NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen RAADSVERGADERING KORTGENE De dokter wenst ugoede reis No. 3153 Zaterdag 10 juli 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen De voltallige vergadering, woensdag j.l. stond onder leiding van wnd. burgemees ter P. J. Bom, die in zijn openingswoord de verloving van Prinses Beatrix en de verjaar dag van Prins Bernhard memoreerde en daarvoor zijn gelukwensen aanbood. Beslo ten werd om gelukstelegrammen, namens de gehele raad, aan beiden te zenden. De notulen werden onveranderd vastge steld en een flink aantal ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Hierop deelde de voorzitter mede, dat het heffen van een forensenbelasting in de ze gemeente in studie is, dat de vakleraar tekenen, de heer Minderhout, zijn werk zaamheden in deze gemeente beëindigt en dat in diens plaats is benoemd de heer A. J. de Koenen uit Vlissinjfen. Naast het plan van de firma Van Damme te Kortgene tot het creëren van een week- endhuizenbedrijf is er een plan, van onge veer gelijke strekking, van de heer Zuijd- weg te Kats binnengekomen. Naar aanleiding van de motie, ingediend in de vorige vergadering, las de voorzitter de volgende verklaring voor: Ik kom nog even terug op de in de vorige raadsvergadering door een meerderheid van uw raad ingediende motie. Deze motie was bedoeld om te voorkomen, dat in het hui dige geval de wnd. Burgemeester, geen ont heffing van sluitingsuur meer zou geven t.b.v. dansen en dat wel van zaterdag op zondag. De redenen waarom ik de laatste maan den deze ontheffing wel gaf, vallen in twee delen uiteen. In de eerste plaats wenste ik een beleid, dat burgemeester Schuit te dien aanzien voerde, niet ogenblikkelijk te door kruisen of te couperen. Daarna, zeg enige maanden later, heb ik op geheel eigen ge zag en op grond van eigen overtuiging, de ze gang van zaken voortgezet. Totdat uw motie aan mij werd overhandigd en waaruit bleek, dat een aanmerkelijk deel van uw raad mij dringend verzocht niet op dit pad voort te gaan. En aangezien ik een deel van uw raad ben, heb ik mij aan uw gevoe lens ten deze geconformeerd en daarna geen ontheffing van het sluitingsuur ten behoeve van dansen, lopende tot in de zondag, meer gegeven. Gaarne wil ik thans enige verantwoording afleggen omtrent de factoren, die voor mij bepaiend waren bij het ter zake te voeren beleid. Al jaren zijn wij bezig, om te Kort gene, zowel te Colijnsplaat en Kats, de re creatie tot ontwikkeling te brengen. Kort gene bijt hierbij de spits af door het feit dat het gelegen is aan het Veerse Meer en als gevolg daarvan een jachthaven werd ge bouwd. Dit alles deden wij tot nu toe omdat wij niet willen dat deze gemeente op het terrein van de recreatie een dode letter zou worden van het provinciale alfabet. Ik dacht dat wij, ook de raad dezer gemeente dus, er goed aan hebben gedaan, reeds jaren terug er blijk van te hebben gegeven een en an der te onderkennen en, niet met de armen over elkaar te gaan zitten. Een prachtige jachthaven, bungalow- en zomerwoningter reinen, kampeerterreinen, speeltuin, zwem baden, zijn evenzovele bewijzen voor de stel ling, dat het ons hoge ernst is medewerking te verlenen tot het bereiken van datgene wat ons allen voor ogen staat. Particulieren heb ben door het zoeven genoemde geinspi- reerd, grote, niet van risico gespeende, in vesteringen gepleegd, die mede een onmis bare schakel vormen in het verkrijgen van een complete accomodatie t.b.v. de recreatie. Naar mijn mening gaan deze bedrijven een aanvankelijk moeilijke tijd tegemoet, aangezien ze eigenlijk wat vooruit lopen op datgene wat zij in de naaste toekomst ver wachten en derhalve bhans voor een onderbe zetting staan. De genomen initiatieven door bedoelde bedrijven dienen wij, dacht ik, met het grootst mogelijke begrip, gepaard aan sympatie, te begroeten, zodat, het zij nog maals gezegd, zij een absoluut onmisbare taak vervullen met betrekking tot datgene, wat wij allen zo we hier zitten, zo graag willen. Mede tegen deze