werkster 0 DM W W Foto Markusse Reislust groter dan ooit Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 3 juli 1965 no. 3152 'tDe zee aló leermiddel li Predikbeurten boehenbo n... twee kinderdriewielers P. DE KAM voor al uw drukwerk 't Jantje van Alles KALKOENEN een houten bergplaats en een tramwagen Dokter't Hart GEEN SPREEKUUR W. Krommenhoek Een juweel van een kleinbeeld- camera Nieuwe logiesvormen komen in trek SNOBISME IN HET SPEL (Van onze speciale verslaggever) Kleurige folders en reisgidsen, bij hon derdduizenden in alle landen verspreid, verkondigen dat het zomerseizoen voor de deur staat. Binnen de muren van de toeristische plannenmakers is de zomer al veel eerder begonnen: vervoersonder nemingen, reisbureaus en toeristenorga nisaties maakten hun programma's klaar en hopen in de komende maanden de vruchten te plukken van hun miljoenen- verslindende campagnes. Het startsein van de moderne volks verhuizing ligt als vanouds rond Pasen, maar goed op gang komt deze miljarden industrie pas in de toeristische topmaan- den juni, juli en augustus. Verwaoht wordt dat de reislust dit jaar groter zal zijn dan ooit. Terwijl duizenden Nederlanders de grens, posten zullen passeren om de grauw heid van het Nederlandse klimaat enkele weken te vergeten, poetsen de Neder landse hoteliers zich op voor de ontvangst van hun buitenlandse gasten. En nog klemmender dan vorige jaren zal ons land geconfronteerd worden met het gro te probleem: een tekort aan logiesacco modatie en recreatieruimte. Steeds verder weg. Toerisme is een industrie geworden, die in de economie van elk land een rol speelt. Zelfs de sowjet-unie komt steeds meer in de belangstelling en het ijzeren gordijn vormt nauwelijks nog een beletsel voor de op nieu we ontdekkingen beluste reiziger. De heer J. Favier, chef van een bekend Nederlands reisbureau, vertelt, dat bij zijn instelling dit jaar honderden Nederlanders staan geboekt voor reizen naar Moskou, Praag en Boedapest. „Vooral Boedapest komt erg in trek, hetgeen te verklaren is door het feit, dat de uitgaansmogelijkheden in deze stad aanzienlijk groter zijn dan in de andere ZELFSTANDIGE GEVRAAGD voor onderhoud drukkerij, een halve dag per week DRUKKERIJ MARKUSSE, WISSENKERKE grote steden in de landen achter het ijzeren gordijn. Liefhebbers van een culturele of een mondaine vakantie gaan daarom graag eens 'n kijkje nemen in de Hongaarse hooid- stad. Bij ons bureau valt het toch op, dat vele touristen eens wat anders willen. Na tuurlijk is de belangstelling voor de tradi tionele vakantiegebieden als de Rivièra, noord- en middèn-Italië, Spanje, Oostenrijk en Zwitserland nog zeer groot, maar onze indruk is toch dat daarheen vooral mensen trekken, die nog nooit in deze gebieden zijn geweest. Zij die deze streken in de loop der jaren een of meer keren hebben bezocht zoeken het nu verder op. Joego-Slavië wordt als toeristisch gebied steeds belangrijker, maar ook Griekenland, ja zelfs Egypte ko men in de belangstelling van de Nederlandse toerist. Wie weet, over een jaar of vijf kun nen we misschien reizen naar India orga niseren." Statussymbool Een directeur van een groot reisbureau meent dat er een grote omzwenking plaats- heelt van groepsreizen naar individuele rei zen. „Het publiek wenst meer service, al rnoet daarvoor meer betaald worden." Luchtreizigers maken op de massa van naar schatting 2 miljoen Nederlanders, die op vakantie gaan, slechts een klein percen tage uit. Afgezien van degenen, die per auto reizen, passeert het overgrote deel per bus of trein de grens. „Het zijn overigens niet alleen groepen met de laagste inkomens, die 's zomers in Nederland blijven," zo meent de heer