar overlopen'nee, dat beslist niet. Jan H. Oosterloo.. (Nadruk verboden). De monumentale oude pomp is er slechts één enkel sprekend voorbeeld van Ganzepoorfstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1