achtergrond werd de ontheffing sluitingsuur verleend. Bovendien bleek uit de praktijk, dat er behoefte be stond aan een I x in de veertien dagen te organiseren dansavond, getuige de werkelijk massale opkomst van de zijde van het pu bliek. Redenen om in te grijpen en de dans avonden onmogelijk te maken hadden wij niet, ook al begrepen wij dat er bij een deel van het niet deelnemende publiek bezwaren zouden zijn, bezwaren van principiële aard, omdat de eerste uren van de zondag aange tast werden. Overigens verliepen deze avonden netjes en ordelijk, althans voor zover ontvangen in lichtingen luiden. Alle overige bezwaren hebben wij als niet ter zake dienende voor kennisgeving aangenomen. Resumerende en concluderende: 1. Persoonlijk betreur ik de gevolgen van de motie. a. omdat het toestaan van dansavonden met een voldoende duur en vooral juist op het weekend een noodzakelijk attribuut en een integrerend onderdeel zijn van een gebied, dat recreatiegebied wil wor den of zijn; b. omdat aan een kennelijke bestaande be hoefte, tot het hebben van deze avonden, niet voldaan kan worden; c. omdat het Horeca-bedrijf, dat deze a- vonden wil organiseren, belemmerd wordt in de strijd om het bestaan, met als ge volg ook een vermindering van de moge lijkheid om de nodige accomodatie van 'het bedrijf zelve, regelmatig aan te pas sen aan de eisen die de toekomst stelt. Echter, ik gevoel mij zeer gebonden aan uw raad, immers ook i'k ben raadslid, dat ik met een wens, levende bij een groot deel van deze raad, getuige de motie, rekening wil houden. Hulpverlening door wijkverpleegsters aan vakantiegangers Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisver eniging, kunnen deze verpleeghulp in de meeste gevallen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoor beeld het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huisarts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega in de va kantieplaats. Ook de wijkverpleeg sters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is ziek wordt en er een arts bijroept, kan hij of zij daarna ook de hulp van een wijk verpleegster ter plaatse verkrijgen. Als de patiënt(e) nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een nood-lidmaat schap moeten worden aangegaan. De vele buitenlanders, die vooral de plaatsen aan de kust en de gemeenten langs de plassen voor vakantie hebben uitgezocht, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrij gen. Ook deze patiënten dienen even wel eerst een arts ter plaatse te con sulteren. Deze zal hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruis verenigingen verwijzen. In de vacature, ontstaan door de ontslag name van de heer W. Poppe, in de Commis sie van Beheer van de schooltandartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (west) werd benoemd de heer Ch. J. Gillis sen Veihage, webhouder van onderwijs te Vlissingen. In de gemeenschappelijke regeling betref fende de centrale werkplaats „De Beve- landen" werd een wijziging goedgekeurd, waardoor de mogelijkheid geschapen wordt tot toetreding van de verschillende ge meentebesturen op Tholen. Voor het houden van een schoolsportdag voor de lagere scholen op Noord-Beveland werd een subsidie verleend van 120. Een subsidie van 30.werd verleend voor het houden van een schoolsportdag van de Ulo te Kortgene. Voor het geven van zwemonderricht aan de leerlingen van de lagere scholen voor het seizoen 1965 werd een crediet geopend van 1250.Op de vraag van het lid Contant of in dit bedrag ook de scholen van Colijns plaat zijn verdisconteerd werd bevestigend geantwoord. Op de subsidieverzoeken van de kerkera den van de Ned. Herv. Kerken en de Geref. Kerk te Colijnsplaat en Kats, in de lasten van het jeugdwerk, werd gunstig beschikt. Vanaf 1 januari 1965 zal deze subsidie 50% van het tekort op genoemd werk bedragen tot een maximum van 150.per jaar. Over deze gunstige beschikking spraken de leden Wolse en Van der Weele hun voldoe ning uit. Voor de vernieuwing van haar instrumen tarium werd door de Kon. E.M.M. te