Hij ons in de Maan schaduw over verloving lotogralie De mode van het fietsen en op de fiets Wij hebben alles voor de Foto Markusse Wissenkerke En niemand denkt erover ergens iets aan op te knappen de Spaamdammerbuurt, in „de Pijp" en op de eilanden heersen erbarmelijke woning toestanden. Maar in de door Johnny Jordaan en tante Leen zo uitbundig bezongen volks buurt zijn deze toestanden het schrijnendst. Toch laten sommige mensen zich hierdoor niet afschrikken. In de Jordaan wonen tien tallen artiesten en nog een veel groter aan tal studenten in krotten. Jan de Boer, 3e jaar psychologie, is in een onbewoonbaar verklaarde woning in de Bloemstraat ge kropen. „Ik blijf er tot oktober zitten, dan moet ik er wel uit, want met de beste haard krijg ik het hier niet meer warm. Ik zit nu goedkoop want natuurlijk betaal ik geen cent. Daar staat tegenover dat ik hiet lllë- gaal zit en als ze me, op het spoor komen, ik er subiet uitgezet wordt." De portugese schilder Teixera, die zich niet vrouw en kind op de Bloemgracht heeft genesteld: „Een schilderachtige buurt. Prach tige volkstypen vind je hier. Ik doe hier veel inspiratie op." Rijkdom en armoede vormen in de Jor daan soms felle contrasten. Op enkele grach ten zijn verschillende grote panden fraai gerestaureerd. Daar wonen enkele vermo gende mensen, onder wie verschillende dok toren. Ook Jan Willem Hofstra, voor roman lezers, radio-luisteraars en televisiekijkers geen onbekende, woont hier sinds kort. Op straat. In de Jordaan wonen per 1 hectare grond 482 mensen, dat is ruim een derde boven het gemiddelde in de rest van de stad. „Fij ne, ontvankelijke mensen zijn het," zegt de pastoor van de parochie aan de Rozen gracht. „Welliswaar zijn hun woontoestanden erbarmelijk, maar gedeelde smart is halve smart. Juist omdat bijna iedereen in dezelf de toestand verkeert, vindt men veel steun bij elkaar. Bovendien zitten deze mensen, vooral 's zomers, minder thuis dan waar ook in Nederland." Inderdaad speelt in de Jordaan het leven zich voor een belangrijk deel op straat al. Op de zonnige voorjaarsmiddag, dat wij de ze buurt doorkruisten, hadden de vrouwen wat stoelen buitengezet. Op de trottoirs werd gebreid, er werden aardappels geschild, de groente werd schoongemaakt en overal hing de was te wapperen in de wind. Op de pastorie vertelt men ons: „De halve dag hangen de mensen uit het raam. Vroe ger ook het grootste deel van de avond. Maar tegenwoordig zie je 's avonds alle Jor- daners bij het raam weglopen. Want dan lokt de televisie Aanpassing. Vele Jordaners zijn, in weerwil van de slechte woningtoestanden, zo gehecht aan de buurt, dat zij node naar een andere wijk zullen vertrekken. „Maar in de Bijlmermeer kruipen we weer bij elkaar," zegt een oude vrouw, die haar hele leven in de buurt van de Westertoren heeft gesleten. „We maken er een nieuwe Jordaan van!" Op de pastorie maakt men ons duidelijk, dat de verhuizing van de Jordaners naar andere wijken grote problemen met zich mee brengt. „Het merendeel van de mensen heeft een vrij laag inkomen. Maar doordat zij een heel lage huur betalen 6.tot 8.kunnen zij zich toch het een en ander permiteren. Komen zij in een andere wijk te wonen, dan moeten zij soms vijfen twintig procent van hun loon aan huur be talen. Je ziet dat deze mensen zich in kor te tijd in de nesten werken. Daarom zal met name het maatschappelijk werk een belang rijke ta&k te vervullen hebben om deze men sen te helpen zich aan te passen aan de nieuwe omstandigheden." (Nadruk