NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GE-JAMMER... Raadsvergadering Wissenkerke Pion vier heeft DE sehoenen TEGEN STANDERS No. 3152 Zaterdag 3 juli 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post 1 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Opname Max Koot Via radio en televisie werd de verloving bekend gemaakt van onze prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Het verloofde paar in het paleis Soestdijk Het is jammer, dat er deze week geen on verdeelde vreugde heerste in de harten der Nederlandse bevolking over een zo feeste lijke aangelegenheid als een verloving van onze kroonprinses. Plet is waar, er zijn mensen die het be treuren dat de komende prins-gemaal van onze volgende vorstin een zoon is van het volk dat ons vaderland bezette. Er zijn er, die het de uitverkorene van h.k.h. kwalijk ne men, dat er een smet rust op zijn prille jeugd. Er zijn er velen, die na al dat door stane leed van de Tweede Wereldoorlog geen hoera kunnen roepen voor iemand die juist in die tijd de hitler-groet bracht en on der de hakenkruisvlag heeft gevochten. Maar daar tegenover staat bijvoorbeeld, dat Claus von Amsberg thans een ijverig functionaris is van een land, dat een bond genoot is van Nederland in de NAVO en aan de goede kant zou strijden als er ooit (onverhoopt) een derde Wereldbrand zou uitbreken. Het staat onomstotelijk vast, dat er verder geen enkele smet op zijn handel en wijze kleeft en wie van ons kan met een gerust geweten een dergelijk mini- tieus onderzoek op twintig na-oorlogse ja ren doorstaan en dan met een brandschone loopbaan prijken? Mogelijk juist niet de zulken, die thans de grootste schreeuwers zijn tegen het (destijds gedwongen) lidmaat schap van de Hitlerjugend en de verplichte dienstplicht van soldaat Claus. Het blijft natuurlijk jammer, dat er op nieuw gekrakeel is ontstaan rondom de ver loving van een onzer prinsessen. Wim Kan heeft tijdens de crisis voor de bruiloft van prinses Irene reeds uitgeroepen: „Nog drie zulke huwelijken en Nederland is een re publiek!" Thans heeft een onzer politieke partijen zich metterdaad negatief uitgespro ken ten opzichte van onze monarchie en blijkt het aantal republikeinen in ons land door een gewichtige beslissing, die toch door het hart van een beminde prinses is ingege ven, ineens sterk te zijn gestegen. Het is heel jammer, dat een verlovings feest, dat toch zo'n persoonlijke aangelegen heid is van de twee jonge mensen die el kaar oprecht liefhebben, en van de naaste familie, aanwijsbare tweedracht heeft ge zaaid in een land dat juist als uitermate ko ningsgezind bekend staat en zoveel aan de dynastie der oranjes is verschuldigd. Wij mogen hopen, dat er geen nieuwe splitsing van moge komen tussen prinsgezinden en patriotten als prinses Beatrix tot de troon wordt geroepen, want juist dan zou de ver deeldheid kunnen leiden tot buitenlandse inmenging gelijk in onze gesohiedenis de de Franse tijd moge hebben geleerd. En de geschiedenis heeft helaas de eigenschap zich te herhalen Er zijn ook mensen die het jammer vin den dat prinses Beatrix haar hand heeft ge schonken aan een Duitser inplaaats van aan een zoon van een andere nationaliteit. Wij moeten hier nadrukkelijk vaststellen, dat diegenen die dit reeds voldoende vinden om zich tegen het huwelijk te kanten, de grofste vorm van discriminatie toepassen en zich juist scharen in de rijen van dat soort lieden die in de oorlog allerlei onschuldigen meden, uitscholden, boycotten, lieten oppak ken en in welke vorm dan ook meewerkten aan hun uitsluiting, opsluiting, respective- lijk likwidatie, alléén omdat zij stamden uit