Kort gene een lening van 5000.gevraagd. De kosten van de gehele vernieuwing worden geraamd op 14.000.waarvan de vere niging zelf 9000.hoopt te kunnen finan cieren met een gift van het Anjerfonds, de baten uit een te houden verloting, de ver koop van de oude instrumenten en de kor ting wegens contante betaling. Na enige bespreking werd de gevraagde geldlening toegestaan tot een maximaal bedrag van 5000.tegen een rente van 4'/2% per jaar en aflosbaar in ten hoogste 10 jaar. Het lid Welleman was dankbaar voor deze be slissing. Z.h.s. werd hierop besloten de subsidie aan de plaatselijke muziekvereni gingen per 1 januari 1965 te veThogen tot elk 500.en tot 4.per werkend lid per jaar. Alle leden stemden in met de ge dachte van de voorzitter dat een muziekge zelschap een waardevol en onmisbaar ge zelschap is voor een gemeente. Uit de ontvangen rekeningen over 1964 van de Groene Kruisverenigingen in deze gemeente bleek dat zij allen met een tekort hebben gewerkt, n.l. Colijnsplaat had voor het Groene Kruis een tekort van 6320,33 (waarop een bedrag van 1100.in min dering kon worden gebracht voor een te vlugge afschrijving) en voor het badhuis van 3220,1$, voor Kortgene waren deze tekor ten 862.38 en 2227.93, voor Kats 235.84, enkel voor 't Groene Kruis. Z.h.s. werd be sloten deze tekorten met uitzondering van bovengenoemde 1100.voor rekening van de gemeente te nemen. Het lid V.d. Weele vond de kosten van Colijnsplaat verontrus tend en in 't oog lopend en 'n mogelijke aan leiding voor de andere verenigingen om het ook zo royaal te gaan doen. Dit laatste ont kende de voorzitter. Het grote verschil is volgens de voorzitter ontstaan door een gun stiger regeling met de wijkverpleegster te Kortgene en de verhuur van een gedeelte van het gebouw te Kortgene. Een en ander zal de bijzondere aandacht krijgen van b. en w. Uit deze bespreking kwam mede de gedachte naar voren, dat door de verbete ring van vele woningen het gebruik maken van een badhuis zal verminderen, wat weer kostenverhogend zou werken. Een eventuele sluiting van de badhuizen kwam even om de hoek kijken, waarop het lid Welleman zeide, dat een badhuis zeer in 't belang werkt van de volksgezondheid. Het lid Kramer vroeg in welk stadium de plannen voor de bouw van een badhuis te Kats verkeren. De voorzitter antwoordde hem, nu nog niet in staat te zijn tot het geven van een volkomen antwoord. Hij hoopt dit in de volgende ver gadering te kunnen doen. De grond in het uitbreidingsplan te Kats is gekocht, het bouwrijp maken is in handen van b. en w. gesteld maar de plaats waar het gebouw komt te staan moet nog bepaald worden. Op de vraag van Kramer of dit plan dit jaar nog verwezenlijkt zou worden antwoord de de voorzitter: „We zullen het hopen." Het ingebruik nemen van een stukje dijk van N. J. Breure te Colijnsplaat, tegen een vergoeding van 10.per jaar ten behoeve van het zwembad te Colijnsplaat, ontlokte enige bespreking. Volgens het lid Van der Weele wordt bedoeld stukje dijk veront reinigd door schapen en volkomen onge schikt voor het gestelde doel. Volgens hem is het stukje dijk tussen de sluis en het toe komstige zwembad daarvoor beter geschikt. Door b. en w. zal de dijk tussen sluis en dorp een nadere beschouwing krijgen. Aan de heer C. Jonker werd een stukje grond voor zijn cafetaria aan de oude haven te Kortgene, voor het plaatsen van een sep- tic-tank, in gebruik gegeven tegen een jaar lijkse vergoeding van 5. Voor het vernieuwen van trottoirs in de Kaaistraat te Kortgene en het onderhands gunnen van het werk aan Jongepier te Se- rooskerke werd een bedrag van 2500. gevoteerd. Voor aanvullend straatwerk in de Beatrix- straat te Colijnsplaat werd 3300.beschik baar gesteld. Dit werk zal aan dezelfde Jon gepier worden opgedragen. Hierna werd een le wijziging van de be groting 1964 van de Gem. Dienst voor Soc. Zaken vastgesteld. Evenzo werd vastgesteld een le wijziging van de begroting 1964 voor het Vismijnbedrijf te Colijnsplaat. Hierbij kwam nog even ter sprake, een kleine ver