verboden) Op 28. juni a.s. zal koningin Juliana, naar algemeen wordt aangenomen, de verloving van haar dochter prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg officieel bekend maken. In de afgelopen week is deze verloving in Nederland het gesprek van de dag geweest. De berichtgeving van de R.V.D. bleek we derom erg voorzichtig en liet was mede deze omzichtigheid, die allerlei geruchten ontke tende. Hoewel een meerderheid van het Ne derlandse volk vermoedelijk van oordeel is, dat men Von Amsberg diens gedrag gedu rende de oorlogsjaren moeilijk kan verwij ten, omdat hij toen fijtelijk nog een kind was, heeft een scherp kritiserende minder heid via openlijke brieven en ingezonden mededelingen toch een ietwat verzuurde stemming gekweekt, die een schaduw werpt over deze verloving. Ofschoon weinig Nederlanders er bezwaar Centrum voor Kraamzorg van het Groene Kruis voor Zuid- en Noord-Beveland en Tholen te Goes In de 'op 15 dezer gehouden goed be zochte vergadering van het Algefneen Be stuur van bovengenoemd Centrum herdacht de voorzitter, dokter A. J. de Vos, het op 16 april j.l. overleden lid van het dagelijks bestuur, de heer J. Burger te Wemeldinge. Ook bracht hij dank aan de staf van het bureau, die er voor zorgde, dat de zaken bij het Centrum goed gaan, al was er helaas een negatief saldo. Het bestuur is er van overtuigd, dat de sa larissen van de kraamverzorgsters nog ver beterd dienen te worden. Aangezien de ta rieven, die dit jaar nog weer verhoogd moes ten worden, niet zoveel meer omhoog kun nen, sprak hij de hoop uit, dat het Rijk, de Provincie en de gemeenten voldoende zullen subsidiëren om zonder tekort te kunnen slui ten en om de kraamverzorgsters een rede lijk salaris te kunnen betalen. De secretaris, de heer A. de Lange, deelde in zijn jaarverslag mee, dat de assistent leid ster-docente, zuster Luteyn op haar ver zoek eervol ontslag verkreeg en werd op gevolgd door zuster Szaba. Het jaar 1964 begon met 28 en eindigde met 29 gediplomeerde kraamverzorgsters. Op 1 januari 1964 waren er 15 leerlingen in opleiding en op 31 december 11 leerlin gen. Het aantal kraam verzorgingen in 1964 be droeg 898 (in 1963 800 en in 1962 794) en het aantal verzorgingsdagen 8925 (in 1963 8150 en in 1962 8030). Het aantal inschrij vingen in 1964 bedroeg 1000, een aantal, dat nog nimmer bij het Centrum is bereikt. Van deze 1000 moest er bijna 10 procent door allerlei oorzaken worden afgevoerd. De secretaris constateerde, dat het jaar 1964 bij het Centrum rekord-cijfers werden geboekt en eindigde zijn verslag met de wens uit te spreken, dat alle gemeentebe sturen hun subsidie zoden optrekken tot tenminste 2.per verzorgingsdag. De heer A. de Lange werd vervolgens tot lid van het dagelijks bestuur herkozen, terwijl in de vacature van wijlen de heer Burger werd voorzien door de benoeming van mevrouw Munnink te Rilland-Bath. De voorlopige exploitatie-rekening over 1964 sloot met een nadelig saldo van 3948.75. De heer De Lange deed tenslotte enige mededelingen over de opleiding van de leerling-kraamverzorgsters uitgaande van het Groene Kruis. tegen maken dat ons land in de zomermaan den wordt overstroomd door (goed betalen de) Duitse toeristen, gaat een verloving van onze prinses met een Duitser sommige Ne derlanders toch te ver. Toch kan men deze sentimentsbezwaren niet negeren, te meer omdat de band van een volk met een rege rend vorstenhuis ook primair een gevoels- verband is. De man die al deze reacties heeft ontke tend, Claus von Amsberg