een ander land, een ander geloof aanhingen of van een ander ras waren, dan wel lid wa ren van een bepaalde politieke, doch de mocratische organisatie. De nationaliteit van de betrokkene blijve buiten beschouwing. Wij mogen juist nu niet vervallen in de fout van de nazi's. Had den die anti-Duitsers het dan wel goedge keurd als een onzer prinsessen een Rus had uitverkoren? Of een Chinees? Of een Kon golees? Laten we nuchter blijven en bedenken, dat het om het karakter van de mens gaat en niet om zijn paspoort. Wie dat paspoort in het geding brengt, doet als de jodenvervol gers, die onze persoonsbewijzen van een groote J voorzagen. Het is en blijft jammer, dat juist ter ge legenheid van een feestdag weer enige ver deeldheid is ontstaan en er geen spontane en algemene feestvreugde heerst in ons ko ninkrijk. Wij hopen daarom, dat ons koninklijk ge zin en onze regering het gevaar van verdere tweedracht kunnen bezweren, bijvoorbeeld door vootaan van het begin af aan open kaart te spelen en geen feiten geheim te houden. De heer Claus von Amsberg moet zich zelf thans een plaatsje veroveren in de har ten van het Nederlandse volk, o.a. door van nu af aan onmiddellijk een belangrijke taak te gaan vervullen in onze samenleving en zich op een of andere wijze verdienstelijk te maken voor ons land. Het hangt verder van prinses Beatrix en haar toekomstige gemaal af, of het Neder landse volk zich straks weer éénsgezind on der Oranje zal scharen als h.k.h. geroepen wordt de troon te bestijgen. Daarom is het wenselijk, dat het jonge paar niet te vroeg in het huwelijk treedt, maar naarstig aan de ar beid tijgt om de golven die nu zijn opge roepen, glad te strijken, op een wijze die al lerwegen respect kan afdwingen en de re publikeinse gedachten langzamerhand weer kan verdringen of doen vervagen. Pas als de verloofde van onze prinses zich een plaats heeft veroverd die hem in alle Ne derlandse harten toekomt, is het tijd om toe bereidselen te maken voor een huwelijks feest. Doch dat kan dan een waarlijk vorste lijk feest worden, waarbij geen ge-jammer en geweeklaag meer klinkt! Dan kan Nederland uit volle borst hoera roepen P. J. van Gelder Ulo Kortgene Bij de op 26 juni gehouden examens ma- chinesöhrijven, uitgaande van de Vereni ging van Leraren en Leraressen L.P.H. te Amsterdam slaagden alle 10 leerlingen, nl.: Uit Colijnsplaat: René Luyk, Hans van Liere, Truida de Fouw, Gillis de Wit. Uit Kortgene: Bram Abra'hamse, Donald Oogjen, Rinus van Sluis, Adrie Blok, Hen- nie de Waal, Giel van der Linde. De cursus stond onder leiding van de heer W. Goossen. W eersver wach tin g op lange termijn Vrijwel geheel oostelijk Australië is dit jaar getroffen door droogte, die zowel aan de landbouw als aan de veeteelt grote scha de heeft toegebracht. Wat de veeteelt betreft is, dank zij een systeem van „veewegen" („beef-roads") van de weidevelden naar spoorwegknooppunten de schade geringer dan zij enige jaren ge leden zou zijn geweest. De „beef roads" zijn namelijk van zeer recente datum. Men kon nu een deel van het hoornvee naar gunsti ger gelegen gebieden brengen. Met het graan op het veld gaat dat helaas niet. Hoe dit zij, de regering van Australië heeft in de gang van zaken aanleiding gezien, een Brits meteoroloog aan te stellen met het doel een dienst in het leven te roepen die weersver wachtingen op lange termijn dertig da gen zal kunnen verzorgen. Dergelijke diensten bestaan al in de Ver enigde Staten en Engeland. De landbouw kan, wanneer deze dienst redelijk functio neert, zekere maatregelen nemen al zullen die altijd maar gedeeltelijk succes hebben. Voor de, veeteelt is deze dienst echter van liet grootste belang, omdat de „beef roads" gelegenheid bieden het vee over grote af standen te verplaatsen. (DIA) Bij de opening van de voltallige raads vergadering .op maandag 28 juni j 1. sprak de voorzitter, burgemeester P. Wisse, een gelukwens uit ter gelegenheid van de verlo ving van H.K.H. Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Een gelukstelegram werd het verloofde paar toegezonden. De notulen, een aantal ingekomen stuk ken en enige mededelingen gingen voetstoots onder de hame.r door. Tot lid, in cle Commissie van beheer van de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland (west) werd benoemd de heer Ch. J. Gillissen Versohage, wethouder van onderwijs te Vlissingen, dit in de vaca ture van wethouder W. Poppe aldaar. Aan Gedeputeerde Staten zal worden ver zocht het presentiegeld van de raadsleden vast te stellen op 20.per lid per bijge woonde raadsvergadering en op 10.per lid voor het bijwonen van een Commissie vergadering. Èen bijdrage van 75.per jaar werd verleend aan het Waterschap „Noord-Beve land" voor het'onderhoud van de weg langs de westelijke zeedijk van de Soelekerke- polder. Aan de heer J. van Arkel te Utrecht werd een perceel grond, groot 440 m2 in het uitbreidingsplan te Wissenkerke verkocht voor 21.per m2. De heer Van Arkel wil aan de Beatrixstraat een z.g.n. Bogaerswo- ning bouwen. De heer B. J. Wilderom te Kamperland verkreeg 262,5 m2 a 15.75 per m2 aan de Nieuwstraat te Kamperland, naast de 8 premiewonfngen, voor het bouwen van. een woning. Aan de heer L. M. Dees te Wissenkerke werd een perceel grond aan de Juliana- straat, groot 300 m2, verkocht voor 21. per m2. De heer Dees wil naast de kleuter school een z.g.n. vrijetijdswoning bouwen. De verordening op de heffing en invor dering van een belasting op de honden werd z.h.s. gewijzigd en van 9.en 4.50 per jaar gebracht op 15.en >7.50. Naar aanleiding van ingekomen klachten werd een zekere beperking van het hondenaantal no dig geacht. In 1962 waren er 72 geregistreer de honden in de gemeente, in 1963 was het aantal gegroeid tot 85, in 1964 tot 91 en in 1965 tot 100 stuks. In de gemeentebegroting 1964 werden e- nige wijzigingen vastgesteld terwijl de ge- nieenterekening voor 1963 voorlopig werd vastgesteld op een ontvang in de gewone dienst van 1.153.212,94, een uitgaaf van 1.114.893,48 en een batig slot van 38.373.46. Voor de kapitaaildienst waren deze bedragen als volgt: inkomsten 2.882.548,94, uitgaven 3.365.838,96 en een nadelig slot van 483.290,02. Door de verschillende gemeentebesturen op het eiland Tholen is de wens te kennnen gegeven te willen toetreden tot de gemeen schappelijke regeling betreffende de centrale werkplaats „De Bevelanden". Het aantal werknemers daar, circa 30 personen, is te gering om op Tholen zo een w,erkplaats te exploiteren. Het idee is naar voren gebracht zo mogelijk in een van de gemeenten op Tholen, te geraken tot een dependance-ves tiging van „De Bevelanden". Unaniem stel de de raad de hiertoe ontworpen wijziging van de gemeenschappelijke regeling vast. Hierop deelde de voorzitter mede dat goedkeuring was verkregen tot het laten schilderen van de school te Geersdijk. Ter gelegenheid van de verloving van het Prin selijk paar werd b. en w. mondeling een crediet verleend om, naar bevind van za ken, te gebruiken voor een tractatie van de schoolkinderen. Van de bewoners van Cam- pensnieuwland was een verzoek ontvangen tot het dempen van de sloot achter de wo ningen aldaar. Dit verzoek zal nader 'beke ken worden, mede in verband met de afwa tering van belendende percelen. Bij de rondvraag bleek, dat het lid De Lange het met eens was