hoging van het mijningsrecht. De voorzit ter vond dit nu nog niet nodig. Tenslotte werd een 2e wijziging van de begroting 1964 wat betreft de gewone en de kapi- taaldienst vastgesteld. Tot lid van het algemeen bestuur van „Het Veerse Meer" werd met algemene stemmen benoemd het lid A. Welleman. Aan de heer A. G. de Fouw te Kortgene werd een perceel grond, ongeveer 429 m2, in het uitbreidingsplan bij het bejaardente huis verkocht voor 22.50 per m2. Tenein de mogelijke grondspeculatie te voorkomen wenste het lid Van der Weele een bepa ling in de koopacte te zien opgenomen, dat deze grond, bij niet-bebouwing door de ko per, terug moet komen aan de gemeente. Het lid Verburg noemde als voorbeeld grond in het bungalowterrein, dat voor 27.ge kocht nu voor 40.verkocht zou zijn. De voorzitter kon hierop antwoorden dat dit een fabeltje is, bedoelde grond is door de optiehouders teruggegeven. De investeringskosten van een in het bun galowterrein te Kortgene te leggen water- toevoersleiding werd aan de N.V. Water leiding Mij. te Goes gegarandeerd. Het gaat om ongeveer 30 m, waarvan het garantie- bedrag ongeveer 86.is. Voor een toe voersleiding van ongeveer 370 m in het uit breidingsplan werd een garantie verleend van 880.per jaar. De agendapunten waren hiermede afge handeld. De voorzitter las hierop de vol gende verklaring voor, die door alle raads leden ondertekend, aan burgemeester Schuit zal worden ter hand gesteld: De Raad der gemeente Kortgene, in vol tallige vergadering bijeen op 30 juni 1965, heeft met belangstelling kennis genomen van de gerechtelijke vrijspraak en de intrek king van een aangetekend beroep dienaan gaande met betrekking tot de zaak van bur gemeester Schuit. Indien uit het dossier, met de inhoud waarvan hij onbekend is, geen verdere be zwarende feiten mochteri"blijken, stelt hij er prijs op te verklaren, dat een spoedige terugkomst van burgemeester Schuit zijn wens is. De Raad voornoemd. Hierna werd een schrijven van eigenaar/ exploitanten van de volgende vergunnings lokaliteiten in bespreking gebracht. De on dertekenaars waren: „De Graaf van Buren", „De Korenbeurs", veerhuis „Delta Marina", „De Stadswijnkelder", Café-restaurant „Coo- mans", „De Patrijs", café „Juliana", hotel „De Vriendschap" en hotel-café-restaurant „De Schelde". Zij verzoeken, om gedurende de maanden juni, juli, augustus en september het slui tingsuur voor hun bedrijven te stellen op 1 uur, dit in verband met de recreatie. Bij de behandeling hiervan bracht de voor zitter naar voren, dat hij geen ontheffing van het sluitingsuur meer verleent voor tijd stippen liggende des zaterdags vanaf 23.45 lot des zondags 5 uur. Het lid Welleman sprak direct als zijn mening uit, dat men dit verzoek moet zien als een middel ter bevordering van de recre atie. Men heeft in deze gemeente op het ge bied van de recreatie nu eenmaal A gezegd, de B moet nu vanzelf volgen. Het lid Contant gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat men te dien aan zien een strakke lijn moet aanleggen en men die lijn zelf moet bepalen. Hij is bang om B te zeggen en volgens hem moet men niet toegeven aan dergelijke verzoeken. De vakantiegangers die naar hier komen ver langen een stille recreatie, het beste bewijs hiervoor is, dat een van de grootste zaken dit verzoek niet heeft ondertekend. De voor zitter meende dat men niet al te veel met beperkingen moet komen. Het lid Verburg, rekenende op een grote toename van va kantiegangers door de openstelling van de Oosterscheldebrug, kon zich best verenigen met een wat vieren van de teugels, de mo gelijkheid om op de rem te trappen blijft altijd bestaan. Op de vraag van het lid Wolse of er dan toch nog tot 1 uur dansmuziek gegeven mag worden antwoordde de voorzitter ont kennend. Wethouder Breure was principieel tegen het verzoek en wel op grond van het Woord. Bovendien vond hij dat de recreatie nog haar voordeel voor deze gemeente moest bewijzen. Vrouwenpolder, een der grootste recreatiegebieden, is des avonds om 12 uur gesloten. De voorzitter