John Panders, medewerker van een Amsterdams reisbureau. „Wat mij frappeert, is dat zo veel mensen uit de hogere kringen juist in eigen land blijven. Op de Veluwe en de Utrechtse heuvelrug brengen bijvoorbeeld tientallen artsen en andere accadernici hun vakantie door." Snobisme? Bestaat er zoiets als toeristisch snobisme? Bij verschillende reisbureaus meent men van wel. „Reizen is een statussymbool gewor den" zo meent de heer Favier. „Hoe ver der men reist, des te meer indruk kan men maken Vierdejaars-studente ITannie Zijlstra, die sociologie studeert aan de Utrechtse u- niversiteit, denkt hier anders over: „Ik ga al drie jaar met mijn vriendinnen naar de Rivièra. Ik heb geen behoefte aan status symbolen. Ik ga er alleen maar naar toe om in de zon te kunnen liggen. Zodra het kli maat in Nederland sub-tropisch wordt, ga ik er over denken ook eens een keer naar Noordwijk of Bergen aan Zee te gaan." Maar het buitenlandse toerisme is niet temin een factor van grote betekenis. Veel De laatste jaren hoort men van ouders, die de school zo nu en dan eens binnen stappen, wel de uitroep, dat het vroeger toch wel heel anders was, dan tegenwoordig. In hun gedach ten is de school nog een groot somber gebouw, met meer muur dan raam, stoffige loka len en zware, sombere school banken, waarin kinderen muis stil zitten te werken, tongpunt uit de mond en krassende pen. En dan komen onherroepelijk de herinneringen aan allerlei voorvallen, waarvan de juf frouw en de meester het mik punt waren, de benauwde o- genblikken van een ongeken de les en een vieze vlek zijn weer vergeten. In vele geval len ging de schooltijd echter zonder bepaalde hoogtepun ten voorbij. Veel in de tegenwoordige tijd is aan veranderingen on derhevig, zo ook de school. De nieuwe scholen worden zo gebouwd dat licht en luoht goed kunnen functioneren. Verdwenen zijn de grote on handelbare banken, de tafel tjes en stoeltjes zijn veel beter aangepast aan de kinderlijke houding en zo zijn er nog een aantal verbeteringen. De laatste jaren is er echter ook iets aan de hand met de manier van lesgeven. Er wordt op de lagere scholen getracht de kinderen zelf aan het werk te krijgen om de nodige kennis te vergaren. Het is niet enkel meer zo dat de juf en de mees ter alles vertellen en de kinde ren maar hebben te onthou den. Naast het gewone lesge ven, proberen de onderwijzers met behulp van verschillende leermiddelen de kinderen zeil de dingen te laten ontdekken. In de lagere klassen gaat dit met verschillende leerspelletjes, in de hogere leerjaren is het een leerlingen-biblioteek met leesboeken, naslagwerken, e.d. die de kinderen wegwijs kun nen maken. Daarnaast kan ech ter ook een bepaald schoolvak ten dienste worden gesteld aan het onderwijs. Zo zijn de kinderen van de Christelijk Nationaal School te Wissenkerke bezig aan een handenarbeidwerksbuk, dat in het teken staat van de zee. De eerste en tweede klas leggen de nadruk op het plezier dat zee en strand kunnen bieden (re creatie en toerisme). De derde en vierde houden zich bezig met duinvorming, dijken, vuur torens en het reddingswezen, terwijl de vijfde en zesde klas zich toeleggen op de scheep vaart en handel over de we reldzeeën. In de gang van de school worden al deze facet ten van de zee op werktafels uitgebeeld. Mocht u interesse hebben om de kleine tentoonstelling te bezichtigen, ook al hebt u geen kinderen op school, dan kunt u dat doen dinsdagavond 6 ju li van 7.30 tot 9.30 uur in de school aan de Julianastraat. Natuurlijk is het werk niet volmaakt, maar de leerlingen 'hebben er met groot enthousi asme aan gewerkt, wat zich duidelijk in dit kinderwerk weerspiegelt. Nederlanders brengen