met het parkeren van auto's in de Oostvoorstraat te Wissen kerke, half op het trottoir en half op de o- penbare weg. Deze zaak zal nader bekeken worden, hoewel er ook aan gedacht werd dat deze wijze van parkeren in zekere zin de veiligheid van het drukke verkeer in die straat ten goede komt. Het lid Bakker vestigde de aandacht op de z.i. slechte bewegwijzering bij Megasjes- wegje. Hiervoor zal contact met het VVV- bestuur worden opgenomen. Spreker ves tigde mede de aandacht op een slechte dak goot aan de woning van weduwe De Smit in de Langeviele. Nadat de voorzitter hierin een voorziening had toegezegd merkte spre ker op, dat hem dit onder het bewind van de vorige burgemeester reeds was toege zegd. Het lid De Smit vond de in aanbouw zijn de nood-supermarkt aan de Oostvoorstraat te Wissenkerke geen sieraad voor de gemeen te. De voorzitter antwoordde hem, dat de ondernemer een vergunning voor 1 jaar was verleend met een verlenging van maximum nog een jaar. Wanneer dit noodgebouw goed in de verf wordt gezet zal dit nog best meevallen. Hetzelfde lid vond het vreemd dat de vrijwillige brandweer uit de kom Wissenkerke niet had meegedaan aan de brandweerwedstrijd te Kamperland. Ook bij vorige wedstrijden schitterde dit corps door haar afwezigheid. De voorzitter vond 't pret tig dat Kamperland aan die wedstrijden mee doet en daar goed voor de dag komt. Het corps te Wissenkerke is ook goed, maar het is en blijft een vrijwilligerscorps. Mogelijk dat een en ander op haar jaarvergadering ter spake komt. Het lid De Moor bleek niet erg enthou siast te zijn over de ruwhouten afscheidin gen van de gemeentewoningen aan de Be atrixstraat. Het lid Filius uitte zijn waardering over het fraaie aanzien van het keurig verzorgde sportterrein te Kamperland maar was niet te best te spreken over het onverzorgde plan- soentje bij de woningwetwoningen te Kam perland. Volgens hem, en anderen, is een verzorgd plantsoen het visitekaartje van een gemeente. Deze zaak zal nader bekeken worden. In b. en w. heeft de gedachte wel eens geleefd om op de plaats van het plant soentje de muziektent neer te zetten. Het lid Stokman vestigde de aandacht op een voor vreemdelingen moeilijk vindbaar riohtingsbord. Hierover zal met de A.N.W.B. contact worden opgenomen. Deze verloving heeft in de afgelo pen weken zo'n storm aan emoties ontketend, dat er voor een socioloog of sociaal-psygoloog een proefschrift in zit. Voor- en tegenstanders van Claus spraken zich, zonder dat zij de man kenden, in scherpe bewoordingen uit. Zulk een openlijke discussie over de gedragingen van leden der konink lijke familie zou in het verleden (en we bedoelen een vrij recent verleden) ondenkbaar zijn geweest. Men zou zeggen: een van de func ties van het koningshuis is, dat het volk geregeld wat te praten heeft Velen hebben in het feit, dat de af stand tussen koningshuis en volk steeds kleiner wordt, overigens een aanwij zing willen zien, dat het einde van de monarchie in zicht is. De ingezonden stukken in de verschillende kranten schenen die indruk te bevestigen. Maar men kan het ook anders zien. Want de mensen, die zo fel tegen deze ver loving, soms zelfs tegen de monarchie hebben geschreven, vertonen een even sterke binding met het koningshuis als zij die de leden der koninklijke fa milie door dik en dun verdedigen. Waarom zouden zij zich anders zo druk maken? Juist de onverschilligen, zij die het allemaal niets kan schelen, zij zijn de grootste vijanden van de mo narchie en trouwens van elk levend, vi taal staatkundig bestel. Hen heeft men de afgelopen weken niet gehoord. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1