zelf, heeft nog niet kunnen spreken. Terecht is er van verschil lende zijden betoogd, dat men niet eerder kan oordelen dan wanneer men iets weet van zijn standpunt ten aanzien van het ver leden, zijn huidige instelling, zijn denkbeel den over een aanpassing aan de Nederland se omstandigheden. Pas dan kan men het oordeel uitspreken, dat verschillende Ne derlanders nu toch wel ietwat voorbarig hebben kenbaar gemaakt. Vooroordeel werpt helaas Onbillijk. Men kan zich trouwens niet aan de in druk onttrekken, dat sommige Nederlanders daarom zo vele bezwaren tegen deze verlo ving hebben geuit, omdat zij de stille wens koesteren dat prinses Margriet nog eens de troon zal bestijgen. Deze Nederlanders ge ven de voorkeur aan een landgenoot als prins-gemaal van onze toekomstige koningin. Hoewel men dit verlangen kan 'eerbiedigen, is het toch wel erg onbillijk ten opzichte van de huidige kroonprinses en haar ver loofde. De kritiek op deze verloving, ofschoon meestal in milde bewoordingen vervat, be tekent todh feitelijk een gebaar van achter docht in de richting van prinses Beatrix. Wij hebben haar in de afgelopen jaren leren kennen als een jonge vrouw, die over een scherp verstand, een helder oordeel en een gezonde moraal beschikt. Het wil ons voor komen, dat haar hart niet zou uitgaan naar een man, die met hart en ziel achter de praktijken van Hitier en zijn trawanten zou staan. Daarvoor kent ieder de prinses toch te goed. Daarom betekent kritiek op deze verlo ving in feite een gebaar van wantrouwen ten aanzien van onze kroonprinses, welke mooie woorden de „kriticasters" ook vinden om dit te verhullen. Decor van vochtige mensenpakhuizen (van onze speciale verslaggever) „Huizen worden er in Amsterdam bijna niet meer gebouwd, meneer, maar kortgeleden werd hier in Mokum een Britse week gehouden. Toen kon er binnen een week een bun galow van 20.000.gezet worden om een aantal hoge heren te ontvangen. Maar als wij bij die hoge heren aankloppen, zeggen ze dat "we geduld moeten hebben en moeten wach ten tot de huizen in de Bijlmermeer klaar zijn." Deze woorden worden ons toegeroepen door een huisvrouw uit de Egelantiersstraat, ge legen in het hart van de Amsterdamse Jordaan, waar erbarmelijke woningtoestanden heersen De Jordaan, Nederlands meest bezongen stadswijkDecor van hoge grauwe huizen, vochtige pakhuizen van mensen, waar de tand des tijds de stenen heeft aangetast, waar het houtwerk vermolmd is, waar nog ibijna 30.000 mensen leven in toestanden, die men in de welvaartsstaat, die Nederland heet te zijn, nauwelijks voor mogelijk had gehouden. Hele gezinnen troffen wij hier aan met een woonruimte van 3 bij 3 meter, waar 's avonds de kachel uit de kamer gehaald moet worden om plaats te maken voor een bed Erbarmelijke woningtoestanden. Een half jaar woont postbode Hans Schur- man nu al met zijn jonge vrouw in de Nieu we Leliestraat. „Ik kon niets anders krijgen" zegt hij, „we waren wel gedwongen hier in te trekken. De eerste drie jaar behoeven we niet over een andere woning te denken. Dat geldt voor alle jong getrouwde stellen. Toen ik hier in trok, bleek het huis in feite on bewoonbaar. Toevallig beschikte ik over e- nig kapitaal en was het mij mogelijk twee duizend gulden te besteden om het huis al thans enigermate te fatsoeneren. Dat was wel nodig ook, want toen ik de eerste de beste keer naar het toilet toeging, zakte ik meteen door de vloer. Maar niet iedereen, die in de Jordaan woont, kan 2000.besteden aan de res tauratie van een vervallen