hun vakantie door binnen de landsgrenzen, terwijl natuurlijk tienduizenden buitenlanders dit jaar weer ons land binnen zullen trekken. Volgens enkele VVV-kantoren zal ook deze zomer een groot deel van het buiten landse bezoek terecht komen in de vier gro te steden, terwijl verder de voorkeur van on ze gasten blijkt uit te gaan naar de Noord zeebadplaatsen. Meer kampeerders. Verschillende hotels zijn nu voor de zo mermaanden reeds besproken en het ziet er naar uit dat het tekort aan logiesaccomo- datie zich dit jaar andermaal zal doen gel den. Van de zijde van de A.N.W.B. wees men ons echter op het feit, dat er zich de laatste jaren een belangrijke verschuiving naar andere vormen van logiesacoomodatie manifesteert. Vooral de verschillende vor men van kamperen komen in trek. Een medewerker van de A.N.W.B. ver telt ons: „Het voornaamste kenmerk van de nieuwe vormen van logiesacoomodatie is, dat zelfwaardigheid van de gasten plaats heeft. Deze loopt uiteen van algehele zelf- verzorging zoals bij het kamperen, tot uit sluitend het onderhoud van de slaapruimte zoals in sommige kamphuizen en kampbe- clrijfjes met volledig pension het geval is. Hierdoor kunnen de tarieven aanmerkelijk lager liggen dan bij de oudere vormen van logiesaccomodatie het geval was. Vooral kamphuisjes hebben voor gezinnen met kleine kinderen het voordeel boven hotels en pensions dat de kinderen zich daar vrijer kunnen bewegen zonder anderen te hinde ren." De toekomst? Terwijl het,grootste deel van de Neder landse vakantiegangers nog reikhalzend uitziet naar hun zorgvuldig voorljereide va kantie, bezint de Rijksdienst voor het Nati onale plan zich reeds op de behoeften en mogelijkheden in de periode 1980-1990. Een basisgegeven vormt het te verwachten be volkingscijfer. Dit ligt voor Nederland in 1980 op 14 a 15 miljoen, met de tendentie tot verdere snelle groei naar een cijfer van 19 a 20 miljoen aan het eind van de eeuw. In de tweede plaats zullen de mogelijkhe den tot recreatie beïnvloed worden door de toekomstige omvang van de vrije tijd. Een derde verruiming der recreatieve mogelijk heden is te voorzien op het gebied van de mobiliteit, speciaal door de voortgaande mo torisering van de samenleving. De Rijksdienst voor het Nationaal Plan is van mening, dat er komende jaren een ster ke behoefte aan toeristische slaapplaatsen zal optreden. „De huidige omvang van de logiesaccomodatie is rond 530.000 slaap plaatsen. Ter voldoening aan de geraamde behoefte zouden er rond 540.000 slaapplaat sen bij moeten komen. Kortom, wij achten het noodzakelijk, dat de toeristische logies- capaciteit in Nederland meer dan verdub beld zal moeten worden." Zowel bij de Rijksdienst als bij de ANWB meent men, dat vooral naar instandhouding van bestaande recreatiemogelijkheden zal moeten worden gestreefd. „Overal zien we de neiging optreden, om verblijfsaccomo- datie in de recreatiegebieden zelf onder te brengen. Ook waar beslist wel andere mo gelijkheden zijn, zookt men in de regel een ligging in het natuurterrein. Dergelijke ves tigingen hebben echter niet alleen het na deel, dat zij ruimte onttrekken aan het ei genlijke recreatiegebied en daardoor de op namecapaciteit verkleinen, maar zij tasten niet zelden ook het karakter van het gebied aan tot buiten de grenzen van het vesti gingsterrein." (Nadruk verboden) liftverbod op autowegen Voetgangers (dus ook lif ters) mogen niet zonder noodzaak op autowegen zijn, zelfs niet op toe- en af ritten en vluchtstroken. Op andere wegens d£dr lif ten waar auto's kunnen stoppen. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland JULI 1965 Hoog Laag 3 Zaterdag 6.04 11.09 18.26 23.22 4 Zondag 6.50 11.56 19.17 12.18 5 Maandag 7.43 0.49 20.05 13.19 6 Dinsdag 8.35 1.41 20.55 14.13 7 Woensdag 9.33 2.38 21.55 15.13 8 Donderdag 10.38 3.43 23.00 16.18 9 Vrijdag 11.00 4.49 23.44 17.22 voor zondag 4 juli 1965 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de eerwaarde heer Mali- paard uit Rotterdam en 2.30 uur ds. Van Dam uit Boom (België). Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Van Dam en 2.30 uur de heer Malipaard. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Ilerv. Kerk Kats 9 en 10.30 uur ds. Visbeek. Ncd. Herv. Kerk Kortgene 10 en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Coliinsplaat 10 en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Van Aller en 2.30 uur ds. Van Gommer uit Oost- Kapelle. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 5.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Oegema van Arnemuiden. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Coliinsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Donderdag 8 juli, 7.30 uur candidaat Honkoop uit Kloe- tinge. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdag 6 juli, 7.15 uur ds. W. Suijker van Krabbendijke. R.K. Kerk Kamperland H. Missen (op zondag) 8 en 10 uur. Camping „De Molenhoek" bij dorp Kamperland. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter Janssen, tel. (01108) 319 en dokter Van Arkel, telefoon (01107) 318. Algemene kennisgeving Heden werd van ons weggenomen, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde en zorgzame moeder, behuwd- en groot moeder Neeltje de Lange (weduwe van Marinus van de Kreeke), in de ouderdom van 77 jaar. Kamperland: A. M. van de Kreeke. S. J. van de Kreeke- Clement. Scheveningen: M. A. van de Kreeke. J. van de Kreeke- Harteveld. Kamperland: T. L. van de Kreeke. T. A. de Kam- van de Kreeke. W. P. de Kam en kleinkinderen. Kamperland, 30 juni 1965. De begrafenis zal plaats hebben op he den, zaterdag 3 juli, des namiddags om 2 uur te Kamperland. Boekhandel Markusse Vanaf de „Jagersfontein" wil ik allen, waarvan ik niet meer persoonlijk af scheid heb kunnen nemen, een groet zenden. Tevens worden hiermede alle lidmaatschappen en donaties opgezegd. Zuster Koster. Hospitaal, Vereeniging Zuid-Afrika. TE KOOP z.g.a.n. Brieven no 18-65 bur. v.d. blad. BIJVERDIENSTEN voor avonduren en zaterdag aangeboden. Brieven aan bureau Ceva- nios, v.d. Hoopstraat 79, Amsterdam. Lange Noordstraat 6 tegenover stadhuis MIDDELBURG Telefoon 2443 ■lil LAGE PRIJZEN EN ZILVERZEGELS bij geslepen bloemvaas- jes 0.75, fotolijstjes 0.98, plastic tafella kens 1.98, moderne kop en schotels 0.98, ontbijtbordjes 3 voor 1.25, lim. glazen 0.20. Ziet onze sortering 1 Korte Noordstraat II15 Middelburg, telef. 37 33 TE KOOP 7 weken oud bij J. P. VAN DER MAAS Ooststraat 32 Wissenkerke GEMEENTE KORTGENE Bij inschrijving te koop: staande aan de Veerdam te Kortgene. Inschrijf briefjes in te die nen ten gemeentehuize van Kortgene op 8 juli 1965, des voormiddags om 10.00 uur. Inlichtingen verkrijgbaar bij het hoofd van Gemeen tewerken op Noord-Beve land te Wissenkerke, tel. (01107) 340. Zaterdag 10 juli GEVESTIGD: TANDARTS Rouaanse kaai 23 Middelburg telefoon 33 20 Spreekuren: maandag t/m vrijdag van 1 tot 3 uur zaterdag van 9 tot 10 uur Colijnsplaat maandag 9 tot 11 uur Kamperland woensdag 9 tot 11 uur en volgens afspraak is de met de beroemde Jena-lens Sluitersnelheden van 1 t/m. V750 sec. V, X en M contact. Het model 1965 (pas uitgekomen) is bijzonder verfraaid en op een aantal punten nog belangrijk verbeterd. Prijs 99.paraattas 21.00 Voor dit geld koopt u nooit een betere camera. Wij hebben hem in vooraad. WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3