zeide, respect voor het standpunt van de wethouder te hebben maar dat de overheid in dergelijke zaken regelend dient op te treden. Wat Vrouwen polder btereft, daar is nog nimmer een der gelijk verzoek ontvangen. De voorzitter diende daarop het verzoek van de exploitanten als zijn voorstel in. Het lid Welleman ondersteunde dit voorstel. Voor het voorstel stemden de leden Welleman, mevrouw Janssen, Kramer, Verburg, Wolse, Bom, Geelhoed en Markusse. De tegenstem mers waren de leden Breure, Van der Wee le en Contant. Bij de rondvraag vroeg het lid Van der Weele aandacht voor een paar dooie bomen in de Voorstraat te Colijnsplaat. Ook vroeg hij aandacht voor de 10 zijstraten die op de Havelaarslraat uitkomen. Is het mogelijk, om van de Havelaarstraat een voorrangsweg te maken, vroeg hij. Een en ander was reeds in bespreking bij b. en w. geweest. Een voorrangsweg bleek bij de autoriteiten op verzet te stuiten. De mogelijkheid van aan één zijde parkeren en het plaatsen van bor den zal onder ogen worden gezien, niet al leen ook te Colijnsplaat. Het lid Verburg vroeg of het maken van het zwembad te Kortgene reeds gegund was. De voorzitter antwoordde ontkennend, het wachten is nog op één goedkeuring, de rijksgoedkeuring. Het lid Geelhoed vroeg en verkreeg de aandacht voor een gedeelte sloot langs de Colijnsplaatseweg. Het lid Kramer atten deerde op de voorhistorische grote keien in een eindje Kerkstraat te Kats. Het lid Welleman vroeg waarom de werk zaamheden aan 'de speeltuin te Kortegene zijn gestaakt. De voorzitter gaf ten antwoord dat men eigenlijk te vroeg met die werk zaamheden was begonnen. Het geld daar voor is nog niet ontvangen en moet men nu nog even wachten op dispensatie van Gede puteerde Staten. Wellemans tweede en laatste vraag luid de: „Is het waar, dat een van de wethouders, die een motie heeft ondertekend dat ten doel had om openbare gelegenheden 's zater dagsnachts na 12 uur te sluiten, vergunning heeft gegeven tot openblijven na 12 uur? Het gaat me niet om het al of niet sluiten na 12 uur, maar ik zou graag willen weten waar we hiermee aan toe zijn". De voorzitter antwoordde hierop beves tigend. Welleman vond het een bijzonder vreemde zaak en wenste meer rechtlijnigheid in het dagelijks bestuur. Afschuiven van de verantwoordelijkheid kan nooit een zaak ten goede komen. De gespitste toestand, zoals die nu is, bleek te zijn ontstaan doordat kort na de vergadering, waarin de motie was aange nomen, een verzoek was ontvangen van een van de caféhouders om ontheffing van het sluitingsuur. De wnd. burgemeester was juist met vakantie en van hem was niet be kend welk standpunt hij ten aanzien van die motie zou aannemen. Wethouder Breure, toen wnd. burgemees ter, weigerde een vergunning af te geven maar werd in twijfel gebracht door de op merking dat men niet wist hoe de houding van de heer Bom zou zijn. Hij gaf daarop toestemming met het verzoek naar de derde wethouder, mevrouw Janssen, te gaan. Deze gaf wel haar toestemming, ondanks het feit dat zij in de vorige vergadering mede-onder tekenaar was van de motie, maar ook omdat zij de preciese houding van de wnd. burge meester niet kende. Na nog enig heen en weer gepraat, waarin Welleman het een onbevredigende gang van zaken noemde, werd de discussie gesloten. PRUIMEN ETEN Jazeker, het is heel prettig om ongewone spijzen te proeven. Maar toch moeten de beginselen van de voedingsleer in de vakantietijd net zo goed worden hoogge houden als thuis: dat geldt evengoed voor een reis naar Italië als voor een dagje naar onze eigen stranden. Probeer dus ook in de zomermaanden steeds voldoende groenten, vruchten, melk en melkkost te gebruiken. Waar u de hygiëne bij de bereiding niet hele maal kunt vertrouwen, onthoudt u zich dan maar van rauwe gerechten. Als het even kan moest u in uw vakantieverblijf af en toe verse of gestoofde pruimen eten: dat helpt zo goed tegen de obstipatie, waar menigeen op reis last van heeft. Ganzepoortsiraaf 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1