huis. Mevrouw Willems („zeg maar Jet"), 80 jaar en bijna 200 pond: „Als ik ''s avonds naar bed wil, moet ik een heel smal, steil trapje op. Mijn man moet me dan opheisen. Als we om 10 uur beginnen, lig ik om 11 uur in mijn bed. Volkshuisvesting is anderhalf jaar bezig voor een nieuwe woning in west. Wij moeten ge duld hebben, zeggen ze." Voor geen prijs. Jan van der Wiel, dj,e met vrouw en vijf kinderen een krot bewoont in de Gouds bloemstraat, vertelt: „Over een week of vier gaan we verhuizen. Wij hebben hier een woonruimte van 3Va bij 3. Drie van de kin deren slapen 's nachts bij mijn vrouw en mij op de slaapkamer. Mijn vrouw is ten slotte overspannen geworden. Pas nou de psychiater er aan te pas kwam is er ineens wèl een woning." „Verklaar je gek en je bent zo weg," com mentarieert buurman Klaas Staal, die in de ze buurt een kapperszaak drijft in een bouw vallig pand. „Op mijn ruit staat „haarver- zorging" geschilderd," zegt Klaas. „Maar brillantine behoef ik mijn klanten niet meer over het hoofd te spuiten. Als ze de zaak verlaten hebben ze al een hele lading kalk op hun kop, want het plafond begeeft het allang. Ook het dak lekt, zodat we een tijd lang in de regen de klanten scheerden Maar wie wil nog een dak in de Jordaan repareren? Arie Vos, loodgieter in de Tuin straat, vertelt: „Ik ga het dak niet op. Voor geen prijs. Hoogstens ga ik met de trapleer omhoog en smijt er vanaf de kant een kwak teer op." Illegaal. Er zijn in Amsterdam 469 woningen on bewoonbaar verklaard. De Jordaan is niet de enige krottenwijk, in Amsterdam. Ook in Wie nog maar kort bezitter is van een auto, zal er niet over peinzen zich anders dan moto risch te verplaatsen. Voor hem heeft de fiets afgedaan. Maar de gewoonte-automobilisten, van wie de vele klaagliederen bekend zijn over de „ellende vandaag de dag" in het verkeer en op de altijd volle parkeerplaatsen, hebben de fiets opnieuw ontdekt. Ze gebruiken die voor boodschappen' in de buurt, maar vooral als een frisse ontspanning bij een duidelijke behoefte aan gezonde beweging. In Amerika is het fietsen de laatste jaren weer een po pulaire sport onder de dames geworden! Heel lang geleden (zo omstreeks 1890) was dat ook het geval en de mode was er toen als de kippen bij om de dames van toepasselijke kleding te voorzien. Een rok tot even boven de enkels, de nauw sluitende blouson met pofmouwen en een minuscuul hoedje waren de sensatie van dat jaar, want waar mo?sl Ijet met de zede naar toe als de vrouwen zich zo in het openbaar gingen vertonen. De tandem begon er in te komen, een voor jonge paartjes zeer aantrekkelijk vervoermiddel. Nu waren de moeders er niet zo weg van als de dochters. Moeders pretenderen meer te weten. Ze klaagden dan ook luidkeels over de gevaren waaraan hun jonge maagdekens zich ongeweten blootstelden. Een tekenaar wist een oplossing tegen al te innig contact tijdens het tandemrijden. Tandems worden bijna niet meer gemaakt. Fietsen gelukkig nog wel en kleding vóór rij- wielsport evenzeer. Het Nederlandse meisje (foto linksonder) wetende hoe koel het zomer weer hier kan zijn, tooit zich met een katoenen „pulli" en een ruime broekrok van corduroy (modellen Perry v.d. Kar). Haar Amerikaanse zuster pakt het luchtiger aan: een katoenen pakje, waarvan het broekje heel kort moet zijn, en eert ruime, stola-achtige bolero, zijn voor haar 's zomers al voldoende. Niet alleen in Amsterdam huizen grote gezinnen in te kleine ruimten

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 4